Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Lapkritis 12 Antradienis
 

V.Andriukaitis: Gal pagaliau pribrendo laikas sustabdyti Lietuvoje išplitusį mėšlomanijos virusą?

2009-09-17 16:44 | Politikų tribūna | Komentarų (7)

'Esu tvirtai įsitikinęs, kad visas liustracijos procesas yra prasilenkiantis su Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos 1990 m. kovo 27 d. priimtu pareiškimu bei įsipareigojimais ir turi būti nutrauktas kaip susikompromitavęs bei tapęs tik politinių žaidimų įrankiu, o ne tiesos atskleidimo procesu', - mano V.Andriukaitis

Pareiškimas

Prieš keletą dienų Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo komisija (Liustracijos komisija) pripažino, kad ekspremjerė Kazimiera Prunskienė slapta bendradarbiavo su KGB, vykdė žvalgybos, kontržvalgybos ir ideologinės žvalgybos užduotis.

Komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas tvirtino, kad Liustracijos komisija priimdama sprendimą vadovavosi galiojančiu Aukščiausiojo Teismo prezidiumo nutarimu, kuris 1992-aisiais paliko galioti K.Prunskienei nepalankų šio teismo Civilinių bylų kolegijos sprendimą.

Dar pavasarį Liustracijos komisijos pirmininkas teigė, kad komisija negali priimti jokio sprendimo K.Prunskienės atveju, nes yra galiojantis K.Prunskienę išteisinęs Vilniaus apygardos teismo sprendimas. Tuomet komisijos pirmininkas žadėjo prašyti teismo atnaujinti procesą paaiškėjus naujoms aplinkybėms, tačiau paaiškėjo, jog šiai bylai jau suėjęs senaties terminas, o taip pat neatsirado ir naujų aplinkybių.

Visą Liustracijos komisijos veiklą galima būtų išskirti kaip asmenų, atėjusių prisipažinti slapta bendradarbiavus su SSRS specialiosiomis tarnybomis, registravimą ir politinę Kazimieros Prunskienės kgbizaciją. Visa kita – vos keleto asmenų, bendradarbiavusių su KGB paskelbtos pavardės. Liustracijos komisijos veikla ypač suaktyvėja prieš kiekvieną svarbesnį Kazimieros Prunskienės politinio gyvenimo etapą – ar kandidatuojant į LR Prezidento postą, ar steigiant kitą partiją. Ar galime šį reiškinį vadinti atsitiktinumu?

Apskritai, didžioji dalis KGB padalinio Lietuvoje archyvinės medžiagos yra išvežta iš Lietuvos arba sunaikinta, o Liustracijos komisija negali remtis faktais, kurių pakanka tik istorinei sąmonei atgaivinti ar interpretuoti. Tokie faktai, kuriais šiandien remiasi Liustracijos komisija, anaiptol dar neliudija konkrečių asmenų bendradarbiavimo su KGB, kontržvalgybos ar ideologinės žvalgybos užduočių vykdymo. Visi, kurie anuomet vyko į užsienį privalėjo gauti leidimą ir atsiskaityti atitinkamoms KGB institucijoms.

Apmaudu, kad Liustracijos komisijos pirmininkas sugeba pateikti hipotezes neva liudijančias K.Prunskienės bendradarbiavimą su KGB, o ne konkrečius faktus. Gal A.Urmono išsimokslinimas Maskvos Visasąjunginiame Nusikalstamumo priežasčių tyrimo prevencinių priemonių rengimo Prokuratūros institute ir daktarinės disertacijos gynimas Visasąjunginiame Nusikalstamumo priežasčių tyrimo prevencinių priemonių rengimo Prokuratūros institute bei dėstytojavimas Minsko aukštojoje VRM mokykloje taip pat sufleruoja ir apie galbūt galimą bendradarbiavimą su KGB?

Kazimiera Prunskienė – viena aktyviausių Lietuvos Sąjūdžio iniciatorių ir dalyvių, iniciatyvinės grupės, Tarybos narė. Nuo pat Atgimimo pradžios, jau turėdama Vakarų demokratinės sistemos ir socialinės rinkos ekonomikos mokslinių bei praktinių žinių, ji aktyviai įsijungė į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo veiklą. Būdama pirmąja Lietuvos premjere intensyviai ieškojo atkurtai valstybei palaikymo ir bendradarbiavimo galimybių – Skandinavijoje, JAV, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Visi šie vizitai padėjo Lietuvai išsivaduoti iš politinės izoliacijos. “Gintarinė Ledi” dirbo savo šaliai ir niekas negali to paneigti. Tuo Atgimimo metu apie prof. A.Urmoną nieko nebuvo girdėti, ar jis buvo Sąjūdyje, ar jis dėstė Minsko aukštojoje VRM mokykloje.

Visi Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarai, pirmosiomis nepriklausomybės dienomis – 1990 m. kovo 27 d. – balsavo už Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos pareiškimą, kuriuo užtikrino, “jog nė vienas asmuo, nepadaręs sunkių nusikaltimų prieš Lietuvos gyventojus ir atsisakęs palaikyti tolesnius ryšius su TRSR VSK, taip pat jų šeimos ir artimieji nepatirs nei moralinių, nei teisinių, nei jokių kitokių Respublikos valdžios persekiojimų”.

Tačiau šio pareiškimo dvasia bei juo prisiimti valstybės įsipareigojimai buvo pamiršti, o “KGB agentų” persekiojimo kampanijos tapo politinės kovos įrankiu. Imta kopijuoti Čekoslovakijos, Lenkijos, Rumunijos priimtus sprendimus, užmirštant, jog Lietuvoje, skirtingai nei tose šalyse nebuvo nei Prahos pavasario nuslopinimo, nei karinės padėties įvedimo 1981 – ųjų metų Lenkijoje, nei N.Čiaušesku režimo nuvertimo aplinkybių. Istorinių įvykių kontekstas tose šalyse buvo visai kitoks nei Sąjūdžio Lietuvos, paskelbusios Vienybės deklaraciją ir pasiekusios, kad net beveik 99 procentai Lietuvos piliečių balsavo 1991 – ųjų metų referendume už nepriklausomą ir demokratinę Lietuvą. Balsavo visi – ir komunistai, ir disidentai, ir buvę bendradarbiai, ir buvę rezervistai. Tada buvo brangus kiekvienas balsas, brangi kiekviena širdis, o vėliau politinė tikrovė nusidažė visai kitomis spalvomis – revanšo, niekinimo, žeminimo spalvomis.

Dvidešimtaisiais nepriklausomos Lietuvos metais nebegalime taikstytis su vėl atsinaujinusia politine provokacine kampanija prieš Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio Tarybos narę, Kovo 11- osios Akto signatarę profesorę Kazimierą Prunskienę. Pirmoji Premjerė, ryžtingai siekusi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo ir įtvirtinimo – vėl juodinama. Jeigu toks, su jokiomis moralinėmis vertybėmis bei teisinės valstybės principais nesuderinamas, persekiojimas yra įmanomas prieš iškilią Lietuvos politikę, tai kas gali jaustis saugus mūsų valstybėje?

Teisinį išsilavinimą turintys Lietuvos piliečiai, nukentėję nuo tokių procesų, apgynė savo garbę Strasbūre. Bet dauguma žmonių iki šiol nesijaučia gyvenantys teisinėje valstybėje. Laimėtos kelios bylos prieš Lietuvą Europos žmogaus teisių teisme Strasbūre turėtų būti visiems rimtu perspėjimu dėl žmogaus teisių nepaisymo, tačiau šių pamokų mes nenorime išmokti, o politinėje kovoje ir vėl naudojamas šis “KGB agentų” įrankis. Juo ima naudotis netgi valstybinė institucija.

Liustracijos komisija, turinti aiškintis sovietų slaptųjų tarnybų veiklą Lietuvoje, jau pavasarį surengė išpuolį prieš politikę, daug prisidėjusią prie totalitarinės sistemos griuvimo ir nukentėjusią nuo tos pačios KGB sukurpto prieš ją scenarijaus. Ir šis scenarijus buvo patvirtintas liudininkų parodymais Lietuvos Respublikos teisme.

Dar šių metų kovo mėnesį Liustracijos komisijos pirmininkas profesorius Algimantas Urmonas, net nelaukdamas komisijos sprendimo, priskyrė sau ir kaltintojo, ir teisėjo funkcijas, pareikšdamas, kad K. Prunskienė “buvo aukso gysla KGB”. Pamindamas teisines, etines ir moralines demokratinės visuomenės normas, peržengdamas elementaraus padorumo ribas, jis jau tuomet nuteisė tiek K. Prunskienę, tiek visą Nepriklausomos Lietuvos teisinę sistemą, paneigdamas Lietuvos valstybės vardu priimtą teismo sprendimą.

Toks konstitucinių žmogaus teisių nepaisymas ir neatsakingumas reikalavo griežtos atsakomybės. Principingas neteisėto ir amoralaus elgesio įvertinimas galėjo sustabdyti nebaudžiamumo atmosferą Lietuvoje, apginti mūsų vertybes. Taip besielgiantis Liustracijos komisijos pirmininkas, jei jis tikrai supranta savo žingsnių pasekmes, turėjo tik vieną kelią – garbingai atsistatydinti, nes labiau sukompromituoti ne tik savo atstovaujamos institucijos, bet ir demokratinių Lietuvos idealų, mano įsitikinimu, neįmanoma.

Liustracijos komisija nėra teisminis organas, o kolektyviai veikiančių ekspertų grupė, nors jos sprendimai gali turėti teisines pasekmes. Gal pagaliau pribrendo laikas sustabdyti Lietuvoje išplitusį mėšlomanijos virusą? Esu įsitikinęs, kad po dar šių metų kovo mėnesį išsakytos išankstinės Liustracijos komisijos pirmininko nuomonės, grasinimu teisėjams baudžiamuoju persekiojimu, dabartinis komisijos sprendimas jau nėra objektyvus ir nešališkas, bet atspindi politinio pobūdžio tikslus.

Esu tvirtai įsitikinęs, kad visas liustracijos procesas yra prasilenkiantis su Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos 1990 m. kovo 27 d. priimtu pareiškimu bei įsipareigojimais ir turi būti nutrauktas kaip susikompromitavęs bei tapęs tik politinių žaidimų įrankiu, o ne tiesos atskleidimo procesu. Atgimimo epochos idealai ir juos viešai reiškę aktyvūs Sąjūdžio žmonės turi būti apginti nuo jų juodinimo.

Pagarbiai,

Kovo 11 – osios Akto signataras Vytenis Povilas Andriukaitis

2009-09-17

Komentarai

 

 

 
 1. tai kaip manai, dėl kokių priežasčių Andriukaitis agitavo prieš Olekos išrinkimą vilniečių socdemų vadovu ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. atgimimo?epochos idealai?na nejuokinkit idealai vagys ir sukciai,negrazbilaiaukit su lansbergiu priesaky,jau ir atsibosti pradeda

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ir kas kad aktyvi buvo prunskiene sajudiste,o urmonas visai nezinomas,ka tai gali keisti p.andriukaiti?20metu praejo ir dar vis apie tapati,na kada pagaliau jus valdzia apsispresit ir pagaliau pasakysit arba taip arba ne?o tai vis interpretacijos,vadinasi ta bobele is tikro ne sventa karve

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Taigi kunigaikštienė Kazimira skelbėsi, kad yra tankas su sijonu, tai ir ginasi, kaip tankas su sijonu …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. kokia kurete lietuva tokia turite! – rekejo labai ziureti,kad neisipletotu korupcijos astunkojis dabar neriaiketu skustis, nei Andriukaiciui,Prunskienei ir tt…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. aisku,kad nesamone daro liustrascijos komisija – bet manyciau
  K.Prunskiene nemoka gintis visai turetu buti kita taktika…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (6)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...