Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugpjūtis 13 Ketvirtadienis
 

Sveikatos draudimo mokėjimo prievolė turi išvengti interpretacijų

2010-09-10 12:29 | Politikų tribūna | Komentarų (14)

Seimo narys Vitas Matuzas (Seimo archyvo nuotr.)

Vitas Matuzas

Seimo narys

Nauja individualiam verslu palanki socialinio draudimo mokėjimo tvarka neišvengė interpretacijų. Ar iš tiesų individualių įmonių savininkai privalomojo sveikatos draudimo mokesčių apmokestinti du kartus?

Mokesčiai sumažėjo 11,1 procento

Liepos pirmąją įsigaliojusios Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos pakeitė anksčiau galiojusią ir individualių įmonių savininkams nepalankią socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką. Ženkliai sumažinta valstybinio socialinio draudimo įmokų našta. Individualių įmonių savininkams nebeprivaloma mokėti „Sodros“ įmokų, jei jie nevykdo veiklos ir negauna pajamų. Tai iš tiesų nemenkas palengvinimas individualioms įmonėms, nes iki liepos pirmosios visi individualių įmonių savininkai, išskyrus tuos, kurie Mokesčių inspekcijoje buvo deklaravę, jog sustabdo įmonės veiklą, kas mėnesį privalėjo mokėti 72 litus privalomojo sveikatos draudimo ir 228 litus socialinio draudimo įmokų, skaičiuojamų nuo minimalios mėnesio algos.

Jei žvelgti į mokestinės naštos kitimą individualioms įmonėms – nuo 40, 23 proc. 2009-aisiais, šiais metais ji sumažėjo iki 29,13 proc. Tačiau nerimas tarp individualių įmonių savininkų kilo dėl privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokėjimus reglamentuojančių įstatymo nuostatų – esą individualių įmonių savininkams užkraunama prievolė PSD mokėti kelis kartus. Iki liepos 1 d. galiojusiame įstatyme buvo numatyta, kad sustabdžiusios veiklą individualios įmonės savininkas yra atleidžiamas nuo privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo. Po paskutinio Valstybinio sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo tokios nuostatos neliko.

Teisingumo kriterijai nepamiršti

Kodėl atsirado įvairios interpretacijos? Neva sustabdžiusių veiklą įmonių savininkai, auginantys vaiką ar dirbantieji pagal darbo sutartį bei mokantys mokesčius, vis tiek privalo mokėti ir 72 litus kas mėnesį PSD mokesčio kaip individualių įmonių savininkai.

Suprantama, kad paprasčiau ir greičiau tiesiog vadovautis įstatymo raide. Manau, kad šiuo atveju būtina taikyti ir visuotinai pripažintus protingumo ir teisingumo principus. Kai individualioji įmonė laikinai nevykdo veiklos ir tai yra deklaravusi nustatyta tvarka, iš individualios veiklos pajamų negauna ir individualios įmonės savininkas draudžiamas valstybės kaip bedarbis ar dirba pagal darbo sutartį, – PSD įmokų jis gali nemokėti.

Kad PSD mokestį administruojančios institucijos laikysis būtent tokios nuostatos aiškėja iš Socialinės reikalų ministerijos, „Sodros“ pranešimų. Juose vienareikšmiškai teigiama, kad nei vieno veiklos nevykdančio ir veiklą likviduojančio individualios įmonės savininko, kuris registruotas bedarbiu arba dirba kitur kaip samdomas darbuotojas bei moka PSD, neprašė ir neprašys susimokėti šio mokesčio ir po šių metų liepos 1 d., kai įsigaliojo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos.

Akivaizdu viena – įstatymuose neturėtų būti dviprasmybių, kaip tai atsitiko šiuo atveju. Pirminis Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas numatė, kad PSD mokesčio nemoka laikinai nevykdančios veiklos individualios įmonės, kurios tai deklaravusios Mokesčių administravimo įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka. Projekto pataisų tobulinimas, atsižvelgiant į Seimo Teisės departamento išvadas, eliminavo šią nuostatą.

Įstatymo netobulumo nevadinčiau sąmoningu siekiu padidinti mokesčių naštą individualių įmonių savininkams. Juo labiau, kad nuo 2012-ųjų metų sausio pirmosios, įsigaliojus dar vienai įstatymo redakcijai, iškritusi nuostata grąžinama.

Dviprasmybės turi būti ištaisytos

Šioje Seimo rudens sesijoje derėtų kuo skubiau ištaisyti minėtą techninę klaidą. Manau, tai būtų teisingiausias žingsnis, užkertantis kelią populistinėms interpretacijoms – esą PSD mokamas du kartus ir ši situacija lemia individualių įmonių išnykimą iš verslo žemėlapio. Statistika kalba ką kita.

Panevėžio apskrities mokesčių inspekcijos duomenimis, lyginant 2008-uosius ir 2010-uosius metus, veikiančių individualių įmonių skaičius išlieka stabilus. Vyksta natūralūs procesai – vienos nutraukia veiklą, kitos – pradeda. Dėl ekonominio sunkmečio veiklą sustabdžiusios įmonės planuoja ją atnaujinti pagerėjus ekonominei situacijai. Panaši padėtis ir kituose Lietuvos regionuose.

Lietuvoje mokama 9 proc. PSD įmoka – ne didžiausia Europoje. Slovėnijoje ji siekia 12,92 proc., Estijoje -13 proc., Vokietijoje -14,9 proc., o narystės Europos Sąjungoje siekiančioje Kroatijoje PSD sudaro net 16 procentų darbo užmokesčio.

Nereikia pamiršti – sveikatos draudimo įmoka yra visuotinė ir ją privalo mokėti visi darbingo amžiaus žmonės. Tik PSD mokėjimas žmogui garantuoja nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigose. Su PSD susijusias problemas stengiamasi spręsti jautriai ir lanksčiai, nes tai tiesiogiai paliečia kiekvieną visuomenės narį. Manau, kad visiems aiškios PSD mokėjimo tvarkos nustatymas – būtinybė. Tad tobulinti šią tvarką reglamentuojančius įstatymus – vienas iš prioritetinių uždavinių.

2010-09-10

Komentarai

 

 

 
 1. Make your free school and work plan on the web. Onlineschedulebuilder’s online plan producer is a simple approach to quick make proficient plans without any expense. No installments and no information exchanges. Only a powerfull instrument that is redesigned constantly. Make your calendar in the matter of minutes.
  schedule maker https://svpply.com/doubtbasket14

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I do enjoy the way you have framed this particular situation plus it really does give us a lot of fodder for thought. However, because of what precisely I have personally seen, I really trust when the reviews stack on that men and women keep on issue and in no way start upon a soap box of some other news of the day. Still, thank you for this exceptional piece and even though I can not really go along with the idea in totality, I regard the perspective.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Sveiki, perskaičius šį puikų straipsnį , aš esu labai malonu pasidalinti savo patirtimi su draugais .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Sveiki draugai , aš esu už antrą kartą šioje vietoje , o skaito šią rašymo susiję su Paieška Engine Marketing , jos taip patgražus straipsnio gabalas , keep it up .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out a lot. I’m hoping to give one thing again and aid others like you helped me.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part :) I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and good luck.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. I was wonderings if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a microscopic more in the way of article so habitancy could join together with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. kol bus tuntas valdininkų kiekvienam mokesčiui, tol tvarkos nebus. Jei tie valdininkai turėtų viską žinoti kaip įmonių buhalteriai /mat, savininkas kiekvienam mokesčiui skaičiuoti atskiro buhalterio nesamdo/, gal būtų kitaip, o dabar prošvaiščių jokių. Juk daug gudrumo nereikia, norint teisingai žinoti tik vieno mokesčio įstatymą. Reikėtų tiems valdininkėliams bent savaitėlei atsisėsti į įmonės vyr. buhalterio kėdę, tada gal ir pajaustų ką reikškia jų beletristika su įstatymo pakeitimo, papildymo komentaro išaiškinimo papildymo komentaro komentaras. Nieko nesupratote iš paskutinio sakinio? Matomai ne buhalteriu dirbate? O jie turi suprasti, deja. Ir be teisės suklysti. Šitas PSD, tik vienas iš daugybės mokesčių rebrusų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. konservatoriai nors vienoje srityje padaryti normalią tvarką? Visur viskas taip sudėtinga, taip painu, visokios "techninės klaidos", kad gali ir galą gauti bandydamas išsiaiškinti kas ir kaip

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Danijoje taip pat gydimas nemokamas. Sveikatos draudima moka TIK nuo pajamu. Dar yra A-kasa kur gali pats moketi, daugiau gausi jei busi nedarbingas. Nesvarbu ar moki a ne (dirbi ar bedarbis) danija isi pareigojusi kad apmoka visas gydimo islaidas visoje EU (atostogu metu susirgus, gavus trauma, keliones ir t.t.) Kai nuvaziavau i SKAT kad gauciau pazyma jog dyrbu ir gyvenu DK, jie niekaip nesuprato ko noriu. Jie man aiskina jog turi CPR, daugiau nieko nereikia. Aiskinau kad jiem reikia atgalines datos, nes CPR keicia kai keiti gyvenama vieta (adresa). Paskui pasiule vaziuoti i SKAT centra ir ten aiskintis, nes jie pirma karta girdi, kad zmogus gyvendamas danijoje (su leidimu gyventi ir dyrbti 5 m) dar reikia kazkokiu pazymu

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. O Prancūzijoje vaistai, kurie pas mus yra kompensuojami iš dalies, iš viso yra nemokami. Štai ten kaip ir Anglijoje tikras komunizmas, o mus smaugia ir dar ilgai smaugs.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. kad mes jau daug kur Europoje suspėjome pagyventi ir puikiai žinome kaip ten yra.Sveikatos draudimas skaičiuojamas tik nuo pajamų ir niekas nereketuoja savo piliečių jeigu jie jų neturi.Apie skolos skaičiavimą nėra net kalbos.Draudimas galioja tik į priekį,o ne atgal.Piliečiams palikta teisė rinktis draudimo kompaniją kartu ir įmokų dydį jei ji privati.Jei žmogus neturi pajamų jis ir nemoka.Jei turi santaupų ar kas už jį gali mokėti susimoka savarankiškai.Nedraustas moka klinikose už paslaugas.
  Beje Didžiojoje Britanijoje visiems piliečiams,nepriklausomai dirba ar ne,medicinos paslaugos ir vaistai nemokami.Kažkodėl tokių pavyzdžių nenorite girdėti.Nustokite meluoti ir užsiiminėti demagogija kai kalbate šia tema.Jūsų piliečius reketuojanti tvarka pasaulyje neegzistuoja.Beje ji prieštarauja ir Lietuvos Konstitucijai ir Europinei teisei ir anksčiau ar vėliau už tai reikės atsakyti teismuose.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (4)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (1)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (2)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...