Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 21 Trečiadienis
 

Žemės ūkio komisaras nebenori šelpti išpampusių ūkininkų

2013-02-12 01:43 | Užsienis | Komentarų (1)

Žemės ūkis (sxc.hu)


Vaida Paciūnaitė

Europos žemės ūkio komisaras Dacian Ciolos nori reformuoti Europos Sąjungos kultūros ūkį prioritetu laikydamas ne jo efektyvumą ar eksportą, o ekologiškumą. Deja, daugelis stambiųjų, nuo Europos pinigų pamstančių ūkininkų ar ūkio bendrovių stengiasi sutrukdyti naujovėms, jog europiečiai ir toliau mokėtų pinigus jų klestintiems ir gamtą teršiantiems ūkiams.

Vokietijos ūkininkas Martin Ramschulte kartu su  žurnalistais dalinosi savo patirtimi, kaip per dešimtmečius pasikeitė ūkis jo vietovėse. Kadaise turėdamas 25 hektarus žemės ir per metus užaugindamas apie 900 paršiukų jis buvo laikomas stambiu ūkininku, dabar tose pačiose apylinkėse jis tapo vidutinioku. Viena ferma kaimynystėje perka dar 2000 paršelių, kita – 1500, o štai netoliese atsirado ferma auginanti 200 000 viščiukų. “Tai nebegali vadintis ūkininkavimu”, – teigia jis. 59 metų ūkininkas iš Briuselio gauna 10 000 eurų per metus. Tuo tarpu didieji žaidėjai susirenka dešimt kartų didesnes sumas. „Didesnis ir didesnis, daugiau ir daugiau“, – tokius naujojo ūkininkavimo principus jis laiko absurdiškais. Be to, pastebima, jog gyvulininkystė išstumia žemės dirbimą, nes iš mėsos galima uždirbti daugiau. Vyras nėra joks gamtosaugininkas, tačiau jis pastebi, jog ūkininkavimas per pastaruosius dešimtmečius išsikreipė. Ką jau kalbėti apie sąlygas, kuriomis auginami tie tūkstančiai gyvulių.

Dacian Ciolos yra tas žmogus, kuris nori viską pakeisti. Jis yra įtakingas ir gerbiamas žmogus, tačiau šį sykį susiduria su pasipriešinimu iš visų pusių. Prieš ji stojo netgi kanclerė Angela Merkel. Pagrindinis jo siūlomos politikos principas – subsidijų gavėjai įsipareigoja palaikyti gamtosaugos reikalavimus. Komisaras siekia, jog pinigų skyrimas nebebūtų paremtas ekonominiais rodikliais, o „žaliuoju ūkininkavimu“, tuo pačiu didesnį dėmesį skiriant mažiesiems, o ne pelningiesiems žaidėjams.

Žinoma, kaip ir daugelis gamtosauginių sprendimų šis taip pat nesulaukė palaikymo ir pirminėse derybose patyrė visišką nesėkmę. Dar nepasibaigus krizei atrodo pernelyg rizikinga prioritetu pasirinkti gamtą, o ne pelningumą. Be to, mažėjant ES biudžetui mažėja ir pinigai kurie turėtų būti skirti reformai. Pažymėtina, jog žemės ūkio sektorius susirenka didžiausią ES biudžeto dalį – 40 proc. arba 60 milijardų eurų. Ir ši suma skiriama sektoriui, kuris sudaro vos 2 proc. bendrojo vidaus produkto ir kuriame dirba vos 6 proc. ES gyventojų.

Nusiteikimo kovai prieš dabartinė subsidijų sistemą suteikė ir gimtosios Rumunijos vaizdai, kur po N. Čaučesku sukurtų ūkių, kai kuriuose vietose vis dar negalima nieko sodinti, vanduo užterštas, o kaimai ištuštėję. „Subsidija tai nėra prigimtinė teisė. Tie kurie tikisi gauti milijonus iš mokesčių mokėtojų, turi duoti kažką atgal“ – sako D. Ciolos.

Įdiegus naują subsidijų sistemą norima, kad labiau subsidijuojama būtų žemdirbystė, kuri mažiau žalinga už gyvulininkystę. Pastaroji sukelia milžiniškas  šiltnamio dujų emisijas. Taip pat norima, jog ūkininkai užsiimtų grūdine rotacija, kuri leistų sumažinti reikalingą trąšų kiekį. Užsimenama ir apie galimybę apie 7 proc. žemės paversti specialiomis gamtinėmis zonomis, kuriose būtų ribojamas trąšų kiekis.

Joks kitas sektorius nėra taip vieningai prižiūrimas Europos Sąjungos institucijų kaip žemės ūkis, todėl akivaizdu, jog čia susiduria įvairūs interesai iš itin įtakingų pusių. Atrodo, jog niekas nenori matyti, kokia yra dabartinių žemės ūkio produktų kaina.

Vokietijoje per pastaruosius 50 metų Vokietijoje dvigubai išaugo pagaminamo pieno kiekis, tačiau žymiai sumažėjo ūkių ir darbininkų skaičius. Per šį laikotarpį vidutinis darbuotojo naudingumas padidėjo 9 kartus. Tokie ūkiai reikalauja antibiotikais šeriamų gyvulių, o pastarieji ne tik patenka į produktus, tačiau ir į vandenį. Jungtinių Tautų apskaičiavimais kasmet dėl pesticidų apsinuodija 3 milijonai pasaulio gyventojų. D. Ciolos reforma būtų pirmas žingsnis gerinant šią padėtį. Tačiau toks pasiūlymas, kuomet ūkininkai pirmąkart įpareigoti taikstytis su gamtosauginiais reikalavimais, negalėjo būti lengvai priimtas.

O štai apklausos rodo, jog 80 proc. europiečių, nori, kad subsidijos būtų surištos su „žaliaisiais“ reikalavimais. „Ūkininkų interesai nebegali būti nutolę nuo visuomenės interesų“, – teigė D. Ciolos.

Vienas iš didžiausių oponentų priimant pakeitimus – Vokietijos Ūkininkų Asociacija, kurios interesus gina ir Angela Merkel. Dar vienas aršus oponentas yra europarlamentaras Albertas Dess, kuriam pačiam priklauso nemažas ūkis Bavarijoje. Ironiška, jog šis žmogus apskritai yra vienas iš dažniausiai reformas boikotuojančių europarlamentarų. Jam nepatiko netgi idėja visus nutarimus versti į 22 ES kalbas, motyvuodamas, jog tam bus per daug darbo.

Žemės ūkio komisaras apgailestauja, jog daugumai politikų svarbiausiais išlieka produkcijos kiekiai ir pelnas, o ne gamta. Jis teigia, jog po oponentų siūlymais sušvelninti reformos nuostatas slepiasi jokių reformų nenorėjimas.

Tačiau neperėmus naujos sistemos žemės ūkis apskritai gali likti be subsidijų. Europos gamtos išteklių Fondo direktorius Lutz Ribbe teigė, jog apskritai yra tik dvi aplinkybės, kuriomis turėtų būti išmokamos subsidijos. Vienu atveju remiami mažai uždirbantys ūkininkai norint išsaugoti nuo išnykimo tradicinę žemdirbystę. Kitu atveju, kuomet gyvybiškai turi būti saugojama gamta.

Matyti, jog maži pelnai jau nebėra ūkininkų veiklos problema. Kaimo Studijų Instituto Tunene duomenimis didesni ūkiai per metus gauna vidutiniškai apie 160 000 eurų pelno. Apie 40 proc. jo buvo padengta mokesčių mokėtojų pinigais. O kur dar pelną nešantis bioenergijos žaliavų auginimo bumas. Taigi tiesioginiuose išmokėjimuose nebėra jokios ekonominės teisybės. D. Ciolos sako, jog žemdirbiai turi suprasti, jog visuomenė gali jiems mokėti tik tikėdamasi, jog šie puoselės gamtą ir taps „žalesniais“.

Taigi D. Ciolos net neketina sustoti. Nors komisaras su apmaudu prisipažįsta, jog diskutuojant su ūkininkais jis jaučia bene ideologinį pasipriešinimą kalbant apie bet kokias permainas ir diskutuoja apie dalykus, kurių patys nė nesupranta. Įdomu, jog ir D. Ciolos pirmtakai buvo panašios nuomonės. Šiandien jų jau nebėra šiuose reikšminguose postuose, o štai esamą padėtį norintys išlaikyti asmenys visada sukasi apie žemdirbystės Europos Sąjungoje sektorių.

Komentarai

 

 

 
  1. NUODIJA GAMTA,NUODIJA ZMONES ,IR DAR SUBSIDIJAS GAUNA? Musu valdziazmogiai taipogi nori,kad ukiai stambetu ,o visi laukai butu sukulturinti,kad zmones pamirstu naturalu gamtos vaizda ir kvapa,kad isnyktu pievu pauksciai ir zvereliai,ypac priemiesciuose.

    Thumb up 5 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...