Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Gegužė 10 Pirmadienis
 

Strateginė silpnybė ir grėsmė – kaimo depopuliacija ir jo nykra

2021-05-03 11:30 | Naujienos | Komentarų (2)

KK nuotr.

Kęstutis K. Urba

Kaimas su miškais užima 97% Lietuvos teritorijos, jame gyvena apie trečdalį Lietuvos gyventojų, kurių kitas trečdalis užsiima žemės ūkiu, sukuriančiu apie 4%, o buvusios krizės metu – ir 10% BVP.

Iki Lietuvos stojimo į ES egzistavo svarbi kaimui strateginė nuostata – žemės ūkis aprūpina gyventojus sveiku ir saugiu maistu. Tačiau netrukus ją išstūmė ūkių konkurencingumas, kuris, šiaip jau, yra fikcija, nes nėra sulygintos išmokos mūsų žemdirbiams su kitų valstybių.

Nebuvo įtvirtinta strateginiuose dokumentuose ir nuostata, kad kaimas yra svarbus valstybei jos demografinis resursas. Kaimo degradavimas prasidėjo susidarius kartelinio pobūdžio oligopoliams pieno ir mėsos perdirbime – agresyviu marketingu, kainų numušimu sunaikintos mažos vietinės pieninės, skerdyklėlės ir, tada pradėtos naudoti minimaliausios supirkimo kainos palikę ūkininkus, beveik, prie savikainos. Prisidėjo ir neteisinga europinės paramos lėšų skirstymo schema – daugiau nei pusė europinių milijardų atiteko saujelei – keletui procentų stambiausių ūkių. Rezultate prarasta virš šimto tūkstančių išsipardavusių ir emigravusių ūkių, jų savininkams išvykus į miestus ir, ypač, į užsienius. Taip kaime radosi daugiau nei 100 tūkst. trobų – milžiniškas kiekis užkaltais langais.

Prasidėjo mokyklų uždarinėjimas, nors jose yra galimybių geriau išmokyti vaikus – mažesnės klasės. O ir pandemijos sąlygomis ten yra saugiau. Todėl, jei Akmenės r. V.Mitrofanovas uždarinėja kaimo mokyklas, tai gretimame – Mažeikių, tėvai iš miesto vežioja vaikus į kaimus.

Gi dalies pelno grąžinimo ūkiams iš perdirbėjų-prekijų kartelinio pobūdžio oligopolių antikrizinis lokalių ūkio sektoriaus prasme įstatymas, kurį aprobavo Lietuvos mokslininkų sąjungos rezoliucija, buvo 2020 m. rugsėjį sustabdytas (nupirktų?) valstiečių politikierių – įregistruotas Nr.53 rudens sesijoje tik pavadinimas priešrinkiminės reklamos tikslais.

Kad kaimas paliktas savieigai, rodo, kad iki šiol nesukurta ilgalaikė kaimo raidos strategija – neįvykdytas netgi 2012 m. LSDP vyriausybės siekis tokią turėti, todėl kaimo procesai palikti savieigai. Paskui mokyklų uždarinėjimus, trūksta medikų vietos ambulatorijose, nedaug liko kursuojančių autobusų. Prastėjo ir žemės ūkio infrastruktūra – didele dalimi nerenovuojami melioracijos įrenginiai, o sunykus pienininkystei ir gyvulininkystei, sumenko organinis dirvos tręšimas, dirva rūgštėja dėl kalkinimo stygiaus, ji degraduoja dėl humuso stygiaus, prasideda dulkių audros, o ES Lietuvos dirvą pervedė iš ekologiškai tvarios į rizikingų kategoriją.

Įsigalint stambiesiems ūkiams plinta itin intensyvi chemizacija, o tai kerta tiek gamtą, nes upėmis ežerais plaukia azotas, kalis, fosforas, nuodingi piktžoles, vabzdžius, pelės naikinantis chemikalai, intensyvėja ežerų eutrofikacija – pelkėjimas, menksta bičių, paukščių populiacijos, o herbicidų, pesticidų, fungicidų likučiai, nitratai ir kitų salietrų mikro pėdsakai vadinamųjų „normų“ ribose aptinkami vos ne kiekviename produkte. Jie drauge su maisto pramonėje naudojamais daugiau nei dviejų tūkstančių pavadinimų dažikliu, puriklių, saldiklių, rūgštiklių… konservantų sudaro visą puokštę maisto kenksmingojo balasto per ilgus metus organizmuose besikaupiančių net 172 dirbtinių cheminių medžiagų, svetimų organizmui visumą, kurių bendram įvertinimui dėl gausos neužtektų viso pasaulio laboratorijų.

Po vieną teršalai kaip ir nekenksmingi, telpa į teisės aktuose įtvirtintą „sveikatai palankaus maisto sąvoką“, tačiau jų sinerginio poveikio kombinacijų ir efektų yra astronominis kiekis – daugiau nei du dutūkstantajame. Iš čia drauge su buitine chemija kyla ir III vaikų alergizacijos banga, prognozuojama, kad alergijos smogs net 125 mln. ES gyventojų trumpajame periode ir gausės onkologinių susirgimų ilgajame. Todėl ES skelbia žaliąjį kursą su strateginiu siekiu BEAT CANCER – įveikti vėžį.

Alternatyva – ekologinė žemdirbystė. Ji Lietuvoje šiek tiek atsilieka nuo europinio vidurkio – 8.2% dirbamos, o ambicingas vyriausybės programos siekis padvigubinti eko – ūkininkavimo plotus per keturis metus bei ES orientyras – 25% vidurkis 2030 m. gali būti nepasiektas dėl lėšų stygiaus. Preliminarūs skaičiavimai rodo, kad poreikis dvigubėjimui keturiems metams būtų apie 234 mln.eu, tačiau Kaimo plėtros fondo dalies gali neužtekti, EURI fondo injekcija yra vienkartinė, o iš RRF lėšų žaliojo kurso dalies  823 mln.eu ekologinei žemdirbystei numatytas apskritas nulis, nors EUROPOS KOMISIJOS 2021 03 25 komunikatas dėl organinės žemdirbystės pabrėžia ir šių lėšų panaudą ekologiniams ūkiams.

Taip yra todėl, kad lėšos neplanuojamos keturiems metams į priekį. Finansų ministrė teigia, kad žemės ūkis ir taip gauna daug lėšų, nors pagal ministerijos nuostatų,7.1 ir 7.6 punktus, ji privalo organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti tikslingą finansų panaudą valstybėje. Gi „išmanioji“ strategija LIETUVA 2030 kaimo nemini iš vis – tekste nėra tokio žodžio, vienintelis sakinys yra skirtas žemės ūkio tvarumui, tad belieka pačiam parašyti Ekologinių ūkių raidos ir plėtros ilgalaikę strategiją ir ją su bendraminčiais stumti pro ministerijų ir Seimo redutus.

Bėda ir regioninėje politikoje. Ji S.Skvernelio potvarkiu „iškerpa“ mažesnes nei tūkstančio gyvenvietes iš finansavimo, todėl VRM regionų politikos ir ŽŪM veiklos suderinimas – vienas iš svarbiausių valstybinės politikos uždavinių.

Komentarai

 

 

 
  1. pipiec,negi negalima zmoniska kalba kalbeti apie karves,kam tie depopuliatoriai,ir kazkokia nykra… kam tau Dievas dave prota,kad mandravoti,neduok die kas toje lithuanijoje vien isigimeliai gyvena

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Straipsnis rašytas tiems, kurie valdžioje, o ne išsigimėliui, kuriam tik rūpi į akis šokinėti. Vox populi – vox Dei!

      Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką skaityti? Knygos apie moteris, metusias iššūkį tradicijoms
Santaros klinikose įrengiamos naujos reanimacijos vietos sunkiems pacientams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...