Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 4 Ketvirtadienis
 

Trys dygliuoti keliai gelbstint euro zoną

2012-08-24 10:45 | Ekonomika | Komentarų (8)

Angela Merkel žinos, ko galima tikėtis iš Graikijos. Prezidentūros nuotr.

Graikijai tikriausiai jau netrukus bus paskelbtas bankrotas. Tačiau kyla klausimas, kas bus po to. Jeigu euro zonos valstybių vyriausybės ir Centrinis bankas nori išlaikyti eurą, jos turėtų ryžtis žengti vienu ar kitu keliu, kurių kiekvienas kelia tam tikras ekonomines grėsmes. Europa pradeda rinktis mažiausią iš visų galimų blogybių.

Svarbiausias šių dienų sprendimas – Graikija priims naują paramą ar visgi ryšis paskelbti bankrotą? Sprendimas priimtas kartu su Prancūzijos prezidentu F. Hollandu ir Vokietijos kanclere A. Merkel galbūt nebus paskelbtas viešai, tačiau du svarbiausi Euro zonos politikai jau žinos, ko galima tikėtis iš Graikijos.

Net jeigu Graikija paskelbs bankrotą arbą paliks euro zoną, kitoms bloko valstybėms reikės priimti sprendimus, kaip išvengti tolesnio euro zonos žlugimo. Net jei tie sprendimai atrodys drastiški ir gana grėsmingi. Svarbiausias tikslas – apsaugoti Italiją ir Ispaniją nuo panašaus likimo. Baimė, jog Graikija paskelbs bankrotą verčia didinti reikalavimus ir šioms į skolas įnykusioms dviem valstybėms, netgi jei jų vyriausybės daro viską, jog apkarpytų savo išlaidas.

Diskutuojama apie tris skirtingus kelius, kuriais galima eiti gelbėjant kitas kritinėje padėtyje esančias valstybes. Kiekvienas jų atrodo gana drastiškai.

1.Bendros eurozonos obligacijos. Bendros obligacijos taptų priemone pridengti ekonominių lygių tarp euro zonos narių skirtumus. Nepaisant to, kuri valstybė bus skolininkė, ar Italija, ar Prancūzija, ar Vokietija, visos euro zonos narės išleis vienodas obligacijas, taigi ir taikomos palūkanos bus vienodos. Tai, jog Vokietija bus viena iš jų, bus tam tikras garantas, suteiks pasitikėjimo ir obligacijų palūkanos turėtų nustoti kilti. Be to, investuotojams bus nusiųsta žinutė, jog euro zonos šalys yra vieningos.

Rizikos faktorius. Leidžiant bendras obligacijas nebūtų pakankamai priemonių, kurios galėtų garantuoti sąžiningą ir disciplinuotą valstybių narių fiskalinę politiką. Gali būti, jog silpnosios euro zonos narės taip ir nenustos skolintis, o kartą gavusios leidimą skolintis su Vokietijos garantija, nebeturės saiko.

Be to, toks sprendimas neišspręstų pagrindinės euro krizės problemos – ekonominių lygių skirtumo. Visgi tai gali būti vienas iš galimų variantų, jei pavyktų stabilizuoti situaciją. Nors ganėtinai sunku patikėti, jog Vokietija sutiktų prisiimti tokią riziką. Tiesa, kol kas pats Vokietijos Finansų ministras Wolfgangas Schaube pasisako už bendrą fiskalinę politiką, o bendra bloko narių skola būtų vienas esminių tokios politikos žingsnių.

2.Neribotas pinigų šaltinis iš ESM. Nuo šio rudens turėtų pradėti veikti finansinės pagalbos fondas, skirtas gelbėti euro zonos narėms, kuris vadinsis Europos stabilizavimo mechanizmas arba kitaip ESM. Fondas padėtų krizėje atsidūrusioms šalims, tokios kaip Italija ar Ispanija. Tačiau bėda tame, jog numatomas fondas negali būti toks didelis, jog galėtų išspręsti tokio masto finansines krizes, ypač, kai reikės padėti tikrai didelėms valstybėms.

Todėl siūlomas kiek drastiškesnis sprendimas – sukurti ESM, kuriam nereikėtų vyriausybių leidimo kas kartą prireikus pinigų kažkurios valstybės gelbėjimui. ESM turėtų neribotą priėmimą prie pinigų. Tai reikštų, jog ESM gautų banko licenciją, su kuria galėtų skolintis tiek pinigų, kiek tik reikėtų. ESM pirktų obligacijas iš krizės kamuojamų šalių ir pateiktų kaip užstatą Europos Centriniam Bankui, prašant naujos paskolos. Taip kaip tai daro normalus bankas, tačiau skirtingai nei ECB, naujasis euro zonos mechanizmas obligacijas pirktų tiesiai iš bankų, taigi išvengtų tarpininkų.

Rizikos faktorius. Kritikai teigia, jog toks sprendimas prilygtų pinigų traukimui iš stebuklingos skrybėlės. Deja, ekonomikoje stebuklų nebūna. O pats ECB griežtai atsisakė žiūrėti į ESM kaip į verslo partnerį. Be to, ECB nuostatai draudžia finansuoti vyriausybines organizacijas, o ši būtų būtent tokia.

Toks galingas ir vyriausybių nebevaldomas mechanizmas atrodo tikrai rizikingai. Politikai bijo, jog jis taps bedugne, į kurią be sustojimo bus siurbiami pinigai. Vokietija griežtai reikalauja nustatyti limitą, kuris siektų apie 190 milijardų eurų. Tačiau tuomet kiltų riziką, jog artėjant prieš šios ribos ESM taptų neįgalus, nebegalėtų funkcionuoti ir tęsti įsipareigojimų.

3.ECB griebia rinkas į savo rankas. Tokiu atveju ECB įsipareigotų įsikišti į obligacijų rinkas ir sustabdyti jas, jei paskolos kaina viršytų, tarkim, 6 procentus. Labiausiai tikimasi, jog pasirenkant tokį variantą realaus ECB įsikišimo niekada ir neprireiktų, tai būtų tik kaip gąsdinimo priemonė investuotojams. Investuotojai žinotų, jog turėtų sustoti ties 6 procentais arba išvis nebedaryti jokio verslo . Tai atrodo gera išeitis, nes euro zonos šalys vis vien išlieka patrauklia vieta investicijoms.

Rizikos faktorius. Toks ECB vaidmuo būtų gana neįprastas žinant, jog ECB yra nepriklausoma institucija. Ji taip pat nėra atsakinga Europos Parlamentui. Kyla klausimas, kas galėtų prižiūrėti ECB veiklą.

Tačiau ekonomistas Schmieding teigia, jog toks sprendimas būtų geriausias. Ypač jei dar būtų bendradarbiaujama su būsimuoju ESM, nustatantis šalis, kurioms reikėtų pagalbos.

Pagal užsienio spaudą parengė Vaida Paciūnaitė

Komentarai

 

 

 
 1. I and also my pals were found to be following the good helpufl tips found on the blog and before long came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. The people were consequently excited to read through all of them and now have simply been making the most of these things. Thank you for genuinely simply thoughtful and then for opting for this sort of fabulous ideas millions of individuals are really needing to learn about. Our honest apologies for not saying thanks to sooner.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I went to the mall in Buckhead Atl yesterday and all the black seicurty guards and front desk black women were staring at me like I was going to steal something or open fire on them. Then I purchased something with my own money. Black people are living in a whole other universe.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Net jeigu ir eurosojuzo bankininkai su galingiausiu valstybiu valdovu sutarimu skirs Graikijai tuos vel prasomus 140 milijardu,tai bus tik laikina pagalba mazdaug iki nauju metu.Ir tai butu labai panasu,kai is skrsndancio lektuvo butu barstomi banknotai virs amazones dziungliu.Man net juokinga,kai graikai paprase atideti dirzu verzimasi iki 2015 metu.Isivaizduokit ,dar du metus veltedzius europa dykai sertu.Nereiketu pamirsti,kad graikai praso ir panaikinti jau senesne skola beveik 200 milijardu.Kai kalbama apie tokias sumas,mane vis apipuola mintis,nejaugi Lietuva,negavusi dykai ne vieno euro,netgi skolinusis uz beveik 10 procentu palukanu metiniu,vistik bandys Lietuva itraukti i euro zona? Jeigu taip,tai butu galutinis valstybes sunaikinimas.O dabar ziurekim kas toliau?Baisiausias dalykas eurosojuzo ir dar vienas labai sunkus isbandymas jau spalio menesi.Ispanija tures labai daug milijardu ispirkti vertybinius savo salies popierius s.m. spali.Is kokiu lesu ispirks,kai net realiame salies gyvenime vienos skyles? Ir jeigu Graikijos likimas aiskus buvo jau praeitais metais,tai ka didziosios eurosojuzo valstybes ir ju bankai darys su didziaja sese Is Ispanija.Ispanijos ekonomika jau eile ketvirciu smunka taip stipriai,kad ne tik apie koki tai pakilima,bet net apie stabilizavimasi artimiausiu metu sunku kalbeti.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • JAV nuo pat pradžių kaišioja pagalius į ES ratus. Savaime aišku – atsirado pirmas rimtas konkurentas
   Nepaisant gražių kalbų ir oficialių glėbesčiavimųsi, amerikiečiai visokiais būdais nuo pat pradžių stengėsi skaldyti ir silpninti ES.
   Dabar situacija dar labiau keičiasi – JAV viešpatavimui gręsia nauji augantys gigantai – Kinija, Rusija, Brazilija, Indija….. BRIK (BRIC).
   JAV seniai labiausiai prasiskolinus ir artėjanti į gryną finansinį krachą, jei nepajėgs kaip nors išlaikyti dolerio, kaip pasaulinės valiutos. Amerikiečiai kol kas laikosi tik dėka to. popierinių dolerių masė užtvindžiusi pasaulį, jų vertė seniai daug kartų viršija visą JAV vertę, bet dolerių spausdinimo mašinėlė amerikiečių rankose ir ji dirba be perstojo.. Iš esmės, doleris viena tuščiausių pasaulio valiutų ir kokių nors baltarusijų “zaičikai” daug vertingesni už JAV dolerius.
   ES tiek savo pačios, tiek užsienio “pagalbos” dėka irgi artėja prie kracho.
   BRIK auga ir stiprėja. Jau ne kartą buvo bandymai keisti pasaulinę valiutą. Kol kas nepavyko, bet tarptautiniai atsiskaitymai doleriais mažėja, kitomis valiutomis – didėja (kad ir kaip tai kam nepatiktų – net ir rusišku rubliu).
   Atomazga turėtų netrukti. Aišku, ne šiemet, ne kitamet.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 4. nepamirskit kad tsrs laikais puse pasaulio ubagu ir 12 respubliku tame tarpe ir lietuva buvo islaikomos rusijos federacijos,azerbaidzano ir kazachstano saskaita.rusai suvoke ka jie prarado per 70 m nesamoniu,nusirite patys iki defolto ir daugiau to niekada nebus.lietuvos galimybe issilaikyti irgi visi matom-10 mlrd eur skola per 20m ir visiskai sugriautas ukis bei 1 mln sumazejes gyventoju skaicius tik rodo kad graikija ne vienisa.teks greit kabint lenteles su memel ir wilno pavadinimais

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Lietuvos Respublikos valstybės skola:

   Valstybės skola: 47.757.098.059 Lt
   TAU, Lietuvos pilieti, tenkanti skolos dalis: 15.812 Lt
   Kasmet sumoki palūkanų: 635 Lt

   P.S. Įrašykit paieškoj keturis pirmuosius žodžius ir atidarykit 2g adresą.
   Čia yra skaitiklis, rodantis šio momento visų trijų punktų skaičius.
   Kol parašiau šį komentarą, pirmo punkto skaičiai pasikeitė į šiuos:

   Valstybės skola: 47.757.185.124 Lt

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • Iš tikro, per 18 metų skola susidarė – 17,35 mldr litų (iki 2008 pabaigos).
   “2008 m. Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas siekė 3,2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o valstybės skola – 15,6 proc. BVP – tai vienas mažiausių rodiklių visoje Europos Sąjungoje (ES).” Taip atrodė procentais 2008-ieji.

   Ir štai Lietuvą ištiko didis džiaugsmas – pradėjo valdyti Kubilius and jo partija. (buvo ir krizė, bet ji ne pirma ir ne paskutinė) Prasidėjo didysis skolinimasis. Vien pernai (2011) pasiskolinta daugiau kaip 6 mldr litų, o skola paauginta dar 2,5 mldr litų. Per nepilnus 3,5 Kubiliaus valdymo metų skola padidėjo daugiau kaip 2 kartus. O “numatoma, kad valstybės skola 2012 metų pabaigoje sudarys apie 40,2 proc. BVP.”

   Taigi per 18 metų – 15,6 proc. BVP.
   O per 4 metus – dar 24,6 proc. BVP

   Viso – 40,2 proc. BVP. Apie konkretų mlrd kiekį net baisu užsiminti.

   Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...