Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 17 Ketvirtadienis
 

Teisėjo nušalinimas – mitas ar realybė?

2010-12-03 10:36 | Aktualu. | Komentarų (23)


Kristina Sulikienė

Kalbėti apie teisėjų nušalinimus yra sudėtinga. Daugelis iš mūsų esame patyrę „neklystantį“, „nevaržomą“ teismą, praktiškai, kai yra veikiama vos ne kaip „kovos be taisyklių“ mūšio lauke.

Dažniausiai tokiu nevaržomu teisėjų elgesiu pasižymi žemės nuosavybės atkūrimo bylos. Nors nėra turima objektyvių duomenų, kodėl taip keistai kartais teisėjai elgiasi, bet jeigu paklaustume kokios nors kaimo močiutės, tai ji pasvarsčiusi pasakytų, jog „tam davė, tam davė, ir dar trečiam liko“.

Jeigu bylai pavyko pasisamdyti advokatą, tai turbūt paprašius nušalinti nepageidaujamą ir neaiškių tikslų siekiantį teisėją, įprastinis advokatas greičiausiai atsakys, jog tam reikia labai rimtų pagrindų, jog praktiškai neįmanoma nušalinti teisėjo ir t.t., ir panašiai.

Problema glūdi ten, jog kažkokiu beveik mistiniu būdu advokatai, kurių profesijos pavadinimas lotyniškai reiškia „užtarėjas“, kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, kaip teisėjo nušalinimas, visiškai neturi nuomonės arba veikia kaip teisėjų „užtarėjai“. Klientui bandoma įteigti mintis, jog geriau pakentėti, jog tuomet teisėjas nenusišalins, o vėliau bus dar piktesnis.

Praktika rodo, jog net nenusišalinus teisėjui, jam išsakyta kritika veikia kaip drausminamoji priemonė. Teisėjas bent trumpam suvokia, jog ir jis nėra visagalis, yra pažeidžiamas ir galiausiai jam mintyse prieš akis praplaukia statistinė veiklos lentelė, kur labai negražiai atrodo nušalinimų kiekiai.

Mano manymu, kiekvienam teisėjui gali pasitaikyti gauti ieškinį iš labai gero vaikystės draugo, moksladraugio arba būti paskirtam teisti kaimyno. Pagal etikos principus, ryžtingą teisėjo elgesį nusišalinant nuo bylos, kad nekiltų nė menkiausių abejonių, etikos sargai kaip tik įvertintų aukščiausiu balu. Pagirtinas nesenas Kauno miesto apylinkės teismo teisėjos D. Jankauskienės elgesys, kai ji pati, niekieno neverčiama, nusišalino nuo labai keistos ir supainiotos baudžiamosios bylos (prokuroras D.Dziegoraitis) nagrinėjimo, kur labai garsus Lietuvos šviesuolis, menininkas K. Žaltauskas yra kaltinamas nebūtais dalykais bei jam jau be jokio teismo teko paragauti kalėjimo duonos. Teisėja savo nutartyje nurodė, jog ji yra vieno iš prieš kaltinamuosius veikusio policininko vaikystės pažįstama, todėl gali būti neobjektyvi spręsdama bylą.

Nieko skausmingo, o atvirkščiai – tai drąsus ir ryžtingas poelgis, ypač kaip gilesnių intelektinių galių žmogui matant sukurptosios bylos absurdiškumą, kai iš nukentėjusiųjų buvo „pagaminti“ du nusikaltėliai, o kaimynai, reketavę mokėti pinigus už užstatomą priešais įėjimą mašiną, tapo „nukentėjusiaisiais“. Kaip teigia vienas Kauno centro policijos komisariato tyrėjas, “ką jūs norite, kai toks prokuroras“.

Kitas pagirtinas ir ryžtingas poelgis buvo įvykdytas vienoje žemės nuosavybės teisių atstatymo byloje 2010-11-30. Pareiškėja I. Z. Jokūbaitienė jau antrą kartą paprašė nusišalinti visą teisėjų kolegiją, motyvuodama, jog dėl tos pačios žemės lygiai ta pati teisėjų kolegija jau priėmusi nepalankų sprendimą jos broliui. Viename teismo posėdyje Kauno apygardos administracinio teismo teisėjai nesiryžo šiam žingsniui, tačiau antrą kartą pasvarstę nustatė, jog toks prašymas yra tenkintinas. Šiai teisėjų kolegijai dabar jaučiu žymiai daugiau pagarbos, nes teisėjo mantijos garbę reikia apginti konkrečiais darbais. Mantija savaime negarantuoja nei aukštos moralės, nei etikos – ją reikia pademonstruoti savo teisėtais ir pagrįstais sprendimais.

Dažnai yra svarstoma, kaip pakelti pasitikėjimą teismais, kaip pakelti teisėjų autoritetą. Atsakymas paprastas – privalo būti garantuotas teisingas ir nešališkas teismas. Kai teismas veikia šališkai, kartais netgi su teatro elementais, tada šalys ne tik kad nebepasitiki teismais, bet ir nebesupranta, kur pateko. Pasitikėjimą teismais bandoma įpiršti a priori, o jeigu jau nepasitiki, tai tau „šakės“: „Šie ieškovai kaip girdėjau šalina visus teismus, jiems viskas nepatinka, jie apskritai nepatenkinti visa teisine sistema“, – teigė Kauno rajono savivaldybės atstovė vienoje žemės byloje, o atsakovų advokatė R. Gradauskienė dar pasiūlė teisėjui iš viso neperduoti nušalinimo pareiškimo Civilinių bylų skyriaus pirmininkui (kas šiaip būtų labai grubus Civilinio proceso kodekso 69 str. 1 d. pažeidimas). Tačiau nepaisant didžiulio atsakovų pasipriešinimo, teisėjas nusišalino. Vėlgi pagirtina, jog nesilaikė atkakliai įsikabinęs tos pačios bylos, kurioje pasitikėjimas tarp teisėjo ir ieškovo buvo jau seniai sugriautas.

Tačiau dažniausiai pasitaiko, jog teisėjas, netgi žinodamas apie nušalinimo pagrindų buvimą, toliau lyg niekur nieko nagrinėja civilinę bylą. Taip atsitiko vienoje skyrybų byloje, kur teisėjos vyras buvo labai geras ieškovo draugas, jie kartu netgi šventė vestuves. Teisėja nagrinėjo bylą tol, kol atsakovė nepristatė tų seniai vykusių vestuvių nuotraukų, kur ir pati dalyvavo, ir paprašė teisėją nusišalinti. Kaip pažymėjo atsakovė, teisėja jau seniai pati turėjo susiprasti nusišalinti, nes tiesa, jog neįmanoma objektyviai nagrinėti gero šeimos draugo bylos, yra daugiau negu aiški.

Gaila tiktai, kad iki šios dienos nusišalinimas laikomas kažkuo gėdingu, nepriimtinu, kai tuo tarpu teisėjas, laiku pripažinęs šališkumo neišvengiamumą, galėtų užsitarnauti šalių pagarbą, ir taip galėtų augti pasitikėjimas teismais. Dabar gi labai retai kada teisėjai nusišalina, laikydami nusišalinimą labai jau gėdingu dalyku, o nušalinami nepasiduoda, lieka toliau nagrinėti bylą. Bet kaip pasakojama vienoje pasakėčioje: vilkas nusprendė išsikraustyti į kitą mišką, nes visi jo nekenčia. Kažkas jo paklausė: dantis paliksi miške ar pasiimsi į kitą mišką? Taip ir čia – jeigu jau šalys nepasitiki vieną kartą, nepasitikės ir toliau, o teisėjo nušalinimo galimybę kodeksai suteikia prieš kiekvieną teismo posėdį.

Jeigu teismo bylose šalys dažniau propaguos kritikos išsakymą ir naudosis nušalinimo galimybe, kai yra aiškūs nušalinimo pagrindai, netylės dėl to, kad „teisėjas dar labiau supyks“, tuomet bus įmanomas sklandesnis teismų darbas, teisėjai labiau reflektuos savo klaidas ir analizuos savo elgesį. Kontrolės nebuvimas juk skatina savivalę, o savianalizės stoka veda į apkiautimą.

Komentarai

 

 

 
 1. Dėkui ,Kristinai ,už pamokantį -reikalingą visuomenei straipsnį.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Perskaičius pajutau didelę pagarbą teisininkei Apanavičiūtei štai dėl ko: 1. Tema yra ir apie … žodį: ką etimologiškai reiškia žodis ‘nušalinimas” arba ‘nusišalinimas” – tai lyg ir neigiama sąvoka, bet ją apibrėžia civilinis proceso kodeksas, ir šio veiksmo nevykdymas yra jau paties teisėjo proceso reikalavimų nevykdymas, t.y. ir teisėjo etikos kodekso pažeidimas, tačiau Lietuvos teisėsaugos, pirmoje eilėje pripažįstančios formalumą (ne teisingumą, tuo labiau prigimtinių žmogaus teisių srityje), itin dažnai pažeidžiamas proceso reikalavimas pirmiausia todėl, kad teisėjų savimonė nėra nutolusi nuo sovietinio mentaliteto, kai nusišalinimas ar nušalinimas reiškia pirmiausia bausmę, o neduokDiev dar prisipažinti…

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Nebūtinai nušalinimą pareikšti prieš posėdį, galima ir bet kuriuo posėdžio metu jei pavyzdžiui teisėjas padarė kažką tokio, kas šaliai sudarė nuomonę jog jis yra šališkas. Neparašyta straipsnyje, kad nušalinti galima ir dėl bet kokių įvairių priežasčių, kurios leidžia suabejoti teisėjo nešališkumu.Pavyzdžiui teisėjas posėdžio metu atsiliepė į telefono skambutį, ką nors netinkamo pareplikavo ir pan.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Visiems ai6ku, kod4l. pavyzd=iui, Valantinas nenusi6alino nuo J.Furmanavi2iaus bylos…Taip ir kitose.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. PATEIKIU IRODYMA, kad arba prasidejo KK ‘’cenzurmetis’’ arba UKNOWN X Nepaprastoji Padetis informacijos ir zodzio laisviu srityje Lietuvoje.
  Kai nusiunciau sek. Zinute I Kr. Apanaviciutes tema ‘’’
  Teisėjo nušalinimas – mitas ar realybė?
  ‘’’, kartu su ja, mano mobiliojo ”PC” ekrane pasirode tas angliskas uzrasas apie moderavima [ji nukopijavau], kas reiskia, kad yra tikrinama ar komentaro turinys yra leistinas skelbimui, ar nekeistina-nesalintina jo dalis. Aisku, kad toks ispejimas ”nenukrito is dangaus”::

  EIDZI Your comment is awaiting moderation.
  2010-12-03 – 15:35
  Puikus straipsnis !!!
  ,,,tik taip man norisi prie viso to ‘prikabinti’ realiosios LT ‘politines’ sistemos kalte, salygojancia laisva ir savanaudi visu istatymu bei potvarkiu traktavima, visose LT istaigose.
  …Ir tik dar pasitaikanciu saziningu, del savo issiauklejimo, darbuotoju deka, kartais buna tvarka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Prasau paaiskinti,kada ir kokia tvarka gali atlikti krata namuose policija.Ar jie privalo prisistatyti ir pateikti motyvuota kratos orderi?Ar tai privalu policijai ar taip gali buti tik filmuose ir kazkur kitose salyse?Kiek zinau, pas mus tuo nesivarginama.Jei privaloma-kur ir kaip pilieciai gali apsiginti nuo brutualumo?Su pagarba-Antanas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Mano byla iškelta man policininkų neva aš įžeidžiau jų garbe ir orumą irgi nagrinejo teisėja D.Jankauskiene ir išsprende teisingai nors abu policininkai melavo teisme išsijuose, bet teisejos nešališkumas matesi teismo metu, teiusingai logiškai užduoti klausimai, ir teisėta bei teisinga nutartis ,nekaltas. Kitas teisėjas Kauno apygardos senbuvis L.Jachimavičius gana nesudetinga bylą pavadino ,,labai sudetinga” ir teismo metu jautesi visų klausimu visuma, link ko linkstama. Geda jam

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Puikus straipsnis !!!
  ,,,tik taip man norisi prie viso to ‘prikabinti’ realiosios LT ‘politines’ sistemos kalte, salygojancia laisva ir savanaudi visu istatymu bei potvarkiu traktavima, visose LT istaigose.
  …Ir tik dar pasitaikanciu saziningu, del savo issiauklejimo, darbuotoju deka, kartais buna tvarka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. bet kas nuo to pasikeis?daug kas tiesa raso,bet i tuscia erdve,nieks neklauso,nei isiklauso,cia jau nerasyti reikia…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Manau, kad nei Panevezio, nei Kedainiu, ir ne tik, teisejai su Jumis nediskutuos,nes ju supratimas apie garbe yra terra incognito.Gal pakomentuotumet apie bylu nagrinejimo skirstymo metodika, kodel pvz. paskyriamos i Kedainius, o ne i Skuoda,Silale ar i Balbieriski?Su pagarba-Antanas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. viskas cia teisingai,bet tai galima kalbeti ir rasyti iki begalybes ir pritaikyti kiekvienam teisejui ,beveik

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Turite talentą paprastai argumentuotai mums paaiškinti teisinius momentus. Nieko blogo nušalinus neatsitinka. Čia kaip daktarą pasirinkti?
  Problema, kad mes bijome, jog nepaklusę esami padėčiai nukentėsime labiau. Kartais ir už klausimą sudoroja, o tokia patirtis varo neviltį.
  Ačiū už naują matymą, Kristina.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. kada nustosime žiurėti į teisejus kaip dievus – reikia iš jų reikalauti daugiau nei iš paprato žmogaus…
  ačiū autoriai…
  P.S geras straipniukas tikrai atvere akis..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Mergele,Tavo mintys teorinio pobūdžio.Būdamas jaunas aš irgi taip galvojau,deja visi mūsų vadai ir vadukai slepiasi po kaukėmis.Kai pamatai kas tupi po kaukėmis paslėpta tenka nusivilti vaidinama demokratija ir tai,kad Lietuva teisinė valstybė.
  Jaunuole,su čekistais jokios demokratijos,jokios teisinės valstybės nepastatysi.Net ir moterys pabuvę čekistėmis sužvėrėja.Teisininko profesija-politinė profesija.Tai kas tiko kompartijai,negali tikti demokratijai.Ponas Landsberg Tautą apmovė,pasauliui pasiskelbęs ,kad sugriovė SSSR ir ,kad sukūrė teisinę Lietuvos Respubliką.Deja -tai melas,nes naujają “teisėsaugą” kūrė šalia V.Landsberg sėdėjęs LTSR prokuroras L.Sabutis ir jo kontoros partorgas V.Žiemelis-tas pats V.Žiemelis ,kuris dabar pavirto krikščionimi,belieka tik sparnelius prisiūti.
  Po Nepriklausomybės atkūrimo prokuratūroje ir teismuose pasiliko vis buvę čekistai ir jų mokiniai.Jeigu kompartija domėjosi kas dedasi teisėsaugoje,tai dabar teisėsauga už nieką neatsako,jos darbo niekas nekontroliuoja.
  Jaunuole,jeigu dirbate valstybinėje tarnyboje,-tai Tamstai diskutuoti pavojinga,nes vos tik prasižiojus ČEKISTAI JUS suės,o ginti nebus kam.Siūlau ,patyliukais kurti bendraminčių organizaciją.Trumpiau šnekant,negalima pasitikėti bendradarbiais,nes akyse būdami “geri” nepraleis progos apskūsti.
  Anksčiau ,ar vėliau Landsberg,AMB,Fermer ir Grybauskaitės čekistinė teisėsauga turi žlugti.Jaunuole,Tamstai reikia išsaugoti savo kailiuką ateičiai,todėl reikia mokėti veikti žiniasklaidoje per patikimus asmenis,kuriems negali įtakoti čekistai.Žiniasklaidoje būtina aiškinti, čekistinė teisėsaugos žalą Lietuvai. Linkiu visokeriopos sėkmės.

  Thumb up 0 Thumb down 0



 
Video reportažas



Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas










Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...