Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Rugsėjis 24 Penktadienis
 

Teisėjo nušalinimas – mitas ar realybė?

2010-12-03 10:36 | Aktualu. | Komentarų (24)


Kristina Sulikienė

Kalbėti apie teisėjų nušalinimus yra sudėtinga. Daugelis iš mūsų esame patyrę „neklystantį“, „nevaržomą“ teismą, praktiškai, kai yra veikiama vos ne kaip „kovos be taisyklių“ mūšio lauke.

Dažniausiai tokiu nevaržomu teisėjų elgesiu pasižymi žemės nuosavybės atkūrimo bylos. Nors nėra turima objektyvių duomenų, kodėl taip keistai kartais teisėjai elgiasi, bet jeigu paklaustume kokios nors kaimo močiutės, tai ji pasvarsčiusi pasakytų, jog „tam davė, tam davė, ir dar trečiam liko“.

Jeigu bylai pavyko pasisamdyti advokatą, tai turbūt paprašius nušalinti nepageidaujamą ir neaiškių tikslų siekiantį teisėją, įprastinis advokatas greičiausiai atsakys, jog tam reikia labai rimtų pagrindų, jog praktiškai neįmanoma nušalinti teisėjo ir t.t., ir panašiai.

Problema glūdi ten, jog kažkokiu beveik mistiniu būdu advokatai, kurių profesijos pavadinimas lotyniškai reiškia „užtarėjas“, kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, kaip teisėjo nušalinimas, visiškai neturi nuomonės arba veikia kaip teisėjų „užtarėjai“. Klientui bandoma įteigti mintis, jog geriau pakentėti, jog tuomet teisėjas nenusišalins, o vėliau bus dar piktesnis.

Praktika rodo, jog net nenusišalinus teisėjui, jam išsakyta kritika veikia kaip drausminamoji priemonė. Teisėjas bent trumpam suvokia, jog ir jis nėra visagalis, yra pažeidžiamas ir galiausiai jam mintyse prieš akis praplaukia statistinė veiklos lentelė, kur labai negražiai atrodo nušalinimų kiekiai.

Mano manymu, kiekvienam teisėjui gali pasitaikyti gauti ieškinį iš labai gero vaikystės draugo, moksladraugio arba būti paskirtam teisti kaimyno. Pagal etikos principus, ryžtingą teisėjo elgesį nusišalinant nuo bylos, kad nekiltų nė menkiausių abejonių, etikos sargai kaip tik įvertintų aukščiausiu balu. Pagirtinas nesenas Kauno miesto apylinkės teismo teisėjos D. Jankauskienės elgesys, kai ji pati, niekieno neverčiama, nusišalino nuo labai keistos ir supainiotos baudžiamosios bylos (prokuroras D.Dziegoraitis) nagrinėjimo, kur labai garsus Lietuvos šviesuolis, menininkas K. Žaltauskas yra kaltinamas nebūtais dalykais bei jam jau be jokio teismo teko paragauti kalėjimo duonos. Teisėja savo nutartyje nurodė, jog ji yra vieno iš prieš kaltinamuosius veikusio policininko vaikystės pažįstama, todėl gali būti neobjektyvi spręsdama bylą.

Nieko skausmingo, o atvirkščiai – tai drąsus ir ryžtingas poelgis, ypač kaip gilesnių intelektinių galių žmogui matant sukurptosios bylos absurdiškumą, kai iš nukentėjusiųjų buvo „pagaminti“ du nusikaltėliai, o kaimynai, reketavę mokėti pinigus už užstatomą priešais įėjimą mašiną, tapo „nukentėjusiaisiais“. Kaip teigia vienas Kauno centro policijos komisariato tyrėjas, “ką jūs norite, kai toks prokuroras“.

Kitas pagirtinas ir ryžtingas poelgis buvo įvykdytas vienoje žemės nuosavybės teisių atstatymo byloje 2010-11-30. Pareiškėja I. Z. Jokūbaitienė jau antrą kartą paprašė nusišalinti visą teisėjų kolegiją, motyvuodama, jog dėl tos pačios žemės lygiai ta pati teisėjų kolegija jau priėmusi nepalankų sprendimą jos broliui. Viename teismo posėdyje Kauno apygardos administracinio teismo teisėjai nesiryžo šiam žingsniui, tačiau antrą kartą pasvarstę nustatė, jog toks prašymas yra tenkintinas. Šiai teisėjų kolegijai dabar jaučiu žymiai daugiau pagarbos, nes teisėjo mantijos garbę reikia apginti konkrečiais darbais. Mantija savaime negarantuoja nei aukštos moralės, nei etikos – ją reikia pademonstruoti savo teisėtais ir pagrįstais sprendimais.

Dažnai yra svarstoma, kaip pakelti pasitikėjimą teismais, kaip pakelti teisėjų autoritetą. Atsakymas paprastas – privalo būti garantuotas teisingas ir nešališkas teismas. Kai teismas veikia šališkai, kartais netgi su teatro elementais, tada šalys ne tik kad nebepasitiki teismais, bet ir nebesupranta, kur pateko. Pasitikėjimą teismais bandoma įpiršti a priori, o jeigu jau nepasitiki, tai tau „šakės“: „Šie ieškovai kaip girdėjau šalina visus teismus, jiems viskas nepatinka, jie apskritai nepatenkinti visa teisine sistema“, – teigė Kauno rajono savivaldybės atstovė vienoje žemės byloje, o atsakovų advokatė R. Gradauskienė dar pasiūlė teisėjui iš viso neperduoti nušalinimo pareiškimo Civilinių bylų skyriaus pirmininkui (kas šiaip būtų labai grubus Civilinio proceso kodekso 69 str. 1 d. pažeidimas). Tačiau nepaisant didžiulio atsakovų pasipriešinimo, teisėjas nusišalino. Vėlgi pagirtina, jog nesilaikė atkakliai įsikabinęs tos pačios bylos, kurioje pasitikėjimas tarp teisėjo ir ieškovo buvo jau seniai sugriautas.

Tačiau dažniausiai pasitaiko, jog teisėjas, netgi žinodamas apie nušalinimo pagrindų buvimą, toliau lyg niekur nieko nagrinėja civilinę bylą. Taip atsitiko vienoje skyrybų byloje, kur teisėjos vyras buvo labai geras ieškovo draugas, jie kartu netgi šventė vestuves. Teisėja nagrinėjo bylą tol, kol atsakovė nepristatė tų seniai vykusių vestuvių nuotraukų, kur ir pati dalyvavo, ir paprašė teisėją nusišalinti. Kaip pažymėjo atsakovė, teisėja jau seniai pati turėjo susiprasti nusišalinti, nes tiesa, jog neįmanoma objektyviai nagrinėti gero šeimos draugo bylos, yra daugiau negu aiški.

Gaila tiktai, kad iki šios dienos nusišalinimas laikomas kažkuo gėdingu, nepriimtinu, kai tuo tarpu teisėjas, laiku pripažinęs šališkumo neišvengiamumą, galėtų užsitarnauti šalių pagarbą, ir taip galėtų augti pasitikėjimas teismais. Dabar gi labai retai kada teisėjai nusišalina, laikydami nusišalinimą labai jau gėdingu dalyku, o nušalinami nepasiduoda, lieka toliau nagrinėti bylą. Bet kaip pasakojama vienoje pasakėčioje: vilkas nusprendė išsikraustyti į kitą mišką, nes visi jo nekenčia. Kažkas jo paklausė: dantis paliksi miške ar pasiimsi į kitą mišką? Taip ir čia – jeigu jau šalys nepasitiki vieną kartą, nepasitikės ir toliau, o teisėjo nušalinimo galimybę kodeksai suteikia prieš kiekvieną teismo posėdį.

Jeigu teismo bylose šalys dažniau propaguos kritikos išsakymą ir naudosis nušalinimo galimybe, kai yra aiškūs nušalinimo pagrindai, netylės dėl to, kad „teisėjas dar labiau supyks“, tuomet bus įmanomas sklandesnis teismų darbas, teisėjai labiau reflektuos savo klaidas ir analizuos savo elgesį. Kontrolės nebuvimas juk skatina savivalę, o savianalizės stoka veda į apkiautimą.

Komentarai

 

 

 
 1. Dėkui ,Kristinai ,už pamokantį -reikalingą visuomenei straipsnį.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Perskaičius pajutau didelę pagarbą teisininkei Apanavičiūtei štai dėl ko: 1. Tema yra ir apie … žodį: ką etimologiškai reiškia žodis ‘nušalinimas” arba ‘nusišalinimas” – tai lyg ir neigiama sąvoka, bet ją apibrėžia civilinis proceso kodeksas, ir šio veiksmo nevykdymas yra jau paties teisėjo proceso reikalavimų nevykdymas, t.y. ir teisėjo etikos kodekso pažeidimas, tačiau Lietuvos teisėsaugos, pirmoje eilėje pripažįstančios formalumą (ne teisingumą, tuo labiau prigimtinių žmogaus teisių srityje), itin dažnai pažeidžiamas proceso reikalavimas pirmiausia todėl, kad teisėjų savimonė nėra nutolusi nuo sovietinio mentaliteto, kai nusišalinimas ar nušalinimas reiškia pirmiausia bausmę, o neduokDiev dar prisipažinti…

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Nebūtinai nušalinimą pareikšti prieš posėdį, galima ir bet kuriuo posėdžio metu jei pavyzdžiui teisėjas padarė kažką tokio, kas šaliai sudarė nuomonę jog jis yra šališkas. Neparašyta straipsnyje, kad nušalinti galima ir dėl bet kokių įvairių priežasčių, kurios leidžia suabejoti teisėjo nešališkumu.Pavyzdžiui teisėjas posėdžio metu atsiliepė į telefono skambutį, ką nors netinkamo pareplikavo ir pan.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Visiems ai6ku, kod4l. pavyzd=iui, Valantinas nenusi6alino nuo J.Furmanavi2iaus bylos…Taip ir kitose.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. PATEIKIU IRODYMA, kad arba prasidejo KK ‘’cenzurmetis’’ arba UKNOWN X Nepaprastoji Padetis informacijos ir zodzio laisviu srityje Lietuvoje.
  Kai nusiunciau sek. Zinute I Kr. Apanaviciutes tema ‘’’
  Teisėjo nušalinimas – mitas ar realybė?
  ‘’’, kartu su ja, mano mobiliojo ”PC” ekrane pasirode tas angliskas uzrasas apie moderavima [ji nukopijavau], kas reiskia, kad yra tikrinama ar komentaro turinys yra leistinas skelbimui, ar nekeistina-nesalintina jo dalis. Aisku, kad toks ispejimas ”nenukrito is dangaus”::

  EIDZI Your comment is awaiting moderation.
  2010-12-03 – 15:35
  Puikus straipsnis !!!
  ,,,tik taip man norisi prie viso to ‘prikabinti’ realiosios LT ‘politines’ sistemos kalte, salygojancia laisva ir savanaudi visu istatymu bei potvarkiu traktavima, visose LT istaigose.
  …Ir tik dar pasitaikanciu saziningu, del savo issiauklejimo, darbuotoju deka, kartais buna tvarka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Prasau paaiskinti,kada ir kokia tvarka gali atlikti krata namuose policija.Ar jie privalo prisistatyti ir pateikti motyvuota kratos orderi?Ar tai privalu policijai ar taip gali buti tik filmuose ir kazkur kitose salyse?Kiek zinau, pas mus tuo nesivarginama.Jei privaloma-kur ir kaip pilieciai gali apsiginti nuo brutualumo?Su pagarba-Antanas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Mano byla iškelta man policininkų neva aš įžeidžiau jų garbe ir orumą irgi nagrinejo teisėja D.Jankauskiene ir išsprende teisingai nors abu policininkai melavo teisme išsijuose, bet teisejos nešališkumas matesi teismo metu, teiusingai logiškai užduoti klausimai, ir teisėta bei teisinga nutartis ,nekaltas. Kitas teisėjas Kauno apygardos senbuvis L.Jachimavičius gana nesudetinga bylą pavadino ,,labai sudetinga” ir teismo metu jautesi visų klausimu visuma, link ko linkstama. Geda jam

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Puikus straipsnis !!!
  ,,,tik taip man norisi prie viso to ‘prikabinti’ realiosios LT ‘politines’ sistemos kalte, salygojancia laisva ir savanaudi visu istatymu bei potvarkiu traktavima, visose LT istaigose.
  …Ir tik dar pasitaikanciu saziningu, del savo issiauklejimo, darbuotoju deka, kartais buna tvarka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. bet kas nuo to pasikeis?daug kas tiesa raso,bet i tuscia erdve,nieks neklauso,nei isiklauso,cia jau nerasyti reikia…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Manau, kad nei Panevezio, nei Kedainiu, ir ne tik, teisejai su Jumis nediskutuos,nes ju supratimas apie garbe yra terra incognito.Gal pakomentuotumet apie bylu nagrinejimo skirstymo metodika, kodel pvz. paskyriamos i Kedainius, o ne i Skuoda,Silale ar i Balbieriski?Su pagarba-Antanas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. viskas cia teisingai,bet tai galima kalbeti ir rasyti iki begalybes ir pritaikyti kiekvienam teisejui ,beveik

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Turite talentą paprastai argumentuotai mums paaiškinti teisinius momentus. Nieko blogo nušalinus neatsitinka. Čia kaip daktarą pasirinkti?
  Problema, kad mes bijome, jog nepaklusę esami padėčiai nukentėsime labiau. Kartais ir už klausimą sudoroja, o tokia patirtis varo neviltį.
  Ačiū už naują matymą, Kristina.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. kada nustosime žiurėti į teisejus kaip dievus – reikia iš jų reikalauti daugiau nei iš paprato žmogaus…
  ačiū autoriai…
  P.S geras straipniukas tikrai atvere akis..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Mergele,Tavo mintys teorinio pobūdžio.Būdamas jaunas aš irgi taip galvojau,deja visi mūsų vadai ir vadukai slepiasi po kaukėmis.Kai pamatai kas tupi po kaukėmis paslėpta tenka nusivilti vaidinama demokratija ir tai,kad Lietuva teisinė valstybė.
  Jaunuole,su čekistais jokios demokratijos,jokios teisinės valstybės nepastatysi.Net ir moterys pabuvę čekistėmis sužvėrėja.Teisininko profesija-politinė profesija.Tai kas tiko kompartijai,negali tikti demokratijai.Ponas Landsberg Tautą apmovė,pasauliui pasiskelbęs ,kad sugriovė SSSR ir ,kad sukūrė teisinę Lietuvos Respubliką.Deja -tai melas,nes naujają “teisėsaugą” kūrė šalia V.Landsberg sėdėjęs LTSR prokuroras L.Sabutis ir jo kontoros partorgas V.Žiemelis-tas pats V.Žiemelis ,kuris dabar pavirto krikščionimi,belieka tik sparnelius prisiūti.
  Po Nepriklausomybės atkūrimo prokuratūroje ir teismuose pasiliko vis buvę čekistai ir jų mokiniai.Jeigu kompartija domėjosi kas dedasi teisėsaugoje,tai dabar teisėsauga už nieką neatsako,jos darbo niekas nekontroliuoja.
  Jaunuole,jeigu dirbate valstybinėje tarnyboje,-tai Tamstai diskutuoti pavojinga,nes vos tik prasižiojus ČEKISTAI JUS suės,o ginti nebus kam.Siūlau ,patyliukais kurti bendraminčių organizaciją.Trumpiau šnekant,negalima pasitikėti bendradarbiais,nes akyse būdami “geri” nepraleis progos apskūsti.
  Anksčiau ,ar vėliau Landsberg,AMB,Fermer ir Grybauskaitės čekistinė teisėsauga turi žlugti.Jaunuole,Tamstai reikia išsaugoti savo kailiuką ateičiai,todėl reikia mokėti veikti žiniasklaidoje per patikimus asmenis,kuriems negali įtakoti čekistai.Žiniasklaidoje būtina aiškinti, čekistinė teisėsaugos žalą Lietuvai. Linkiu visokeriopos sėkmės.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Rūpintis savo sveikata turėtų kiekvienas. Pataria medikas
3 patarimai, norintiems puikiai pasiruošti anglų kalbos valstybiniam brandos egzaminui
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Pasiruošimas jūsų tobulai kelionei: ką verta žinoti? 
Manote, kad pats laikas atitrūkti nuo kasdienybės ir bent trumpam leistis į nuotykius?...

Dovanos sužadėtuvių proga: kaip pasveikinti įsimylėjėlius? 
Neseniai susižadėję draugai pakvietė paminėti ypatingą įvykį? Nėra dvejonės, dalintis džiaugsmu – smagu,...

Tabu temos poroje – kaip jų atsikratyti? 
Jaučiate, kad mylimas žmogus su jumis nėra šimtu procentų atviras? Normalu, visiems pasitaiko...

Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...