Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Gruodis 4 Šeštadienis
 

Visuomenė kunkuliuoja, o rimtos opozicinės jėgos nėra

2021-11-25 12:29 | Naujienos | Komentarų (2)

Iš šalies stebint valstiečius, susidaro įspūdis, kad jie tarsi ir norėtų imti opozicinę iniciatyvą į savo rankas, bet... baisu. KK nuotr.

Giedrė Gorienė

Šiandien iš tiesų turbūt nedaug kas žino, jog Lietuvoje vyksta pilietinė iniciatyva – renkami parašai dėl referendumo, kad referendumo parašų rinkimo kartelė būtų sumažinta nuo 300 tūkstančių iki 100 tūkstančių. Prisipažinsiu, nelabai tikiu, kad tuos 300 tūkstančių parašų dabar pavyks surinkti. Ne todėl, kad vienam ar kitam nepatinka tas ar kitas parašų rinkėjas, ar kad vyksta didžiulis, plika akimi nelabai matomas, bet užtat gerai jaučiamas „pokiliminis“ valdančiųjų pasipriešinimas, o tiesiog todėl, kad tokiai iniciatyvai, mano nuomone, galbūt nelabai tinkamas laikas – žmonės pavargę nuo pandemijos, išvarginti karantinų ir psichologinės atmosferos ir „kažkoks referendumas dėl parašų surinkimo“ jiems galimai neatrodo pirmo būtino klausimas. Nes, sutikite, neretam dabartinė situacija yra tiesiog išlikimo metas. Išgyvenimo metas. Tačiau… Nepaisant to, kaip ta iniciatyva baigsis, tai iš tiesų yra sveikintinas dalykas – nes tai yra kaip treniruotė, kurios metu auginami pilietiškumo raumenys. Taip pat treniruojamos ir smegenys – žmonės pradeda mąstyti: kas, kaip, kodėl? Būtent per pilietines iniciatyvas ir galime tapti pilietine visuomene, būtent taip auginama visuomeninė branda.

Aišku, konservatoriams, su jų satelitais liberalais ir „laisviečiais“, būtų kur kas geriau, kad žmonės būtų nusivylę, apatiški, nedalyvautų jokiose politinėse iniciatyvose, o tik gertų, žudytųsi, vartotų narkotikus ar emigruotų, nes tik tokia visuomenė yra jų išsilaikymo valdžioje garantas – tie, nusivylusieji, per rinkimus net neis balsuoti, o konservatorių elektoratas, nors ir akmenimis lytų, atšliauš už tuos savo „vienintelius Lietuvos gelbėtojus“ prabalsuot. Todėl, kai tik atsiranda kokia pilietinė iniciatyva, tai iš karto iniciatoriams tvojama iš visų jėgų „per galvą“ (kaip tame žaidimo aparate, kur daug tuščių skylių ir, kai tik iš kurios išlenda „galva“, skubiai reikia tvoti per ją).

Taip, dėl šio referendumo parašus rinko (ar renka) ir grupė vadinamųjų „prokremliškų elementų“, kurie galbūt turi savų tikslų – galvoja, kad, jeigu būtų sumažinta parašų dėl referendumo surengimo kartelė nuo 300 tūkst. iki 100 tūkst., tai lengviau būtų galima surengti ir referendumą dėl Lietuvos išstojimo iš ES ar NATO.

Turėti savus įsitikimus niekam neuždrausta. Jie taip mano, taip svajoja – jų tokia teisė. Tačiau iš kitos pusės, jeigu turėtume sumažintą parašų dėl referendumo surinkimo kartelę, tai būtų neblogas Damoklo kardas virš valdančiųjų galvų, anokia prevencija – valdžia privalėtų pamiršti savo „buldozerinę“ politiką ir daugiau kalbėtis bei derinti savo sprendimus su tauta, o taip pat ne žodžiais, o darbais kurti gerovės valstybę, kad tautai nekiltų net minčių apie kokius nors pasitraukimus iš ES.

Taip, Europos Sąjunga išsigimė – ji jau ne tokia, kokia kūrėsi. Bet, manau, mūsų žmonės puikiai supranta – kad verčiau likti joje ir stengtis ją „pagydyti“ (juo labiau, kad turime puikų Lenkijos pavyzdį), nei pasitraukti iš jos į kažkokią neaiškią nežinią. Taip, pesimistų ES atžvilgiu pas mus daug, bet dėl to kalti ne kokie nors vadinamieji „prokremliniai veikėjai“ – jie tik naudojasi susidariusia politine situacija, nes valdančiųjų vykdoma politika yra nuostabi terpė anti-ES nuotaikoms skleisti ir skleistis.

Tiesa, gali būti, kad po naujosios „Jaltos“ ES, kaip tokia, žlugs (kadaise, kaip žinia, žlugo TSRS – kas būtų net pagalvojęs?), todėl greičiausiai dabartiniai vadinamieji „prokremliniai veikėjai“ „mušasi sviestą“, kad, pasikeitus geopolitiniams vėjams, Lietuvoje atsirastų „prie valdžios“. Bet būkim realistai – nei Ziuganovui, nei Putinui tokie veikėjai nėra reikalingi. Padrumsti vandenį, pamakaluoti, paeskaluoti – taip. Bet jeigu (aišku, neduok, Dieve) vėl įvyks tektoninis geopolitinis lūžis ir amerikės su britanijomis mus vėl išduos (lengva ranka atiduos Rusijos įtakos zonai, kaip kadaise), tuomet tikrai ne dabartiniai vadinamieji „prokremliniai veikėjai“, ant bačkų šūkaliojantys prieš ES ar NATO, vadovaujamuose postuose atsidurs – pamatysime ten vėl tuos pačius veidus, buvusius, esamus ir nepražūstančius nė prie jokios valdžios.

Be abejo, kaip ten bus su ta ES galima griūtimi, nežinia, bet tokiam atvejui mes, kaip valstybė, privalome turėti iš anksto paruoštą planą – jei didelės valstybės savo kabinetuose ir vėl bandytų už mus spręsti mūsų likimą.

Tačiau grįžkime prie referendumo. Tas iniciatyvių piliečių bandymas pažadinti pilietinę visuomenę iš letargo miego, kaip man atrodo, kilo dėl opozicijos neveiklumo. Nes pažiūrėkite į Seimą – ar mes turime ten rimtą opoziciją? Ar žmonės turi kokią atramą Seime? Vieni susireikšminę – valdančiųjų pusėje, kiti susireikšminę – save „opozicija“ vadinančiais pusėje. Taip, vaidina opoziciją, bet… jokios rimtos opozicijos nėra. Baimė valdo ir juos.

Šiandien daug kalbama apie valdančiųjų agresyvumą, matoma panašumų ir su Hitleriu, ir su Leninu bei Stalinu (vienas gelbėjo vokiečių naciją, kiti – darbininkų klasę, kuriant komunizmą visame pasaulyje), bet nė viena opozicinė partija nuo pat nepriklausomybės pradžios nepajudino nė piršto, kad kas nors pasikeistų.

„Nematau rimtos politinės jėgos, kuri galėtų pasipriešinti dešiniųjų agresyvumui. LDDP savo misiją atliko – ketverius metus išsilaikė valdžioje“, – 1996 m. spalio 17-ąją savo dienoraštyje parašė disidentas Liudas Dambrauskas.

Šiandien 2021-ųjų lapkritis. Kas nors pasikeitė? Iki šiol taip ir neatsirado nė vienos rimtos politinės jėgos, kuri galėtų pasipriešinti dešiniųjų agresyvumui. O per praėjusią Seimo kadenciją (2016-2020) „valstiečiai“, kaip kadaise LDDP, savo misiją atliko – ketverius metus išsilaikė valdžioje. Tik tiek. Ar tokia turi būti į rimtą politinę jėgą pretenduojančios partijos misija?

1996 m. spalio 25 d. disidentas Liudas Dambrauskas savo dienoraštyje rašė: „Rinkimai parodė liūdną rezultatą – apie 50 proc. rinkėjų nebalsavo. Vadinasi, beveik dauguma gyventojų nusivylusi savo valdžia, kartu – ir nepriklausomybe“.

2020-ųjų spalio 11 d. per Seimo rinkimus situacija analogiška – apie 50 proc. rinkėjų vėlgi nebalsavo. Ir vėl, kaip ir 1996-aisiais, rinkimus laimėjo agresyvioji politinė jėga.

Šią agresyviosios TS-LKD sėkmės formulę, kurios esminiai komponentai – chaoso vyravimas, nežinomybė, netikrumas, oponentų naikinimas ir baimės atmosfera, turėtų nagrinėti politologai. Bet, deja, politologų kalvė Vilniaus universitete yra kaip aukštoji partinė mokykla anais laikais – jos politologai tarnauja tik „vienintelei“ ir „teisingai“ politinei jėgai. Kaip politinėje sistemoje – taip ir politologijoje (kaip „danguje“ – taip ir „ant žemės“). O dar kai opozicija neįgali, tai ir turime (tiksliau – tebeturime) tai, ką turime, ką disidentas Liudas Dambrauskas savo dienoraštyje rašė 1996-ųjų lapkričio 12-ąją: „Bijau, kad dešiniųjų valdžia nesiimtų įtvirtinti autoritarinio režimo“.

Galima patikslinti – šiandien tas „vienos partijos“ autoritarinis režimas jau yra beveik įsitvirtinęs. Iki pilnos laimės jiems trūksta tik Prezidentą Gitaną Nausėdą „į vietą pastatyt“. Ką, kaip matome, jie iš visų savo jėgų, pasitelkę visus „dvaro šunis“, ir daro. Ar pavyks – čia jau turbūt nuo Prezidento priklausys (Grybauskaitė, kaip prisimenate, nors ir kokia kieta būtų, neatsilaikė – priėmė „landsbergizmo karūną“).

Beje, apie landsbergizmą. Šią sąvoką įvedė disidentas Liudas Dambrauskas, kuris ją taip paaiškino (atkreipkite dėmesį – disidento rašyta 1996-ųjų gegužės 18-ąją – ar kas nors pasikeitė?): „Dabartinė Konservatorių partija tapo Landsbergio autoritarinio režimo ramsčiu. Blogiausia, kad visuomenėje įsigali landsbergizmas, kuris savo agresyvumu nesunkiai nustumia į šalį nuosaikesnes politines partijas. Landsbergizmas – tai politinė mišrainė, kurioje nesunku pastebėti nacizmo ir bolševizmo elementų. Jais ima vadovautis Konservatorių partija. Svarbiausias konservatorių tikslas yra sužadinti visuomenėje baimę ir nepasitikėjimą rytojumi. Skiepijimas baimės jausmo yra konservatorių „švarių rankų“ politikos laimėjimų laidas“.

Taigi, kai opozicinės partijos miega, visuomenėje bunda pilietinės iniciatyvos. Ir šie metai gana vaisingi – Šeimų maršo mitingas gegužės 15-ąją Vingio parke, didžiulis mitingas prie Seimo prieš galimybių pasą, priverstinį skiepijimą ir piliečių segregaciją rugpjūčio 10 d., Šeimų sąjūdžio mitingas prie Katedros rugsėjo 10 d. Dabar – pilietinė iniciatyvinė dėl referendumo, kad, norint surengti referendumą, parašų rinkimų kartelė būtų sumažinta nuo 300 tūkst. iki 100 tūkst.

Ir nenuostabu, kad ant visų šitų pilietinių iniciatyvų, mitingų buvo išpiltos tonos „purvo“, o ant iniciatyvų iniciatorių priklijuota šlykščiausių žeminančių ir juodinančių etikečių – nes tai grėsmė agresyviosios partijos, kurios variklis – visuomenės laikymas baimėje, stabilumui.

„Rinkimai ir yra priemonė, kai visuomenė gali apsivalyti nuo politinių spekuliantų, demagogų, sukčių. Tačiau kad taip įvyktų, turi būti politiškai brandi visuomenė. Deja, mes, lietuviai, savo politiniu brandumu negalime pasigirti, todėl ir į rinkimus žiūrime kaip į savotišką spektaklį, nuo kurio mažai kas gali pasikeisti“, – 1996-ųjų liepos 15-ąją savo dienoraštyje rašė disidentas Liudas Dambrauskas.

Taigi, mažiau klausykitės, ką agresyvūs demagogai ar jų ruporai sako (pasistenkite apskritai atsijungti nuo šitų demagogų propagandinių ruporų – be abejo, tai sunku, nes informacinis „narkotikas“ sukelia lygiai tokias pat „lomkes“, kaip ir cheminis, jeigu bandai atsikratyti, pvz., nuo „nacionalinio radijo ar nacionalinės TV priklausomybės“), ir daugiau mąstykite savo galva. Nenusišalinkime nuo pilietinių iniciatyvų ir net negalvokime: „Ai, ką čia aš vienas padarysiu…“ Nes, pirma, mintys materializuojasi. Jei neigsite – negatyvą ir turėsite. Ir, antra, tik tokiu keliu einant, nenuleidžiant rankų ir po truputį auginant ne tik pilietinius raumenis, bet taip pat treniruojant ir smegenis, pagaliau pasieksime tai, kas vadinama „brandi visuomenė“. Tik tada išmėšime dabar valdžioje esančius bolševinio režimo produktus ir subproduktus iš mūsų politinio gyvenimo.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 
  1. 1.Lansbergizmas, komunizmas,ganderizmas Lenin Trockio žydelių valdymo sistema:kalbėti apie juos…neturiu noro…tegu durniuoja,net Baidenas jau sako apie jų darbelius 1933 Ukrainoj….dadėkit Leningrado blokadą….Rinkimai :kai balsus skaičiuoja švedų kompiuteriai Lenkijoj…!!!

    Thumb up 8 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ar viešoji įstaiga gali būti pertvarkoma į MB? 1
Namų diagnostikos ekspertai. Kurie yra geriausi?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Grožio procedūra, kuri mažina net smulkiausias raukšleles 
Bėgant metams, galima labiau pastebėti, kad tam tikri veido bruožai pradeda po truputį...

Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (3)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (7)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...