Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Vasaris 16 Šeštadienis
 

Viešas kreipimasis dėl nepateisinamų prievartos veiksmų taikymo prieš advokatus

2019-02-08 10:15 | Naujienos | Komentarų (6)

KK nuotr.

2018 m. balandžio 11 d. dalyvaujant antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnams Klaipėdoje buvo sulaikytas advokatas A. S. Šio sulaikymo vaizdai buvo itin plačiai paviešinti žiniasklaidoje, juos komentavo, norime tikėti – suklaidinti, aukšti Policijos departamento pareigūnai.

2018 m. liepos 19 d. Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro nutarimu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, motyvuojant, jog advokatas nebuvo padaręs nei vienos iš jam inkriminuojamų nusikalstamų veiklų. Iš šio nutarimo paaiškėjo, kad ikiteisminis tyrimas prieš advokatą buvo pradėtas iš esmės remiantis Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos viršininko pranešimu.

Nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą 2018 m. rugpjūčio 7 d. apskundė tas pats policijos pareigūnas. Šiaulių apygardos prokuratūrai net nespėjus procesine tvarka tinkamai išnagrinėti šio skundo, 2018 m. rugpjūčio 17 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras savo iniciatyva priėmė nutarimą atnaujinti ikiteisminį tyrimą. Šis prokuroro sprendimas buvo apskųstas teismui ir Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018 m. spalio 10 d. neskundžiama nutartimi šį nutarimą pripažino nepagrįstu ir naikintinu.

2018 m. lapkričio 19 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras priėmė sprendimą vėl atnaujinti ikiteisminį tyrimą, o Vilniaus apygardos teismas neskundžiama nutartimi antrą kartą 2019 m. sausio 22 d. sprendimą atnaujinti ikiteisminį tyrimą kvalifikavo kaip neteisėtą ir nepagrįstą, konstatuodamas, kad „deklaratyvaus pobūdžio argumentai“ negali būti pakankamu pagrindu atnaujinti ikiteisminį tyrimą.

Lygiai 287 dienas, iš jų bent 159 dienas – tiesiogiai su Generalinės prokuratūros žinia ir aktyviu dalyvavimu advokatas A. S. buvo nepagrįstos ir nepateisinamos valstybės prievartos objektas, labai tikėtina, dėl jo profesinės advokato veiklos.

Nepagrįsti prievartos veiksmai prieš advokatą Klaipėdoje nėra pavienis atvejis. Panevėžyje pagal Policijos tyrėjos nutarimą „nusikalstamai veiklai“ atskleisti buvo atlikta krata advokato padėjėjos K. V. gyvenamojoje vietoje. Ši krata gyvenamojoje vietoje atlikta neteisėtai: be teismo sankcijos, remiantis, taip vadinamo, neatidėliotino atvejo, numatyto Baudžiamojo proceso kodekso 1601 straipsnyje, išlyga. Krata atlikta nedalyvaujant, ko be jokių išlygų reikalauja Advokatūros įstatymas, Advokatų tarybos įgaliotam advokatui. Atkreiptinas dėmesys, jog šis „neatidėliotinos“ procesinės prievartos veiksmas buvo įvykdytas siekiant surasti „nusikalstamos veiklos rezultatą“ – dvi įrėmintas nuotraukas su mediniais rėmeliais.

Akivaizdu, jog tokiomis aplinkybėmis Panevėžio apylinkės teismas atsisakė patvirtinti šios kratos teisėtumą. Tačiau Panevėžio apylinkės prokurorė, kurios viena pagrindinių procesinių pareigų – užtikrinti ikiteisminio tyrimo teisėtumą, tame tarpe ir advokato padėjėjos K. V., nukentėjusios nuo pareigūnų neteisėtų veiksmų, teisių apsaugą – apskundė šį teismo sprendimą Panevėžio apygardos teismui. Pastarasis, akivaizdu, patvirtino advokato padėjėjos įstatymines garantijas visa apimtimi, galutine ir neskundžiama nutartimi pažymėdamas, kad minėtos prievartos priemonės buvo pritaikytos neteisėtai.

Nors ir nekvestionuodama prokurorės teisės skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimą aukštesnės instancijos teismui, Advokatūra yra ypatingai susirūpinusi dėl pamatinių advokato teisių ignoravimo ir Panevėžio apylinkės prokuratūros atsisakymo bendradarbiauti su Advokatūra, siekiant išsiaiškinti neteisėtos kratos aplinkybes: net ir po apeliacinės instancijos teismo galutinės ir neskundžiamos nutarties, pažyminčios, kad krata buvo atlikta neteisėtai, mūsų žiniomis, nepradėti jokie kontrolės veiksmai, kuriais būtų siekiama išsiaiškinti aplinkybes dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų galimo įgaliojimų viršijimo.

Nepagrįstas persekiojimas pakerta pasitikėjimą valstybe, kelia abejones dėl tinkamo Policijos pareigūnų prievartos priemonių taikymo bei Prokuratūros pagrindinės funkcijos – kontroliuoti ikiteisminio tyrimo teisėtumą – realaus vykdymo, verčia abejoti, ar tinkamai veikia neteisėtų Policijos ir/ar Prokuratūros pareigūnų veiksmų kontrolės mechanizmas ir galimo piktnaudžiavimo užkardymas. Atsižvelgdami į Advokatų tarybos sprendimą, Advokatūros vadovai susitiko su Policijos ir Prokuratūros vadovybe ir informavo apie neteisėtus veiksmus, siūlė atlikti išsamų tyrimą, o ateityje įdiegti būtinus savikontrolės mechanizmus, siekiant išvengti panašaus pobūdžio neteisėtų prievartos priemonių taikymo.

Advokatų taryba kreipiasi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą ir Lietuvos Policiją, prašydama atlikti šių neteisėtos prievartos priemonių taikymo tyrimą, nustatyti atsakingus asmenis, įvertinti minėtų pareigūnų veiksmus ir ištirti, ar institucijose tinkamai veikia savikontrolės ir ikiteisminio tyrimo teisėtumą užtikrinantis mechanizmas. Apie atliktus tyrimus, jų rezultatus ir priimtas priemones prašome Jūsų informuoti Lietuvos advokatūrą.

Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė

Komentarai

 

 

 
 1. Ojojoj sujudo….kaip šitaip galima .koks skirtumas advokatas ar teisėjas ar seimo narys ,įstatymai visiems vienodi ir neieškokit sau privilegijų .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. tai jeigu prokurorai taip elgiasi su advokatais,tai reikia pagalvoti kaip “smaugiamas”eilinis LR pilietis.Nezinau kuo nusikalto padejeja,kad tokios pajegos ir skubiai buvo mestos surasti foto mediniuose remeliuose:)))))))

  Thumb up 4 Thumb down 0

 3. O kaip ten su tuo advokatu,kuris nepilnametes mergaites kelnaitese,pionieriu stovykloje ,gaude uodus??? Kazkaip advokatai nutilo,tarsi ten nebuta jokio nusikaltimo ar bent nusizengimo????O kad advokatus pradejo dusinti policija,tai kas cia naujo?? Jau beveik 30 metu policija su prokurorais dusina eilinius,kurie neturi nei kam pasiskusti.Lietuva juk ne teisine valstybe ,o skvernelio-policine??? O kad is pilieciu atvirai tyciojamasi,ir sie kreipiasi i advokatus,tai ar visada advokatai elgesi pagal savo advokato garbes kodeksa???Va ir atsisuko lazda antru galu i pacius advokatus.Todel dabar pasakysiu ,ka man pasake advokatas: skustis beviltiska teisman.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 4. tai jeigu prokurorai taip elgiasi su advokatais,tai reikia pagalvoti kaip “smaugiamas”eilinis LR plietis.Nezinau kuo nusikalto padejeja,kad tokios pajegos ir skubiai buvo mestos surasti foto mediniuose remeliuose:)))))))

  Thumb up 3 Thumb down 0

 5. kap į teisėjos namus, turinčią neliečiamybę, laužiasi 250 šarkelio “sakolikai” su pliku advokatu prpiešakyje, tokio žviegimo nesigrdėjo.

  Thumb up 7 Thumb down 1

 6. Gausit pranešimą, kad jūsų prašymas persiųstas tai pačiai tyrėjai išsiaiškinti ar ji padare viską teisėtai.

  Thumb up 7 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Gydytoja nė karto nesinaudojo sezoninėmis vakcinomis 2
Teisingumo ministras atleido Klaipėdos antstolę 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Sovietų kariuomenės nusikaltimai Lietuvoje: prieš ir po okupacijos (1)
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras internetinėje svetainėje www.kgbveikla.lt baigė publikuoti dokumentus apie nusikalstamą...

Rusijai gresia vadinamojo S. Magnitskio akto Europos variantas (13)
EP Užsienio reikalų komitete pirmadienį apie 17.30 val. Lietuvos laiku bus svarstoma rezoliucija...

Mirė žinomas disidentas Petras Cidzikas (16)
Sausio 21-ą, paryčiais, mirė žinomas disidentas ir visuomenininkas, pogrindžio spaudos platintojas, politinių bado...

In memoriam. Mirė lietuvybės puoselėtojas Tomas Vaisieta    (2)
Trečiadienį, 2018 m. lapkričio 21 d., paryčiais mirė žymus, ilgametis Lietuvos naciobnalinio dramos...

Mirė režisierius Eimuntas Nekrošius (3)
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto narių ir savo vardu reiškia nuoširdžią...

EP apklausa: lietuviai geriau vertina padėtį ES negu savo šalyje 
Lietuviai tebėra labai palankūs Europos Sąjungai ir savo šalies narystei joje, tačiau dauguma...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
R.Šalaševičiūtė: Teismo psichiatrijos ekspertų problemos, iškeltos konferencijoje, turėtų tapti pagrindu įstatymų pakeitimams
Vasario 8 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko Socialinių reikalų ir...
Ką atsakyti M. Puidokui? (41)
Kvietimas dr. Mindaugui Puidokui kandidatuoti į Lietuvos prezidento postą Lietuvai...
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: „Premjeras dirbtinai kelia konfliktus ir skatina aplinkos sektoriaus stagnaciją“   (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (280)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Interneto paslaugų teikėjai savo sąskaita privalės blokuoti prieigą prie interneto svetainės linkomanija.net
Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija, apeliacine tvarka išnagrinėjusi ieškovės asociacijos...
Vilniaus rajono kelyje – tragiška nelaimė. Žuvusiųjų artimiesiems – Prezidentės užuojauta (7)
10.36 val. Vilniaus r., Melkio k., kelyje Pikeliškės – Maišiagala. 35 km.,...
Alytaus policija įspėja: mūsų mieste nėra vietos „mirties pardavėjams“
Rugsėjo 6-oji nerami buvo Ulonų seniūnaitijos gyventojams, čia Alytaus apskrities...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
Išaugo šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis kariuomenėje
Auga šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis. Lyginant su 2016 m., 2018...
Tarptautinėse pratybose „Rapid Trident 2018“ Ukrainoje Lietuvos kariai dalijosi patirtimi, kaip geriau taikyti NATO standartus (2)
Rugsėjo 14 d. Ukrainos Lvovo srityje, Yavoriv poligone baigėsi didžiausios...
Kroatija tęs dalyvavimą Lietuvoje dislokuojamame NATO batalione
„Lietuva dėkoja Kroatijai už sprendimą vėl atsiųsti savo karius į...
 
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (20)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sirijoje – raketų smūgis, JT ST atmetė Rusijos parengtą rezoliuciją (26)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos...
Baltarusija raginama stabdyti Astravo atominės elektrinės statybą (2)
Birželio 27 d. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) plenarinės sesijos...
Sportas   Laiškai
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
Prezidentė pasveikino plaukikus R. Meilutytę ir D. Rapšį su Europos čempionato aukso ir bronzos medaliais
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Danijoje vykstančiame Europos plaukimo...
 
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...
Netektis advokato Arūno Marcinkevičiaus šeimoje (7)
Advokato Arūno Marcinkevičiaus šeimoje – netektis: lapkričio 1 d. po...
Kaip „Vašingtono agentai“ pavirto „žaliais žmogeliukais“ [Propagandos demaskavimas] (78)
Metalo ir medienos darbuotojų profesinė sąjunga nuoširdžiai dėkoja spaudos atstovams,...