Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Liepa 14 Antradienis
 

Užburtas patyčių ratas prieš nepilnametę Alytuje – nuo prestižinės Dzūkijos mokyklos iki teismo salės

2019-11-07 12:11 | Naujienos | Komentarų

Advokatas Vygaudas Molis. KK nuotr.

Giedrė Gorienė

2017 m. rugsėjo 19 d. Alytuje keturios nepilnametės merginos (13 m., 13 m., 13 m., 14 m.) prievarta nusitempė kitą nepilnametę į miškelį ir ją sumušė: trenkė per veidą, prievarta pargriovė ant žemės, visos keturios spardė ją kojomis – daugiausia smūgiuota į galvos sritį, taip pat į nugarą, pilvą.

Nepilnametės merginos egzekuciją stebėjęs vaikinas (15 m.) viską filmavo ir patarinėjo merginoms, kaip mušti.

Dvi merginos reikalavo, kad mušama mergina nuvalytų joms batus, tačiau jai atsisakius, vėl mušė. Patyčios ir mušimas tęsėsi iki tol, kol merginai galiausiai pavyko išsivaduoti iš skriaudikų ir pabėgti į netoliese esančią degalinę, kur nepilnametei buvo iškviesta greitoji pagalba. Nufilmuota egzekucija buvo platinama internete per „messenger“ programą.

Istorijos finalas – aršiausios skriaudikės mama nubausta 20 eurų administracine bauda (greičiausiai dėl to, kad vieną kartą dėl analogiško savo dukters nusikaltimo jau buvo bausta). Ir viskas. Nei sumuštos merginos atsiprašymo, nei kokios nors kompensacijos. Toks įspūdis, kad patyčias ir smurtą (tik šį kartą – psichologinį) prieš nepilnametę pratęsė rafinuotas Alytaus švietimo ir teisėsaugos institucijų pasityčiojimas.

Advokatas V. Molis: „Mama visur atsimušė kaip į sieną“

Nukentėjusiai mergaitei ir jos mamai nemokamai atstovaujantis advokatas Vygaudas Molis Alytaus teisėsaugos tyrimą dėl sumuštos nepilnametės vadina formaliu.

„Kadangi į policiją kreipėsi nukentėjusios mergaitės mama, tą įvykį pradėjo tirti policija. Ištyrė formaliai, abejingai, sumaišydama asmenų vardus. Mama visur atsimušė kaip į sieną“, – sakė V. Molis.

Tačiau labiausiai šitoje situacijoje advokatą nustebino mokykla. „Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla turėjo nedelsiant ne tik policiją kviesti, kadangi tie mokiniai mokosi toje mokykloje, bet ir informuoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą, kadangi tai yra smurtas prieš vaikus. Tačiau mokykla tą įvykį dangstė“, – stebėjosi advokatas V. Molis.

Jis svarstė, jog tai galbūt provincijos sindromas: „kaip nors gal pratylėti“.

Tuo tarpu nukentėjusios mergaitės motiną advokatas sakė norintis pagirti. „Motina – aktyvi pilietė. Turiu pagirti ją. Ji kreipėsi į įvairias žiniasklaidos priemones ir tik žiniasklaidos dėka ši istorija nebuvo užgniaužta“, – pažymėjo V. Molis.

Mokyklos advokatui – 2 tūkst., nukentėjusiai mergaitei – nieko

Kadangi nukentėjusios mergaitės motina Alytuje visur atsimušė kaip į sieną, beliko vienas kelias – teismas. Šiuo metu Alytaus teisme nagrinėjamas paauglių smurtą patyrusios nepilnametės mamos ieškinys dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Atsakovai – smurtautojų tėvai ir Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla.

„Įvyko pirmas teismo posėdis. Mokykla pasisamdė advokatą, sumokėjusi jam du tūkstančius eurų. Du tūkstančiai eurų greičiausiai tik už du teismo posėdžius! Tai yra cinizmo viršūnė, kaip švaistomos lėšos. Jeigu mokykla nekalta, kam jai reikalingas advokatas?“ – svarstė V. Molis.

Pasak jo,

Mokykla – tik mokymosi vieta?

Advokatui V. Moliui nesuprantami ir Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos direktorės pasiteisinimai, esą ji mokykloje atsako tik už mokymą, ugdymą, tuo tarpu vaikų auklėti mokyklai nepriklauso.

„Ugdymas ir auklėjimas yra tapatūs dalykai. Be abejonės, už auklėjimą pirmiausiai atsako vaikų tėvai, tačiau mokykla, kur vaikas mokosi, taip pat atsakinga už savo mokinių elgesį“, – teigė V. Molis.

„Mokyklose juk yra psichologai, socialiniai darbuotojai, ar buvo kalbėta su tais vaikais, jų tėvais po to įvykio? Kokių priemonių ėmėsi mokykla?“ – paklausė „Karštas komentaras“ advokato.

„Direktorė sakė, kad kažkokių priemonių buvo imtasi, kalbėta. Bet kai paklausiau, ar kreipėtės į policiją, ar pranešėte Vaiko teisių apsaugos tarnybai, atsakė, kad ne. Teigiamybę mokykla prisiima labai greitai, o neigiamybės kratosi“, – pastebėjo advokatas V. Molis. Nors, anot jo, pati mokyklos direktorė pripažino, kad viena nepilnametė yra konfliktiška ir visą laiką konfliktavo su nukentėjusiąja.

„Tėvai savo vaikui daro meškos paslaugą“

Nuostabą advokatui V. Moliui kelia ir tai, kad teismo posėdyje niekas nepripažįsta kaltės. „Niekas neprisipažįsta, neva ta mergaitė pati kalta. Vos ne pati save sumušė“, – stebėjosi advokatas.

„Bet kai klausimas po klausimo, kai „priremi prie sienos“ – kad tai jūsų vaikai padarė tą, kad jūs iki pilnametystės atsakingi už savo vaikus, tada jau prisipažįsta, kad taip, atsakingi“, – pažymėjo V. Molis.

Jis mano, kad „dengdami“ savo vaikus tėvai jiems daro meškos paslaugą.

„Manau, kad kaip tik reikėtų elgtis priešingai – pasikalbėti su vaiku, paaiškinti, kad ateityje jis nepadarytų sunkesnių nusikaltimų. Nes tokie nusikaltimai gimdo sunkesnius nusikaltimus. O kokią dabar turime situaciją? Mokykla nuslėpė, policija su prokuratūra irgi nieko nepadarė, tėvai irgi glosto. Tai koks čia vaiko auklėjimas? Tai ką tam vaikui daryti?“ – stebėjosi advokatas V. Molis.

Psichologinė žala – visam gyvenimui

„Jeigu mano vaikas taip padarytų, pirmiausiai susirasčiau tą sumuštą vaiką ir atsiprašyčiau, pasistengčiau kompensuoti patirtą žalą“, – sakė advokatas.

Tuo tarpu sumuštos mergaitės mama jokios kompensacijas iki šiol taip ir nesulaukė. Dėl to prireikė kreiptis į teismą.

„Niekas net nepagalvojo, kiek mergaitės mama turėjo išlaidų: nors mėlynės kūne ir sugijo, tačiau psichologiniai dalykai liko. Važinėjo psichologai, psichiatrai, mergaitė važinėjo po gydymo įstaigas. Ta psichologinė žaizda liko visam gyvenimui“, – sakė V. Molis.

„Mes pareiškėme ieškinį dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Turtinę žalą sudaro 364 eurai, nes tik tiek įrodoma dokumentais, nors iš tikrųjų turtinė žala buvo kur kas didesnė – gal pusantro tūkstančio eurų. Nes neimsi kvitukų iš taksisto, kuris vežė, ar perkant kažkokius vitaminus ir panašiai. Mergaitės mama apie tai net nepagalvojo, nemanė, kad viskas pasieks teismus“, – kalbėjo advokatas.

Patyčios – net ir teismo salėje

„Tai gal nors teisme smurtavusių paauglių tėvai atsiprašė nukentėjusios merginos ir jos mamos?“ – paklausėme V. Molio.

„Net ir teisme neatsiprašė, o tiesiog tyčiojosi iš nukentėjusios ir jos motinos – neva ji čia nori pasipelnyti. O kad ji turėjo nuostolių ir įlindo per šitas problemas į skolas – jinai juk neprašė tų problemų sukurti jos šeimai, be to, be šios mergaitės, šeimoje yra dar du vaikai, tai tik šypsenos, šypsenėlės… Ir aš teisme net pasakiau: „Jūs gal įsivaizduokit, kad tai jūsų vaikas buvo sumuštas, gal tada nebus taip juokinga“, – kalbėjo advokatas V. Molis.

Anot jo, teismo posėdyje bandė ironizuoti ir mokyklos pasamdytas advokatas: jeigu jau ieškovu traukiama mokykla, tai neva „atsako ir bažnyčia“. „Cinizmo viršūnė“, – po teismo posėdžio stebėjosi V. Molis.

„Tai kaip bus įveiktos patyčios mokinių tarpe, jei suaugę teismo posėdyje tyčiojasi?“ – paklausėme nukentėjusios mergaitės šeimai nemokamai atstovaujančio advokato.

„Apie tai ir kalbame. Kol patys nesuprasime, kol tėvai dangstys vaikų nusižengimus, niekas nepasikeis. Akla meilė žalinga. Jeigu tėvai „dangsto“, mokykla „dangsto“, prokuratūra ir policija atmestinai tiria, jeigu motina tik žiniasklaidos dėka stumiasi į priekį, tai apie ką mes kalbame? Juk žurnalistų prie kiekvienos šeimos ar kiekvieno vaiko nepastatysi“, – pažymėjo advokatas V. Molis.

Kritikos akmuo – ir į Vaiko teisių apsaugos tarnybos daržą

Jis negailėjo kritikos ir Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

„Vaiko teisių apsaugos tarnyba privalėjo spręsti tą problemą, bet nesprendė nieko. Kai atimti vaiką neteisėtai, tai tuoj pat, greiti – per metus Lietuvoje iš tėvų buvo atimti keli tūkstančiai vaikų. O čia? Viena paauglė juk buvo jau anksčiau žinoma kaip konfliktiška, o kokių priemonių buvo imtasi, kad neatsitiktų tai, kas atsitiko? Ar konfliktiška paauglė buvo įskaitoje? Ne“, – Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojus kritikavo V. Molis.

Jo nuomone, vaiko teisių apsaugos sistema pas mus pastatyta atvirkščiai. „Pas mus vaikų teisės aukščiau pareigų. Tuo tarpu pirmoje vietoje turi būti vaiko pareigos: mokytis, klausyti tėvų, mokytojų, nesielgti netinkamai. O dabar turime vaiko teisę spardyti, muštis ir panašiai“, – pažymėjo nuo smurto nukentėjusią nepilnametę ginantis advokatas Vygauda Molis.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas



Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas










Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
D. Saldukas: Vilniaus universitetas – autonomija maskuojamas „nusikalstamas susivienijimas“? (2)
Tęsiame „Karšto komentaro“ žurnalistinį tyrimą dėl Vilniaus universiteto studentės Rūtos...
Antanas Šakinis: „Mano dukrytę pražudė Vilniaus universitetas“ (1)
Giedrė Gorienė Vilniaus universiteto geologijos studijų programos studentės Rūtos Šakinytės...
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...