Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Sausis 20 Trečiadienis
 

Žvilgsnis į Druskininkus: nuo plynų kirtimų iki saulės energijos kolektorių

2019-08-23 12:25 | Naujienos | Komentarų (2)

Seimo narys Juozas Imbrasas. KK nuotr.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai buvo pakviesti į Druskininkus susipažinti su ten esamomis problemomis. Kadangi dalis komiteto narių jau turėjo suplanuotų darbų ar negalėjo, į Druskininkus nuvyko keturi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai.

„Prieš važiuojant, aš įsigilinau į tas problemas, kurios atsiųstame dokumente buvo išdėstytos, ir pamačiau, jog tos problemos gali būti aktualios ne tik Druskininkams, bet ir kitoms Lietuvos savivaldybėms. Todėl, susipažinus su tomis problemomis, būtų galima priimti sprendimus, kurie būtų aktualūs ne tik Druskininkams, bet ir kitoms savivaldybėms“, – „Karštam komentarui“ sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas.

Pirma problema – plyni kirtimai

„Druskininkus supa gražūs miškai, pušynai. Kas važiavote, matėte, jog, kai važiuoji į Druskininkus, dar neprivažiavus Druskininkų labai maloniai nuteikia iš abiejų pusių esantys pušynai, tyras oras, gražiai sutvarkyti keliai. Atsiranda malonus jausmas – kad, štai, turime gražų kurortą. Bet, pasirodo, su tais miškais, kurie supa Druskininkus, yra problemų“, – pastebėjo Juozas Imbrasas.

Dar neprivažiavus Druskininkų miesto ribos, tačiau visiškai netoli jos, beveik Druskininkų miesto teritorijoje staiga vietoje pušyno matosi plynas laukas. „Ir tai iš karto nuteikia labai nesmagiai. Kaip čia dabar yra? Kurorte – plynas kirtimas? Čia tas pats, kas, pavyzdžiui, žiūri į gražų žmogų, gražiu veidu, o jis pražioja ir matai – vieno danties nėra. Tokia vizualinė tarša. Taigi įvažiuojant į Druskininkus iš tikrųjų padaryta didžiulė vizualinė tarša,“ – plynais kirtimais kurorte stebėjosi J. Imbrasas.

Pradėjus nagrinėti tą temą, paaiškėjo, jog apie 40 proc. miškų, kurie supa Druskininkus, yra privati nuosavybė.

„Todėl išklausėme siūlymus ir pageidavimus, kaip galėtų ta problema būti sprendžiama, kad ateityje, įvažiuojant į Druskininkus, neatsirastų daugiau tų „išmuštų dantų“ ir tai nesugadintų visos nuotaikos“, – sakė J. Imbrasas.

Anot jo, vienas iš variantų – išplėsti Druskininkų miesto valdas. „Tie miškai, kurie įeitų į išplėstą žiedą aplink Druskininkus, būtų kaip parko buferinė zona, o tie savininkai, kurie turi 40 proc. savo nuosavybėje mišką, patirtų tam tikrų nepatogumų, nes negalėtų disponuoti pilnai, kaip savininkai, savo turtu. Todėl, sprendžiant šią problemą, reikėtų siūlyti Vyriausybei paieškoti lėšų, kad būtų kompensuotas savininkams miškas – jog kurorte miškai nebūtų iškirsti plynai. Plynų kirtimų ten negalima leisti“, – savo nuomonę išsakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Imbrasas.

Taigi, pasak jo, teks teikti Vyriausybei siūlymus. „Nesugadinkime vaizdo, įvažiuojant į mūsų kurortą“, – sakė J. Imbrasas.

Atliekų tvarkymą – kita vaga

Kita problema – atliekų tvarkymo sistema ir tvarkos, kurios galioja mūsų valstybėje.

„Tvarka yra nustatyta vienoda visoms savivaldybėms, tačiau savivaldybės yra skirtingos tiek savo dydžiu, tiek gyventojų tankumu: pavyzdžiui, Druskininkai negali prilygti Kaunui, o Lazdijai – Vilniui. Yra specifika. Todėl turėtų būti palikta galimybė kiekvienai savivaldybei pritaikyti kūrybiškiau bendrąją tvarką, o ne „nukirsti“ griežtai: darykite taip, kaip Vilniui reikia“, – mano J. Imbrasas.

Kadangi ši problema – gana aktuali savivaldybėms, Seimo Aplinkos apsaugos komitete bus ieškoma sprendimų, kad savivaldybėms būtų suteikta galimybė kūrybiškiau taikyti nustatytas tvarkas.

Į susitikimą Druskininkuose Seimo Aplinkos apsaugos komitetas buvo pakvietęs ir Alytaus regiono atliekų centro direktorių, kuris, anot J. Imbraso, yra vienas iš geriausiai besitvarkančių šalies atliekų tvarkymo sistemoje.

„Man labai patiko jo išsakyta mintis, apie ką aš jau ne vienerius metus kalbu: kad komunalinių paslaugų teikime, t. y. atliekų tvarkymas, daugiabučių administravimas, centralizuotas šilumos tiekimas, centralizuotas vandens tiekimas, visos problemos atsirado, kada buvo įsileisti privatūs subjektai“,- sakė J. Imbrasas.

Pasak jo, europinė praktika sako visai ką kita – net Anglijoje, tokioje konservatyvioje valstybėje, atliekas dažniausiai tvarko savivaldybės. „Labai atsargiai, labai ribotai, pagal atskiras atliekų rūšis įsileidžia tik vieną kitą privačią kompaniją. O Lietuvoje tie dalykai išsisiūbavo ir iš čia visos problemos, nes nedera pagrindinis principas: privatus subjektas siekia pelno, tai natūralu, o paslaugos gavėjams ta paslauga turi būti teikiama kuo pigiau “, – pažymėjo J. Imbrasas.

Tos tendencijos, anot jo, prasidėjo tuomet, kai Vilniuje buvo privatizuotos komunalinės įmonės.

„Ir koks rezultatas Vilniuje – savivaldybėje netgi Zuoko kolegos, kurie buvo vienoje partijoje ir frakcijoje, šiandien jau kalba, kad Vilniuje atliekų tvarkymą perėmė dvi su „rubikonu“ susijusios įmonės, kurios ir valdo visą monopolį. O kadangi jiems reikia pelno, tai dabar visi spėja, kad tos kainos pradės augti. Tačiau šitaip negalima.

Ir aš patenkintas, kad vis daugiau žmonių supranta, jog savo laiku buvo padaryta klaida. Šitą tendenciją reikia stabdyti ir atliekų tvarkymą pasukti visai kita vaga“, – sakė Juozas Imbrasas.

Jeigu nėra gyvenimo prie ežero, jis nyksta

Dar viena problema – vandens telkinių valymas: nepakanka pinigų, kad būtų tvarkomi apleisti ežerai ar užpelkėję tvenkiniai.

„Man patiko susitikime Druskininkuose dalyvavusių gamtosaugininkų pozicija: užtenka drausti. Nes kuo daugiau draudi, kad prie ežero negali būti nei sodybos, nei poilsiavietės, nei kokio kito statinuko, negali nei gyvulys prie ežero prieiti atsigerti, tai tuo labiau tas ežeras nyksta, užpelkėja, apauga augmenija – nendrėmis, lapuočiais, dumblėja, žuvų populiacija mažėja, lieka karpiai, karosai, kitos žuvys gyventi nebegali. Nes žinomi gamtininkai, kurie daug metų toje srityje yra dirbę, yra pasakę: jeigu prie ežero nėra sodybos, tai išnyksta 50 gyvybės rūšių – pradedant žalvarniu, įvairiais vabaliukais, paukščiukais ir t.t.

Ir jeigu tokių nuomonių atsiras daugiau, tai mes galbūt pakeisime šią situaciją valstybėje – saugokim, bet protingai saugokim, leiskim ir žmogui ten gyventi, ir gyvūnui veistis. Taigi ta prasme diskusija Druskininkuose buvo tikrai naudinga“, – „Karštam komentarui“ sakė Juozas Imbrasas.

Rudens sesijoje nusimato daug darbo

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto kelionėje į Druskininkus buvo atkreiptas dėmesys į dar vieną problemą – atsinaujinančios energijos išteklių, t. y. saulės energijos kolektorių panaudojimas elektros gamybai ant visuomeninės reikšmės pastatų.

„Kaip žinote, Druskininkuose veikia sniego arena – viena iš nedaugelio Europoje, kuri vasarą užpildyta Europos sportininkais – jie čia treniruojasi. Arenos viduje – minus penki laipsniai šalčio, o ant stogo – 35 laipsniai šilumos. Elektros energijos, norint išlaikyti temperatūrų skirtumą, reikia labai daug.

Bet šiandien galiojanti tvarka, įrengiant atsinaujinančios energijos išteklių įrangą gaminti elektrą ant visuomeninių pastatų, yra labai nelanksti – gauti valstybės paramą praktiškai nerealu. Taigi ir šitą temą reikėtų peržiūrėti iš esmės“, – po kelionės į Druskininkus sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Imbrasas.

Jis mano, kad išklausę tas problemas ir supratę, jog tai iš tikrųjų problemos, komitete Seimo rudens sesijoje turės darbo.

Pagal laikraštį “Karštas komentaras” 

Komentarai

 

 

 
  1. Imbrasai, ar neužuodėte, kad fontanas Druskonio ežerėlyje išpurškia mero ir jo pakalikų sukeliamą smarvę šioje savivaldybėje!

    Thumb up 1 Thumb down 3 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Santaros klinikos dėl COVID-19 nestabdo ir kitų gyvybiškai pacientams svarbių paslaugų
Žuvinto biosferos rezervatas apsaugotas nuo medžioklės, žvejybos ir plaukiojimo poveikio
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kalėdos – puikus metas nudžiuginti ne tik kitus, bet ir save 
Vis labiau artėjant Kalėdoms daugelis pradeda ieškoti dovanų artimiesiems ir skiria tam nemažai...

Kaip išsirinkti tobulą kvapą namams? 
Namų kvapai padeda sukurti norimą atmosferą: prabangią, gaivią, atpalaiduojančią ar bet kurią kitą....

Užuolaidos: šiek tiek iš istorijos 
Užuolaidos sutinkamos daugumoje erdvių. Jos tokios įprastos, kad daugelis retai kada susimąsto, kaip,...

Kaip išlaikyti motyvaciją sportui namuose? 
Drastiškai pasikeitus mūsų kasdieniam gyvenimui vis dažniau susimąstoma, kaip palaikyti fizinį aktyvumą. Tai...

Burnos ir bendra organizmo būklė – kaip jos susijusios? 
Burnos ertmės sveikata yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Todėl pastebėjus dantų,...

Nuotekų valymo įrenginiai: kokie mitai sklando apie juos? 
Biologiniais nuotekų valymo įrenginiais šiais laikais naudojasi nemaža dalis gyventojų. Dideliu efektyvumu pasižyminti...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...