Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 27 Antradienis
 

Teikiamas Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektas

2017-03-17 11:06 | Politika | Komentarų (8)

KK nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis, Arvydas Anušauskas ir Agnė Bilotaitė teikia Seimui Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektą, kuris aiškiau reglamentuoja asmenvardžių rašymą Lietuvos Respublikos išduodamuose asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose (toliau – asmens dokumentuose).

2015 metų piliečių iniciatyva dėl asmenvardžių rašymo rodo, kad šis klausimas rūpi visuomenei. Tuo metu Seimą pasiekė Paso ir asmens tapatybės kortelės įstatymo pataisos, kurias pasirašė beveik 70 tūkst. Lietuvos piliečių. Ši piliečių iniciatyva pasiūlė tokį pat asmenvardžių rašymo principą, koks yra Seimo narių teikiamame Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projekte.

Įregistruotu projektu siūloma įtvirtinti pagrindinį principą, kad visų Lietuvos piliečių vardai ir pavardės asmens dokumentuose būtų rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau tuo pačiu būtų suteikta galimybė nelietuvių tautybės asmenims, Lietuvos pilietybę įgijusiems užsieniečiams, taip pat santuoką su užsieniečiu sudariusiems ir jų pavardę paėmusiems Lietuvos piliečiams, tokių sutuoktinių vaikams vardus ir pavardes Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje arba kitoje asmens tapatybės kortelės pusėje papildomai įrašyti lotyniško pagrindo rašmenimis.

Iniciatorių teigimu, šis įstatymo projektas – tai subalansuotas būdas išspręsti asmenvardžių rašymo klausimą, kuris aktualus įvairių tautybių Lietuvos piliečiams. Pateiktas įstatymo projektas atitinka visus tarptautinius reikalavimus, taip pat ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatas.

Iki šiol kildavo ir tebekyla nemažai diskusijų dėl to, kaip asmens dokumentuose turi būti rašomi vardai ir pavardės. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad dėl asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose turi apsispręsti Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), pateikdama savo oficialią išvadą ir siūlymus, kurią Seimas turi tinkamai įvertinti.

VLKK savo išvadose išdėstė, kad Lietuvos piliečių vardai ir pavardės asmens dokumentuose turi būti rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau galimos tam tikros išimtys, atsižvelgiant į dabartinės visuomenės poreikius, t. y. užsieniečiams, įgijusiems Lietuvos pilietybę, – jų vardai ir pavardės gali būti rašomi lotyniškais rašmenimis pagal dokumento šaltinį – kitos valstybės išduotą asmens dokumentą; ir su užsieniečiais santuoką sudariusiems ir jų pavardę paėmusiems Lietuvos piliečiams, taip pat tokių sutuoktinių vaikams – jų pavardės gali būti rašomos lotyniškais rašmenimis, dokumento šaltiniu laikant užsieniečio asmens dokumentą.

Šiuo metu asmenvardžių rašymą valstybine kalba reglamentuoja Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 metų nutarimas „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“, kuris nustato, kad Lietuvos Respublikos piliečio pase vardai ir pavardės rašomi lietuvių kalbos rašmenimis pagal turimų pasų ar kitų asmens dokumentų, kuriais remiantis išduodamas pasas, lietuviškus įrašus. Nelietuvių tautybės asmenų vardai ir pavardės išduodamame Lietuvos Respublikos piliečio pase rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau jų pageidavimu vardai ir pavardės rašomi pagal tarimą ir pasirinktinai pridedant arba nepridedant lietuviškas galūnes. Taip pat numatyta, kad asmenų, turėjusių kitos valstybės pilietybę, vardai ir pavardės išduodamame Lietuvos Respublikos piliečio pase gali būti rašomi pagal tos valstybės piliečio pasą ar jį atitinkantį dokumentą.

Tačiau nuo 1991 metų minėtu nutarimu reguliuojami visuomeniniai santykiai yra pasikeitę, kaip ir pasikeitęs jų teisinis reguliavimas (Lietuvos Respublikos piliečio pasai neišduodami, nuo 2003 m. sausio 1 d. piliečiams išduodamas Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė). Nutarimas nereglamentuoja daugelio reikšmingų klausimų – nustatyta galimybė asmenų, turėjusių kitos valstybės pilietybę, vardus ir pavardes rašyti pagal tos valstybės piliečio pasą. Tokia išimtis gali būti taikoma tik vienai asmenų grupei, tačiau nereglamentuojami atvejai, kai Lietuvos Respublikos pilietis ima sutuoktinio – kitos valstybės piliečio – pavardę.

Todėl teikiamame įstatymo projekte yra įtvirtintas pagrindinis principas – asmenvardžiai Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentuose turi būti rašomi valstybine kalba. Nelietuvių tautybės asmens vardas ir pavardė Lietuvos išduodamuose asmens dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis, o šio asmens prašymu jo vardas ir pavardė rašomi su lietuviška galūne arba be jos.

Tačiau atsižvelgiant į pasikeitusius visuomenės poreikius ir įvertinus VLKK išvadas bei siekiant išspręsti nelietuvių tautybės piliečiams kylančius sunkumus siūloma nustatyti, kad užsieniečių, įgijusių Lietuvos Respublikos pilietybę, taip pat su užsieniečiu santuoką sudariusio ir jo pavardę paėmusio Lietuvos Respublikos piliečio bei tokių sutuoktinių vaikų, prašymu jų vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje arba kitoje asmens tapatybės kortelės pusėje papildomai įrašomi lotyniško pagrindo rašmenimis, dokumento šaltiniu laikant kitos valstybės išduotą asmens dokumentą. Kitiems nelietuvių tautybės asmenims vardas ir pavardė jų prašymu galės būti įrašyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Komentarai

 

 

 
 1. Kai tarp mūsų 99 pulko atsiduria 1 rusas, mes pradedam kalbėti rusiškai. Tai žino visi okupantai: maskvėnai, varšaviakai, briuseliokai, vatikaniokai, vašingtoniokai, litovcai, litvinai, litvakai. Tai yra mūsų (dvasiško ir kūniško) visiško skurdo pasekmė
  Okupantai žino, kad jie yra labai stiprūs, o mes skurde. “Viskas tik prasiseda” (vsio tolko načinajetsa – rusradio.lt šaukinys). Ruoškimės dar didesniems okupantų išpuoliams prieš mus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Dabar, išpuolius prieš Lietuvą vykdo grupuotė “talka”.
   Daugiau apie tai
   va čia
   alkas.lt/2017/03/17/pilieciu-iniciatyvine-grupe-talka-uz-lietuvos-valstybine-kalba-del-asmenvardziu-rasymo-pasuose-nevalstybine-kalba/

   L. blogai

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. 14 straipsnis (v i s i e m s)
  Valstybinė kalba – lietuvių kalba.
  _________
  Lietuva be jokių w, q ir x teršalų.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 3. Teroristų partija su Landsbergiu priešakyje dar kartą parodo,kad į lietuvių kalbą,Lietuvos konstituciją ir į pačią Lietuvą jiems…NUSISPJAUTI.
  Ar rusiški okupantai bus Lietuvoje ar priglaus ES nesvarbu.Svarbiausi LOVYS ir tik LOVYS.
  Senelis laižė užpakalį [dėl lovio-karjeros] ruskeliam,anūkas rado kitą užp…

  Thumb up 3 Thumb down 0

 4. Nelietuvių tautybės asmens vardas ir pavardė Lietuvos išduodamuose asmens dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis, o šio asmens prašymu jo vardas ir pavardė gali būti rašomi su lietuviška galūne.
  Pav.: Klintonas, Klintonienė, Klintonytė, Trumpas, Trumpienė, Trumpytė…
  Panašiai, kaip gruzinai rašo Sabonidzė, Jonaitidzė, rusai – Kurtinaitiov, Sadovskaitiova, ar anglai Kiunterienė – Qnter ir t.t.
  Mudvi su Antaniene manome, kad vardas ir pavardė neturi būti iškraipomi ir privalo būti rašomi tokie, kokie žmogui buvo suteikti pirminiame gimimo liudijime, tik lotyniškomis raidėmis pagal tarmę.
  Juk jei reikėtų tai parašyti arabiškais ar kiniškais rašmenimis, labai nemažai sudarytų papildomų nepatogumų, kiek parašyti, kaip ir perskaityti.

  Thumb up 0 Thumb down 3 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...