Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Sausis 24 Pirmadienis
 

Vėjo jėgaines – saugomų teritorijų pašonėje?

2009-07-20 09:07 | Komentarai | Komentarų (1)

Nuotr. www.elektronika.lt

Šiame rašinyje nekalbėsime apie tai, kaip mums reikalinga elektros energija ir kiek ji svarbi. Taip pat neaptarinėsime, kodėl Lietuvos Vyriausybė ir Seimas beveik 10 metų vilkino pažadus dėl Ignalinos branduolinės jėgainės pertvarkymo. Kol galų gale reikia ją sustabdyti. Ko gero, situacijai apibūdinti visai tinka frazė iš „X failų“ – „Tiesa slypi kažkur anapus“. Tačiau šiuo metu be darbo ruošiasi likti dar keli tūkstančiai specialistų. O slovakai, vėliau įstoję į ES, jau turi pertvarkytą branduolinę jėgainę, kuri dirba pilnu pajėgumu.

Tai apie ką mes čia, paklausite. Nagi apie elektros energiją, kad ją kur! Ar nepastebėjote, kad kaip grybai po lietaus Lietuvėlėje pradėjo dygti vėjo jėgainės? Atsirado nauja niša vystyti privatų bizniuką, kuris galimas tik monopolistams. O gal ir ne tik? Čia tikriausiai visiems lovys yra  atviras? Nebent tiems, kurie broliaujasi su aukštais Lietuvos pareigūnais. Ir tikrai neįvardinsime (nors gal kam ir labai aktualu), ar tie asmenys Lietuvoje žymimi 1, ar 10, ar 140 numeriu. Jie visi yra vienoje “statinėje”. O ta statinė – tai mūsų Lietuva su Seimu, Vyriausybe ir daugeliu kitų institucijų. Atsiprašome, kad į sąrašą pamiršome įtraukti paprastą lietuvį.

Kai pamatėme jau pradėtą projektą su skambiu pavadinimu „Vėjo elektrinių parkas Šilutės rajone“, kojos pradėjo linkti per kelius. Jau sėdint ant kėdžių susipažinome su detalėmis. Pagal šį projektą, 762 ha plote bus pastatyta nuo 100 iki 150 vėjo jėgainių. Ir tai – visai šalia Nemuno deltos regioninio parko! Jos bus Šilutės rajone Juknaičių, Pašyšių, Usėnų ir Degučių kadastrinėse vietovėse.

Šilutės rajonas unikalus tiek migruojančių, tiek perinčių paukščių gausa ir dėl to jo dalis – ES Paukščiams svarbi teritorija (PST). Projekto pavadinimas nuteikia optimistiškai – parkas juk. Kaip gamtos parkas, botanikos parkas, regioninis parkas ar panašiai. Taip ir kyla pagunda aplankyti šiuos mokslo sukurtus malūnus su galingais sparnais. O jų sparnai išties verti dėmesio. Vėjo jėgainė, kurios galingumas 2MW, sparnų mostas yra 70 metrų, bet bus ir 3 MW, ir net 5 MW galiūnių. Ir jos suksis 762 ha plote. Siaubas!

Kas buvojo šiuose kraštuose pavasarį ir rudenį, savo akimis matė nesuskaičiuojamus migruojančių paukščių būrius. Jų kelias eina per Nemuno deltos regioninio parko teritoriją ir Nemuno deltą. Čia gausiai traukia ir šikšnosparniai. Tyrimai parodė, jog šikšnosparniui nebūtina gauti jėgainės sparnu per galvą, kad kojeles pakratytų. Jie gali nukentėti patekę į sparno sūkio zoną. Nuo staigių slėgio skirtumų traumuojami plaučiai ir gyvūnas žūva.

Tiksliai nežinome, kokią žalą šios jėgainės daro Lietuvos gyvūnijai. Kodėl? Pirma, vargu ar Lietuvoje buvo susimąstyta apie poveikio aplinkai vertinimą. Antra, nebuvo kam ir kada atlikti tyrimų, nes Lietuvoje jos pradėjo dygti kaip grybai po lietaus.

Kodėl rengiant tokius grandiozinius ir potencialiai gamtai labai pavojingus projektus, neatliekama ekologinė ekspertizė? Aišku, kur pinigai, kitos vertybės neberūpi.

Jei vėjo jėgainės pastatytos ne vietoje, jos tampa tikrų tikriausiomis galingomis mėsmalėmis. Norite keptos žąselės – prašau. O gal pageidaujate įdarytos anties ar kregždžių liežuvėlių? Gulbes ir tas galėsime vežimu vežti. O egzotikos mėgėjams – šikšnosparnių patiekalai. Gaila, kad tuose „parkuose“ nenumatyta įrengti tradicinių prancūzų, italų, ispanų restoranų. Būtų viskas vietoje. Gal padėtų iš sunkmečio bristi? Ir vėjo jėgainių dėka įveiksime ekonominę krizę?

Nuo seno Nemuno žemupys buvo apstus paukščių ir nuo seno jie čia jautėsi saugūs. Vieni apsistodavo pasistiprinti, kiti likdavo perėti. Na ir kas, nusprendė UAB „Energijos grupė“ ir UAB „Šilutės vėjo projektai“. Europos įstatymai ne mums. Todėl kai kurios vėjo jėgainės bus statomos tik 160 metrų atstumu nuo Nemuno deltos regioninio parko.

Kas vyksta, mielieji? Dar vienas iš daugelio gamtos genocido atvejų? Be abejonės. Tik statytojai, iš anksto apeidami ES įstatymus, atsidurs tokioje padėtyje, kaip nelegalių pastatų savininkai. Lyg ir griauna, lyg ir ne. Toks „pusiau nėščios“ moters sindromas. O kai mėsmales pastatys, ras būdų, kad jų nenugriauti. Vėl bus skundai, teismai, skandalai, peticijos, gaišatis ir kitokie nemalonumai.

Leitės, Veižo ir Šyšos upės – 100-320 m atstumu nuo jėgainių. Jos yra ne tik Nemuno ir Atmatos intakai, jos taip pat yra paukščiams svarbioje teritorijoje (PST). Didžioji dalis pievų, kur bus pastatytos elektrinės – užliejamų pievų teritorijoje. Pavasariais čia susirenka šimtai tūkstančių paukščių, o besisukantys sparnai sės mirtį tarp nykstančių rūšių. Be to, nuo Kuršių marių šios „mėsmalės“ suksis tik 18 kilometrų atstumu. Preliminariai paskaičiavus, šioje vietoje nuo 150 vėjo jėgainių gali žūti dešimtys tūkstančių paukščių.

Iš ES Paukščių Direktyvos: „visų rūšių paukščių žudymas, ypač jiems migruojant į perėjimo vietas ar perėjimo vietose, neleistinas“.

Tačiau būtent šią funkciją ir atliks Šilutės jėgainių „parkas“. Jei neatsiras atsakingo žmogaus ar organizacijos, sugebėsiančių sustabdyti tokią beprotybę.

Europoje vėjo elektrinių valdytojams kovoti su argumentais, kad jų produkuojama elektra per brangi, darosi vis sunkiau. Kai kurios Prancūzijos ir Vokietijos kompanijos už vėjo generuojamą elektrą privalo mokėti net tris kartus brangiau, nei už branduolinę. Šiuo metu Vokietijoje veikia 16 tūkstančių vėjo jėgainių, kurios galėtų gaminti apie 15 % viso valstybės elektros poreikio. Realiai – tik 3 %. Kodėl? Nagi vėjas pučia ne visuomet.

Pastaruoju metu vėjo elektrines pradėjo kritikuoti net ekologai, kurie iki šiol buvo karšti jų statybų šalininkai. Vis daugiau faktų apie jų neigiamą poveikį tiek gyvajai gamtai, tiek kraštovaizdžiui. Pernai JAV vienam vėjo jėgainių „parkui“ buvo iškelta byla už daugybės paukščių žūtį.

Nevyriausybinės organizacijos nustatė, kad šios jau 20 metų besisukančios turbinų mentės kasmet užmuša iki 1,3 tūkstančių plėšriųjų paukščių. Spaudžiant visuomenei, elektrinių savininkai buvo priversti stabdyti vėjo turbinas paukščių migracijos metu.

Be to, mokslininkų tyrimo rezultatai parodė, kad didelis vėjo jėgainių kiekis nedideliame plote net gali keisti vietovės klimatą. Esant didelei jėgainių koncentracijai, oro temperatūra naktį gali pakilti 2 º C, o vėjo greitis – padidėti 3 – 5 m/s.

Kada lietuviai pradės pastebėti akivaizdžius, moksliškai pagrįstus tyrimus? Kada baigs gyventi pagal seną patarlę „kol griaustinis netrinktelės, mužikas neatsisuks?“.

Neužtenka lyg, kad turime begales stiklinių pastatų, kurie net nepažymėti plėšriųjų paukščių atvaizdais, kaip Europoje reikalaujama. Kartą per dieną prie vienos draudimo bendrovės teko surinkti net 16 užsimušusių sniegenų. Nes stikluose atsispindėjo medžio siluetas. Čia tik vienos dienos „laimikis“! Ir pastatas tebuvo dviejų aukštų. O ką kalbėti apie mūsų pasididžiavimą, stiklinius dangoraižius? Į juos atsimušę žūva ar susižaloja tūkstančiai sparnuočių, jau nekalbant apie galimas auto avarijas ir kitus skaudžius įvykius žmonėms dėl vadinamų “saulės zuikučių” atspindžių nuo veidrodinių stiklų. Apskaitų, tyrimų ar stebėjimų juk niekas neatlieka. Nors ir kam juos atlikti.

Kaskart kyla klausimas, kam reikėjo stoti į ES, jei net negalvojame vykdyti įstatymų. Jau dabar Briuselis mojuoja mums „geležiniu kumščiu“, grasindamas Europos teismais ar didelėmis baudomis už pažeidimus gyvajai gamtai, už per mažą saugomų teritorijų plotą. Pasidomėkite Aplinkos ministerijoje. Išnyko mūsuose pagonybė, išnyko estetika, etika, pagarba šaknims, pagarba esybei.

Stulbinančiai greitai dingo gerasis, nuoširdus, atjaučiantis, užjaučiantis, nesavanaudis, pagarbiai žiūrintis į tai, ką sukūrė ne Jis.

Beatodairiškai kertame miškus, neekologiškai ūkininkaujame, nevaldome turizmo ir rekreacijos. Viskas dėl ilgesnio ir greitesnio lito. Jei ir toliau taip naikinsime gamtą, gal ir nebereikės mums tos Europos. Kai kurie gal išsimaitins popieriukais, litais vadinamais. O gal ir litą vėl pakeisime į rublius? Gal kam nors dar bus reikalinga dykyne paversta šalis? Čia Lietuva, čia lietūs lyja. Tuo mes ir „unikalūs“.

Algirdas Knystautas, Mindaugas Mačiulis

2009-07-20

Komentarai

 

 

 
  1. Labai daug marazmatisku isvedziojumu taciau si rasliava pralenke viska ka iki siol buvau skaites. Sveikinu raseivas sugebejote nustebinti:D

    P.S. beje gal esate paskaiciave kiek pauksciu ir kitu gyviu zusta prie kiekvieno (!) 10kV linijos stulpo :DDD

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...