Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

V. Gapšys. „Brexit“: ką sieks išsaugoti Europos vadovai?

2016-06-26 12:11 | Nuomonių ringas | Komentarų (5)

Vytautas Gapšys. KK nuotr.

Vytautas Gapšys, Seimo Darbo partijos frakcijos narys

Gimusi iš Europos ekonominės integracijos, Europos Sąjunga vis giliau žengė į valstybių suverenių galių daržą siekdama tapti stipresne politine sąjunga. Galime tai teisinti tuo, kad ekonominė sąjunga negalima be politinės integracijos, tačiau tai nebūtinai įtikina piliečius bei nepaaiškina, kur yra tos politinės integracijos ribos.

„Brexit“ gal ir nepribaigs Europos Sąjungos, bet ES vadovams galvos skausmo tikrai bus. O sunkiausias iš klausimų bus – ką saugoti? Ekonominę sąjungą ar politinę integraciją?

ES vadovų reakcija į referendumo rezultatus buvo greita – britai turi kuo greičiau pradėti išstojimo derybas, kad būtų sukurtas bent koks aiškumas. Tačiau viskas nebus taip paprasta – Jungtinė Karalystė sukuria apie 17 proc. ES BVP, tad derybas dėl išstojimo gal ir galima pradėti greitai, bet kaip bus su pabaiga? Jei derybos bus „minkštos“ ir Jungtinei Karalystei bus leista išsaugoti svarbiausius ekonominius sąjungos privalumus, ar tai netaps signalu Nyderlandams, prancūzams ar bent daliai jų, kad yra patogesnis būdas ekonominei naudai gauti nei pastovios derybos Briuselyje?

Iš kitos pusės, per daug kieta pozicija britų atžvilgiu gali būti labai skausminga ekonomiškai tiek Jungtinei Karalystei, tiek ir ES. Jungtinė Karalystė ne tik sukuria 17 proc. ES BVP, tačiau joje gyvena ir apie 65 mln. gyventojų, o tai yra didžiulė rinka.

Europos Sąjunga naujosioms šalims, taip pat ir Lietuvai, nuo pat pradžių buvo ne tik ekonominis darinys, bet ir politinio bei nacionalinio saugumo garantas. Tad bet koks ES susvyravimas yra dalies nacionalinio saugumo praradimas net ir nežinant galutinių Jungtinės Karalystės pasitraukimo sąlygų. Žiūrėti pro pirštus į tolesnes derybas dėl pasitraukimo būtų labai neatsargu, nes tai gali paliesti ne tik mūsų politinį saugumą, bet ir šimtų tūkstančių Lietuvos piliečių ekonominius bei socialinius klausimus.

Ar pavyks valstybių vadovams rasti tinkamus sprendimus priklauso ir nuo to, ar vyriausybės nuoširdžiai tarsis dėl tolesnių veiksmų su piliečiais bei parlamentais. Uždarų durų politika šioje situacijoje reiškia didelę riziką – sukurti dar didesnį piliečių nepasitikėjimą Europos Sąjunga.

Komentarai

 

 

 
 1. Kad ir ką bekalbėtų ar beragintų Angliją ES didžiausių šalių lyderiai.verta suvokti , kad “Brexit” kol kas yra JK vidaus reikalas. Ir tik tada, kai Anglijos valdžia kreipsis į EP dėl 50 straipsnio taikymo pagal patariamojo referendumo rezultatus, JK išstojimas taps visos Europos sąjungos reikalu. Jau dabar matosi, kad britų abiejų pagrindinių partijų lyderiai ir jų aplinkos nori laimėti bent šiek teik laiko, kad nurimtų aistros. Jei jie galvoja, kad ES galingieji nenorės pasinaudoti tuo, kad britai “Brexit’u” šovė sau į koją ekonominėse lenktynėse, tai to, greičiausiai, nebus. Kodėl jie turėtų lūkuriuoti šlubčiojančios Anglijos. Kai buvo kartu, tai buvo, o kai nebėra – konkurencija tik aštrėja. Beje, Anglijos nenaudai. Štai kaip galima politikams prisižaisti neatsakingai elgiantis. Referendumo aktyvistai dar visos karčios taurės neišgėrė. Gaus dar jie į kaulus ne kartą. Ir kaip nebūtų keista ir ši referendumą laimėjusių, ir iš pralaimėjusių pusės. Jei Lietuva bus dėmesinga ir manevringa, tai gali tokioje sumaištyje netgi laimėti šį bei tą. Jei ateityje lietuviai imigrantai ir bus spaudžiami, tai tikrai ne tir kurie dirba, o ne iš socialinių pašalpų gyvena.. Tokių niekas išskėstomis rankom nelaukia. Matysim…

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Cia paminetas nuosirdumas…jo nebus, ES lyderiai per kvaili kad surastu visoms pusems maziausiai skausminga isejimo modeli, ir dar kvailesni kad susilaikytu nuo kersto Britanijai. Jau dabar agituoja Velsa, Skotija ir Airija bandyti skaldyti Karalyste. Esmine klaida, parodanti kiek ES politika nesiskiria nuo Rusijos, parodanti kad ES visiskai nesiskiria nuo TSRS tik ivilkta i kita ruba. Deja, tas rubas ne visiems prie veido, kiti su bikiniu atrodo klaikiai, o kitiems svarkas verzia pecius. Teks kiekvienam rinktis rubeli kuris geriausiai tinka, arba draugiskai issiskirstyti.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Jungtinė Karalystė Europarlamente turi 73 mandatus. Jų netekęs EP gerokai kryptels į kairę. Ar tas kryptelėjimas bus esminis?- sunku tvirtai pasakyti. Dėl kiekvienos vietos Europarlemnte vykdavo atkakli rinkiminė kova. Lietuva taip pat euroskeptikų yra į jį pasiuntusi. Jei kas mano, kad jie ten tik šiaip kėdes trina, tai, manau, labai klysta. Iš kur gali būti “zadanijos”- nežinau, bet kas gali paneigti kad jos – realybė? O juk jie iš tikrųjų dar ir ten tam, kad viską griauti iš vidaus. 2017 metų antrą pusmetį pirmininkaus JK, kurios išstojimas dar nebus baigtas. TAI GAL BUS PASKUTINIS ŠANSAS KAI KĄ REIKŠMINGESNIO EUROPARLAMENTUI NUVEIKTI. Ar juo bus pasinaudota? – didelis klaustukas, nes įvairus visokių ES narių tąsymasis gali net sustiprėti. O juk mums į visą tai verta žvelgti per sienos su Rytų imperiją kontekstą. Tada viskas tampa kur kas aiškiau.

  Thumb up 0 Thumb down 3

 4. Jungtinė Karalystė, būdama ES komandoje turėjo verslui ne tik geras, bet dalinai ir išskirtines sąlygas. Ypač prekyboje su Š.Amerika, Australija ir pan. Teigti, kad britų verslas nepatirs nuostolių, nėra teisinga. Nuostoliai pirminiame etape bus net labai žymūs.
  Apart ekonominių problemų dar yra ir etiniai dalykai. Britanijos bičiuliai supranta kokia tautos dalis nulėmė referendumo baigtį. Verslininkai savo ryšius stengsis visais būdais išlaikyti. Jei bus surastos “minkštos” sutartys, tai JK verslas gali nusileisti ant minkštos vietos. Tai, kad A.Merkel siūlo neskubėti kirviu kapoti – dar kartą įrodo Vokietijos gebėjimą manevruoti. Panašių klaidų, kaip su milijonais imigrantų kartojama nebus. Keista, kad tokia griežta šalis su kolegomis nesuskubo tiksliai šio proceso reglamentuoti. Kremlius jau senokai dėl to krykščia iš džiaugsmo.
  Tikiu, kad Lietuvai pavyks išsivynioti iš visos tos suirutės kuo mažesniais nuostoliais. Dar svarbiau, kad JK aktyvumas NATO gretose nenusilptų. Tada Kremliui būtų dar daugiau džiaugsmo. Nesinori, kad agresyviai Rytų imperijai būtų lengviau savo neslepiamus siekius įgyvendinti. Būtent tokia pozicija, manau, turi tapti tvirtu Lietuvos bendradarbiavimo pamatuose su ES ir su pasimetusia Jungtine Karalyste, nes tik nelaimėje tiksliau galima atsirinkti draugus ir priešus.
  Gaila, kad iš okupacijos išsivadavusių Rytų valstybių gyventojų, dirbančių ir mokesčius mokančius JK, neturėjo teisės balsuoti. Viskas būtų kitaip. Dabar nulėmė biurokratiniai akcentai, kurie su žmogaus asmenine valia toli gražu ne visada yra susiję.

  Thumb up 0 Thumb down 6

 5. Geda skaityti kaip politikanai yra susirupine UK esanciais lietuvaiciais ,kad nebutu parsiunciami atgal.O ten esantys su gailesciu pazymi,kad neturi salies i kuria grizti butu gera ir jie butu laukiami.

  Thumb up 11 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...