Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Liepa 6 Pirmadienis
 

Viešosios erdvės kreivės

2010-11-03 11:08 | Naujienos | Komentarų (40)

20 metų trunkantis prof. Vytauto Landsbergio demonizavimas nukreipia visuomenės dėmesį nuo tikrųjų mūsų šalies griovėjų - korumpuotų politikų ir pareigūnų (KK nuotr.)

Liudas Lukmanas

Politiniai procesai ir visuomenėje egzistuojančios nuomonės vienais ar kitais svarbiais klausimais labai artimai susiję su informacijos sklaida – su ta informacija, kuri sklinda iš televizijos ir radijo stočių, kas pateikiama laikraščių puslapiuose ir interneto svetainėse.

Viešojoje erdvėje pateikiama tiek objektyvi informacija, tiek įvairūs pramanai, šmeižtas ir kryptinga antivalstybinė propaganda.

Informaciniai karai prasidėjo dar 1990 metų pavasarį, vos tik atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę. Prof.V.Landsbergio demonizavimas ir prieš pažangius politikus, žurnalistus ir visuomenės veikėjus nukreiptos šmeižto kampanijos skleidžiamos jau du dešimtmečius.

Žvelgiant į pastarųjų dviejų dešimtmečių Lietuvos viešąją erdvę, galima konstatuoti, kad didelę įtaką įgijo tomkizmas – bulvarinė, antivakarietiška ir antisemitinė žiniasklaidos kryptis. Ši kryptis dažnai dangstosi po humanizmo ir tariamo religingumo priedanga, bet iš tiesų yra nukreipta prieš humanistines ir krikščioniškas vertybes. Tai – kvazireliginė, o kartais ir atvirai ateistinė žiniasklaidos kryptis, tarnaujanti monopolinio kapitalizmo interesams.

Dar viena ryškus šios krypties bruožas – periodiškai pateikiami antisemitiniai paskviliai. Tokie paskviliai ir vis kurstomi pigūs skandalai apie įvairių pop-kultūros „žvaigdžių“ ir ,,žvaigždučių“ skyrybas, pramogas ir panašūs bulvariniai skaitalai yra sąmoningai skleidžiami. Jų tikslas – atitraukti visuomenės dėmesį nuo tikrųjų problemų – įsigalėjusio oligarchinio valdymo, didžiulės korupcijos ir socialinio teisingumo stokos. Tomkizmo imperija klesti, besiremdama pigių skandalų kurstymu, antivalstybine ir antivakarietiška propaganda.

Didelę dalį lėšų šiai imperijai priklausančios žiniasklaidos struktūras gauna iš stambius koncernus valdančių monopolinio kapitalizmo magnatų ir korumpuotų politikų. O antisemitizmas kurstomas, norint į žmonių sąmonę įdiegti teiginius, kad dėl įvairių Lietuvoje aktualių problemų kalti žydai. Taip nukreipiamas dėmesys nuo tikrųjų mūsų šalies griovėjų – oligarchų, korumpuotų politikų ir pareigūnų.

Tai nėra naujas metodas. Tokius metodus dar XIX amžiaus pabaigoje pradėjo taikyti carinė ochranka, vėliau ta linkme darbavosi Hitlerio ir Musolinio režimų ideologai, o šiuo metu antisemitizmą kursto Rusiją valdančio Kremliaus režimo ideologai.

Populiarus Rusijos rašytojas, opozicijos veikėjas Zacharas Prilepinas teigia, kad kriminalinio Kremliaus režimo vienas iš pagrindinių variklių – tai neapykantos įvairioms tautoms kurstymas ir vis platinami mitai, kad Rusijos opozicijos lyderiai – tai užsienio slaptųjų tarnybų – CŽV bei „Mosad“ nupirkti asmenys.

Žymus religijos filosofas N.Berdiajevas dar 1926 metais rašė: ,,Yra keli antisemitizmo tipai, kurie, aišku, gali apjungti ir palaikyti vienas kitą. Aš nesusitelkiu ties buitiniu-emociniu antisemitizmu, nors jis turi didelę paklausą. Tačiau pagrindinė antisemitizmo ideologija yra rasinis antisemitizmas. Rasizmas nežmoniškas, jis neigia žmogaus orumą, neigia žmogaus asmens vertę ir skatina mus į kitus žmones žvelgti kaip į priešus, kuriuos reikia sunaikinti. Rasizmas yra bjauriausias materializmo pavidalas, gerokai bjauresnis nei ekonominis materializmas. Tai radikalus determinizmas ir dvasios laisvės neigimas“.

Su tomkizmo imperija susijusios leidinių grupės klesti, proteguodamos korumpuotus socdemų ir konservatorių veikėjus- kirkilo ir keserausko tipo politikus, įtakingus oligarchus ir „kultūrinius reiderius“ – korupcinio Kėvišo klano narius. Įdomu pastebėti ir tai, kad čia tribūną pasireikšti gauna ir skandalingai pagarsėjęs KGB generolas V.Jakuninas.

Tomkizmo imperijoje subrendęs įtakingas prodiuseris organizuoja televizijos laidas, kuriose garbinami pedofilai, bolševikų patriarchas Brazauskas ir įvairūs kontrabandos bosai. Šiose laidose šmeižiamas šių metų pavasarį nužudytas kovotojas su pedofilija Drąsius Kedys, jo sesuo N.Venckienė ir kiti artimieji.

Šios leidinių grupės ilgai skleidė įvairius prasimanymus apie pagrindinę Lietuvos gruzinų draugiją, protegavo kitos gruzinų draugijos vadovo, skandalingo oligarcho V.Gelašvilio veiklą. O pagrindinė gruzinų draugija „Rustaveli“, į kurią susitelkę dauguma Lietuvos gruzinų, buvo maišoma su purvais. Tiesa, šios propagandinės atakos nebuvo veiksmingos, žinomo rašytojo, kriminalisto Z.Džavachišvilio vadovaujame „Rustaveli“ draugija sėkmingai veikia iki šiol.

Rusijoje prokremliška žiniasklaida vis teigia, kad Baltijos kraštuose, tame tarpe ir Lietuvoje, kurstoma rusofobija. Bet atidžiau panagrinėjus mūsų krašto žiniasklaidą, regime, kad rusofobijos apraiškos negausios. Lietuvoje kur kas daugiau kitokių ksenofobijos formų – islamofobijos, gruzinofobijos, antisemitizmo ir dar kelių krypčių ksenofobijos apraiškų.

Gruzinofobijos šaknys yra prokremliškos – ši kryptis buvo labai pradėta vystyti dar 2003 metų pabaigoje – 2004 metų pradžioje, kai buvo nuverstas ilgai Gruziją valdęs korumpuotas E.Ševardnadzės režimas ir valdžia perėmė M.Saakašvilio vadovaujama demokratinė vyriausybė. Pabrėžiama, kad žymi dalis Rusijoje gyvenančių kriminalinių lyderių – tai iš Gruzijos kilę asmenys. Šiuo metu apie 70 procentų kriminalinių lyderių – „įteisintų vagių“(vory v zakonie) yra iš Gruzijos kilę asmenys (Gruzijoje gimę gruzinų, kurdų ir armėnų kilmės kriminaliniai veikėjai). Tuo remdamasi, prokremliška žiniasklaida jau kuria klišes „nusikaltėliai gruzinai“ ir taiko jas visai gruzinų tautai. Ir kai kuriuose Lietuvos laikraščiuose pasirodo iš rusiško interneto paimtos kopijos pavadinimais „Rusiją siaubia gruzinai“, ir panašiomis tendencingomis antraštėmis. Taip formuojama neigiama nuomonė apie gruzinų tautą, kaip neva nusikaltėlių ir aferistų tautą.

Kai nutolstama nuo krikščioniškų vertybių, tada atsiranda puiki terpė reikštis ir klestėti korupcijos architektams, populistams ir įvairaus plauko fariziejams. Oligarchija tarpsta ant vartotojiškos ir „mirties kultūros“ srovių pamatų. Politinėje bei komercinėje reklamoje naudojami ir specifiniai metodai – televizijos reklamose paplitusio „25 kadro“ naudojimas ir kiti panašūs metodai. Tokių reiškinių įsigalėjimas Lietuvoje susijęs su bulvarinės ,,akropolių” kultūros sklaida.

O Lietuvoje pastebimas žiniasklaidos monopolizavimas kelia realias grėsmes. Kad tokios grėsmės yra tikrai kenksmingos, įrodo Italijos pavyzdys. Italijos premjeras S.Berluskonis valdo keturis televizijos kanalus, keturias radijo stotis, daugybę laikraščių ir žurnalų. Dominuodamas viešojoje erdvėje, S.Berluskonis išlaiko ir didžiulę politinę įtaką. Žvelgiant į Lietuvą, neabejotina, kad kai kurioms Lietuvos žiniasklaidos priemonėms didžiulę įtaką turi Rusijos žvalgyba. Dar SSSR laikais sovietinis saugumas įtakojo įvairių užsienio šalių žiniasklaidos priemones. Tai patvirtino ir 1985 metais į Vakarus pabėgęs KGB pulkininkas O.Gordijevskis. Šalyse, kuriose yra įsigalėję totalitariniai arba oligarchiniai režimai, pažangūs rašytojai ir žurnalistai nuožmiai persekiojami.

Štai komunistinės Kinijos valdžia laiko kalėjime šių metų Nobelio taikos premijos laureatą, rašytoją ir publicistą Liu Xiaobo. Jis persekiojamos dėl tiesos žodžio – kaip aktyviai kritikavęs Kinijos valdžią dėl disidentų ir įvairių religijų dvasininkų persekiojimo. Tačiau būtent tikėjimo vertybės palaiko žmones sunkių išbandymų metu.

Ilgai konclageryje kalėjęs psichologas Viktoras Franklis rašė : „Kalinių susidomėjimas religija buvo labai nuoširdus. Religinio tikėjimo gelmė ir stiprumas dažnai nustebindavo. Įspūdingiausios buvo improvizuotos maldos kokiame nors barako kampe ar patamsyje užrakintame sunkvežimyje, kuriame būdavome vežami iš tolimos darbo vietos pavargę, alkani ir sušalę“.

2010-11-03

Komentarai

 

 

 
 1. I do like the way you have presented this concern and it does give us some fodder for consideration. Nevertheless, from what precisely I have observed, I really wish as the actual reviews stack on that folks continue to be on point and don’t embark on a soap box involving the news du jour. Yet, thank you for this outstanding point and whilst I can not necessarily concur with it in totality, I respect the standpoint.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. i dont disagree with you on this… the only thing i would change this up a bit and make it a little more reader friendly for us uneduated folk, i got confused a little while reading it

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Thanks for your article on this weblog. From my personal experience, often times softening upward a photograph may well provide the wedding photographer with a chunk of an imaginative flare. Often however, that soft clouds isn’t what precisely you had planned and can usually spoil an otherwise good picture, especially if you thinking about enlarging the item.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. I was more than happy to find this internet-site.I needed to thanks on your time for this glorious learn!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Asta tiktriausiai esi sena megzta beretė,kuriai neužtenka protelio ,kad suprastų,jog pan Landsberg Lietuvai išsaugojo ČEKISTINĘ TEISĖSAUGĄ.Megztos beretės,bučiuokite Tatai į užpakalį,tačiau ptoto neįsigysite.Na durnų berečių komentarai mums nereikalingi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Turim ausis – klausom. Tačiau ne kiekvienam duota išgirsti, kas sakoma ir suvokti išsakytos minties gilumą ir pamatą. Todėl ir prof. Vytauto Landsbergio dauguma nesuvokė ir nesuvokia, kvailai džiūgaudami, viešai demonstruodami savo primityvumą, už kurio slepiasi pilka vidutinybė…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
D. Saldukas: Vilniaus universitetas – autonomija maskuojamas „nusikalstamas susivienijimas“? (2)
Tęsiame „Karšto komentaro“ žurnalistinį tyrimą dėl Vilniaus universiteto studentės Rūtos...
Antanas Šakinis: „Mano dukrytę pražudė Vilniaus universitetas“ (1)
Giedrė Gorienė Vilniaus universiteto geologijos studijų programos studentės Rūtos Šakinytės...
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...