Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugsėjis 15 Sekmadienis
 

Susitikimas Minske dar kartą parodė, kad Astravo AE projektui būtina tarptautinė priežiūra

2016-09-14 20:41 | Energetika | Komentarų (7)

Minske baigiasi dviejų dienų Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų susitikimas, kuriame aptarti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės klausimai. AM nuotr.

Šiandien Minske baigiasi dviejų dienų Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų susitikimas, kuriame aptarti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės „karšti“ branduolinės saugos, aplinkosaugos ir kt. klausimai.

Šis susitikimas, pasak mūsų delegacijos vadovo, Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijaus Auglio, dar kartą parodė, kad abiejų šalių esminiai nesutarimai dėl požiūrio į tarptautinių standartų taikymą, tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūras, skaidrumą, atvirumą ir geros kaimynystės principus, išryškėję per pirmąjį tokį susitikimą, vykusį birželio 21-22 d. Vilniuje, lieka neišspręsti.

Lietuvos ir Baltarusijos delegacijų pozicijos išsiskyrė ne tik dėl PAV procedūrų, bet ir dėl akivaizdžių faktų. Baltarusija nepripažįsta, kad, plėtodama Astravo AE projektą, pažeidė Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvenciją, nors tai 2014 m. ir buvo konstatuota per šios konvencijos šalių susitikimą.

Mūsų delegacija, keldama Lietuvai aktualiausius klausimus dėl šios atominės jėgainės saugos ir jos poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai, daug dėmesio skyrė pastaruoju metu joje įvykusiems incidentams. Iš jų itin pavojingu laikomas liepos 10 d. įvykis, kai nukrito atominio reaktoriaus korpusas. Lietuva pareikalavo pažeistą korpusą pakeisti nauju.

Baltarusija, reaguodama į mūsų šalies klausimus, apsiribojo pranešimu, kad tas korpusas bus pakeistas, tačiau nenurodė, kada ir kaip tai bus padaryta. Lietuva pasiūlė Baltarusijai įsileisti tarptautinę komisiją, kuri prižiūrėtų Astravo AE statybos darbus ir užtikrintų, kad ateityje tokie incidentai nepasikartotų. Šios komisijos darbe turėtų dalyvauti ES ir mūsų šalies ekspertai.

Minske Lietuvos atstovai dar kartą paprašė raštu pateikti per susitikimą Vilniuje Baltarusijos ekspertų žodžiu išsakytą informaciją apie pasirinktos atominei jėgainei statyti aikštelės geologinius, hidrologinius ir seismologinius tyrimus, kad mūsų specialistai galėtų ją išnagrinėti. Ligi tol mes tokios informacijos neturėjome, ji nebuvo įtraukta į Astravo AE projekto poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir prieštaravo anksčiau Lietuvai pateiktiems duomenims.

Baltarusija sutiko pateikti šią prašomą informaciją tik tuo atveju, jeigu Lietuva pripažintų, kad Astravo AE projekto PAV procesas su mūsų šalimi yra baigtas. Lietuvos požiūriu, šis procesas nėra baigtas, nes tebelieka neatsakyti klausimai dėl Astravo AE saugos, nesurengti viešieji klausymai mūsų visuomenei ir t. t.

Lietuvos delegacija taip pat dar kartą pareikalavo nebeatidėliojant pakviesti specialią Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) misiją Astravo AE aikštelei įvertinti ir atlikti šios AE atsparumo testus rizikai ir saugai įvertinti. Baltarusija pažadėjo tai atlikti iki šių metų pabaigos, tačiau nenurodė nei konkrečių datų, nei misijų apimties. Per susitikimą Vilniuje Lietuvos išsakytą poziciją, kad Baltarusija turėtų sustabdyti AE statybos darbus, kol nebus atlikti šie testai ir TATENA misija, mūsų atstovai pakartojo ir Minske.

Be to, dar kartą pareikalauta, kad Baltarusija įvertintų Astravo AE atsparumą, jeigu nukristų sunkus lėktuvas, atsižvelgusi į Suomijoje atliktus projekto vertinimus ir padarytus atitinkamus pakeitimus. Suomijos branduolinės saugos reguliatorius, įvertinęs projektą, pagal kurį statoma ir Baltarusijoje, nustatė, kad AE konstrukcijos neatlaikys sunkaus lėktuvo kritimo, todėl paprašė Rusijos atominės energijos korporacijos „Rosatom“ sustiprinti AE reaktoriaus gaubtą. „Rosatom“ Suomijoje sutiko tai padaryti.

Dar vienas pakartotinis Minske išsakytas reikalavimas Baltarusijai – perskaičiuoti gyventojų tankį teritorijose aplink Astravo AE pagal tarptautines avarinės parengties normas ir įvertinti demografinę padėtį Lietuvoje, ypač tai, kad didžiausias ir tankiausiai apgyvendintas Lietuvos miestas yra jos sostinė Vilnius. Baltarusija į gyventojų tankio ir galimo radiologinio poveikio skaičiavimus neįtraukia Lietuvos gyventojų – skaičiuoja tik savo teritorijoje gyvenančius žmones ir tais skaičiais grindžia poziciją, kad radiologinis poveikis incidentų atveju nebus didelis, todėl nereikia avarinės parengties planų. Lietuva reikalauja kuo greičiau perskaičiuoti šiuos duomenis.

Lietuvos ekspertai Baltarusijos delegaciją supažindino su atliktu tyrimu dėl galimo poveikio Neries upei, kurios vanduo bus naudojamas AE aušinti, ir požeminiam geriamajam vandeniui, jeigu įvyktų avarija Astravo AE. Mūsų delegacija prašė informacijos apie numatytas kontrolės ir valymo priemones, užtikrinančias, kad radionuklidai nepatektų į Neries baseino vandenis ir neapribotų Lietuvos gyventojų aprūpinimo geriamuoju vandeniu, nes rytinėje mūsų šalies teritorijoje esančios vandenvietės labai priklauso nuo Neries vandens. Deja, patikimų įrodymų, kad avarijos atveju nebus užterštas Neries baseinas ir požeminis geriamasis vanduo, nesulaukė.

AM inf.

Komentarai

 

 

 
 1. UZTVENKTI NERIES upe auksta uztvanka ties siena,kad Bielorusija pavirstu pelke su visa savo atomke.

  Thumb up 0 Thumb down 2

 2. Pasiųstų jis tuos mūsų prižiūrėtojus ekspertus ant trijų rusiškų, ir ramiai toliau sau statytų.
  Dabar tie mūsų politikai, kaip kokie šunys ant šieno – nei patys ėda, nei kitiem leidžia … Tegul kaip nors tik savo tą Ignalinos atominę, kol dar neišlėkė į orą, užsidaro. Specialistai išsibėgiojo, saugyklos nepastatytos, pinigai baigiasi, branduolinis kuras kaip buvo reaktoriuje, taip ir tebėra. Net veltui jo iškišti kam nors nesugeba. Bet Lukošenką mokinti – oi, kokie mandrūs…

  Thumb up 3 Thumb down 1

 3. jeigu vis neiseina kaipo bobom plika uzpakali rodyant kietus vaidinti , belieka sulaukti ,. lukosenkoai ikyrejus , riebios spygos panosej ,, atomine bus ir musu visur labai jau susireksminusiem bei savu prietranku nai liezuvio nei ilgu pirstu nesuvaldantiem tik pasvajot ,,,

  Thumb up 4 Thumb down 1

 4. Kiek ilgai mes apie ta atomine kvaksesim?Jei tikrai mus domintų tik šitie klausimai,tai atsakymai jau seniai būtų rasti,bet juk ne tai mūsiškiams galvose.Mums būtina surasti būdą sustabdyti statybą,nes jei šį elektrine ims veikti,tai mums statyti savo nebėra jokios prasmes.Ji paprasčiausiai nebus konkurencinga.Va ir visa problema.

  Thumb up 5 Thumb down 1

 5. geras tas Lukasenka,kaip vyciau as tuos “ekspertus”po velniu net dulketu,tegu ziuri savo elektrine niekaip neuzsidaro ir makles suka

  Thumb up 8 Thumb down 0

 6. Batkai neidomu ka mano musu tipo ekspertai,batka daro tai kas jam naudinga,o batkos gasdyti nereikia nes batka musu visai nebijo,ir neturi dėl ko bijoti,o štai mums svertu batka turi.

  Thumb up 10 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...