Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Balandis 3 Penktadienis
 

Teisės ekspertas A. Novikovas: priversti saviizoliuotis asmenis grįžusius iš užsienio teisinių priemonių yra

2020-03-26 13:46 | Naujienos | Komentarų (2)

Andrejus Novikovas

Šiuo metu aktyviai ieškoma būdų, kaip užtikrinti, kad asmenys grįžę iš užsienio laikytųsi karantino taisyklių. Teisininkas, Mykolo Romerio universiteto Viešosios teisės instituto docentas Andrejus Novikovas atkreipia dėmesį, kad priverstinio izoliavimosi tvarka, kai grįžę iš užsienio asmenys uždaromi viešbučiuose 14 dienų, yra griežta ir daugeliui taip izoliuojamų asmenų nepriimtinos. „Dėl tokios tvarkos kyla konfliktai tarp pačių izoliuotų asmenų bei tarp izoliuotų asmenų ir pareigūnų. Tokiomis sąlygomis, už saugumą atsakingos institucijos privalo vykdyti joms nebūdingas funkcijas, pavyzdžiui, policija privalo užtikrinti izoliuotų asmenų saugumą, ir tokiais atvejais yra skiriamas mažesnis dėmesys tiesioginių funkcijų atlikimui“.

Docentas sako, kad tokia taikytina tvarka priimta po to, kai institucijos nesugebėjo tinkamai užtikrinti asmenų, grįžusių iš užsienio, saviizoliacijos. „Nuo karantino įvedimo dienos kovo 16 dieną visuomenės informavimo priemonėse, žiniasklaidoje kasdien buvo skelbiama informacija, kad policija ar kitos viešojo administravimo institucijos gauna šimtus pranešimu apie atvejus, kai asmenys, kurie grįžo iš užsienio, nesilaiko 14 dienų karantino režimo, nesiizoliuoja, pasirodo viešose vietose ir taip kelią pavojų kitiems asmenims, tačiau nebuvo imtasi jokių veiksmų realiai bausti administracinėmis baudomis tokius asmenis“, – sako A. Novikovas

Pasak docento, administracinių nusižengimų kodekse numatyta administracinė atsakomybė už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimus. „Atitinkamai šiame kodekse yra numatyta atsakomybė už Savivaldybių tarybų sprendimų ar savivaldybių administracijų direktorių įsakymų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais ir epidemijomis nevykdymą ar vykdymą ne laiku“.

A. Novikovas sako, kad traukiant atsakomybėn asmenis pagal minėtus straipsnius teismų praktika nėra gausi, tačiau tokiais atvejais, kai nusižengimo sudėtis formali, nereikalaujanti padarinių, atsakomybei kilti užtenka nustatyti faktą, jog buvo pažeisti teisės aktų nuostatai.

„Vadinasi, norint patraukti asmenį atsakomybėn už nusižengimus numatytus administracinių nusižengimų kodekso 45 ir 46 straipsniuose, užtenka užfiksuoti jų daromą priešingą teisei veiką. Pagal minėtus straipsnius, atsakomybėn gali būti traukiami ir iš užsienio grįžę asmenys, kurie nesilaiko  karantino taisyklių, t. y. 14 dienų savęs neizoliuoja nuo aplinkos“.

Kaip įrodyti, kad asmuo nesilaikė privalomos saviizoliacijos?

A.Novikovas sako, kad institucijų bejėgiškumas, negebėjimas tvarkytis su tokio tipo asmenimis, įpareigoti juos likti namuose, atrodo keistai. „Iš tikrųjų sprendimas kaip „įtikinti“ tokius asmenis likti namuose yra žymiai paprastesnis nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, be to, nereikalauja didelių pastangų ar laiko, žmogiškųjų resursų bei finansinių sąnaudų“, – pastebi pašnekovas. Pasak jo, pagrindinė problema yra ta, kad nerandama būdų kaip įrodyti tokio asmens, kuris turi save izoliuoti 14 dienų, neteisėtą veiką, t. y. jo pasirodymą viešoje vietoje.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad policija ir kitos institucijos jau yra suformavusios asmens traukimo atsakomybėn pagal vaizdinę medžiagą praktiką, o asmuo gali būti traukiamas atsakomybėn, institucijai gavus filmuotą, fotografuotą medžiagą iš mobilių telefonų ar automobilių vaizdo registratorių. „Analogiškai, problema gali būti sprendžiama ir su asmenis, kurie pažeidžia saviizoliacijos tvarką. Pavyzdžiui, tokių asmenų kaimynai ar kiti asmenis, žinantys, kad konkretus asmuo grįžo iš užsienio ir nesilaiko 14 dienų saviizoliacijos, fotografuotų, filmuotų juos ir fotonuotraukas, vaizdo medžiagą su metaduomenimis, kuriuose užfiksuotas nuotraukos darymo laikas, siųstų atitinkamoms institucijoms. Be to, turėtų būti reikalaujama nurodyti tokių grįžusių iš užsienio asmenų vardą, pavardę, papildomai ir kitą informaciją leidžiančią tiksliau identifikuoti asmenis, (pvz. gyvenamąją vietą, automobilio valstybinius numerius ir kt). Paprastai, kaimynai ar artimos aplinkos žmonės žino tokių asmenų vardus ir pavardes bei kitą svarbią informaciją, leidžiančią tiksliau identifikuoti asmenis“.

Ekspertas taip pat atkreipia dėmesį, kad Valstybinė sienos apsaugos tarnyba (VSAT) turi visus duomenis apie asmenis grįžusius iš užsienio: koks asmuo, kada kirto LR sieną, taigi  įmanoma nustatyti nuo kurio momento turėtų būti pradedamas skaičiuoti 14 dienų saviizoliacijos laikas. „Vadinasi, tokiose situacijose, atitinkamos institucijos, gavusios informaciją apie grįžusių iš užsienio asmenų savęs izoliacijos tvarkos pažeidimus, ir sienos apsaugos tarnyba turėtų bendradarbiauti tarpusavyje atliekant tyrimą dėl tokių asmenų karantino sąlygų pažeidimo ir jų patraukimo atsakomybėn. Atitinkamos institucijos, gavusios informaciją apie tokių asmenų pasirodymą viešose vietose, turėtų kreiptis į VSAT su užklausa ar toks asmuo iš tikrųjų yra grįžęs iš užsienio ir kada jis kirto LR sieną. Jeigu laiko tarpas tarp momento, kada asmuo kirto LR sieną ir pažeidimo fakto užfiksavimo laiko (nuotraukos darymo laiko) yra trumpesnis nei 14 dienų, vadinasi, galima konstatuoti, kad asmuo pažeidė 14 dienų savęs izoliacijos režimą ir gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn“, – sako A. Novikovas.

Tačiau A. Novikovas pabrėžia, kad administracinės atsakomybės už savęs izoliacijos taisyklių pažeidimus taikymas nėra siekis tik nubausti asmenį, grįžusį iš užsienio. „Pagrindinis tikslas yra apsaugoti kitus asmens ir parodyti kitiems grįžtantiems iš užsienio asmenims, jog situacija yra labai rimta ir institucijos nesitaikstys su tokio pobūdžio nusižengimais bei į juos reaguos labai griežtai. Administracinių baudų taikymas yra viena iš efektyviausių ir veiksmingiausių priemonių šiems tikslams pasiekti. Todėl nuasmenintų nubaudimo atvejų paviešinimas viešoje erdvėje, žiniasklaidoje turėtų didelį prevencinį poveikį kitiems asmenis, kurie privalo laikytis saviizoliacijos režimo. Be to, rekomendacijų, kaip fiksuoti asmenų grįžusių iš užsienio pažeidimus, paskleidimas (paskelbimas) viešose vietose (pavyzdžiui, laiptinėse, parduotuvėse, stotelėse ir pan.), atgrasytų tokių asmenų pasirodymą viešose vietose, nes jie žinotų apie gręsiančias realias neigiamas pasekmes“, – sako A. Novikovas.

Komentarai

 

 

 
  1. Tiems,kurie nevykdo pareigunu nurodymu epidemijos metu,tiems,kurie atsisako arba kitaip pazeidzia saviizoliacijos nurodymus,kurie netgi piktybiskai platina zaraza,arba netgi tyciojasi ar spjaudo ant tarnybines pareigas atliekanciu pilieciu,privalu bausti ne administracinem baudom,bet baudziamaja atsakomybe.ir bausmes turi buti taikomos ne pagal nusizengimus tvarkai,rimciai ,bet pasikesinimas nuzudyti piliecius.Pandemijos metu ,ponas juriste,istatymai igauna visiskai kita samprata.Koks chuliganizmas gali vadintis,kai prisigere,apsinarkasine balvonai,spjaudosi i policijos pareigunus,kurie tramdo isisiautejusi,o sis rekia sergu koronos virusu ir dabar sirgsi tu,ir atsikrenkses apspjauna??? Cia atviras pasikesinimas i pareigunu gyvybe ciniskiausiu budu.Ir straipsnis cia ne chuliganizmas,bet pasikesinimas.Tik labai apgailetina,kaip rase Puteikis,kad moteriske su Lietuvos veliava tramde net trys ekipazai,o vat i viesbuti talpinami “turistai” ,kurie turejo buti bent jau izoliacijoj,pareigunams nelieciami.

    Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (2)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (2)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...