Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Sveikatos sistema pribrendo logiškoms, nuoseklioms ir esminėms permainoms

2016-11-02 21:10 | Nuomonių ringas | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas.KK nuotr.

Pasibaigus rinkimams, viešojoje erdvėje fragmentiškai ir ištraukus iš konteksto linksniuojama, kad neva bus nuskriausti ligoniai ir pan. Tokia nuomonė peršama pristatant vieno iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidento Dainiaus Kepenio pasisakymą. Šie gandai kyla tik iš to, kad neanalizuojami ketinimai iš esmės ir išsamiai, o skaitomos tik antraštės ir iškarpyti pareiškimai.

Pradžiai pateiksiu pavyzdį, kaip vyrauja „antraščių“ informacinė antikultūra net aukščiausiu lygiu, tad ką besakyti apie tokius masinius medijų vartotojus, kurie nesupranta, kad už tam tikrų tendencingų informacijos rengėjų tiesiog yra finansiniai interesai (vieni elementariai siekia kurti sensaciją, taip sulaukdami dėmesio, o kartais ir konkretaus suinteresuotų grupių užsakymo).

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis kartu su savo komanda yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima užkibti už tendencingo (ar akivaizdžiai neteisingo) pavadinimo ir jį toliau kartoti. Spalio 19 d. socialiniame tinkle FB patalpintame įraše G. Landsbergis, vadovaudamasis tik viename portale perskaitytu pavadinimu, kuris paskui atsiprašius buvo pakeistas, padarė tokią išvadą apie galimus koalicijos partnerius, kurie neva pareiškė, kad LVŽS eis į koaliciją su Lietuvos lenkų rinkimų akcija: „Oho, koloradinis Valdemaras geriau negu liberalai ir Eugenijus. Stipri pozicija. Bet…… koalicijoje su LLRA (ir krikščioniškų šeimų) partija TS-LKD nė kvapo nebus. Tik klausimas tada su kuo Ramūnas užsitikrins daugumą. Kad ir ką ten planuotų, permainomis to nepavadinsi. Kviečiu kolegas neskubėti su naujais reikalavimais ir linijų braižymais, nes tuoj koaliciją Žaliesiems teks daryti su Valstiečiais. ir LLRA.“

TS-LKD vadovą G. Landsbergį paraginau pripažinti klydus ir atsiprašyti, kad teskaito tik straipsnių antraštes ir informaciją renka tik tiek teįsigilinęs (pagal pavadinimą). Jei jau pretendentai į premjerus pasitenkina tik antraščių pavadinimais, tai ką besakyti apie platųjį medijos vartotoją?

Gerai, kad publikuotame tekstiniame variante (už kurio užkibo G. Landsbergis) ten pat buvo nuoroda į originalų vaizdo ir garso įrašą. Tada įdėmesnis ir kritiškesnis žiniasklaidos vartotojas gali susipažinti su tuo, kas pasakyta iš tikrųjų. O ką daryti, kai pašnekovo pokalbį, kuris tęsiasi pusvalandį ir ilgiau, sudeda į 1-2 min. trukmės tekstą, o visa „esmė“ pasakoma akimirksnio pavadinime. Tokiu atveju dalis žiniasklaidos tampa kreivų veidrodžių karalyste su patyčių, melų, tendencingumo viršenybe.

Mičigano valstijos universiteto mokslininkai neseniai paskelbė, kad Lietuvos gyventojai vieni iš neapatiškiausių. Apie nelaimingumo, savižudybių, patyčių, alkoholizmo rodiklius jau seniai kalbame. Ištraukus iš konteksto pasisakymus, net faktus galima iš kiekvieno žmogaus išsityčioti ir stebėtis, kad vaikai taip pat elgiasi. Ir čia nekalbu apie tai, kad neturi būti kritikos žiniasklaidoje, tačiau ji turi būti pamatuota ir besiremianti elementaria žurnalistine etika.

Grįžtu prie šio straipsnio temos: neva pagrindinė ilgamečio Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidento, dabar išrinkto Seimo nariu D. Kepenio mintis tokia: nesirūpinantiems sveikata – bloginti sąlygas ligoninėse. Beje, buvau netoliese ir daugmaž girdėjau visą D. Kepenio ir žurnalistės pokalbį (interviu buvo darytas rinkimų naktį LVŽS štabe): esmė yra ne kažkam kažką pabloginti, bet pagerinti sąlygas atsakingiems ir patiems besirūpinantiems savo sveikata, kad apsimokėtų, tiek finansine, tiek moraline prasme būtent gyventi sveikai, tada ir ligonių proporcingai bus mažiau. Beje, ir ligoniams, gydytojams sąlygos pagerės, nes susitaupys pinigai ten, kur gydymas nėra reikalingas.

Faktas, kad permainos bus. Mano iniciatyva prieš 6 metus su nevyriausybinėmis organizacijomis ir ekspertais rengtos konferencijoje Seime (2010 10 20) rezoliucijoje teigiama: „Neefektyvus sveikatos apsaugos sistemos realizavimas yra iki šiol šalį valdžiusių ir valdančių politinių jėgų veiklos rezultatas, atnešęs milijardinius nuostolius šaliai ir jos piliečiams. Visos atkurtos Nepriklausomos Lietuvos Vyriausybės ir išrinkti Seimai nesugebėjo pasirūpinti Lietuvos gyventojų sveikatingumu, įkultūrinti sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, sveikatos palaikymo, tausojimo ir stiprinimo tradicijų, nors vykdomoji ir įstatymus leidžiančioji valdžia visada turėjo ir turi pakankamai priemonių.“

Galiausiai atėjo laikas, kad tos permainos gali prasidėti. Rimtos diskusijos, pasitelkiant skirtingų universitetų specialistų, nevyriausybinių organizacijų rekomendacijas dėl sveikatos sistemos pertvarkos vyksta seniai. Paskutinis toks susibūrimas vyko Kuršių nerijoje, Pervalkoje paskutinį šių metų spalio savaitgalį.

Dabartinė ligų gydymo finansavimo sistema tikrai nėra „solidari“, ji yra ydingai skatinanti gyventi žmones nesveikai. Nereikia jokių kraštutinumų: medicininių paslaugų visiems reikės tiek traumų atveju, tiek genetikos bei senatvės įtakojamoms ligoms gydyti. Ir galiausiai dėl nesveiko gyvenimo ligoms gydyti. Čia visiems yra akivaizdu. Jei paskutinį faktorių sumažinsime bent 20-40 proc. jau tai bus labai didelis efektas sergamumo sumažėjimui ir net ekonomikai, finansams.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas prof. Aurelijus Veryga teigia, kad apie 80 proc. ligų išsivysto dėl netinkamos gyvensenos. Tad reikia ieškoti modelio, kuris būtų ir finansiškai skatinantis žmones sveikai gyventi. Kandidatas į ministrus A. Veryga teigia: “Ką turime šiandien? Springstančią sveikatos apsaugos sistemą, nes didžiausią dėmesį skiriame ligų gydymui, bet ne prevencijai. Dėl to serga vis jaunesni ir darbingo amžiaus žmonės. Valstybė už skiriamas lėšas nepajėgia pakelti visų kaštų tenkančių paslaugoms apmokėti, vaistams.“

Pasaulio bankas yra paskaičiavęs, kad vienas doleris skiriamas sveikatingumui, ligų prevencijai, sutaupo 25 dolerius, kurių nebereikia išleisti gydymui. Būtina pasimokyti iš tų šalių, kurios įdiegė plačias ir efektyvias sveikatingumo programas valstybės mastu (kaip Suomija) ir tų ligų, kurios priklauso nuo paties žmogaus, sumažino daugiau nei per pusę.

Sveikata kaip visuma Lietuvoje nesirūpina nei viena valstybinė institucija, deja. O sakoma, kad tai brangiausias žmogaus ir , suprantama, valstybės turtas. Sveikatos apsaugos ministerija visą dėmesį ir pinigus skiria gydymui, Kūno kultūros ir sporto departamentas prie LRV – rezultatų, medalių siekiančiam sportui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – tam tikrų socialinių problemų sprendimui ir pan. Viskas tik mažais gabaliukais ir fragmentiškai išskaidyta ir už visumą (beje, esame viena labiausiai sergančių šalių Europoje) neatsako niekas. Tam logiška, kad būtų įkurta atskira instituciją, kuri ir užsiimtų sveikatos kultūros diegimu, į kurį įeitų dvasinės, psichinės sveikatos puoselėjimas, kūno kultūra ir fizinis aktyvumas, sveikos mitybos klausimai, socialinės atskirties mažinimas ir darnos skatinimas bei kiti su sveikata susiję reikalai. Gal nuoseklu būtų Sveikatos apsaugos ministerijai grąžinti medicinos ministerijos pavadinimą, o ji taip ir vadinosi. Šiandien šioje sveikatos institucijoje sveikata sudaro tik vieną proc. tiek dėmesio, tiek finansų prasme, o visa kita – tik gydymas.

Galima pateikti tik mažą, bet daug pasakantį pavyzdį: dar litais SAM skelbė, kad kraujo spaudimui mažinti vaistams valstybė kompensuoti skiria per 100 mln. litų kasmet! Ši sistema yra iš esmės korupcinė ir naudinga ne pacientams, bet pelno iš ligų gydymo gaunantiems. Kas suinteresuotas, kad kraujo spaudimas būtų sumažintas žymiai paprastesnėmis ir pigesnėmis priemonėmis? Ši sistema nesuinteresuota žmones išgydyti, o tuo labiau, kad jie nesusirgtų: ji neretai suinteresuota žmones palaikyti leisgyviais, dar nemirusiais, bet ir ne sveikais.

Todėl galiausiai būtina sukurti veikiančią sveikatos sistemą, tačiau ne sugriaunant profesionalią medicinos paslaugų sistemą. Ir vieną, ir kita labai reikalinga. Tačiau medicininiai verslai negali užgožti elementarios ir žymiai pigesnės tikros sveikatos sistemos. Ji turi būti sukurta. Ir manau, dabar ta politinė valia bus, kurios nebuvo daugybę metų.

Juozas Dapšauskas

Sveikatos bangos dešimtmečio sąjūdžio iniciatorius, knygos „Sveikata, kuri mus saugo“ autorius

Komentarai

 

 

 
  1. nusilauzei pitsta nesudek i gipsa, bet vaziuok i briuseli arba vasintona, kad nustatytu,kad pirst.as bet ne spandas luzes

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...