Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Rugpjūtis 11 Ketvirtadienis
 

Šliaužianti GMO revoliucija

2010-08-11 15:14 | Politikų tribūna | Komentarų (34)

Seimo narys Kęstutis Daukšys mano, kad genetiškai modifikuotų produktų invazija turi būti stabdoma (Seimo archyvo nuotr.)

Kęstutis Daukšys

Europos Sąjunga lėtai, bet užtikrintai tampa genetiškai modifikuoto maisto zona. Žingsnis po žingsnio GMO vis labiau skverbiasi į kiekvieno iš mūsų gyvenimus – norime to, ar ne. Europos Komisija priima sprendimus, kuriais atvirai džiaugiasi tam tikro verslo atstovai, tačiau klausimas, ar džiaugsis tuo ES piliečiai?

Nespėjo dar nurimti aistros dėl Briuselio valdininkų leidimo auginti genetiškai modifikuotas bulves, kai Komisijos pareigūnai pranešė dar vieną „džiugią” naujieną – į Europą leidžiamą importuoti 6 GMO kukurūzų rūšis. Suinteresuotų kompanijų atstovai netruko pasveikinti šio biurokratų žingsnio. Ir tuoj pat pridūrė, jog tai tėra tarpinis laimėjimas. Galutinis tikslas – kad kukurūzai būtų ne tik importuojami, bet ir auginami ES.

Stebint, kaip sklandžiai Europoje vyksta GMO invazija, žinia, jog leidimas auginti kukurūzus (ir ne tik juos) netrukus bus suteiktas, tikrai nenustebins. Gal iš tiesų yra taip, kaip sako GMO lobistai? Gal neverta priešintis pažangai, o atsisakiusi visuotinės „modifikacijos” Europa liktų globalios ekonomikos užribyje?

Bent jau mano pozicija kategoriškai priešinga GMO ideologijai. Yra daugybė argumentų, kodėl turėtume sustabdyti procesus, kol jie dar gali būti valdomi. Pirmiausia – žmonių saugumas. Niekas nėra pateikęs nenuginčijamų įrodymų, jog genetiškai modifikuoti organizmai neturės pasekmių mūsų, mūsų vaikų ir anūkų sveikatai. Ne savo noru esame paversti eksperimento dalyviais. Kokie bus jo rezultatai sužinosime galbūt po dešimties, dvidešimties metų, o gal sužinos tik trečia karta po mūsų. Kas atsakys, jei tie rezultatai bus ne patys maloniausi, jeigu jie taps žinomų ar visiškai naujų ligų priežastimi?

Antra, visiškai neaišku, kuo baigsis grubi žmogaus invaziją į natūralią ekosistemą. Ar įsivaizduojame, kaip toliau vystysis, pavyzdžiui, bulvės ir kolorado vabalo genų turintys darinys? Su kuo jis kryžminsis, į ką mutuos? Kaip jis įtakos kitų augalų ir gyvūnų genetiką? Vėlgi tai klausimai, į kuriuos nėra jokių užtikrintų atsakymų. Ar pajėgsime suvaldyti tai, ką patys sukursime?

Galiausiai, esu tikras, jog ir ekonomine prasme atsisakydami natūralaus ūkininkavimo ilgalaikėje perspektyvoje tik pralošime. Pasaulis jau šiandien baigia persisotinti GMO, konservantais ir įvairiais kitais cheminiais ir biocheminiais priedais. Europa praranda šansą būti natūralaus maisto tiekėja pasaulinėje rinkoje, todėl GMO nauda tėra savęs apgaudinėjimas.

Tai tik kelios priežastys, kodėl GMO revoliucijai reikia kontrrevoliucijos. Galėtume būti jos iniciatoriais ir palaikytojais. Deja, kol kas Lietuvos valdžios institucijose – olimpinė ramybė ir aklas ES direktyvų vykdymas. Bet gal jau atėjo laikas nebetylėti?

2010-08-11

Komentarai

 

 

 
 1. iš visų, mikrobangomis mus veikiančių prietaisų, mikrobangų krosnelė yra pats mažiausias blogis, naudojama tik keletą minučių per parą ,nededama nei kišenėn,nei prie galvos.įvesk goooglėn- kita mobiliojo ryšio pusė- pamatysi, kas iš tiesų yra baisu. Suprasi pats ir kitus apšviesi…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. O mikrobangėmis naudojatės? Irgi "vakarų" civilizacijos dovanėlė. Kaip manot, kodėl niekada nebuvo mikrobangių "made ir USSR"???? Tik jau ne todėl kad trūko gamyklų, metalo ar protų…Todėl kad bent šitoj vietoj PROTAS nugalėjo – plano komitetas atsižvelgė į mokslininkų tyrimus ir užrišo šią temą.Net importuojamos jos nebuvo.
  Beje, kam visa tai įdomu, siūlyčiau ir skiepais pasidomėti.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. prieš porą dienų Italijos Aukščiausias teismas pripažino,jog darbuotojo smegenų auglį sukėlė mobiliojo telefono naudojimas ir iš darbdavio, neaprūpinusio darbuotojo saugia darbo priemone- telefonu, priteista kompensacija:
  DECT telephones and mobile phones cause cancer

  The Highest Regional Court in Brescia (North Italy) has now issued a final valid judgement confirming a causal connection.

  The brain tumor of an employee of the INAIL (IstitutoNazionale by l’ Assicurazione contro gli Infortuni sul Lavoro) the National Public Insurance Institute, has been caused by hours of use of a cordless(DECT) and/or mobile phone

  The judgement is a breakthrough because this time the Judge excluded industry financed appraisals and relied on industry independent data.

  This judgement makes it now possible for employees in Italy to insist on the supply of a corded phone and to advise their employer that they are legally liable for future damages should they insist on the use of a cordless phone.

  The Consumer Center in South Tirol advises everyone to insist on a written declaration regarding the use of telecommunication equipment which expressly states that the employer takes all responsibility for any future medium or long term consequences………………………………….
  todėl nusišauk pats/i su durų rankena ar ilgiau mobilkę prie smegenų laikyk, matosi smegenų ten nebėr…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 4. wėwėwė.d e l f i.l t/news/daily/Health/genetiskai-modifikuotas-maistas-tampa-kasdienybe.d?id=34900137 (priekyje h t t p ://)

  Genetiškai modifikuotas maistas tampa kasdienybe

  Nepatingėkit perskaityt, nes jau dabar valgom viską su GMO.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. ne tik GMO, ir mobilus ryšys yra nusikaltimas prieš žmoniją. Dar prieš plėtojant šią mikrobangę technologiją, buvo puikiai žinomas mikrobangų biologinis poveikis, tačiau tiesa ignoruojama, mokslininkai perkami, vyksta žmonių žudymas, sargdinimas..Lietuvos spinduliuotės norma yra šimtąkart per didelė,nei taikyti siūlo mokslas.Labiausiai nuo to nukentės jaunoji karta,nes poveikis yra kaupiamasis, ir jiems to poveikio teks labai daug pradedant nuo gimimo..

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. Lietuvai laikas bekti is ES koncentracijos kalejimo. Zydai ir sionistine JAV sunaikins Europos valstybes per vietinius parsidavelius. ES tai marksistu, komunistu kurinys. O kas kure marksiszmo idejas? GMO tai nusikaltimas pries zmonija. To nedare ne vienas diktatatorius. O kad musu valdzia tyli tai nieko nuostabaus. Ar gali aferistai, vagys, iskrypeliai kam nors pasipriesinti? Jie gali nuskriausti tik kudyki ir kelti orgijas su vaikais.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 7. Pasekmes modifikuotų produktų jau matome ant žmogaus ir kenčiame nuo jų. Pvz. teisėsauga negina tiesos. Atsirado žmogėdrų. Vyrai nori tuoktis su vyrais, moterys su moterimis tai akivaizdi genų nesamonė. Jei prie komunizmo moteris lygiavosi su vyru vairuodama kombainą,( ukrainietė Paša Angelina stachanovietė) tai dabar nori panašėti keisdama lytį. (Sodoma ir Gomora)Jeigu ankščiau vaikai tik žaidė mamą ir tėtį, tai dabar jau vaikai gimdo.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 8. Pvz., modifikuoto krakmolo įdėjus į sriubą, ji tampa vientisa ir burnoje jaučiamas grietinės pojūtis“, – ////////////////////////užtat tikros grietinės parduotuvėse ir nebėra-tik ta-krakmolinė .Tikra grietinė gaunama separatoriumi nuo pieno atskyrus grietinėlę ir ją surauginus.Tokios grietinės saukštuką idėjus į puodelį karšto vandens ir pamaišius ji ištirpsta,vanduo pabąla.Parduotuvinė, falsifikuota- aliejaus,dažų ir krakmolo- grietinė,taip pat įdėta į karštą vandenį,jo nenubalina,o balti gabaliukai plaukioja paviršiuje, kad ir kiek maišytumėte

  Thumb up 72 Thumb down 0

 9. Modifikuotas krakmolas nereiškia genetiškai modifikuotas.
  LR valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rašo:

  "Prisiminkime ir nesupainiokime: genetiškai modifikuoti – ne tas pats, kas chemiškai modifikuoti

  Į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą kreipiasi vartotojai, norėdami sužinoti, kas gi yra tas „modifikuotas krakmolas“ ir ar jis yra genetiškai modifikuotas produktas. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos Aušros Išarienės, genetiškai modifikuoti produktai yra visiškai kas kita nei cheminiu būdu modifikuoti produktai, pvz., modifikuotas krakmolas.

  Modifikuotas krakmolas yra toks krakmolas, kurio molekulėje yra pakeistos kelios jungtys. Dėl tų jungčių pakeitimo krakmolas greičiau tirštėja. Modifikuotas krakmolas yra maisto produktų ženklinimo etiketėse žymimas „E“ raide su atitinkamu skaičiumi. Modifikuotas gali būti kukurūzų, bulvių, ryžių krakmolas.

  Modifikuotas krakmolas yra pripažintas kaip fiziologinis maisto priedas, kuris maistą tirština, stabilizuoja, išlaiko tam tikrą jo konsistenciją. Paprastai jis vartojamas tiems patiekalams gaminti, kurie greitai paruošiami ir greitai suvartojami. Jo gali būti įdėta į vaisių tyreles, pramoniniu būdu pagamintas kruopų, vaisių košes, skirtas kūdikiams ir mažiems vaikams. Krakmolas yra svarbiausias augalų angliavandenis.

  „Modifikuotas krakmolas – tai pakeistas, t. y. toks krakmolas, kurio yra pakeistos technologinės savybės nekeičiant jo, kaip produkto, esmės. Krakmolas modifikuojamas tam, kad jis išliktų atsparus karščiui, šalčiui, rūgštims ir kitam poveikiui. Pvz., modifikuoto krakmolo įdėjus į sriubą, ji tampa vientisa ir burnoje jaučiamas grietinės pojūtis“, – sako A. Išarienė.

  Krakmolas yra lengvai virškinamas, t. y. organizmas jį pasisavina. Jis plačiai naudojamas maisto pramonėje kaip natūrali tirštinimo priemonė ( pvz., gaminant cepelinus dedama į bulvių tyrę, kad ji būtų patvaresnė). Krakmolas naudojamas kaip glazūravimo medžiaga bei stabilizatorius.

  Lietuvos higienos normoje HN 53:2003 „Leidžiami vartoti maisto priedai“, „modifikuotas krakmolas“ apibrėžiamas kaip medžiaga, gauta vieną ar kelis kartus chemiškai apdorojant valgomąjį krakmolą, kuris gali būti paveiktas fiziniu būdu ar fermentais ir praskiestas ar balintas rūgštimis arba šarmais. Šiuo atveju nežymima E numeriu. Kiti modifikuoti krakmolai etiketėje žymimi E 1404–1440.

  „Maisto pramonėje gali būti naudojami ir šie maisto priedai – stabilizatoriai, tirštikliai, tokie kaip, pavyzdžiui, E 1404 oksiduotasis krakmolas, E 1410 monokrakmolo fosfatas, 1410 dikrakmolo fosfatas ir kt.“, – sakė A. Išarienė.

  Maisto produktų, pagamintų iš genetiškai modifikuotų žaliavų, ženklinimo etiketėje turi būti nurodyta, pvz., „Sojų aliejus pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių“. Jeigu maistas susideda iš kelių ingredientų, iš kurių vienas yra pagamintas iš genetiškai modifikuotų produktų, tuomet ties tuo ingredientu rašoma žodžiais „pagamintas iš genetiškai modifikuoto… (ingrediento pavadinimas). "
  v m v t. lt/ lt/naujienos/ 524/

  Thumb up 72 Thumb down 0

 10. Aisku, kad yra naujos bulviu rusys, kuriu neliecia kolorado vabalai, ar dar neskaitei?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 11. "bulvės ir kolorado vabalo genų turintis darinys" – čia ką, iš fantastikos srities, ar čia taip jau yra????

  Thumb up 72 Thumb down 0

 12. Ar tiesa, kad ir mūsų rinkoje pardavinėjamos genetiškai modifikuotos bulvės?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 13. atkreipiau dėmesį, kad Lietuviškame pomidorų padaže tik genetiškai modifikuotas krakmolas, majoneze irgi. Net produktuose vaikams pilna genetiškai modifikuoto krakmolo. Manau, kad visuomenei trūksta informacijos apie GMO.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 14. tas genetiškai modifikuotas krakmolas? Ar patys tokio maisto gamintojai valgo savo produktus?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 15. Gal Seimui reikėtų priimti įstatymą, kad parduotuvėse genetiškai modifikuoti produktai būtų laikomi atskirame skyriuje, o užrašas ant to skyriaus būtų didelėmis raidėmis: Genetiškai modifikuotų produktų skyrius.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 16. ir as pastebejau kad labai daug kur parasyta, kad sudetyje yra modifikuotas krakmolas (majoneze, jogurtuose, pomidoru padaze,…), kaip tai suprasti??? ka, paprasto krakmolo negalima naudoti? o kiek mes dar nezinom, jei mazos dozes GMO tai net nereikia ant etikeciu zenklinti, taip yra skelbe per Tv

  Thumb up 72 Thumb down 0

 17. vienus išnaikins per GMO, kiti per iškrypėlius bus sunaikinti, ir pasaulio vyriausybės planas bus įgyvendintas.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 18. kad visiems reikėtų susivienyti prieš šalyje esančias blogybes, nes kitaip iš Lietuvos nieko neliks.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 19. pedofilai daro blogai be jokios abejonės, bet ką daro tie kur nuodija musu visą tauta su visokiais koncervantais – šudiantas ir taip toliau…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 20. Gal galėtų Seimo narys paaiškinti, kodėl daugelyje produktų yra genetiškai modifikuotas krakmolas? Kodėl negali būti normalaus krakmolo?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 21. ir nieko cia zmogau nepaveiksi, visi tapsime mutuojanciais i kitas gyvybes rusis dar siame gyvenime, taip jau nelemta, virsuniu numatyta, kad islikti turi tik patys , patys…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 22. Štai tokia ta mūsų realybė: išmeta tautai pedofilijos bylą ir keturis lavonus, kad visi draskytųsi, o tada drumstame vandenyje savo juodus biznius daro – ir GMO prastūminėja, ir kontrabanda klesti… O ką, juk visų dėmesys nukreiptas į pedofilijos bylą.

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Palydovinė televizija: kas tai ir kodėl verta rinktis?
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras