Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 30 Šeštadienis
 

Skaudžių santykių ekspertė Vaida Svinkūnienė: „Tiesiog yra žmonių, kurie taip tarpusavyje dera, kaip pienas su silke“

2019-09-16 11:55 | Naujienos | Komentarų

„Skaudžių santykių centro“ įkūrėja Vaida Svinkūnienė. Nuotr. iš asm. albumo

Apie skaudžius santykius šeimoje moterys nėra linkusios atvirauti, nes dar mūsų prosenelės, močiutės ir mamos iš kartos į kartą perduodavo „amžių šeimos taisyklę“: „savo kryžių turi nešti iki gyvenimo pabaigos“. Apsilankymas pas psichologą – taip pat stigma, nes dar nuo sovietmečio gaji nuomonė, kad pas psichologus lankosi tik „nesveiki“ (tiesa, ši nuostata po truputį keičiasi).

Tačiau iš tikrųjų šeimos santykių srityje vis dar yra nutylima, kaip sako „Skaudžių santykių centro“ įkūrėja Vaida Svinkūnienė, jog nesveiki/pavojingi/toksiški santykiai šeimoje, dažniausiai yra tokia pat priklausomybė, kaip alkoholizmas ar narkotikai, ir tokiuose santykiuose kankinasi labai daug moterų, kurioms reikalinga pagalba. Būtent tokioms moterims ir stengiasi padėti Vaida. Beje, pačios Vaidos kelias į supratimą, jog ir santykiai gali būti priklausomybė, buvo ilgas, skaudus ir vingiuotas.

Klausimai, kurie graužė tarsi kirminas

„Tuo metu buvau antroje šeimoje. Ir vis dar ieškojau, kas su manimi ne taip, kodėl daugumai moterų tinka teorija – kad šeima yra darbas ir viskas joje sutvarkoma, jei tik labai pasistengsi. Jog reikia tik dirbti su savimi, galima save nušlifuoti, pritaikyti esamam partneriui – ir bet tokie santykiai gali pasikeisti ir virsti maloniais, o mano atveju tai visiškai netiko“, – „Karštam komentarui“ pasakojo Vaida.

Tuo metu ji buvo pasinėrusi į projektą „Damų akademija“ (šis projektas ir dabar yra Vaidos darbotvarkėje). Ir būtent ten, kalbėdamasi su moterimis apie moters laimę, šeimas, santykius, Vaida išskyrė tris moterų grupes.

„Apie 30 proc. moterų šeimose iš tiesų turi gan sveikus santykius ir jos papildomai ieško, kaip jų poroms būti dar laimingesnėms. Būtent šioms moterims puikiai tinka standartiški patarimai, apie ką kalba dauguma lektorių, psichologų: kad reikia skatinti, girti, įkvėpti vyrą, pačiai reikia būti moteriškai ir tiesiog laimingai, ir vyras kalnus nuvers. Tos grupės moterims iš tiesų tokie rezultatai ir gaunasi.

Tačiau kitų 30 proc. moterų santykiai yra labai banguojantys: tai krizė, tai pakyla į viršų – tokie banginiai pagerėjimai, ir – vėl į dugną. Tada moterys vėl stipriai dirba, dirba, dirba, vėl – į viršų ir vėl – į dugną. Ir taip visą gyvenimą jos banguoja ir kenčia labai daug streso“, – pastebėjo Vaida.

Ji tokius „banguojančius“ santykius palygino su sunkiu darbu: „Tu imi kastuvą į rankas ir kasi, kasi, kasi… Tokios moterys išeina į darbą pailsėti. Ten atsipučia, grįžta ir… namie vėl dirba“.

Na, o trečiai grupei moterų, anot Vaidos, priklauso tos, kurioms nepadeda jokios praktikos, jokie patarimai – čia niekas neveikia, niekas netinka, nes tai yra visiškai sergantys santykiai, kuriuose moteris tik degraduoja ir galutinai praranda save.

Pati Vaida savo antrąją šeimą priskyrė antrajam variantui – kuomet dėl santykių nuolat reikia dirbti, stengtis, keistis, perdarinėti ir tobulinti save, nuolat būti įsitempusiai. „Nors santykiuose, sako, reikia atsipalaiduoti, tačiau mes tokiuose santykiuose to padaryti negalime, nes… jei tik atsipalaiduojame ir esame savimi – viskas ima griūti ir važiuoti į dugną“, – savo buvusią būseną prisiminė Vaida.

Todėl jai ramybės nedavė klausimai: „Kas yra? Ko aš nesuprantu? Ko mes – dauguma lektorių, psichologų – iki galo nepasakome? Apie ką mes pratylime arba ko nesuprantame? Kokių mechanizmų nerandame?“

Knyga, iš esmės pakeitusi gyvenimą

Nors Vaidos vaikystė buvo gana skausminga: tėvas gerdavo, o girtas neretai primušdavo mamą (Vaida dažną dieną į mokyklą eidavo naktį nė bluosto nesudėjusi – prasiklausydavo per naktį išgertuvių „linksmybių“ ir užgniaužusi kvapą laukdavo, muš tėvas mamą ar nemuš šiąnakt?), užaugusi Vaida svajojo apie didžiulę ir gražią šeimą: „Visada norėjau daug vaikų, didžiulės gražios šeimos, nes tokioje pati neaugau. Svajojau apie tokią šeimą, kurioje santykiai būtų darnūs, visiems visko užtektų, niekas nesipyktų, niekas nesimuštų, kad visi būtų tiesiog komanda ir vienas kitą palaikytų“.

Lemiamas lūžis po 13 metų psichologijos studijų Vaidos gyvenime įvyko ligoninėje po gimdymo namų, kur, pagimdžiusi trečią dukrelę, moteris turėjo ilgą laiką praleisti ten. O kadangi maži kūdikiai tik miega ir valgo, Vaida turėjo daug daugiau laisvo laiko, nei paprastai. Jį ji ir panaudojo skaitydama. Ir – kas galėjo pamanyti – viena knyga buvo ta trūkstama dėlionės dalis, kurios ji ieškojo taip ilgai: tai iš esmės pakeitė Vaidos gyvenimą!

„Važiuodama į gimdymo namus aš kažkodėl įsimečiau knygą, kurią seniai turėjau: „Moterys, kurios myli per stipriai“. Tai pagrindinis pavadinimas. Ir mažomis raidelėmis parašyta: Kai viliatės ir laukiate, kol jis pasikeis.

Pagalvojau, kad pirmas pavadinimas ne man, nes man tuometinis vyras tvirtino, jog aš per mažai mylinti, per mažai besistengianti, per mažai besirūpinanti, per mažai, per mažai, per mažai, tačiau antras sakinys – kaip ir apie mane: „viliatės ir laukiate“.

Pasiėmiau, prisimenu, rašiklį, kad pasibraukčiau tai, kas galėtų man tikti. Ir aš subraukiau praktiškai visą knygą! Ir prisimenu, kaip aš, pabaigusi skaityti knygą, sėdžiu visiškai pasimetusi: „Dieve, ir kas galėjo apie mane parašyti tokią autobiografiją?“ Nes kiekvienoje istorijoje aš radau labai daug praeities, labai daug savo tėvų šeimos, labai daug paaiškinimų tam tikram mano elgesiui“, – savo gyvenimo esminio lūžio tašką prisiminė Vaida.

Tada grįžusi iš ligoninės su mažyle ėmė intensyviai gydytis pas priklausomų santykių specialistus, rinkti informaciją apie savo ligą, daug dirbo su savimi, kad atgautų pasitikėjimą savimi ir savivertę. Kad vėl pradėtų save gerbti ir mylėti, nes kai moteris išeina iš toksiškų santykių ji, dažniausiai, būna visiškai silpna ir išsekusi nuo nuolatinių konfliktų, manipuliacijų.

Neilgai trukus po gimdymo moteris, sukaupusi visą drąsą ir jėgas, išsiskyrė ir, kai jau jautėsi išblaivėjusi nuo šios priklausomybės, bei suvokusi jos dėsningumus bei veikimo, sveikimo principus – įkūrė „Skaudžių santykių centrą“. O šiandien Vaida džiaugiasi naujais, kaip pati sako, sveikais santykiais ir padeda kitoms moterims po intensyvių savęs perdarymo metų „atgauti save sau“.

Didžiausia problema – slaptumas

Nesveikų santykių šeimoje šaknys, anot Vaidos, slypi jos vaikystėje – toksiškoje šeimoje. Todėl pradedant sąmoningai sveikti nuo šios priklausomybės skaudiems santykiams, jai sunkiausia buvo suprasti, o kaip turi būti normalioje, sveikoje šeimoje?

„Aš tiesiog neturėjau ir negalėjau su kuo nors pasikalbėti, nes tarp mūsų, moterų, kurios turime skaudžius santykius, didžiausia problema yra tokia: net esant labai sunkioms situacijoms, kaip kad fizinis ar psichologinis smurtas, mes visa tai slepiame, vaidiname gražią šeimą ir dažniausiai niekas apie mus nieko nežino – visiškas slaptumas. Gal nebent tik patys artimiausi, labiausiai nuovokūs žmonės nujaučia, kuo ir kame mes gyvename“, – sakė Vaida.

Kadangi moterys įprastai linkusios slėpti, kokie iš tikrųjų yra santykiai šeimoje, prabilusios apie realybę šeimose, jos dažniausiai lieka nesuprastos ir net pasmerkiamos dėl galimo išpuikimo, nežinojimo ko nori, nekantrumo, vyro nepriėmimo ir t.t.

„Tokiu atveju aš sakau: o kiek mes iš tikro papasakojame apie save bei savo šeimą visiškos tiesos be pagražinimų? Kiek mes papasakojame apie save grynos tiesos, tiek mus ir supranta. O mes juk niekada nepasakojame, kaip yra iš tikrųjų, mes visą laiką „vyniojame į vatą“, mes švelniname faktus, bijodamos ar besigėdydamos atskleisti realybę, kokiame košmare gyvename, ir nesikreipėme pagalbos, slėpėmės tiek ilgai, kiek galėjome“, – pažymėjo Vaida.

Kodėl? „Nes mums atrodo, kad mūsų santykiai, visų pirma, yra mūsų brokas. Kad mes esame brokuotos. Mums atrodo, kad visi normaliai gyvena, o mes nesugebame. Mes tylime, nes mums tai yra baisi gėda. Didžiulė, milžiniška gėda. Čia aš kalbu ir iš savo, ir iš savo šeimos, kurioje užaugau, patirties, ir iš daugybės moterų patirčių. Aš prisimenu tą jausmą: tarsi esi pažymėta, lyg raupsuota, kad tavo šeimoje vyksta tiek skausmo keliančių konfliktų, žeminimų, manipuliacijų. Ir atrodo, jog jei visi žinotų, kaip yra iš tikrųjų – jie paprasčiausiai nuo tavęs bėgtų. Štai su tokia gėda mes gyvename“, – pagrindinę tylėjimo priežastį nurodė Vaida.

Tiesos, anot jos, nerodo ir socialiniuose tinkluose viešinamos nuotraukos. „Man moterys sako: „Jūs pažiūrėkite, „feisbuke“ visi tokie laimingi, tokios nuostabios jų šeimos!“ O aš atsakau: „Dievuliau, kad jūs žinotumėt jų gyvenimus – aš žinau labai daug moterų gyvenimų iš arti. Jos keliauja, gyvena prabangiuose viešbučiuose, turi daugybę vaikų, verslų (arba viso to neturi) yra gražios ir pasipuošusios, visą laiką šypsosi. Bet jeigu jūs žinotumėt, kuo jos gyvena, jūs niekada nenorėtumėt būti jų vietoje ir taip nepavydėtumėte“.

Taigi, pirmoji didžioji problema – slaptumas. Būtent jis, anot Vaidos, ir lemia tą didelį skausmą nesugebant išeiti iš skaudžių santykių labirintų. „O kai mes jau galime kalbėtis su kažkuo, tai reiškia, kad mes jau pradėjome sveikimo kelią“, – sakė Vaida.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje “Karštas komentaras”

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (1)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...