Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugpjūtis 13 Ketvirtadienis
 

Žvilgsnis į Druskininkus: nuo plynų kirtimų iki saulės energijos kolektorių

2019-08-23 12:25 | Naujienos | Komentarų (2)

Seimo narys Juozas Imbrasas. KK nuotr.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai buvo pakviesti į Druskininkus susipažinti su ten esamomis problemomis. Kadangi dalis komiteto narių jau turėjo suplanuotų darbų ar negalėjo, į Druskininkus nuvyko keturi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai.

„Prieš važiuojant, aš įsigilinau į tas problemas, kurios atsiųstame dokumente buvo išdėstytos, ir pamačiau, jog tos problemos gali būti aktualios ne tik Druskininkams, bet ir kitoms Lietuvos savivaldybėms. Todėl, susipažinus su tomis problemomis, būtų galima priimti sprendimus, kurie būtų aktualūs ne tik Druskininkams, bet ir kitoms savivaldybėms“, – „Karštam komentarui“ sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas.

Pirma problema – plyni kirtimai

„Druskininkus supa gražūs miškai, pušynai. Kas važiavote, matėte, jog, kai važiuoji į Druskininkus, dar neprivažiavus Druskininkų labai maloniai nuteikia iš abiejų pusių esantys pušynai, tyras oras, gražiai sutvarkyti keliai. Atsiranda malonus jausmas – kad, štai, turime gražų kurortą. Bet, pasirodo, su tais miškais, kurie supa Druskininkus, yra problemų“, – pastebėjo Juozas Imbrasas.

Dar neprivažiavus Druskininkų miesto ribos, tačiau visiškai netoli jos, beveik Druskininkų miesto teritorijoje staiga vietoje pušyno matosi plynas laukas. „Ir tai iš karto nuteikia labai nesmagiai. Kaip čia dabar yra? Kurorte – plynas kirtimas? Čia tas pats, kas, pavyzdžiui, žiūri į gražų žmogų, gražiu veidu, o jis pražioja ir matai – vieno danties nėra. Tokia vizualinė tarša. Taigi įvažiuojant į Druskininkus iš tikrųjų padaryta didžiulė vizualinė tarša,“ – plynais kirtimais kurorte stebėjosi J. Imbrasas.

Pradėjus nagrinėti tą temą, paaiškėjo, jog apie 40 proc. miškų, kurie supa Druskininkus, yra privati nuosavybė.

„Todėl išklausėme siūlymus ir pageidavimus, kaip galėtų ta problema būti sprendžiama, kad ateityje, įvažiuojant į Druskininkus, neatsirastų daugiau tų „išmuštų dantų“ ir tai nesugadintų visos nuotaikos“, – sakė J. Imbrasas.

Anot jo, vienas iš variantų – išplėsti Druskininkų miesto valdas. „Tie miškai, kurie įeitų į išplėstą žiedą aplink Druskininkus, būtų kaip parko buferinė zona, o tie savininkai, kurie turi 40 proc. savo nuosavybėje mišką, patirtų tam tikrų nepatogumų, nes negalėtų disponuoti pilnai, kaip savininkai, savo turtu. Todėl, sprendžiant šią problemą, reikėtų siūlyti Vyriausybei paieškoti lėšų, kad būtų kompensuotas savininkams miškas – jog kurorte miškai nebūtų iškirsti plynai. Plynų kirtimų ten negalima leisti“, – savo nuomonę išsakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Imbrasas.

Taigi, pasak jo, teks teikti Vyriausybei siūlymus. „Nesugadinkime vaizdo, įvažiuojant į mūsų kurortą“, – sakė J. Imbrasas.

Atliekų tvarkymą – kita vaga

Kita problema – atliekų tvarkymo sistema ir tvarkos, kurios galioja mūsų valstybėje.

„Tvarka yra nustatyta vienoda visoms savivaldybėms, tačiau savivaldybės yra skirtingos tiek savo dydžiu, tiek gyventojų tankumu: pavyzdžiui, Druskininkai negali prilygti Kaunui, o Lazdijai – Vilniui. Yra specifika. Todėl turėtų būti palikta galimybė kiekvienai savivaldybei pritaikyti kūrybiškiau bendrąją tvarką, o ne „nukirsti“ griežtai: darykite taip, kaip Vilniui reikia“, – mano J. Imbrasas.

Kadangi ši problema – gana aktuali savivaldybėms, Seimo Aplinkos apsaugos komitete bus ieškoma sprendimų, kad savivaldybėms būtų suteikta galimybė kūrybiškiau taikyti nustatytas tvarkas.

Į susitikimą Druskininkuose Seimo Aplinkos apsaugos komitetas buvo pakvietęs ir Alytaus regiono atliekų centro direktorių, kuris, anot J. Imbraso, yra vienas iš geriausiai besitvarkančių šalies atliekų tvarkymo sistemoje.

„Man labai patiko jo išsakyta mintis, apie ką aš jau ne vienerius metus kalbu: kad komunalinių paslaugų teikime, t. y. atliekų tvarkymas, daugiabučių administravimas, centralizuotas šilumos tiekimas, centralizuotas vandens tiekimas, visos problemos atsirado, kada buvo įsileisti privatūs subjektai“,- sakė J. Imbrasas.

Pasak jo, europinė praktika sako visai ką kita – net Anglijoje, tokioje konservatyvioje valstybėje, atliekas dažniausiai tvarko savivaldybės. „Labai atsargiai, labai ribotai, pagal atskiras atliekų rūšis įsileidžia tik vieną kitą privačią kompaniją. O Lietuvoje tie dalykai išsisiūbavo ir iš čia visos problemos, nes nedera pagrindinis principas: privatus subjektas siekia pelno, tai natūralu, o paslaugos gavėjams ta paslauga turi būti teikiama kuo pigiau “, – pažymėjo J. Imbrasas.

Tos tendencijos, anot jo, prasidėjo tuomet, kai Vilniuje buvo privatizuotos komunalinės įmonės.

„Ir koks rezultatas Vilniuje – savivaldybėje netgi Zuoko kolegos, kurie buvo vienoje partijoje ir frakcijoje, šiandien jau kalba, kad Vilniuje atliekų tvarkymą perėmė dvi su „rubikonu“ susijusios įmonės, kurios ir valdo visą monopolį. O kadangi jiems reikia pelno, tai dabar visi spėja, kad tos kainos pradės augti. Tačiau šitaip negalima.

Ir aš patenkintas, kad vis daugiau žmonių supranta, jog savo laiku buvo padaryta klaida. Šitą tendenciją reikia stabdyti ir atliekų tvarkymą pasukti visai kita vaga“, – sakė Juozas Imbrasas.

Jeigu nėra gyvenimo prie ežero, jis nyksta

Dar viena problema – vandens telkinių valymas: nepakanka pinigų, kad būtų tvarkomi apleisti ežerai ar užpelkėję tvenkiniai.

„Man patiko susitikime Druskininkuose dalyvavusių gamtosaugininkų pozicija: užtenka drausti. Nes kuo daugiau draudi, kad prie ežero negali būti nei sodybos, nei poilsiavietės, nei kokio kito statinuko, negali nei gyvulys prie ežero prieiti atsigerti, tai tuo labiau tas ežeras nyksta, užpelkėja, apauga augmenija – nendrėmis, lapuočiais, dumblėja, žuvų populiacija mažėja, lieka karpiai, karosai, kitos žuvys gyventi nebegali. Nes žinomi gamtininkai, kurie daug metų toje srityje yra dirbę, yra pasakę: jeigu prie ežero nėra sodybos, tai išnyksta 50 gyvybės rūšių – pradedant žalvarniu, įvairiais vabaliukais, paukščiukais ir t.t.

Ir jeigu tokių nuomonių atsiras daugiau, tai mes galbūt pakeisime šią situaciją valstybėje – saugokim, bet protingai saugokim, leiskim ir žmogui ten gyventi, ir gyvūnui veistis. Taigi ta prasme diskusija Druskininkuose buvo tikrai naudinga“, – „Karštam komentarui“ sakė Juozas Imbrasas.

Rudens sesijoje nusimato daug darbo

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto kelionėje į Druskininkus buvo atkreiptas dėmesys į dar vieną problemą – atsinaujinančios energijos išteklių, t. y. saulės energijos kolektorių panaudojimas elektros gamybai ant visuomeninės reikšmės pastatų.

„Kaip žinote, Druskininkuose veikia sniego arena – viena iš nedaugelio Europoje, kuri vasarą užpildyta Europos sportininkais – jie čia treniruojasi. Arenos viduje – minus penki laipsniai šalčio, o ant stogo – 35 laipsniai šilumos. Elektros energijos, norint išlaikyti temperatūrų skirtumą, reikia labai daug.

Bet šiandien galiojanti tvarka, įrengiant atsinaujinančios energijos išteklių įrangą gaminti elektrą ant visuomeninių pastatų, yra labai nelanksti – gauti valstybės paramą praktiškai nerealu. Taigi ir šitą temą reikėtų peržiūrėti iš esmės“, – po kelionės į Druskininkus sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Imbrasas.

Jis mano, kad išklausę tas problemas ir supratę, jog tai iš tikrųjų problemos, komitete Seimo rudens sesijoje turės darbo.

Pagal laikraštį “Karštas komentaras” 

Komentarai

 

 

 
  1. Imbrasai, ar neužuodėte, kad fontanas Druskonio ežerėlyje išpurškia mero ir jo pakalikų sukeliamą smarvę šioje savivaldybėje!

    Thumb up 1 Thumb down 3 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (4)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (1)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (2)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...