Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Sausis 17 Penktadienis
 

Užburtas patyčių ratas prieš nepilnametę Alytuje – nuo prestižinės Dzūkijos mokyklos iki teismo salės

2019-11-07 12:11 | Naujienos | Komentarų

Advokatas Vygaudas Molis. KK nuotr.

Giedrė Gorienė

2017 m. rugsėjo 19 d. Alytuje keturios nepilnametės merginos (13 m., 13 m., 13 m., 14 m.) prievarta nusitempė kitą nepilnametę į miškelį ir ją sumušė: trenkė per veidą, prievarta pargriovė ant žemės, visos keturios spardė ją kojomis – daugiausia smūgiuota į galvos sritį, taip pat į nugarą, pilvą.

Nepilnametės merginos egzekuciją stebėjęs vaikinas (15 m.) viską filmavo ir patarinėjo merginoms, kaip mušti.

Dvi merginos reikalavo, kad mušama mergina nuvalytų joms batus, tačiau jai atsisakius, vėl mušė. Patyčios ir mušimas tęsėsi iki tol, kol merginai galiausiai pavyko išsivaduoti iš skriaudikų ir pabėgti į netoliese esančią degalinę, kur nepilnametei buvo iškviesta greitoji pagalba. Nufilmuota egzekucija buvo platinama internete per „messenger“ programą.

Istorijos finalas – aršiausios skriaudikės mama nubausta 20 eurų administracine bauda (greičiausiai dėl to, kad vieną kartą dėl analogiško savo dukters nusikaltimo jau buvo bausta). Ir viskas. Nei sumuštos merginos atsiprašymo, nei kokios nors kompensacijos. Toks įspūdis, kad patyčias ir smurtą (tik šį kartą – psichologinį) prieš nepilnametę pratęsė rafinuotas Alytaus švietimo ir teisėsaugos institucijų pasityčiojimas.

Advokatas V. Molis: „Mama visur atsimušė kaip į sieną“

Nukentėjusiai mergaitei ir jos mamai nemokamai atstovaujantis advokatas Vygaudas Molis Alytaus teisėsaugos tyrimą dėl sumuštos nepilnametės vadina formaliu.

„Kadangi į policiją kreipėsi nukentėjusios mergaitės mama, tą įvykį pradėjo tirti policija. Ištyrė formaliai, abejingai, sumaišydama asmenų vardus. Mama visur atsimušė kaip į sieną“, – sakė V. Molis.

Tačiau labiausiai šitoje situacijoje advokatą nustebino mokykla. „Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla turėjo nedelsiant ne tik policiją kviesti, kadangi tie mokiniai mokosi toje mokykloje, bet ir informuoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą, kadangi tai yra smurtas prieš vaikus. Tačiau mokykla tą įvykį dangstė“, – stebėjosi advokatas V. Molis.

Jis svarstė, jog tai galbūt provincijos sindromas: „kaip nors gal pratylėti“.

Tuo tarpu nukentėjusios mergaitės motiną advokatas sakė norintis pagirti. „Motina – aktyvi pilietė. Turiu pagirti ją. Ji kreipėsi į įvairias žiniasklaidos priemones ir tik žiniasklaidos dėka ši istorija nebuvo užgniaužta“, – pažymėjo V. Molis.

Mokyklos advokatui – 2 tūkst., nukentėjusiai mergaitei – nieko

Kadangi nukentėjusios mergaitės motina Alytuje visur atsimušė kaip į sieną, beliko vienas kelias – teismas. Šiuo metu Alytaus teisme nagrinėjamas paauglių smurtą patyrusios nepilnametės mamos ieškinys dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Atsakovai – smurtautojų tėvai ir Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla.

„Įvyko pirmas teismo posėdis. Mokykla pasisamdė advokatą, sumokėjusi jam du tūkstančius eurų. Du tūkstančiai eurų greičiausiai tik už du teismo posėdžius! Tai yra cinizmo viršūnė, kaip švaistomos lėšos. Jeigu mokykla nekalta, kam jai reikalingas advokatas?“ – svarstė V. Molis.

Pasak jo,

Mokykla – tik mokymosi vieta?

Advokatui V. Moliui nesuprantami ir Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos direktorės pasiteisinimai, esą ji mokykloje atsako tik už mokymą, ugdymą, tuo tarpu vaikų auklėti mokyklai nepriklauso.

„Ugdymas ir auklėjimas yra tapatūs dalykai. Be abejonės, už auklėjimą pirmiausiai atsako vaikų tėvai, tačiau mokykla, kur vaikas mokosi, taip pat atsakinga už savo mokinių elgesį“, – teigė V. Molis.

„Mokyklose juk yra psichologai, socialiniai darbuotojai, ar buvo kalbėta su tais vaikais, jų tėvais po to įvykio? Kokių priemonių ėmėsi mokykla?“ – paklausė „Karštas komentaras“ advokato.

„Direktorė sakė, kad kažkokių priemonių buvo imtasi, kalbėta. Bet kai paklausiau, ar kreipėtės į policiją, ar pranešėte Vaiko teisių apsaugos tarnybai, atsakė, kad ne. Teigiamybę mokykla prisiima labai greitai, o neigiamybės kratosi“, – pastebėjo advokatas V. Molis. Nors, anot jo, pati mokyklos direktorė pripažino, kad viena nepilnametė yra konfliktiška ir visą laiką konfliktavo su nukentėjusiąja.

„Tėvai savo vaikui daro meškos paslaugą“

Nuostabą advokatui V. Moliui kelia ir tai, kad teismo posėdyje niekas nepripažįsta kaltės. „Niekas neprisipažįsta, neva ta mergaitė pati kalta. Vos ne pati save sumušė“, – stebėjosi advokatas.

„Bet kai klausimas po klausimo, kai „priremi prie sienos“ – kad tai jūsų vaikai padarė tą, kad jūs iki pilnametystės atsakingi už savo vaikus, tada jau prisipažįsta, kad taip, atsakingi“, – pažymėjo V. Molis.

Jis mano, kad „dengdami“ savo vaikus tėvai jiems daro meškos paslaugą.

„Manau, kad kaip tik reikėtų elgtis priešingai – pasikalbėti su vaiku, paaiškinti, kad ateityje jis nepadarytų sunkesnių nusikaltimų. Nes tokie nusikaltimai gimdo sunkesnius nusikaltimus. O kokią dabar turime situaciją? Mokykla nuslėpė, policija su prokuratūra irgi nieko nepadarė, tėvai irgi glosto. Tai koks čia vaiko auklėjimas? Tai ką tam vaikui daryti?“ – stebėjosi advokatas V. Molis.

Psichologinė žala – visam gyvenimui

„Jeigu mano vaikas taip padarytų, pirmiausiai susirasčiau tą sumuštą vaiką ir atsiprašyčiau, pasistengčiau kompensuoti patirtą žalą“, – sakė advokatas.

Tuo tarpu sumuštos mergaitės mama jokios kompensacijas iki šiol taip ir nesulaukė. Dėl to prireikė kreiptis į teismą.

„Niekas net nepagalvojo, kiek mergaitės mama turėjo išlaidų: nors mėlynės kūne ir sugijo, tačiau psichologiniai dalykai liko. Važinėjo psichologai, psichiatrai, mergaitė važinėjo po gydymo įstaigas. Ta psichologinė žaizda liko visam gyvenimui“, – sakė V. Molis.

„Mes pareiškėme ieškinį dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Turtinę žalą sudaro 364 eurai, nes tik tiek įrodoma dokumentais, nors iš tikrųjų turtinė žala buvo kur kas didesnė – gal pusantro tūkstančio eurų. Nes neimsi kvitukų iš taksisto, kuris vežė, ar perkant kažkokius vitaminus ir panašiai. Mergaitės mama apie tai net nepagalvojo, nemanė, kad viskas pasieks teismus“, – kalbėjo advokatas.

Patyčios – net ir teismo salėje

„Tai gal nors teisme smurtavusių paauglių tėvai atsiprašė nukentėjusios merginos ir jos mamos?“ – paklausėme V. Molio.

„Net ir teisme neatsiprašė, o tiesiog tyčiojosi iš nukentėjusios ir jos motinos – neva ji čia nori pasipelnyti. O kad ji turėjo nuostolių ir įlindo per šitas problemas į skolas – jinai juk neprašė tų problemų sukurti jos šeimai, be to, be šios mergaitės, šeimoje yra dar du vaikai, tai tik šypsenos, šypsenėlės… Ir aš teisme net pasakiau: „Jūs gal įsivaizduokit, kad tai jūsų vaikas buvo sumuštas, gal tada nebus taip juokinga“, – kalbėjo advokatas V. Molis.

Anot jo, teismo posėdyje bandė ironizuoti ir mokyklos pasamdytas advokatas: jeigu jau ieškovu traukiama mokykla, tai neva „atsako ir bažnyčia“. „Cinizmo viršūnė“, – po teismo posėdžio stebėjosi V. Molis.

„Tai kaip bus įveiktos patyčios mokinių tarpe, jei suaugę teismo posėdyje tyčiojasi?“ – paklausėme nukentėjusios mergaitės šeimai nemokamai atstovaujančio advokato.

„Apie tai ir kalbame. Kol patys nesuprasime, kol tėvai dangstys vaikų nusižengimus, niekas nepasikeis. Akla meilė žalinga. Jeigu tėvai „dangsto“, mokykla „dangsto“, prokuratūra ir policija atmestinai tiria, jeigu motina tik žiniasklaidos dėka stumiasi į priekį, tai apie ką mes kalbame? Juk žurnalistų prie kiekvienos šeimos ar kiekvieno vaiko nepastatysi“, – pažymėjo advokatas V. Molis.

Kritikos akmuo – ir į Vaiko teisių apsaugos tarnybos daržą

Jis negailėjo kritikos ir Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

„Vaiko teisių apsaugos tarnyba privalėjo spręsti tą problemą, bet nesprendė nieko. Kai atimti vaiką neteisėtai, tai tuoj pat, greiti – per metus Lietuvoje iš tėvų buvo atimti keli tūkstančiai vaikų. O čia? Viena paauglė juk buvo jau anksčiau žinoma kaip konfliktiška, o kokių priemonių buvo imtasi, kad neatsitiktų tai, kas atsitiko? Ar konfliktiška paauglė buvo įskaitoje? Ne“, – Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojus kritikavo V. Molis.

Jo nuomone, vaiko teisių apsaugos sistema pas mus pastatyta atvirkščiai. „Pas mus vaikų teisės aukščiau pareigų. Tuo tarpu pirmoje vietoje turi būti vaiko pareigos: mokytis, klausyti tėvų, mokytojų, nesielgti netinkamai. O dabar turime vaiko teisę spardyti, muštis ir panašiai“, – pažymėjo nuo smurto nukentėjusią nepilnametę ginantis advokatas Vygauda Molis.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
„Sodra“: kada, kokios ir kiek didėja pensijos 1
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities”
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...