Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 21 Pirmadienis
 

Specialusis pedagogas Valdas Kančauskas: „Ypatingas vaikas turi jaustis gerai, kitaip jis niekada nekurs“

2019-05-20 12:06 | Naujienos | Komentarų (2)

Specialusis pedagogas Valdas Kančauskas

Tvirtais žingsniais žengiant į priekį, ieškant savitumo ir išskirtinumo, galima pasiekti labai daug. Specialiojo pedagogo Valdo Kančausko, dirbančio su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais, kurių šis pedagogas jokiu būdu nenori apibūdinti tokiu terminu ir vietoje jo renkasi savo auklėtinius vadinti ypatingais vaikais, pavyzdys rodo, kad atiduodant visą širdį šiam darbui, įvertinimas grįžta su kaupu. Specialistas jau pelnė Herojaus titulą, jo mokinių vektorinių piešinių paroda keliauja po Lietuvą, o šiais metais ji pradės savo keliones ir po pasaulį. O kur dar galybė idėjų ir planų, kaip padėti ypatingiems vaikams realizuoti ir atrasti save bei patirti kuo daugiau įsimintinų akimirkų.

Šis pasakojimas – apie išskirtinius mokytojus šalia mūsų.

„Tu gali iš tikrųjų labai daug išmokti iš vaikų, ir man tai labai daug davė kaip žmogui. Dirbdamas su šiais vaikais, aš sužinojau, kas aš pats apskritai esu. Man nebūna lengva, bet norisi kažkaip jų gyvenimą padaryti geresnį, indėlį kažkokį įnešti, kad galėtų save išlaikyti, gerą reputaciją susikurtų“, – atvirauja pedagogas.

Bendravimas su vaikais – komandinis darbas

Tuometiniame Šiaulių institute defektologiją (šiandien tai – specialioji pedagogika Šiaulių universitete, išvysčiusiame išskirtines šios profesijos tradicijas) studijavęs V. Kančauskas šiuo metu Kelmės specialiojoje mokykloje veda neformalųjį Vektorinio piešimo ir fotografijos pagrindų būrelį. Specialisto teigimu, prie kiekvieno vaiko reikia mokėti prieiti, o tam, kad būtų išlaikytas kontaktas, reikia įdėti daug pastangų.

„Pas juos viskas yra ženkliai ryškiau nei pas mus. Tai nėra lengvas darbas, reikia atiduoti labai daug savęs, o grįžtamasis ryšys ne visada būna toks, kokio tu norėtum. Tu turi būti reiklus ir tuo pačiu geras draugas, turi suderinti reiklumą ir žmogišką gerumą, o svarbiausia – gerbti šiuos žmones. Viskas turi būti tikra, tu negali apsimetinėti. Tik sąžiningumas ir tikrumas veda į priekį. Iš to ir atsiranda ryšys su vaikais“, – tikina V. Kančauskas.

Reikia mokėti priimti vaiką tokį, koks jis yra tą dieną, nes dienos būna skirtingos, sako V. Kančauskas. Šiuolaikinis pedagogas, anot jo, turi būti vaikams pavyzdys, kuriuo jie norėtų sekti, todėl labai svarbu, koks žmogus dirba šį darbą. Žinoma, pedagogui labai svarbus platus matymas, energija, charizma ir be abejonės – žaismingumas, kurio V. Kančauskas savo darbe nestokoja.

„Būna pas mus ir sutiktuvės, ir išlydėtuvės: ateini į darbą, tave pasitinka, atbėga, yra tradicija sumušti rankomis. Jau ir kolegos pradėjo sumušti rankomis, tai reikėjo sugalvoti kažką naujo. Dabar nusprendėme sumušti kojomis, – juokauja mokytojas. – Džiaugiuosi, kad tai yra užkrečiama, kad tas kontaktas su vaiku yra vis didesnis. Negali būti taip, kad čia yra mokytojas, o čia yra vaikas, arba čia viena medalio pusė, o čia – kita. Turi būti komanda. Kaip ir savo mokiniams sakau – aš esu dėl jūsų, jūs padedate man, o aš padedu jums. Mes keičiamės tuo, ką mes turime.“

Mažais žingsniais pasiekia didelių rezultatų

Vektorinio piešimo vaikus mokantis pedagogas jų darbus jau eksponavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vilniaus miesto savivaldybėje, Medininkų pilyje, Kauno ,,Žalgirio“ arenoje, Bernardinų bažnyčioje Vilniuje, net penkias dienas kabėjo ant Vilniaus rotušės, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoje Vilniuje. Du piešinius dovanojo LR Prezidentei, o piešinį, perkeltą ant vėliavinio audinio ir pakeltą su specialiu aitvaru į dangų, galima buvo matyti visoje Lietuvoje, Popiežiaus vizito metu bei Latvijoje.

Žinomų visoje Lietuvoje jaunųjų menininkų darbai nenustoja stebinti. VšĮ „Angelų Sodai“ įkūrėjo ir vadovo Valdo Kančausko pastangomis, ypatingų vaikų unikalius Laimės aitvarus šią vasarą išvys dešimtys tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos. Gegužės 18 dieną Klaipėdoje ,,Laivų parado“ metu, prestižinėje Klaipėdos piliavietės teritorijoje jie vėl kilo į dangų. Birželio 1 dieną Klaipėdoje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto organizuojamame ,,Olimpinės dienos 2019“ renginyje vyks aitvarų dirbtuvės, o tą pačią dieną Kauno dangų Nemuno saloje nuspalvins integracinis, vaikų tapytas vektorinis kūrinys perkeltas ant vėliavos-aitvaro.

Unikalus visame pasaulyje kelmiškių aitvaras jau yra įtrauktas į Birštono diskusijų festivalio ,,BŪTENT!“ ir Klaipėdos ,,Jūros šventės“ oficialias programas. Planuojamas Laimės aitvaro ,,pasirodymas“ ir gimtojoje Kelmėje, miesto šventėje ,,Kelmės ratas“ ir solidžiame ,,Žemaitijos ralio“ renginyje.

Valdo vadovaujamame būrelyje gimęs išskirtinis kūrinys kovo mėnesį pirmą kartą iškeliavo už Atlanto. Jungtinių Amerikos Valstijų lietuvių bendruomenės narė nusipirko ypatingo autoriaus Deivido N. kūrinį. „Dvylikamečio berniuko vektorinės tapybos darbas pavirto į nuostabią kompiuterinę planšetę, piešimo planšetę ir daugybę saldumynų, – šypsosi V. Kančauskas. –  Gauta reali, beveik 600 dolerių, pridėtinė vertė leis berniukui dar labiau pasinerti į kūrybos procesą.“

Piešiniai gimsta sunkiai, bet nepalieka abejingų

Paklaustas, kaip kilo idėja mokyti tokios netradicinės piešimo technikos, V. Kančauskas sako, kad besidomėdamas įvairiomis informacinėmis technologijomis atrado programas, kurių pagalba galima tapyti kaip ,,gyvai”. Anot jo, atspausdintas ant drobės piešinys išgauna ir drobės faktūrą, todėl pamačius tokį darbą atrodo, kad visi potėpiai buvo daryti teptuku. „Tapyti kompiuteriu yra daug paprasčiau, o ir galimybės – neribotos. Spalvų paletė labai didelė, jas galima maišyti, o tapant dažais, spalvų išgavimo procedūra yra gana sunki“, – aiškina specialistas.

Vis dėlto darbai gimsta labai sunkiai. „Palyginus senesnius darbus matosi, kad vaikų fantazija auga nepaprastai. Bet viskas gimsta iš didelės kantrybės ir tikėjimo vaiku. Tu tiesiog turi žaismingai įtikinti, paskatinti, sudominti. Ypatingas vaikas turi jaustis gerai, kitaip jis niekada nieko nekurs. Kiekvieną kartą tu turi pastebėti, kaip vaikas jaučiasi, paklausti, kokia jam ši diena. Galbūt reikia jį pralinksminti, ar pagirti“, – dalinasi patirtimi V. Kančauskas.

Nepaisant to, rezultatai džiugina tiek mokinius, tiek patį mokytoją. Parodų metu V. Kančauskas džiaugiasi vaikų pasiekimais, o labiausiai tuo, kad jie jaučiasi svarbūs. „Kaip smagu žiūrėti, kaip jie parodoje stovi prie savo darbo ir, kai koks nors žmogus paklausia, ar čia jo piešinys, jis išdidžiai atsako „Mano“. Su kokiu džiaugsmu pasakoja visą istoriją, kaip tas piešinys gimė. O gimė jie labai sunkiai. Pavyzdžiui, mes turime tokią taškavimo techniką. Visas piešinys užtaškuotas mažais 2-5 milimetrų taškiukais ir visos spalvos derintos tarpusavyje. Tai beprotiškai didžiulis darbas, iš tikrųjų užtrunkantis ne vieną mėnesį“, – tikina mokytojas.

V. Kančauskas džiaugiasi, kad ypatingi vaikai iš mažo miestelio daro tokius darbus, kurie nepalieka abejingų. „Iš pradžių visi klausdavo, iš kur. Iš Kelmės? Ir negalėdavo suvokti, kad tokius dalykus gali padaryti žmonės ne iš Vilniaus, ne iš Kauno, o tiesiog iš paprasčiausio mažo miestelio. Būtent mažuose miesteliuose yra daug žmonių, aktyviai siekiančių išskirtinių tikslų, turinčių kažkokią viziją, kitokį matymą, be abejo, einantys į tą savo tikslą didelėmis pastangomis, o kartais tiesiog tyliai kuriantys ir nesiviešinantys. Tik per didžiules pastangas būna rezultatas“, – pažymi V. Kančauskas.

Specialistas dirba ir vienoje progimnazijoje, bei pagrindinėje mokykloje, kur į savo vedamą užsiėmimą beveik kiekvieną kartą atsiveda ir ypatingus vaikus. V. Kančauskas džiaugiasi, kad visi jie jau spėjo susidraugauti, todėl šio užsiėmimo visi visada labai laukia. Sumanaus pedagogo dėka šis užsiėmimas tampa kūrybiškumo ir  tolerancijos pamokomis.

„Tolerancija negali atsirasti iš bet kur. Pati savaime ji tikrai neatsiras, ją reikia auginti, reikia rodyti, kad tas vaikas yra toks pat, kaip tu, kad jis geba taip pat, kaip tu, o gal net geriau nei tu. Šiuo metu mano ypatingi vaikai yra aplenkę progimnazijos vaikus kai kur, šie net lygiuojasi į mano ypatingus vaikus. Tolerancija yra auginama bendravimu  ir bendradarbiavimu“, – tikina V. Kančauskas.

Planuose dar daug naujų projektų

Ilgą laiką specialistas savo profesinį kelią siejo su fotografija, tad meniškoji pusė pastūmėjo V. Kančauską dalyvauti įvairiuose projektuose, o idėjų pedagogui nestinga. Su vaikų piešinių paroda tikimasi iškeliauti už Lietuvos ribų, mat jų darbus rudenį ketinama eksponuoti Suomijoje, Danijoje ir Norvegijoje. Netrukus turėtų pasirodyti ir naujas internetinis puslapis – galerija, kur bus galima vaikų darbus nusipirkti taip išpildant bent vieną ypatingo vaiko svajonę.

„Labai laukiu mūsų darbų kelionių į užsienį. Labai laukiu puslapio pabaigimo, kada galėsim pristatyti tuos darbus ir kada tai atneš vaikams pridėtinę  vertę. Mažas mūsų kūrybinis žinomumas Lietuvoje jau yra, bet dabar norisi žinomumo ir užsienyje.  Siekiu, kad tie ypatingi vaikai garsintų mūsų Lietuvą visame pasaulyje“, – sako V. Kančauskas.

Planuojama netgi perkelti vaikų piešinius ant keramikinių plytelių. Jau gvildenamas ir projektas, kurio metu vaikai pieš kartu su žinomais profesionaliais dailininkais, visuomenininkais, politikais, muzikantais.

„Su šiais darbais bus galima padaryti fantastišką parodą. Tai bus visai visuomenei skirta žinutė, kad šie vaikai yra tokie kaip aš, kaip tu, ir jie gali kurti, jie gali stebinti, jie gali būti nuostabūs“, – pasakoja pedagogas.

Viena iš V. Kančausko svajonių – Tarptautinę vaikų gynimo dieną, birželio 1 d., suradus rėmėjus, surengti parodą Nidoje, pakeliant į dangų net 10-12 piešinių Laimės aitvarų. Renginį vainikuotų koncertas, kurio metu paaukoti pinigai būtų skiriami jų stokojančioms, ypatingus vaikus auginančioms šeimoms.

Darbai neliko nepastebėti

Šiais metais V. Kančauskas pelnė Metų herojaus titulą. Nominuotas iniciatyvos „Herojai tarp mūsų“, išrinktas žmonių ir apdovanotas Prezidentės specialistas kuklinasi. Ne titulas ar žinomumas jam svarbiausia, o nuveikti darbai.

„Tai buvo didžiulis džiaugsmas, kad jau žino ir pirmiausia žino ne mane. Aš manau, kad pirmiausia žino šių vaikų darbus, kad jau yra matę jų kūrinius, ir tas palaikymas yra daugiau gal ne manęs, bet jų. Aš džiaugiuosi ne dėl savęs, o dėl vaikų. Skambės banaliai, gal visi taip sako, bet aš nesijaučiu jokiu herojumi, tai tik vienas iš tų dalykų, kurie man padės gal šiek tiek lengviau pasiekti didesnių tikslų, gal prijungti didesnę nuostabių žmonių komandą. Sakykime, parodos Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoje Vilniuje atidaryme dalyvavo labai iškilūs Lietuvos žmonės, pats LR Prezidentas Valdas Adamkus, gal tikrai prisidėjo herojaus titulas prie to“, – svarsto V. Kančauskas.

Vis dėlto, vieno pasiekimo V. Kančauskas išskirti negali. Didžiuojasi ir vaikų piešinių paroda Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, vaikų piešiniu pakabintu ant Rotušės Vilniuje. Įspūdingas įvykis buvo ir Laimės aitvaro su vaikų piešiniais pakėlimas per Popiežiaus vizitą Kaune ir Vilniuje.

„Tai buvo nepaprastas jausmas. Buvo daug įtampos, daug nežinomybės, lietaus laukimas, nes tą dieną turėjo lyti. Mes važiavome kelti vaikų piešinio su liūdesiu, kad lis ir nieko nepadarysime, nes aitvaras, jeigu sušlampa bent truputėlį, jis prigeria vandens ir nebekyla. Bet įvyko stebuklas, visiškai nelijo, saulė švietė. Tuo metu, jau kai vyko šv. Mišios, tik tada suvokiau, ką padariau. Kažkokia atėjo tarsi energijos banga. Tai buvo nuostabus momentas“, – džiaugiasi specialistas.

V. Kančauskas stažavosi ir Suomijoje kaip vienas iš projekto „Mokytojai Lietuvai“ laimėtojų, tad šiuo metu jį su kitais kolegomis galima sutikti vedantį paskaitas įvairiose Lietuvos mokyklose ir dalijantis gerąja Suomijos patirtimi. Stebėdamas užsienio kolegas, V. Kančauskas atkreipė dėmesį į jų žaismingumą pamokos metu, todėl sako, kad labai svarbu, kokie žmonės dirba šį darbą. Anot jo, pedagogai turi dirbti iš širdies, negalvodami apie naudą sau, tik tada bus pasiekti rezultatai ir asmeninis įvertinimas.

Komentarai

 

 

 
  1. Kiekvienas mazas zmogutis,kiek leciau mastantis ir suvokiantis aplinka,turi nesuskaiciuojamai daugiau savyje gabumu,gerio,nuojautos.kazkas tai vadina sestu jausmu.O sis Mokytojas sugeba ne tik mokinti uz mokinio krepselio centus,bet ir pajausti ,suprasti ir ivertinti tu nuostabiu zmogeliuku jausmus,tikslus ir gabumus.Pagarba Valdui ir jo sauniems Studentams!!!

    Thumb up 4 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...