Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Balandis 13 Antradienis
 

Vokietiją piktinantis vyskupas išlaidotojas – tikrasis bažnyčios veidas?

2013-08-31 00:12 | Užsienis | Komentarų (3)

Rožinis. sxc.hu nuotr.


Vaida Paciūnaitė

Prabangus Katalikų bažnyčios kunigų gyvenimas – problema ne tik Lietuvoje, tačiau ir kitose Europos valstybėse. Visos Vokietijos dėmesio sulaukė Limburgo mieste kunigaujantis Franzas Peteris Tebartz van Elstas, kuris leidžia sau daug ką – gyventi prabangiuose apartamentuose, važinėtis prabangia mašina ir pirma klase skristi į Indiją, tuo pat metu nepamiršdamas tikintiesiems kalbėti apie skurdą ir žmogiškumą. Limburgo vyskupas tapo turtais pertekusios bažnyčios simboliu, kuris piktina visus, tačiau būdo sudrausminti išlaidaujantį kunigą vis dar nėra. Visgi žiniasklaidos dėmesys ir didėjantis visuomenės nepasitenkinimas pranašauja, jog sočios vyskupavimo dienos artėja prie pabaigos.

Vyskupas kaltinamas ir kitais dalykais – melavimu, narcizizmu, išpuikimu. F. Tebartzu van Elstu pradeda piktintis netgi Liuteronų pastoriai ir patys katalikų kunigai, vienas jų išdrįso prabilti viešai: „Nors aš ir myliu Katalikų bažnyčią su visais tais žmonėmis, kurie jai dirba, tačiau vis vien esu piktas, nusivylęs ir pasišlykštėjęs padėtimi, kurioje mes esame. Tai ne vien dėl vieno žmogaus, tai dėl visos Katalikų bažnyčios struktūros. Jie turi pasikeisti kartą ir visiems laikams. Ir tikriausiai tik tragiški įvykiai mūsų vyskupijoje taps varomąją jėga tai padaryti“.

Tik keli žmonės tiki, jog F. Tabertzo van Elsto galimybės išlikti poste yra realios. Tačiau iš posto jis gali būti pašalintas tik tada, kai atsistatydins pats. Kol kas vyskupas vengia daryti tai, ko reikalauja kone visi kiti Vokietijos vyskupai ir Limburgo vyskupijos kunigai. Tuo tarpu pastangos rasti jam kitas pareigas Romoje taip pat buvo bevaisės. Žmogus, kuris kadaise atrodė būsiąs puikus Katalikų bažnyčios lyderis, toliau griauna šios institucijos įvaizdį.

Vyskupijoje esančių miestų ir miestelių bažnyčių kunigai negaili tiesioginės ir netiesioginės kritikos vyskupui, kiekvienas aštresnis žodis palydimas aplodismentų. „Gyvenimas nubaudžia tuos, kurie delsia išeiti,“ – kalbėjo tiesumu garsėjantis kunigas Hubertas Jansenas. Žmonės laukia, jog kunigai apie tai kalbėtų tiesiai ir be užuolankų, nepaisant to, jog smerkiamas yra jų bendruomenės narys. Lojalumo šioje situacijoje būti negali.

Kitas kelias – vyskupo atstatydinimas iš viršaus. Tačiau Katalikų bažnyčios viršūnėlės tyli. Vienas iš kunigų piktinasi, jog vyskupija yra palikta likimo valiai, kol vienas savanaudis vyskupas ją tiesiog sunaikins. Vyskupiją sudaro maždaug 200 kunigų, kurie iš vyskupo reikalauja skaidrumo ir tiesos kitame susitikime pagrindžiant savo išlaidas. Reikalaujama pateikti dokumentus apie bažnyčios rekonstrukcijos išlaidas, skrydžių ir pragyvenimo išlaidas.

Visoje šalyje vyskupas pagarsėjo būtent po skrydžio pirma klase į Indiją, kurioje lankėsi norėdamas padėti vargšams vaikams. Su juo kartu skrido ir vikaras Franzas Kasparas, kuris taip pat sulaukė kritikos bei melavo žurnalistams sakydamas, jog skrido verslo klase. Užginčijęs skrydžio sąskaitas vikaras pateko prokurorų akiratin ir užsitraukė grėsmę būti patupdytas į kalėjimą už melagingą informaciją. Tyrimą ketinama atlikti ir dėl bažnyčios rekonstrukcijos išlaidų. Nežymiu išsišokimu laikomas vyskupo stilius – su pasididžiavimu vilkimas paauksuotas brokatas.

Limburgo vyskupo elgesys kelia daugybę klausimų. Vienas svarbiausių – kodėl arkivyskupija turinti prižiūrėti tokius dalykus yra atsisakiusi kištis į Limburgo vyskupijos finansinius reikalus? Ar kas nors sėdintis auksčiau kada nors stebėjo, kiek išleidžia Limburgo vyskupas? Atrodo, jog tai rūpi tik žemiau esantiems kunigams, nors švaistomi galėjo būti milijonai eurų.

Tabertzas van Elstas neseniai persikėlė į prabangią rezidenciją prie Limburgo katedros, tačiau nepateikė jokių dokumentų su sąmata, o žiniasklaidai atsako, jog apartamentų statybos kaina neviršijo 200 tūkst. eurų. Tiesa, neseniai vyskupas turėjo pripažinti, jog kaina siekė 10 milijonų eurų. Nors manoma, jog tikrieji skaičiai dar įspūdingesni – galbūt 15 ar net 20 milijonų eurų. Pažymėtina, jog bet kokios vyskupijos išlaidos viršijančios 5 milijonus eurų reikalauja Vatikano patvirtinimo, tačiau abejojama, ar rekonstrukcijai apskritai buvo gautas koks nors leidimas.

Vienas Frankfurto kunigas pasakojo, jog pas jį atėjo tikinti moteris, kuris teigė nebegalinti vaikščioti į šią vyskupiją, kuomet joje vyksta atviras pasityčiojimas iš tikinčiųjų. Kunigams reikalaujant dokumentų vyskupo laikas beveik suskaičiuotas, tačiau viltis neprarasta. Atrodo, jog kartu su savo patikėtiniu išlaidas patvirtinantys dokumentai kepami vienas po kito. Visiškai sutepta reputacija ir žemesnių kunigų reikalavimas pasitraukti Tabertzui van Elstui neatrodo pakankama priežastis atsisakyti posto. Kaip teigia Katalikų mokymų centro direktorius Hausas de Begegnungas Limburgo vyskupas yra praradęs ryšį su tikrove ir dabar jam svarbiausia išlaikyti valdžią bei privilegijas.

Franfurto diakonas pasiūlė nusižengusiam vyskupui pakankamai palankią išeitį. Septynis metus kunigauti skurdžiausioje vyskupijos bažnyčioje ir po jų atgauti savo postą. Kunigams tai atrodo patenkinti tokia išeitimi, tačiau kol kas nežinoma, ar Tabertzas van Elstas sutiks su kompromisu, ar toliau nepaisydamas protestų laikysis įsikibęs vyskupo karūnos.

Parengta pagal Spiegel.de.

Komentarai

 

 

 
  1. nelabai suprantu, kur cia beda. originale raso, kad kainavo 5 mln euru, bet vis tiek tie pastatai liks ne vyskupui, o vyskupijai. tas skraidymas tai isvis kazkokia smulkmena.

    Thumb up 0 Thumb down 1

  2. O kuo kaltas nuotraukoje ne rožinis o baltas Rožančius ( tai daiktas o ne būdvardis, priemonė melstis rožančiaus maldomis) prie vyskupo nusikaltimų? Reikėjo jo automobilį ar rūmus parodyti.

    Thumb up 4 Thumb down 0

  3. Kas per do lingvistinės naujienos: pagal turinį išlaidauja, o pagal antraštę, (iš)laidoja? Ką laidoja, raštingumą, ar gimtosios kalbos mokėjimą?

    Thumb up 7 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
LŠMPS pirmininkas: premjerė I. Šimonytė ir ministrė J. Šiugždinienė nenustoja stebinti blogąja prasme 1
Evaldas Rapolas: kada nepagrįsta nuomonė tampa realia grėsme įmonių reputacijai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 75 mln. eurų
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta obligacijų emisija už...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...