Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 30 Penktadienis
 

Z.Balčytis. Svarbiausia – suskystintų dujų terminalas

2013-09-09 18:31 | Politika | Komentarų (7)

EP narys Zigmantas Balčytis. KK nuotr.

Šiandien sklandi suskystintų dujų terminalo statyba yra svarbiausias dujų kainos mažinimo darbotvarkės klausimas. Šiuo metu šio projekto įgyvendinimas svarbesnis nei pokalbiai ar derybos su „Gazprom“ arba nesibaigiančios peripetijos su „Chevron“ ketinimu žvalgyti ir išgauti Lietuvoje skalūnų dujas.

Iš šiandieninių pozicijų ir situacijos žiūrint, tik veikiantis suskystintų dujų terminalas gali užtikrinti aiškų gamtinių dujų kainos mažėjimą Lietuvos vartotojams – gyventojams ir įmonėms. Tik pradėjus veikti suskystintų dujų terminalui Lietuva gali netrukdomai, ilgam ir realiai įgyvendinti siekį pirkti gamtines dujas konkurencingomis kainomis.

Todėl visa energija, darbai turi būti skirti šio terminalo projektui: būtų nusikalstama, jei projektas užstrigtų. Taip, kaip vis dar stringa derybos su „Gazprom“, skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos reikalai, nuolat apsiveliantys ar apveliami gandais, komentarais, ginčais, interesų karais, nuolatiniu politinių jėgų tarpusavio apsisvaidymu kaltinimais.

Eikvojama daug energijos, o gamtinės dujos nepinga. Liūdna, bet visi anksčiau skambėję norai, kad jau šią žiemą pavyks pigiau pirkti gamtines dujas ir atpiginti šildymą, neturi jokio pagrindo.

Kol kas neaišku, nei kiek Lietuvai kainuos Rusijos dujos, nei kiek mes čia, Lietuvoje, mokėtume už vietoje išgaunamas skalūnų dujas. Juolab kad skalūnų dujų žvalgybos ir išgavimo procesas gali užtrukti ne vienerius metus. Be to, prieš tai būtina užtikrinti tinkamą aplinkos apsaugą bei susitarti su vietos bendruomenėmis.

JAV, kurioje išgaunami didžiuliai kiekiai skalūnų dujų, gamtinės dujos kainuoja 3-4 kartus pigiau nei Europos valstybėse. JAV Kongrese ir Senate svarstomos įstatymų pataisos, kurios leistų šioje šalyje išgautas gamtines dujas eksportuoti į šalis NATO partneres. Minėtos įstatymų pataisos, jei jos būtų priimtos, Lietuvai suteiktų nemenką viltį jau kitų metų pabaigoje sulaukti suskystintų dujų iš JAV ir taip nutraukti priklausomybės nuo vieno tiekėjo grandines.

Labai svarbus ir kitas, taip pat jau prasidėjęs procesas: Europos Sąjungos ir JAV derybos dėl transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės. Lietuva, šį pusmetį pirmininkaujanti Europos Sąjungos Tarybai, yra tiesiogiai suinteresuota sėkmingomis derybomis dėl laisvosios prekybos tarp ES ir JAV sutarties.

Svarbu, kad procesai ir JAV, ir ES kol kas juda Lietuvai naudinga kryptimi – Klaipėdoje statomo suskystintų dujų terminalo link. Sėkmingai pastačius dujų terminalą, Lietuvai atsiveria realios galimybės gamtines dujas pirkti ne iš vieno, bet iš kelių šaltinių: JAV, Norvegijos, Rusijos. Būtina pagirti dabartinės Vyriausybės ir premjero poziciją bei veiklą dėl sklandaus dujų terminalo projekto įgyvendinimo, kuri verčia ir „Gazprom“ keisti savo poziciją. „Gazprom“ anksčiau ar vėliau bus priverstas padaryti Lietuvai nuolaidų, nes dujų tiekimo monopolį pakeis konkurencija su kitais tiekėjais.

ES kol kas neturi ir kažin ar turės vieningą nuomonę dėl skalūnų dujų išgavimo valstybėse narėse. Prancūzijoje hidraulinio ardymo metodas uždraustas, Vokietijoje siekiama įstatymais apriboti šio metodo naudojimą prie vandens telkinių, vandenviečių apsaugos zonose. Lenkija jau paskelbė išgaunanti skalūnų dujas ir artėjanti prie pramoninės skalūnų dujų gavybos. Didžiojoje Britanijoje vyksta aršios diskusijos dėl skalūnų dujų. Šiose diskusijose dalyvauja ir Didžiosios Britanijos premjeras D.Kameronas, nedviprasmiškai pasisakantis už skalūnų dujų gavybos plėtrą Jungtinėje Karalystėje.

Dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje reikia aiškiai pasakyti: skalūnų dujos yra valstybinės reikšmės, strateginis, valstybės ateities reikalas, o ne vienos užsienio kompanijos ar vietos bendruomenės reikalas.

Vyriausybė, atstovaudama ir valstybės, ir vietos bendruomenių interesams, turėtų siekti, kad susitarimas tarp „Chevron“ ir vietos bendruomenių būtų naudingas ir vietos gyventojams, ir valstybei. Be to, atliktą poveikio aplinkai vertinimą turės patvirtinti savivaldybių tarybos. Be vietos gyventojų ar jų atstovų sutikimo skalūnų dujų vežimas nepajudės iš mirties taško.

Šiandien racionaliausias ir svarbiausiais sprendimas yra tik vienas – kuo greičiau pastatyti ir pradėti eksploatuoti suskystintų dujų terminalą Klaipėdoje. Jis šiandien svarbesnis nei „Chevron“ ar derybos su „Gazprom“.

Europarlamentaras Zigmantas Balčytis

Komentarai

 

 

 
  1. Mano manimu suskystintuduju terminalo statybos juda vezlio zingsniu,o greitu metu ir visiskai sustos.Ir tie pazadai ,jog pigios dujos gyventojams bus pasiekiamos jau sia ziema,buvo ir yra tikras blevas,vyriausybiu melas,didelis melas.Cia grietinele jau nugriebta.Kokiom salygom buvo isrinkti ir nuspresti del talpu,del jaivu,zino tik keli asmenys,kurie kaip kyborgai ,kaip kokie fizikai laborantai,visiskai slaptai,sutare,ar kitu atveju visiskai slaptai skolinosi desimtis milijardu,uz neprotingai dideles palukanas.Dabar jeigu liko pasipelnyti tai tik atliekantiems darbus.O cia geriausiu atveju galima sukombinuoti tik penktadali sumos,is kuriu ,galimai,dali teks atseiketi uz “leidima” dalyvauti statybose.Todel griebtasi nauju zingsniu.Kaip parode veiksmai ,skandinavisku banku lengvai uzgrobti ,kaip snoro ar ukio ,tikrai neiseis,siauliu banko irgi nepajudinsi,nes pagrindinis investuotojas ir akcininkas europos bankas,todel lieka tik atomines statybu eskalavimas,nors ir sioje vietoje koncervatoriai ,manau,savo rieke atsirieke.Juk ne be reikalo visi taip skubejo i Japonija?Reiskia liko tik amerikonu kompanija,kur,gali but slaptai pasirasyti sutarciu popieriukai.O amerikonams tas pats ,ar moketi uz isgautas dujas Lietuvai,ar dalinti pusiau,ir antra dali slaptai pervedinet kokiem balvonam i kokiuos kaimanus.Juk per pusmeti paskirtu 19 milijonu partijom,tik lasas dideliems poreikiams.Vat todel ir visi stambus projektai tampa valstybes paslaptimis,ir aiskiai nuo gyventoju.Ir kai europarlamentaras aiskiai pasako,kad ne bendruomenes ,o valstybes reikalas,kas po kojom atomines atliekas i gelmes supyla,aiskiai turi liaudis suprasti,jog ateityje bus dar mokesciai ir uz gela vandeni,kuri geriame,ir kuri pirksime is amerikonu ,importuojama is kokiu uzgrobtu valstybiu.

    Thumb up 6 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...