Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 8 Sekmadienis
 

Suomija padarė tai, ką privalėjo padaryti kitos trys Baltijos šalys

2019-11-29 16:29 | Naujienos | Komentarų (20)

Seimo narys, Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris. KK nuotr.

Minint Žiemos karo pradžios 80-ąsias metines, Lietuvos Respublikos Seimo narys, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Emanuelis Zingeris kartu su Suomijos ambasadoriumi Christeriu Gustafu Michelssonu, Latvijos ambasadoriumi Lietuvoje Indulis Bērziņš, Estijos ambasadore Lietuvoje Jana Vanaveski ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Algirdu Jakubčioniu dalyvavo spaudos konferencijoje „Suomijos didvyriškas pasipriešinimas Rusijos agresijai 1939 m. Žiemos kare“.

Dr. A. Jakubčionio teigimu, Molotovo ir Ribentropo paktas Suomiją buvo pasmerkęs tokiam pat likimui kaip ir Lietuvą, Latviją, Estiją. Visų šių šalių prijungimo prie stalininės Rusijos scenarijus buvo panašus: trenkti ultimatumais ir brutaliu jėgos demonstravimu, dviem etapais įvedus kariuomenę okupuoti šalį, suformuoti marionetinę vyriausybę ir jai padedant suteikti aneksijai teisinį pavidalą. Suomijai nepavykus pasiekti kompromiso derybose su Maskva ir nesutikus patenkinti jos teritorinių reikalavimų, Sovietų sąjunga metė prieš Suomiją milijonines Raudonosios Armijos pajėgas ir gausybę karo technikos. Tačiau Suomija nepasidavė, turėjo daugybę ryžto ginti savo nepriklausomybę.

Pasak E. Zingerio, suomių drąsa ir ryžtas yra pavyzdys, kaip nedidelė tauta gali susivienyti ir stoti į kovą su nepalyginamai didesniu agresoriumi, kad išsaugotų tai ką turi brangiausio – savo laisvę, nepriklausomybę ir demokratiją. Ši Žiemos karo pamoka yra aktuali visoms Baltijoms šalims ir kitoms nedidelės valstybėms, kurios šiandien taip pat susiduria su tokiu pačiu agresoriumi.

„Manau, kad visa mūsų laisvės kova yra susijusi ir su legendinio maršalo Carlo Gustavo Emilio Manerheimo, vadovavusio Suomijai Žiemos kare, kova. Galima sakyti, kad Seimo barikados yra pavėluota Mannerheimo linijos tąsa“, – pridūrė Seimo narys.

Siekdamas įamžinti C. G. E. Mannerheimo, kuris, beje, yra dviejų aukščiausių tarpukario Lietuvos ordinų kavalierius, ryžtą ginant demokratiją, E. Zingeris yra pasiūlęs vieną iš Seimo rūmų erdvių pavadinti C. G. E. Mannerheimo vardu. Šiam pasiūlymui yra pritarę Seimo užsienio ir Europos reikalų komitetai. Siūlymas dar bus svarstomas Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijoje.

Žiemos karas – tai SSRS ir Suomijos karas, vykęs nuo 1939 m. lapkričio 30 d. iki 1940 m. kovo 13 d. Karą su SSRS išprovokavo Molotovo ir Ribentropo paktas, pagal kurį Suomija turėjo atitekti SSRS. Formalus pretekstas – neva suomių įvykdytas artilerinis rusų kariuomenės dalinių apšaudymas. Vėlesni duomenys rodo, kad tą apšaudymą įvykdė pati sovietinė kariuomenė. Skirtingai nuo daugelio Vakarų šalių, Suomija nebandė tobulinti XIX a. pabaigos–XX a. pradžios tranšėjinio karo metodų. Suomijos pastatyta Mannerheimo linija buvo orientuota ne į stabilią fronto liniją, o į mobilius veiksmus, kai priešui leidžiama užimti teritoriją, o paskui jis sunaikinamas, naudojant mobilius padalinius ir užmaskuotus dotus.

Suomijai padėjo ir klimatas – oro temperatūra nukrisdavo iki -43 °C. Suomijos kariai pirmieji panaudojo baltą kamufliažą ant sniego. Be to, neturėdami pakankamai sunkiosios karinės technikos, kovodami su priešo tankais, suomiai išrado vadinamuosius „Molotovo kokteilius“.

Suomija sugebėjo išsaugoti nepriklausomybę, tačiau šalis neteko apie 40 kūkst. km2 teritorijos – Karelijos sąsmaukos, vakarinės Ladogos ežero pakrantės su 11 proc. dirbamos žemės, miškų ir pramonės. Kare žuvo apie 25 tūkst. suomių karių, 43 tūkst. buvo sužeista. Tuo tarpu SSRS nuostoliai daug didesni – žuvo, buvo sužeista apie 272 tūkst. Raudonosios armijos karių, sunaikinta apie 1600 tankų ir apie 1000 lėktuvų.

Agresija prieš Suomiją nusmukdė SSRS karinį ir politinį autoritetą, lėmė dar didesnę jos izoliaciją. Demokratinės valstybės pasmerkė SSRS kaip agresorę ir ji buvo pašalinta iš Tautų Sąjungos.

Komentarai

 

 

 
 1. Jeigu ne tas paktas, tai Lietuva šiandien nei Vilniaus, nei Klaipėdos neturėtų.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 2. Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras žydaujos melas:

  sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

  Thumb up 10 Thumb down 0

 3. Kuriai pusei dirba realiai? Išsijuosęs giria suomius, o pagal vasarą priimtą įstatymą lietuvius nuginkluoja? Įdomu kaip jis balsavo dėl nuginklavimo?

  Thumb up 10 Thumb down 0

 4. Ir suteikia ruskiams teisę įkurti Gotlando saloje sraigtasparnių pakėlimo ir nusileidimo bazę

  Thumb up 4 Thumb down 6

 5. Per sarasinius pakliuves i seima o atstovauja ka ?paga l tora turi tarnauti izraeliui

  Thumb up 19 Thumb down 1

 6. Perziurejau nuotraukas su Emanueliu.Nu tikrai ,netgi ekonomini maista zmogus benaudojantis,nebutu toks apskritaveidis ir raudonzandis.O cia orus gyvenimas ,matomai,toks “be trukumu”,kad ne tik i foto objektyva prisiurbe zandai nebetelpa,bet ir kameros tiesioginiu rakursu “grozio” nebeapzioje.matyt macu tiek prikirtes,kad panasus i vysnia paveluotai nuskinta.Emanueli,gydytojai juk sako,kad taukai organizme uzglusina prota,ir priverstinai neleidzia smegenelems naudingai funkcionuoti?? Susirupink!!!

  Thumb up 14 Thumb down 1

 7. Stalinas buvo suruošęs žydams pogromus 37-39 metais [daktarų byla],vėliau jiems suteikė ,,prieglobstį” IŠTREMDAMAS į rezervatą prie Kinijos sienos,BET žydai tyli.Ten …vsio zakonno.

  Thumb up 11 Thumb down 1

 8. Mes išžudytų žydų palikuonys dėkingi Stalinui,Raudonajai armijai,kad ėmėsi priemonių TSRS sienoms apsaugoti ir sustiprinti,Europai ir pasauliui nuo hitlerinio fašizmo apginti.Dėkingi ir A.Smetonai,kad įsileido R.armiją ir įgalino šalį apsaugoti nuo totalinio sunaikinimo.Ir didžiausiam kvailiui turi būti aišku,kad jeigu ne TSRS,tai Lietuvoje ne tik nė vieno žydo (dabar išsigelbėjo 20%),bet ir 70-80% lietuvių būtų nelikę.Tokie buvo Adolfo planai.Tad kam tada malti Vakarų bei Užatlantės inspiruojamas nesąmones?

  Thumb up 16 Thumb down 5

 9. Dašenka, motule,
  Man žadėjai rojų,
  O dabar iš šūdo
  Neištraukiu kojų…

  Mūsų šungrybis putoja,
  kad į karą jau žygiuoja.
  Turi bombą ir granatą,
  ir dešrinį automatą.

  Mes su šungrybiu į saulę,
  mes su šungrybiu kovon.
  Mes uždrausim internetą,
  ir išmesim visus von!

  Mūs Dalytė kai pasiuto,
  pusę kušio nusiskuto.
  Jankis kai tik sužinos,
  rūrą pančiu išvanos!

  Pastatys mūs tata klėtį,
  bus dalytei kur smirdėti.
  vieno lango neužmūrys,
  kas norės,tas ją parūrys.

  Lietuva,tėvynė mūsų
  dabar žydų-buvo rusų,
  vien sintetinės dešrytės
  ir pedalų vėliavytės!

  Thumb up 15 Thumb down 2

 10. ką turėjo padaryti, viso pasaulio šalys, sutvarkė žydų lupikautojų bankus ir susodino savo parsidavėliškas išgamas.

  Thumb up 22 Thumb down 1

 11. Artėja 12 valanda.
  Švenčiausiosios ir Nekalčiausiosios Jėzaus Širdies Rožančius, 2010 04 27 Jėzaus apreikštas.

  Thumb up 0 Thumb down 9

 12. Ar ne gėda Zingeriui? Jei ne Rusija, dauguma žydų jau vokiečių būtų iššaudyta

  Thumb up 16 Thumb down 4

 13. Upss;(
  Nu ką čia smulkintis, o gal būtų geriau visą seimą pavadinti, kokio tai, žydo vardu.

  Thumb up 24 Thumb down 1

 14. Kaip supratau vel nori nuopelno laurus susisemti zydeliai?? taip,Suomijos nepalauze net mestos milziniskos stalino ir kitu puzzydziu pastangos ir milijardai valiutos karui.Bet tai kalba \apie Suomius?? Kodel zydelis emanuelis nekalba apie Lietuva,kurioje is nuotrauku matosi ,kad tikrai oriai gyvena ir neskursta?? Lietuvos zmones atgavo is Rusijos okupantu ,tiksliau atkovojo Laisve ir Nepriklausomybe,o va tokios siuksles kaip sis priskretelis seime,ta alisve ir nepriklausomybe pardave del savo ir sebru naudos.Kiek sendien zydelis gauna is visu jevropos fondu ir dar visokiu ten “premiju”,uz ta parduota tiems patiems hitlerio anukams Lietuvos laisve???Tik nesakykit ,kad sendien Lietuva laisva ir Nepriklausoma.

  Thumb up 24 Thumb down 1

 15. AHA. “Suomija įsipareigojo sovietų Sąjungai išmokėti 300 mln. dolerių reparacijų.” Vikipideja, Internetas

  Thumb up 21 Thumb down 1 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (2)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...