Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 10 Antradienis
 

Viešosios erdvės kreivės

2010-11-03 11:08 | Naujienos | Komentarų (40)

20 metų trunkantis prof. Vytauto Landsbergio demonizavimas nukreipia visuomenės dėmesį nuo tikrųjų mūsų šalies griovėjų - korumpuotų politikų ir pareigūnų (KK nuotr.)

Liudas Lukmanas

Politiniai procesai ir visuomenėje egzistuojančios nuomonės vienais ar kitais svarbiais klausimais labai artimai susiję su informacijos sklaida – su ta informacija, kuri sklinda iš televizijos ir radijo stočių, kas pateikiama laikraščių puslapiuose ir interneto svetainėse.

Viešojoje erdvėje pateikiama tiek objektyvi informacija, tiek įvairūs pramanai, šmeižtas ir kryptinga antivalstybinė propaganda.

Informaciniai karai prasidėjo dar 1990 metų pavasarį, vos tik atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę. Prof.V.Landsbergio demonizavimas ir prieš pažangius politikus, žurnalistus ir visuomenės veikėjus nukreiptos šmeižto kampanijos skleidžiamos jau du dešimtmečius.

Žvelgiant į pastarųjų dviejų dešimtmečių Lietuvos viešąją erdvę, galima konstatuoti, kad didelę įtaką įgijo tomkizmas – bulvarinė, antivakarietiška ir antisemitinė žiniasklaidos kryptis. Ši kryptis dažnai dangstosi po humanizmo ir tariamo religingumo priedanga, bet iš tiesų yra nukreipta prieš humanistines ir krikščioniškas vertybes. Tai – kvazireliginė, o kartais ir atvirai ateistinė žiniasklaidos kryptis, tarnaujanti monopolinio kapitalizmo interesams.

Dar viena ryškus šios krypties bruožas – periodiškai pateikiami antisemitiniai paskviliai. Tokie paskviliai ir vis kurstomi pigūs skandalai apie įvairių pop-kultūros „žvaigdžių“ ir ,,žvaigždučių“ skyrybas, pramogas ir panašūs bulvariniai skaitalai yra sąmoningai skleidžiami. Jų tikslas – atitraukti visuomenės dėmesį nuo tikrųjų problemų – įsigalėjusio oligarchinio valdymo, didžiulės korupcijos ir socialinio teisingumo stokos. Tomkizmo imperija klesti, besiremdama pigių skandalų kurstymu, antivalstybine ir antivakarietiška propaganda.

Didelę dalį lėšų šiai imperijai priklausančios žiniasklaidos struktūras gauna iš stambius koncernus valdančių monopolinio kapitalizmo magnatų ir korumpuotų politikų. O antisemitizmas kurstomas, norint į žmonių sąmonę įdiegti teiginius, kad dėl įvairių Lietuvoje aktualių problemų kalti žydai. Taip nukreipiamas dėmesys nuo tikrųjų mūsų šalies griovėjų – oligarchų, korumpuotų politikų ir pareigūnų.

Tai nėra naujas metodas. Tokius metodus dar XIX amžiaus pabaigoje pradėjo taikyti carinė ochranka, vėliau ta linkme darbavosi Hitlerio ir Musolinio režimų ideologai, o šiuo metu antisemitizmą kursto Rusiją valdančio Kremliaus režimo ideologai.

Populiarus Rusijos rašytojas, opozicijos veikėjas Zacharas Prilepinas teigia, kad kriminalinio Kremliaus režimo vienas iš pagrindinių variklių – tai neapykantos įvairioms tautoms kurstymas ir vis platinami mitai, kad Rusijos opozicijos lyderiai – tai užsienio slaptųjų tarnybų – CŽV bei „Mosad“ nupirkti asmenys.

Žymus religijos filosofas N.Berdiajevas dar 1926 metais rašė: ,,Yra keli antisemitizmo tipai, kurie, aišku, gali apjungti ir palaikyti vienas kitą. Aš nesusitelkiu ties buitiniu-emociniu antisemitizmu, nors jis turi didelę paklausą. Tačiau pagrindinė antisemitizmo ideologija yra rasinis antisemitizmas. Rasizmas nežmoniškas, jis neigia žmogaus orumą, neigia žmogaus asmens vertę ir skatina mus į kitus žmones žvelgti kaip į priešus, kuriuos reikia sunaikinti. Rasizmas yra bjauriausias materializmo pavidalas, gerokai bjauresnis nei ekonominis materializmas. Tai radikalus determinizmas ir dvasios laisvės neigimas“.

Su tomkizmo imperija susijusios leidinių grupės klesti, proteguodamos korumpuotus socdemų ir konservatorių veikėjus- kirkilo ir keserausko tipo politikus, įtakingus oligarchus ir „kultūrinius reiderius“ – korupcinio Kėvišo klano narius. Įdomu pastebėti ir tai, kad čia tribūną pasireikšti gauna ir skandalingai pagarsėjęs KGB generolas V.Jakuninas.

Tomkizmo imperijoje subrendęs įtakingas prodiuseris organizuoja televizijos laidas, kuriose garbinami pedofilai, bolševikų patriarchas Brazauskas ir įvairūs kontrabandos bosai. Šiose laidose šmeižiamas šių metų pavasarį nužudytas kovotojas su pedofilija Drąsius Kedys, jo sesuo N.Venckienė ir kiti artimieji.

Šios leidinių grupės ilgai skleidė įvairius prasimanymus apie pagrindinę Lietuvos gruzinų draugiją, protegavo kitos gruzinų draugijos vadovo, skandalingo oligarcho V.Gelašvilio veiklą. O pagrindinė gruzinų draugija „Rustaveli“, į kurią susitelkę dauguma Lietuvos gruzinų, buvo maišoma su purvais. Tiesa, šios propagandinės atakos nebuvo veiksmingos, žinomo rašytojo, kriminalisto Z.Džavachišvilio vadovaujame „Rustaveli“ draugija sėkmingai veikia iki šiol.

Rusijoje prokremliška žiniasklaida vis teigia, kad Baltijos kraštuose, tame tarpe ir Lietuvoje, kurstoma rusofobija. Bet atidžiau panagrinėjus mūsų krašto žiniasklaidą, regime, kad rusofobijos apraiškos negausios. Lietuvoje kur kas daugiau kitokių ksenofobijos formų – islamofobijos, gruzinofobijos, antisemitizmo ir dar kelių krypčių ksenofobijos apraiškų.

Gruzinofobijos šaknys yra prokremliškos – ši kryptis buvo labai pradėta vystyti dar 2003 metų pabaigoje – 2004 metų pradžioje, kai buvo nuverstas ilgai Gruziją valdęs korumpuotas E.Ševardnadzės režimas ir valdžia perėmė M.Saakašvilio vadovaujama demokratinė vyriausybė. Pabrėžiama, kad žymi dalis Rusijoje gyvenančių kriminalinių lyderių – tai iš Gruzijos kilę asmenys. Šiuo metu apie 70 procentų kriminalinių lyderių – „įteisintų vagių“(vory v zakonie) yra iš Gruzijos kilę asmenys (Gruzijoje gimę gruzinų, kurdų ir armėnų kilmės kriminaliniai veikėjai). Tuo remdamasi, prokremliška žiniasklaida jau kuria klišes „nusikaltėliai gruzinai“ ir taiko jas visai gruzinų tautai. Ir kai kuriuose Lietuvos laikraščiuose pasirodo iš rusiško interneto paimtos kopijos pavadinimais „Rusiją siaubia gruzinai“, ir panašiomis tendencingomis antraštėmis. Taip formuojama neigiama nuomonė apie gruzinų tautą, kaip neva nusikaltėlių ir aferistų tautą.

Kai nutolstama nuo krikščioniškų vertybių, tada atsiranda puiki terpė reikštis ir klestėti korupcijos architektams, populistams ir įvairaus plauko fariziejams. Oligarchija tarpsta ant vartotojiškos ir „mirties kultūros“ srovių pamatų. Politinėje bei komercinėje reklamoje naudojami ir specifiniai metodai – televizijos reklamose paplitusio „25 kadro“ naudojimas ir kiti panašūs metodai. Tokių reiškinių įsigalėjimas Lietuvoje susijęs su bulvarinės ,,akropolių” kultūros sklaida.

O Lietuvoje pastebimas žiniasklaidos monopolizavimas kelia realias grėsmes. Kad tokios grėsmės yra tikrai kenksmingos, įrodo Italijos pavyzdys. Italijos premjeras S.Berluskonis valdo keturis televizijos kanalus, keturias radijo stotis, daugybę laikraščių ir žurnalų. Dominuodamas viešojoje erdvėje, S.Berluskonis išlaiko ir didžiulę politinę įtaką. Žvelgiant į Lietuvą, neabejotina, kad kai kurioms Lietuvos žiniasklaidos priemonėms didžiulę įtaką turi Rusijos žvalgyba. Dar SSSR laikais sovietinis saugumas įtakojo įvairių užsienio šalių žiniasklaidos priemones. Tai patvirtino ir 1985 metais į Vakarus pabėgęs KGB pulkininkas O.Gordijevskis. Šalyse, kuriose yra įsigalėję totalitariniai arba oligarchiniai režimai, pažangūs rašytojai ir žurnalistai nuožmiai persekiojami.

Štai komunistinės Kinijos valdžia laiko kalėjime šių metų Nobelio taikos premijos laureatą, rašytoją ir publicistą Liu Xiaobo. Jis persekiojamos dėl tiesos žodžio – kaip aktyviai kritikavęs Kinijos valdžią dėl disidentų ir įvairių religijų dvasininkų persekiojimo. Tačiau būtent tikėjimo vertybės palaiko žmones sunkių išbandymų metu.

Ilgai konclageryje kalėjęs psichologas Viktoras Franklis rašė : „Kalinių susidomėjimas religija buvo labai nuoširdus. Religinio tikėjimo gelmė ir stiprumas dažnai nustebindavo. Įspūdingiausios buvo improvizuotos maldos kokiame nors barako kampe ar patamsyje užrakintame sunkvežimyje, kuriame būdavome vežami iš tolimos darbo vietos pavargę, alkani ir sušalę“.

2010-11-03

Komentarai

 

 

 
 1. I do like the way you have presented this concern and it does give us some fodder for consideration. Nevertheless, from what precisely I have observed, I really wish as the actual reviews stack on that folks continue to be on point and don’t embark on a soap box involving the news du jour. Yet, thank you for this outstanding point and whilst I can not necessarily concur with it in totality, I respect the standpoint.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. i dont disagree with you on this… the only thing i would change this up a bit and make it a little more reader friendly for us uneduated folk, i got confused a little while reading it

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Thanks for your article on this weblog. From my personal experience, often times softening upward a photograph may well provide the wedding photographer with a chunk of an imaginative flare. Often however, that soft clouds isn’t what precisely you had planned and can usually spoil an otherwise good picture, especially if you thinking about enlarging the item.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. I was more than happy to find this internet-site.I needed to thanks on your time for this glorious learn!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Asta tiktriausiai esi sena megzta beretė,kuriai neužtenka protelio ,kad suprastų,jog pan Landsberg Lietuvai išsaugojo ČEKISTINĘ TEISĖSAUGĄ.Megztos beretės,bučiuokite Tatai į užpakalį,tačiau ptoto neįsigysite.Na durnų berečių komentarai mums nereikalingi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Turim ausis – klausom. Tačiau ne kiekvienam duota išgirsti, kas sakoma ir suvokti išsakytos minties gilumą ir pamatą. Todėl ir prof. Vytauto Landsbergio dauguma nesuvokė ir nesuvokia, kvailai džiūgaudami, viešai demonstruodami savo primityvumą, už kurio slepiasi pilka vidutinybė…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (2)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...