Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 6 Penktadienis
 

V. Uspaskich: „Trečio varianto neturi būti!”

2009-11-19 17:25 | Politikų tribūna | Komentarų (8)

Lapkričio 18 dieną Europos Parlamente vyko ALDE grupės posėdis, kuriame dalyvavo Europos Parlamento narys Viktoras Uspaskich. Posėdyje taip pat dalyvavo ir skaitė pranešimus ALDE grupės nariai, specialistai ekspertai — profesoriai Andre Sapir, Nikolas Veron, Jakob fon Weizsacker. Buvo aptarti klimato kaitos, Europos centrinio banko ir Europos bankininkystės sistemos, jos rizikos bei atsakomybės klausimai. Bet vienas iš svarbiausių diskutuotų klausimų — dėl euro zonos. Dėl santykių ir keliamų kriterijų tiek šalims, kurios jau priklauso euro zonai, tiek ir toms, kurios dar tik siekia įstoti.

Aktyvios diskusijos metu Europos Parlamento narys V. Uspaskich iškėlė labai svarbų Lietuvai klausimą, čia pat pateikdamas ir savo hipotezę. „Šiandien euro zonai priklausančios valstybės turi geresnes ir palankesnes galimybes skolintis iš tarptautinių finansinių institucijų nei šiai zonai nepriklausančios ES šalys naujokės. Ir tas skirtumas yra labai ženklus, skaičiuojamas nebe procentais, o net kartais. ES šalys, kuriose yra išvystyta pramonė ir aukštos technologijos, pasiekia gerą ir apčiuopiamą rezultatą. Net ir ne krizės metu ES naujokėms buvo sunku, jos neturi išvystytos pramonės, kuri galėtų kokybiškai ir pakankamai patenkinti šalies vidaus poreikį, teigiamai subalansuoti eksporto ir importo saldo“, — kalbėjo diskusijoje V. Uspaskich.

Lietuva nuo pat nepriklausomybės atgavimo neturėjo nedeficitinio biudžeto. Šalis kasmet imdavo kreditus numatytiems poreikiams patenkinti. Nors Lietuvoje bankinė sistema yra konservatyvi, tačiau į nekilnojamojo turto burbulą sugebėjo investuoti daugiamilijardines sumas. Pažvelgus į Lietuvos bankus matyti, kad jie dar gana stabiliai laikosi, tačiau kreditavimo galimybės yra labai ribotos, o bendro vidaus produkto struktūra Lietuvoje yra nepavydėtina. O čia dar prisidėjo pasaulinė krizė.

Pasak V.Uspaskich, visa tai susumavus galima padaryti išvadą, kad valstybės biudžeto deficitas artimiausią dešimtmetį bus apie 10 proc. vadinasi, kiekvienais metais, kai tik šalies ekonomika pradės kilti, visi papildomai uždirbti ir gauti pinigai bus skiriami paimtų kreditų aptarnavimui. Taip dažnai žiniasklaidoje eskaluojamas žodis „krizė“ kelia žmonėms paniką. Žmonės pradėjo taupyti, investuotojai bijo investuoti, o Tarptautinis valiutos fondas su savo iškeltais reikalavimais varo į neviltį net ir pačią valdžią.

Europarlamentaro V.Uspaskich nuomone, jeigu tektų vykdyti Tarptautinio valiutos fondo reikalavimus, tai reikėtų dar labiau karpyti biudžeto išlaidas. Dėl to turėtų būti ryškiai sumažintas viešasis sektorius. To pasekoje gresia visiškas žmonių nepasitikėjimas valdžia, neišsilaikys aukšti šalies prezidentės ir respublikos Seimo pirmininkės reitingai. Dar baisiau — žmonės nustos pasitikėti pačia valstybe. Vadinasi, kils didelio socialinio sprogimo grėsmė.

Europarlamentaras V.Uspaskich, įvardijęs diskusijos dalyviams visas šias pasekmes, pateikė klausimą profesoriui J. Weizsackeriui: „Ar Europos Sąjungai bus priimtina formuluotė „Mes prarandame Europos Sąjungos narę“?“. Profesoriaus atsakymas buvo suteikiantis vilčių. Jis teigė, jog bandys to išvengti, sieks, kad Europos Sąjunga gelbėtų ir iki tam tikros ribos padėtų krizės alinamoms šalims. Turi būti taikomas solidarumo principas.

V. Uspaskich iškėlė hipotezę: galbūt verta į euro zoną priimti naujokes ES šalis ir jas įrėminti, tai būtų kur kas geriau, negu kai dabar tas šalis į rėmus stumia Tarptautinis valiutos fondas. Labai svarbu žinoti, kiek ES patirtų nuostolių, priimdama tas šalis į euro zoną su visa jų dabartine padėtimi ir kiek patirs nuostolių, gelbėdama šias savo nares.

Jis teigė: „Esu linkęs galvoti, kad gelbėjant ES nares bus patirta daugiau nuostolių, negu priimant jas į euro zoną dabar, su jų dabartinėmis problemomis ir esama padėtimi. Esu įsitikinęs, kad Lietuvai tapus euro zonos nare, šalyje bus mažiau panikos, išaugs pasitikėjimas ja tarptautinėje arenoje, finansinėse institucijose. Esu įsitikinęs, kad investuotojus tai paskatintų investuoti, žmonės nebijotų lito nuvertėjimo, investuotojams ir bankininkams atsirastų didesnės garantijos, rinkos stabilumas.

Reikėtų atkreipti rimtą dėmesį į buvusio Didžiosios Britanijos finansų ir ekonomikos ministro Gordono Brauno kažkada pasakytą frazę: „Aiškiai matyti, kad šiandieniniame gyvenime politika yra nacionalinė, o ekonomika pasaulinė.“ Mes turime kuo greičiau šią situaciją taisyti ir dabar aš pasakyčiau taip: jeigu šiandien ekonomika yra pasaulinė, tai politika taip pat turi būti pasaulinė. Mažų mažiausia turime išlipti iš nacionalinių ribų ir vykdyti bent ES politiką“, — tvirtino V. Uspaskich.

Diskusijos dalyviai atsakyti į tokius ALDE grupės nario klausimus iš anksto nebuvo pasiruošę. Jie sutiko su V. Uspaskich, kad politika turėtų būti pasaulinė, pritarė, kad turi veikti solidarumo principas. Tačiau į jo pateiktą hipotetinį klausimą — kas naudingiau: ar priimti šalis naujokes į euro zoną dabar, ar gelbėti jas, įvykus socialiniam sprogimui? — diskusijos dalyviai atsakymo nepateikė.

„Aš esu įsitikinęs, kad trečio varianto (t.y. ES praranda vieną narę) neturi būti. Turiu nuojautą — jeigu Europos Sąjungos šalių naujokių vadovai, vyriausybių vadovai, tų šalių europarlamentarai suvienytų savo jėgas dėl įtraukimo arba priėmimo į euro zoną, manau, turėtume teigiamą rezultatą“, — teigė V. Uspaskich.

Darbo partijos informacijos centras

2009-11-19

Komentarai

 

 

 
 1. Viktoras turi savo liniją. Jis gi verslininkas, tedėl neblogai išmano verslo metodus. Esmė juk ne tame kokie pinigai pas mus bus, bet tame, kad ES jau turės padėti euro zonos narei išsikapstyti, kad negriūtų sekančių es šalių ekonomikos, juk viskas usiję bus.
  Apskritai paėmus Viktoras kol kas vienas, kuris ES tikrai atstovauja Lietuvą. Visi kiti tik ima ES atlyginimus ir linkčioja galvas pritardami ES direktyvoms.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. jei tu tiek kompros apie musu politikus turetum, tai ir tu galetum buti europos parlamento narys…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. cia musu salys,ne taip senai Viktora smeizia visa Lietuva,vos i kaleima ne pasodino,o dabar Europos parlamento narys.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Victoras apie save daugiau cia galvoja. Bent per artimiausius 50 metu politika ir ekonomika turi buti nacionaline. Jau Tarybu sajungoje taip buvo kaip jis cia siulo. Visi zino kaip viskas pasibaige.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Net, jei Lietuvoje įsivestume auksinius litus, tai visiškai nepaveiktu ekonomikos. Piniginio vieneto vertė ar ilgalaikis jo patikimumas (ilgalaikė vertė) ar bet piniginio vieneto brangimas yra malšinamas pastovia infliacija. Todėl džiūgauti kad pasikeis popierinio piniginio vieneto pavadinimas neverta. Nes ir Viktoras žino, kad dar svarbiau yra piniginiu vienetų kiekis. Tad pinigai patys nesidaugina, nebent tik bankuose jie tampa virtualūs. Tad kodėl Europai nepasimokinus iš JAV žydiškos išminties ir nespausdinti ir nedalinti eurų visiems?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. man Viktoro politika patinka.. Jis turi nuovoka ekonomikoje ir tikrai gali daug gero padaryt zmonems.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (2)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...