Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Sausis 16 Šeštadienis
 

Vilniaus mero parama privatiems darželiams sugriovė europinius mokyklų renovacijos projektus

2015-08-17 14:06 | Aktualu. | Komentarų (33)

Vilniaus merui R.Šimašiui dosniai atvėrus ištuštėjusią miesto piniginę privatiems darželiams, ant ledo liko ilgai remonto laukusios apgailėtinos būklės miesto mokyklos. KK nuotr.

Trenksmingų griovimų šou naujoji Vilniaus valdžia pradėjo pirmąjį darbo šimtadienį. Miestiečių sąmonę kuriam laikui užtemdę Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimo euforijos rūku, kruopščiai pridengė liūdnomis pasekmėmis alsuojantį viešojo sektoriaus naikinimo vajų. Paskelbę griežtą diržų veržimosi verdiktą mokykloms ir valstybiniams darželiams, gėdydami jų vadovus, išdrįsusius prašyti pinigų net gyvybiškai svarbiems reikalams, kelis milijonus iš kiauro miesto iždo savivaldos dangoraižio pionieriai atseikėjo privatiems darželiams.

Vietų darželiuose stygiaus mažinimu pridengta 100 eurų dovanos privatiems daželiams reforma sudarė tikrai rimtą jaunoms šeimoms aktualios problemos sprendimo iliuziją. Nesvarbu, kad privačių darželių užpildymo iki šiol neišjudino net milžiniškas valstybinių darželių stygius. Subsidijas privatininkams, o ne vietų trūkumo sprendimą aiškiai čia išduoda ir pinigų skyrimas ne vien už vietos valstybiniuose negavusius vaikus, bet ir už tuos, kurių tėvai nė neketino į juos leisti.

Kad mažas pajamas gaunantiems 100 eurų – ne išeitis, aiškiai signalizuoja net pasiturintiems sunkiai įkandamos privačių darželių kainos. Juolab, kad pajutę atsiveriančią valdiškų pinigų gyslą godūs verslininkai neatsispyrė pagundai pasipelnyti dar daugiau ir kilstelėjo kainas, visiškai suvalgydami vartotojo naudą. Dar blogiau, kai nesant subsidijų kontrolės, gavėjai jas kreipia savo reikmėms – gerai, jei dar auklėtojų atlyginimams didinti, klientui kainą tesumažindami keletu eurų.

O juk privatininkų godumas ir yra priežastis, dėl ko čia nesulaukiama klientų antplūdžio. Tą patvirtina net dalies turtingų tėvų grumtynės eilėse į valstybinius darželius, neretai jiems perlipant kitų galvas kyšiais pasistūmėjus į eilės priekį. Juolab, kai didesnį valstybinių darželių patrauklumą lemia ne tik prieinamos jų kainos, bet ir už jas gaunamų paslaugų kokybė, platesnis vaikų lavinimo spektras. O štai sumokėjus žvėriškus privataus darželio mokesčius, už kiekvieną pamokėlę, kartais net ir maitinimą, mokėti tenka papildomai, neskaitant dar ir didelio negrąžinamo stojimo mokesčio.

Neatlaikantį kritikos sprendimą savivaldos dangoraižio išminčiai pateisina ir ištuštėjusio miesto iždo lėšų taupymo argumetu, didesnę vaikų išlaikymo darželyje dalį permesdami tėvams. Kad savivaldybės misija – pirmiausiai teikti socialines paslaugas, o ne remti privačius projektus, į valdžią prasibrovusiems liberalams – nė motais, kaip ir tuo pamintos jų pačių garbinamos laisvosios rinkos vertybės. O juk įsikišimas mokesčių mokėtojų pinigais į privataus sektoriaus kovos dėl būvio ir natūralios atrankos grumtynes aiškiai prieštarauja jiems šventiems laisvosios rinkos postulatams.

Privatūs darželiai nėra blogai, turėdami savo paskirtį rinkoje, tenkindami labai užimtų, savo karjera besirūpinančių, nebūtinai turtingų, tėvų poreikius, jie galėtų nešti visuomenei naudą. Blogai, kai čia gaunamas komfortines mažesnių grupių, retesnių vaikų ligų, specifinių priežiūros ir lavinimo metodų sąlygas, išvengus dar ir stumdymosi eilėse, turi dengti visi miestiečiai. Dar blogiau, kai ši parama visuotinio taupymo sąlygomis žlugdo net gyvybiškai svarbius socialinius projektus.

Štai dosniai atvėrus ištuštėjusią miesto piniginę privatiems darželiams, ant ledo liko ilgai remonto laukusios apgailėtinos būklės miesto mokyklos. Viena jų, blokados metais statyta Pilaitės gimnazija, kurios pagaliau laimėto ES projekto renovacijai įžiebta viltis šį rugsėjį sutikti atnaujintoje, šiltoje mokykloje, staiga užgeso iš savivaldos dangoraižio atskriejus žiniai, jog žadėtų kofinansavimui lėšų nebus. Ant plauko pakibo dar ir europinės paramos likimas. O mokyklos juk yra prioritetu darželių atžvilgiu. Tą įvardijo ir pats meras rinkiminės kampanijos metu pabrėžęs darželių problemos laikinumą netrukus juos pakeisiant mokyklos suolui, bet piimdamas sprendimus, nuėjo lengviausiu keliu, pamynęs ir mokyklų, ir saugaus kelio į jas prioritetus, deja.

Skandalu pakvipo ir Nacionalinio stadiono vietoje statomo, ES lėšomis ir 4 milijonais EUR savivaldybės finansuojamo darželio dovanojimas privatininkams. Europos Komisijai pajutus šią klastą ir miestui grąžinus ES paramą, naujoji miesto galva galės lenktyniauti su savo pirmtako švaistūniškais gebėjimais. Pastarasis bent kūrė, o štai naujokas trumparegiškais viešąjį sektorių žlugdančiais veiksmais, ant kortos šaltakraujiškai pastatė net socialiai jautriausių miestiečių likimus.

Panašiu keliu nuėjusi Švedija jau skaudžiai pajuto viešojo sektoriaus sunaikinimo pasekmes. Iš valstybės biudžeto parėmusi privačius darželius, išstūmusius iš rinkos net penktadalį prieinamas paslaugas teikiančių valstybinių, į kampą įvarė daugelį tėvų, krizės metu prardusių pajamas ir neturėjusių kur palikti savo atžalas. Juo labiau, čia privatininkai įsigudrino pelnytis net vaikų mitybos sąskaita, dienos racioną formuodami vos vandens ir duonos dietos pagrindu. O štai mes, neturėję panašios patirties dėka puikiai išplėtoto savo valstybinių darželių tinklo, to neįvertiname, aklai sveikindami pražūtingas R. Šimašiaus reformas. Nesusimąstoma, kodėl pažangios vakarų šalys kruopščiai saugo savo valstybinį sektorių, privačius darželius palikę jų klientų išlaikymui. Išimtis tik Čilė ir Švedija, remiančios privatininkus iš biudžeto, bet dėl to jau rimtai pasigailėjusios.

Darželių trūkumo Vilniuje problema neginčijama: trūksta naujų darželių jaunuose rajonuose (Pilaitėje, Pašilaičiuose), jiems skirti sklypai ir rezervuotos patalpos privatizuojami, parduodami, užstatomi daugiabučiais ar prekybcentriais. Bet šis mero sprendimas – absurdiškas, neveiksmingas net ir trumpinant eiles. Pastarasias sumažinti galima labai paprastai ir tikrai veiksmingai, pritaikius grupavimo eilėje dėl darželio pagal tėvų pajamas metodą. Parama ne privatininkams, o tėvams, pasiliekantiems namuose su vaikais – kitas veiksmingas ir tikrai racionalus eilių trumpinimo kelias.

Juk norint išspręsti problemą, ieškoma išeičių, o nenorint – pasiteisinimo. Ši istorija byloja didžiausių pastangų ir energijos švaistymą naujai, sąmoningai kuriamai problemai pateisinti. Nieko nedarymas iš liberalų pusės čia būtų buvusi žymiai geresnė išeitis. Tad pateisinimo ir atlaidumo už lemtingas klaidas šimto dienų neliečiamybės priedangoje naujoji miesto valdžia tikėtis neturėtų.

Virginija Vingrienė,

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkė

Komentarai

 

 

 
 1. nu tai aisku kad ne seimoms tie pinigai skirti o gabrieliuko papunelio zmonai. juk beveik visas darzeliu tinklas vilniuj priklauso fon lansbergienei. tiesa jaunajai gabrieliuko. o zmones vargsai pinigu tai neturi ir vaikuciu y toky darzely negali vesti. lansbergienei bankrotas. tai simasius ir sugalvojo tokia afiora. tiems kas veda vaikus y privatu tai damete po 100lt. bet ne tiems kas neturi o tiems kas turi. kas gali leisti tuos vaikucius y tokius darzelius. o paprastas zmogus net ir dadejus ta 100lt. vistiek negaletu susimoketi. tai taip iseina kad tie pinigeliai skirti ponios austejos verslui kad klestetu. sakiau kad simasius pridirbs nesamoniu. ilgai laukti nereikejo.

  Thumb up 5 Thumb down 0

 2. Kažkaip keistai ta ponia isivaiduoja ta socialinį teisingūmą ..100 Eu. niekaip negali išspręsti darželiu problemos Vilniuje , bet suteikia galimybe praplėsti tu 5000 taip ir neradusiu savo vaikams vietos .O ir prioritetai pas ta ponia keistoki ,..pasak jos pačios tos kelios mokyklos gavusios lėšas renovacijai tai jau tikrai butų tapusios visapusiškai idealiomis musų varganoje švietimo sistemoje. Gal ir galima čia kelis busimus Vilniaus rinkėjus sugraudenti savo virkavimais ..Bet juk tiesos ta ponia ir prievarta verčiama nepripažins, kad Ji vis dar linkusi busimiems savo rinkėjams siūlyti ta sena politinį fokusa .. su skrybėje ir iš jos traukiamu baltu triušiu. ..kaip raktu į visas problemas . Valstybinis ir privatus sektorius turi vienas kita papildyti, o ne konkuruoti ar butį lyginami pagal socialine plotme.. Ir dar palyginimui,.. ar bus kokos naudos jei valkata širdyje aprėdisime gražiu fraku ? ar nuo to jo socialinis sluoksnis pakis ? turbūt ne ..

  Thumb up 0 Thumb down 5

  • Aišku privatų verslą reikia remti iš valdiškų pinigų…nes kitaip nuskurs privatininkai. To stasiai leisti negali. Ubagų vaikai ir prie konteinerių gali pabūti, na, nėra problemų ir ne taip stasy ?

   Thumb up 6 Thumb down 0

 3. Svarbiausia, Šimašiau nepamiršk sudalyvauti Verkių parke per kasmetinį ruošiamą JAV nepriklausomybės minėjimą, jei jau lendam po padu, tai pilnai ir kaip minėjai , padarfyk “amerikietišką pikniką” minint jūsų šiais metais atidengtame paminkle knygai-deklaracijai , kur toks linksmas buvai , kai iš kart po Žaliojo tilto skulptūrų nugriovimo puolėt ant kelių jankynui.

  Thumb up 8 Thumb down 0

    • Visi tie ankstesni nickai buvo tik testas.
     Ivertinimaa vieningas; +0 ir -1.
     Sunku pasakyti ka tai reiskia, bet to tiketasi.
     Kaip ir is tuos nickus turinciu FACEBOOK asmenu…
     Beje; gal tie vertinimai buvo tiktai komentaru nuomones…
     Sunku tam teikti svarba, kai nei esme tu FACEBOOK puslapiu, nei nicku yra neaiski…

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • Eech. Ir ar bus kada gyvenime ivykis kada bent Kas Nors paaiskins tai, kodel tiek daug visur ivairiu keistu ir nesuvokiamos prasmes nick’u bei netgi tokiu pat kandidatu i draugus FACEBOOK’e ir kitur…
      Norisi gyvenime sutikti Tikru Zmoniu, Tikru Jausmu ir tiktai Tikro Gyvenimo…
      Norejos…………
      Bet yra kaip yra…
      Deja.

      Tas pats Svajokils is toli toli…
      …(jk)

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Užjaučiu aš tave ‘ne vycka’. Žinok, iš širdies.
      Tik keista, kad jau tik kelis žodžius parasai.
      Matyt apsimetineti efektyviau ?!

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Tai Babai 2015-08-18 – 02:20.
      Negi nežinai, kad savintis svetimą slapyvardį nepadoru ir negražu?

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Babai.
      Visa tai kas auksciau buvo tiktai kitu asmenu elgesio iliustracija, pamegzdziojimas. Tame tarpe ir tamstos. Juk neseniai viename komentare, tamsta mane uzjautinejai. Aisku neduodant netgi suprasti kodel…
      Mane senai nuvyle beviltiskai besirdiska ivairiu zmoniu veikla mano atzvilgiu…
      Yra kaip yra.
      As ir pavaizdavau tai siek tiek cia auksciau…
      Velnias zino ka tie zmones isivaizduoja…
      Ir kuo save ar mane laiko….
      Dabar tai nesvarbu…
      Velu…Mano vidus jau i tai “”nusispjove””…
      Nes simta kartnusivylle ta zombiskai naujoviska Lietuva…
      Nauji vakaru vejai Lietuvoje.
      Jie dar baisesni uz tuos iliumnatiskai gejinius ir narkotinius vakarietiskus…
      Jie ziaurus ir tiesiog zudantys netgi fiziskai…
      Vakarietiski labiau psichologiskai uzsleptai
      Sekmes jums.

      Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Vilnius išsirinko į merus LOPĄ,tai dabar gali džiaugtis.Anukėlio šeimos asmeninis verslas remiamas iš vilniečių kišenės,o paslaugų negauna.Žuokas lai buvo abonentas,bet Vilnių išpuošė,gražu buvo pažiūrėti po daugelio metų.O tas apuokas jau ministru būdamas važiavo paskui girtą Ūsą ir nesiėmė jokių priemonių,kad nusikaltėlį sutramdyti.Juk jis kaltas,kad ūsas paskendo balutėje.Ir kas renka tokius lopus į merus.Kaune ir buvo lopas Kupčinskas,bet pagaliau išsirinkom GERĄ MERĄ MATJOŠAITĮ.Dabar jau realiai matosi darbai,gatvės tvarkomos,lėšų atsirado,miestas gražėja.Linkiu ir Vilniui paimti pavyzdį iš KAUNO.

  Thumb up 7 Thumb down 0

  • O Tamstai, Vytautai neateina į galvą tokia mintis, kad pats teisingumo ministras tam ir važiavo paskui A.Ūsą, kad tas nenukryptų nuo kurso ir pagal planą taisyklingai toje iš anksto numatytoje baloje „nuskęstų“? Jokie pašaliniai ir liudininkai toje operacijoje buvo labai nepageidaujami, tai kaip jis galėjo kažką dar kviesti? Kam reikėjo žinoti – tie žinojo ir prie tos balos laukė. Juk tai buvo eilinė garliavinės legendos „operacija Y“ ir kiti Andriaus dublerio nuotykiai.

   Thumb up 6 Thumb down 0

 5. Meras puikiai dirba, bet zuokulos kisa pagalius i ratus, nes jiems tuoj ant kancaro neuzteks?

  Thumb up 0 Thumb down 9

 6. O prie Šimašiaus dviračio zonų nepakeis važinėjimo paskui keturračius zonos?

  Thumb up 8 Thumb down 0

 7. bet tarybiniais laikais buvo baisu.
  Ir vaiku buvo daug daugiau, ir darzeliu visiems pakako. Mat juose kale stalinistine, okupacine propaganda jau nuo vieneriu metu amziaus.
  P.S. Superpatriotams paaiskinu: tarybiniais – sovietiniais (patriotiskai)

  Thumb up 4 Thumb down 6

  • dabar geriau ,nes to paties amžiaus vaikučiams darželyje pasakoja kaip laimingai gyvena karalius su karaliumi,kur randasi erogeninės zonos.

   Thumb up 12 Thumb down 1

  • Iš,kur tokie asilai ir imasi?Ką tu asile nusimanai apie tarybinius laikus?

   Thumb up 5 Thumb down 1

   • aš lankiau tarybinį darželį. Tai grįžusi namo vis kartodavau: “Lytoj Lenino dimimo diena”. Vis rytoj ir rytoj. O dabar net nežinau, kada ta jo “dimimo diena”. Vadinasi, tokia ir propaganda buvo, kad visam gyvenimui neįkalė.

    Thumb up 3 Thumb down 0

 8. Kas tai, lindimas “Dėdulės” anūkeliui į minkštą vietą? Paaiškink, tipe???

  Thumb up 16 Thumb down 1

  • Užduokite šį klausimą Liberalų sąjūdžiui prieš Seimo rinkimus :) Ir Anūkėliui taip pat :)

   Thumb up 13 Thumb down 0

   • ypač daug balsavo studentų ir dar krūva dundukų, kurie buvo numirę iš laimės, kad pas juos prieš rinkimus atėjo Šimašius su Masiuliu ir paprašė balsuoti už Šimašių. Kiti kandidatai, matote, neatėjo. Tai ir nemaža dalis pasirinko tą, kuris atėjo.

    Thumb up 6 Thumb down 1

    • Na, nebent vietiniai studentai-vilniečiai, nes tie studentai, kurie nėra Vilniaus gyventojai, balsuoja už savo miesto ar rajono kandidatus…lyg taip rinkimų į vietines savivaldybes įstatyme. Jei esu neteisi, pataisykite.

     Thumb up 3 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Santaros klinikos dėl COVID-19 nestabdo ir kitų gyvybiškai pacientams svarbių paslaugų
Žuvinto biosferos rezervatas apsaugotas nuo medžioklės, žvejybos ir plaukiojimo poveikio
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kalėdos – puikus metas nudžiuginti ne tik kitus, bet ir save 
Vis labiau artėjant Kalėdoms daugelis pradeda ieškoti dovanų artimiesiems ir skiria tam nemažai...

Kaip išsirinkti tobulą kvapą namams? 
Namų kvapai padeda sukurti norimą atmosferą: prabangią, gaivią, atpalaiduojančią ar bet kurią kitą....

Užuolaidos: šiek tiek iš istorijos 
Užuolaidos sutinkamos daugumoje erdvių. Jos tokios įprastos, kad daugelis retai kada susimąsto, kaip,...

Kaip išlaikyti motyvaciją sportui namuose? 
Drastiškai pasikeitus mūsų kasdieniam gyvenimui vis dažniau susimąstoma, kaip palaikyti fizinį aktyvumą. Tai...

Burnos ir bendra organizmo būklė – kaip jos susijusios? 
Burnos ertmės sveikata yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Todėl pastebėjus dantų,...

Nuotekų valymo įrenginiai: kokie mitai sklando apie juos? 
Biologiniais nuotekų valymo įrenginiais šiais laikais naudojasi nemaža dalis gyventojų. Dideliu efektyvumu pasižyminti...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...