Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugpjūtis 23 Penktadienis
 

Viešas kreipimasis dėl nepateisinamų prievartos veiksmų taikymo prieš advokatus

2019-02-08 10:15 | Naujienos | Komentarų (6)

KK nuotr.

2018 m. balandžio 11 d. dalyvaujant antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnams Klaipėdoje buvo sulaikytas advokatas A. S. Šio sulaikymo vaizdai buvo itin plačiai paviešinti žiniasklaidoje, juos komentavo, norime tikėti – suklaidinti, aukšti Policijos departamento pareigūnai.

2018 m. liepos 19 d. Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro nutarimu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, motyvuojant, jog advokatas nebuvo padaręs nei vienos iš jam inkriminuojamų nusikalstamų veiklų. Iš šio nutarimo paaiškėjo, kad ikiteisminis tyrimas prieš advokatą buvo pradėtas iš esmės remiantis Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos viršininko pranešimu.

Nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą 2018 m. rugpjūčio 7 d. apskundė tas pats policijos pareigūnas. Šiaulių apygardos prokuratūrai net nespėjus procesine tvarka tinkamai išnagrinėti šio skundo, 2018 m. rugpjūčio 17 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras savo iniciatyva priėmė nutarimą atnaujinti ikiteisminį tyrimą. Šis prokuroro sprendimas buvo apskųstas teismui ir Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018 m. spalio 10 d. neskundžiama nutartimi šį nutarimą pripažino nepagrįstu ir naikintinu.

2018 m. lapkričio 19 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras priėmė sprendimą vėl atnaujinti ikiteisminį tyrimą, o Vilniaus apygardos teismas neskundžiama nutartimi antrą kartą 2019 m. sausio 22 d. sprendimą atnaujinti ikiteisminį tyrimą kvalifikavo kaip neteisėtą ir nepagrįstą, konstatuodamas, kad „deklaratyvaus pobūdžio argumentai“ negali būti pakankamu pagrindu atnaujinti ikiteisminį tyrimą.

Lygiai 287 dienas, iš jų bent 159 dienas – tiesiogiai su Generalinės prokuratūros žinia ir aktyviu dalyvavimu advokatas A. S. buvo nepagrįstos ir nepateisinamos valstybės prievartos objektas, labai tikėtina, dėl jo profesinės advokato veiklos.

Nepagrįsti prievartos veiksmai prieš advokatą Klaipėdoje nėra pavienis atvejis. Panevėžyje pagal Policijos tyrėjos nutarimą „nusikalstamai veiklai“ atskleisti buvo atlikta krata advokato padėjėjos K. V. gyvenamojoje vietoje. Ši krata gyvenamojoje vietoje atlikta neteisėtai: be teismo sankcijos, remiantis, taip vadinamo, neatidėliotino atvejo, numatyto Baudžiamojo proceso kodekso 1601 straipsnyje, išlyga. Krata atlikta nedalyvaujant, ko be jokių išlygų reikalauja Advokatūros įstatymas, Advokatų tarybos įgaliotam advokatui. Atkreiptinas dėmesys, jog šis „neatidėliotinos“ procesinės prievartos veiksmas buvo įvykdytas siekiant surasti „nusikalstamos veiklos rezultatą“ – dvi įrėmintas nuotraukas su mediniais rėmeliais.

Akivaizdu, jog tokiomis aplinkybėmis Panevėžio apylinkės teismas atsisakė patvirtinti šios kratos teisėtumą. Tačiau Panevėžio apylinkės prokurorė, kurios viena pagrindinių procesinių pareigų – užtikrinti ikiteisminio tyrimo teisėtumą, tame tarpe ir advokato padėjėjos K. V., nukentėjusios nuo pareigūnų neteisėtų veiksmų, teisių apsaugą – apskundė šį teismo sprendimą Panevėžio apygardos teismui. Pastarasis, akivaizdu, patvirtino advokato padėjėjos įstatymines garantijas visa apimtimi, galutine ir neskundžiama nutartimi pažymėdamas, kad minėtos prievartos priemonės buvo pritaikytos neteisėtai.

Nors ir nekvestionuodama prokurorės teisės skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimą aukštesnės instancijos teismui, Advokatūra yra ypatingai susirūpinusi dėl pamatinių advokato teisių ignoravimo ir Panevėžio apylinkės prokuratūros atsisakymo bendradarbiauti su Advokatūra, siekiant išsiaiškinti neteisėtos kratos aplinkybes: net ir po apeliacinės instancijos teismo galutinės ir neskundžiamos nutarties, pažyminčios, kad krata buvo atlikta neteisėtai, mūsų žiniomis, nepradėti jokie kontrolės veiksmai, kuriais būtų siekiama išsiaiškinti aplinkybes dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų galimo įgaliojimų viršijimo.

Nepagrįstas persekiojimas pakerta pasitikėjimą valstybe, kelia abejones dėl tinkamo Policijos pareigūnų prievartos priemonių taikymo bei Prokuratūros pagrindinės funkcijos – kontroliuoti ikiteisminio tyrimo teisėtumą – realaus vykdymo, verčia abejoti, ar tinkamai veikia neteisėtų Policijos ir/ar Prokuratūros pareigūnų veiksmų kontrolės mechanizmas ir galimo piktnaudžiavimo užkardymas. Atsižvelgdami į Advokatų tarybos sprendimą, Advokatūros vadovai susitiko su Policijos ir Prokuratūros vadovybe ir informavo apie neteisėtus veiksmus, siūlė atlikti išsamų tyrimą, o ateityje įdiegti būtinus savikontrolės mechanizmus, siekiant išvengti panašaus pobūdžio neteisėtų prievartos priemonių taikymo.

Advokatų taryba kreipiasi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą ir Lietuvos Policiją, prašydama atlikti šių neteisėtos prievartos priemonių taikymo tyrimą, nustatyti atsakingus asmenis, įvertinti minėtų pareigūnų veiksmus ir ištirti, ar institucijose tinkamai veikia savikontrolės ir ikiteisminio tyrimo teisėtumą užtikrinantis mechanizmas. Apie atliktus tyrimus, jų rezultatus ir priimtas priemones prašome Jūsų informuoti Lietuvos advokatūrą.

Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė

Komentarai

 

 

 
 1. Ojojoj sujudo….kaip šitaip galima .koks skirtumas advokatas ar teisėjas ar seimo narys ,įstatymai visiems vienodi ir neieškokit sau privilegijų .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. tai jeigu prokurorai taip elgiasi su advokatais,tai reikia pagalvoti kaip “smaugiamas”eilinis LR pilietis.Nezinau kuo nusikalto padejeja,kad tokios pajegos ir skubiai buvo mestos surasti foto mediniuose remeliuose:)))))))

  Thumb up 4 Thumb down 0

 3. O kaip ten su tuo advokatu,kuris nepilnametes mergaites kelnaitese,pionieriu stovykloje ,gaude uodus??? Kazkaip advokatai nutilo,tarsi ten nebuta jokio nusikaltimo ar bent nusizengimo????O kad advokatus pradejo dusinti policija,tai kas cia naujo?? Jau beveik 30 metu policija su prokurorais dusina eilinius,kurie neturi nei kam pasiskusti.Lietuva juk ne teisine valstybe ,o skvernelio-policine??? O kad is pilieciu atvirai tyciojamasi,ir sie kreipiasi i advokatus,tai ar visada advokatai elgesi pagal savo advokato garbes kodeksa???Va ir atsisuko lazda antru galu i pacius advokatus.Todel dabar pasakysiu ,ka man pasake advokatas: skustis beviltiska teisman.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 4. tai jeigu prokurorai taip elgiasi su advokatais,tai reikia pagalvoti kaip “smaugiamas”eilinis LR plietis.Nezinau kuo nusikalto padejeja,kad tokios pajegos ir skubiai buvo mestos surasti foto mediniuose remeliuose:)))))))

  Thumb up 3 Thumb down 0

 5. kap į teisėjos namus, turinčią neliečiamybę, laužiasi 250 šarkelio “sakolikai” su pliku advokatu prpiešakyje, tokio žviegimo nesigrdėjo.

  Thumb up 7 Thumb down 1

 6. Gausit pranešimą, kad jūsų prašymas persiųstas tai pačiai tyrėjai išsiaiškinti ar ji padare viską teisėtai.

  Thumb up 7 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 1
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...