Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Vitalijus Balkus: „Kaip vyksta manipuliavimas apklausomis“

2016-06-05 16:56 | Nuomonių ringas | Komentarų (1)

Vitalijus Balkus. KK nuotr.

Ar jūs tikite tuo, kad daugiau nei pusė lietuvių sutinka su migrantų perkėlimu, kaip to reikalauja Briuselis? Ar jūs tikite tuo, kad šalies vadovė vis dar yra tarp populiariausių politikų? Ar jūs apskritai tikite apklausomis?

Apklausa, kaip nuomonės formavimo priemonė

Visuomenės nuomonės apklausos toli gražu nėra vien tik noras sužinoti realias piliečių nuotaikas. Daugelis greičiausiai pastebėjote, kad jų rezultatai dažnai keistai sutampa su užsakovo norais arba su esamos politinės valdžios ar ekonominio elito siekiais. Dažnai jos net gali stipriai kirstis su visuomenės vyraujančiomis nuotaikomis, bet, nepaisant to, jų rezultatai yra plačiai skelbiami ir vėliau antriniuose šaltiniuose (analitinio ar publicistinio pobūdžio straipsniuose) jie pateikiami it neginčytina tiesa.

Gerai prisimenu Visagino AE kampaniją, kuomet, net ir vyraujant akivaizdžiai neigiamoms visuomenėms nuostatoms dėl šio Lietuvai primetamo projekto ir jau vykstant aktyviai referendumo parašų rinkimo kampanijai (tiksliau tuomet vyko net 2 lygiagrečios kampanijos), oficiozai tiražavo žinutę, esą dauguma piliečių pritaria statyboms ir tik prieš pat rinkimus ir kartu su jais vykusį referendumą buvo pradėta kalbėti, kad nuomonės pasiskirstė daugmaž po lygiai.

Jei kas pamiršote, tai tikrasis rezultatas buvo beveik 65 proc. nepritariančių, kas visiškai neginčijamai atspindėjo piliečių nuotaikas. Ar po to sekė klaidos pripažinimas iš provyriausybinės komercinės spaudos ar „nepriklausomų“ apklausų atlikėjų? Ne.

Ir tai būtų mažai tikėtina, nes apklausų atlikimas, kaip ir reitingų sudarymas, yra gerai organizuotas ir pelningas verslas. Jo subtilybes komerciškai vykdomos statistikos specialistai įvaldė tiek, kad sugeba ir užsakovo norus patenkinti, ir save nuo kritikos strėlių apsaugoti, ir dar, liaudiškai tariant, patį užsakovą kartais „išdurti“. Jau ne viena partija spėjo įsitikinti, kad realūs rinkimų rezultatai dažniausiai neparodo ne tik apklausose „atrastų“ procentų, tačiau net neatitinka prognozuoto eiliškumo.

Užsakovai gal ir pareikštų pretenzijas, tačiau tuomet tektų pripažinti patį „gražaus“ apklausos rezultato pirkimo faktą, o tai jau prilygsta šūviui pačiam sau į koją. Tuo labiau, kad ir koks bebūtų galutinis pirktinės apklausos rezultatas, jis vis tiek bus geresnis nei tas, kuris būtų buvęs nepaskelbus už ausų pritemptų rezultatų. Bandos jausmas, ypač tarp mažiau išprususių ar šešių TV kanalų pasaulyje gyvenančių piliečių, pakankamai stiprus ir tariamai aukštas politikos ar partijos reitingas veikia lyg užkeikimas.

Na, o tam, kad apklausų rezultatai būtų kuo patrauklesni, galima naudoti įvarius būdus: nuo tendencingai suformuotų atsakymų pasirinkimo iki, kaip tai būna politinių partijų reitinguose, ženklios dalies partijų ar politikų neįtraukimo į apklausos pasirinkimus, pvz., kaip tai buvo daroma su „Drąsos kelio“ partija. Tuomet, jei prisimenate, apklausose ji pradėta atspindėti tik tuomet, kai nebuvo galima toliau nepastebėti, kad už ją gali balsuoti ženklus rinkėjų skaičius. Na, o štai „Tautininkų sąjungai“ ar „Lietuvos liaudies partijai“ jau daugelį metų niekaip nepavyksta patekti į reitingavimo sąrašus.

Kaip užduoti „teisingą“ klausimą

Formuojant visuomenės nuomonę, svarbu priversti pačios visuomenės atstovus atsakant pasirinkti „teisingai“. Štai paprastas klausimas – „Ar jūs pritariate karo pabėgėlių priėmimui Lietuvoje?“. Teigiamas daugumos  atsakymas yra beveik garantuotas, jei dar į atsakymus įdėsime ne šiaip „taip“ arba „ne“, o dar ir sustiprinsime atsakymus nukreipiančiais teiginiais. Pvz., atsakymas „taip“ išplečiamas iki „taip, nes reikia padėti nuo mirties bėgantiems žmonėms“, o „ne“ paverčiamas „ne, Lietuvoje neturi būti svetimtaučių“. Taip suformulavus klausimą ir atsakymus, rengėjai neabejotinai pasietų reikiamą rezultatą.

Na, o toliau, turint „įtikinamus“ apklausos skaičius, propagandinė mašina jais gali tiražuoti papuošiant antraštes: „Dauguma lietuvių pasisako už pabėgėlių priėmimą“ arba „delfinariumo“  stiliaus „Putino propaganda neveikia: Lietuva pasiruošusi priimti pabėgėlius“. Ir tuomet jau mažai kas prisimins, kad pati apklausa buvo atlikta nekorektiškai, o jei kas ir prisimins, tai savo mintimis galės pasidalinti nebent su savo draugais ar soc. tinklų paskyrose. Provyriausybinė spauda niekuomet neleis viešai abejoti apklausų rezultatais.

Kaip neleisti savęs apkvailinti

Kaip ir bet kokios propagandos atveju, susidūrus su tendencinga apklausa ar viešai paskelbtais tokios „apklausos“ rezultatais, reikia vadovautis trijų N principu: „Nedalyvauju. Neplatinu. Nenagrinėju.“ Pirmiausiai nedalyvavimas akivaizdžiai užsakytose ar tendencingai suformuluotose apklausose kerta per jų atlikėjus. Kuo sunkiau bus įtikinti respondentus atsakyti, tuo didesnė tikimybė, kad kitą kartą apklausų rengėjai įdės tarp atsakymų ir tuos, kurie gal ir nepatiks užsakovams, tačiau  bent jau leis atlikti apklausą.

Neplatinti akivaizdžiai propagandos tikslams atliktos ar užsakomosios apklausos rezultatų taip pat svarbu. Net jei jūs piktinatės apklausa, tačiau nurodote konkrečius skaičius, jūs tuo pačiu net nenorint prisidedate prie viešosios nuomonės formavimo apklausos rengėjų naudai. Skaičiai daug lengviau įsimenami nei pats geriausias juos lydintis tekstas, tad, nors jūs ir sudirbsite apklausą į šuns dienas, vis tiek po kiek laiko daugelio galvose liks tik apklausos skaičiai, o kokios buvo jų atsiradimo aplinkybės – pasimirš.

Nenagrinėti abejotinų rezultatų. Tai irgi yra geležinė taisyklė, jei nenorite tapti propagandos auka. Jau vien minėdami abejotiną sociologinį tyrimą tarp šaltinių, jūs tuo pačiu netiesiogiai pripažįstate jo reikšmingumą. Na, o jei jūs dar ir savo analizėje remiatės to tyrimo metodologija ir nagrinėjate klausimą tik jo rėmuose, tuomet jūs jau visiškai sutinkate su tuo, kaip jis buvo atliekamas, kaip buvo formuluojami klausimai ir parenkami atsakymų variantai. Galiausiai jūs užginčijate nebent jo išvadas ir tas jūsų prieštaravimas, dėl mano aukščiau jau paminėtos priežasties, nebus išgirstas. Todėl, esant sufabrikuotam sociologiniam tyrimui, turite ginčyti pačią tyrimo atlikėjų kompetenciją, abejoti jų profesine etika ir rodyti akivaizdžiai propagandinį ar užsakomąjį tokio „tyrimo“ pobūdį.

Autorius yra asociacijos  „Nacionalinis interesas“ narys

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...