Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 4 Ketvirtadienis
 

Skaidrumas ir viešumas neleis Vilniui tapti Europos kultūros provincija

2008-04-18 12:45 | Kultūra | Komentarų

Kultūros ministras Jonas Jučas

2008 m. balandžio 18 d.

Vilnius

LR Kultūros ministrui Jonui Jučui

Nacionalinė programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (toliau VEKS) yra stambiausias kultūrinis projektas Lietuvos istorijoje. Jis finansuojamas iš valstybės biudžeto, t. y. mokesčių mokėtojų pinigų. Tik viešumas ir skaidrumas, kuris nelydėjo šio projekto nuo pat pradžių iki šiandien, padės išspręsti iškilusias problemas ir išvengti klaidų ateityje.

Žiniasklaida daugiausia kalba apie VŠĮ VEKS puotoms ir fejerverkams išleistus ir toliau planuojamus leisti pinigus. Žinoma, labai gerai, kad tokie negatyvūs dalykai viešinami. Tačiau šiuo metu ne mažiau svarbu kalbėti ir viešinti tuos programinius ir ideologinius programos VEKS aspektus, kurie kelia ne mažiau abejonių nei finansiniai klausimai.

Balandžio 8 d. Jūsų susitikimo su ekspertai.eu atstovais metu buvo pritarta, kad ekspertai.eu keliami klausimai yra teisingi ir siūlomi teisingi iškilusių problemų sprendimo būdai. Jūsų paskatinti išdėstyti siūlymus raštu, tai ir darome.

Atsiprašome, kad uždelsėme su siūlymais, tačiau kaip ir visa visuomenė norėjome pirmiau sulaukti VŠĮ VEKS išsamios veiklos ataskaitos už 2007 metus, kaip buvo žadėta kovo pabaigoje.

Tačiau balandžio 16 dieną VŠĮ VEKS mus informavo, kad ji net nesiruošė šios išsamios ataskaitos pateikti iki balandžio 15 dienos, kaip to reikalavo VŠĮ VEKS taryba. Todėl daugiau nebelaukiame ir pateikiame kelis siūlymus, kuriuos įgyvendinus, mūsų manymu, susidariusi situacija labai pagerėtų.

Pirmiausia reikia:

• Paviešinti, kokia VŠĮ VEKS veiklos ataskaita buvo pateikta Kultūros ministerijai už 2007 metus.

• Paviešinti VŠĮ VEKS darbuotojų algas.

• Paviešinti VŠĮ VEKS išsamią veiklos ataskaitą (jeigu tokia yra) Kultūros ministerijai ir Vilniaus miesto savivaldybei už 2006 metus (vien biuro veiklai ir kelių žmonių algoms tik per tris mėnesius buvo išleista virš 257 tūkstančių litų (biuro išlaidų išklotinę pridedame). Taip pat reikėtų sužinoti, koks buvo programos veiklos įvertinimas už 2006 metus, kokie renginiai susilaukė sėkmės ir visuomenės dėmesio (pvz., ar nesukėlė abejonių projektas „Vilnius sveikina Dubliną“ (sąmata 574 tūkst. litų), kurio esmė buvo padovanoti kalėdinę eglutę Dublino miestui. Koks šio įspūdingą sąmatą turinčio projekto tęstinumas?). (Informacija apie šį projektą pridedame)

• Paviešinti programos VEKS, kuri buvo pateikta Kultūros ministerijai 2007 m. gegužės 15 dieną, visus projektus nugalėtojus su išsamiomis sąmatų išklotinėmis ir pilnu pristatymu. (Dokumentą su projektų sąrašu pridedame)

• Paviešinti programos VEKS, kuri buvo pateikta Kultūros ministerijai, visus projektus su sumažintomis išsamiomis sąmatų išklotinėmis. (Dokumentą su projektų sąrašu pridedame)

• Sudaryti galimybę susipažinti su projektais, kurie nelaimėjo konkursų ir nepateko į VEKS programą 2006 m., 2007 m., 2008 m. ir 2009 m.

• Įvardinti visus ekspertus ir nurodyti, kas ekspertavo projektus, nugalėjusius kovoje dėl teisės dalyvauti VEKS programoje.

• Nacionaliniam konkursui „Lietuvos kultūros sostinė 2008” buvo skirta net 100 tūkst. litų, o vertinimui buvo sudaryta kompetentinga komisija su autoritetinga komisijos pirmininke. Konkurso proga buvo surengta net ir spaudos konferencija. Atkreipiame dėmesį, kad 100 tūkst. litų tai viena iš mažesnių numatomų sumų skiriamų VEKS projektams. VEKS programoje yra virš šimto projektų, kurie gerokai viršija minėtą sumą, bet jiems atrinkti nebuvo jokio panašaus viešumo ir tokių komisijų. Todėl reikėtų sužinoti, dėl kokių priežasčių šis mažo biudžeto projektas (apie kurį net nebuvo užsiminta VEKS programos pristatyme 2008 m. vasario 27 d.) sulaukė išskirtinio dėmesio ir reklamos.

• Tiksliai nustatyti ir paviešinti, iš ko buvo finansuojama programa VEKS iki 2008 kovo 2 dienos, nes sulaukėme skirtingų VŠĮ VEKS vadovybės ir valdžios atstovų atsakymų į šį klausimą:

1. Kad programa buvo finansuojama iš „Lietuvos tūkstantmečio paminėjimo“ lėšų;

2. Kad programa buvo finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės lėšų;

3. Kad programa buvo finansuojama iš Lietuvos kultūros ministerijos lėšų;

4. Kad programa buvo finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros ministerijos lėšų;

5. Kad programa buvo finansuojama iš Valstybės rezervo fondo ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšų ir t.t. Kokiais vis dėlto konkrečiais pinigais ir iš kokių šaltinių buvo finansuojama programa Vilnius Europos kultūros sostinė – 2009 iki 2008 m. kovo 2 d.? Atsakius į šį klausimą pavyktų nustatyti, kiek ir kam konkrečiai bei iš kokių šaltinių jau buvo išleista pinigų šiai programai.

• Viešai įvardinti plika akimi matomus privačių ir viešųjų interesų pažeidimus.

• Paviešinti, kaip teigia VŠĮ VEKS, visus sociologinių apklausų tyrimus.

• VŠĮ VEKS atstovai oficialiai teigia, kad yra ilgas sąrašas rėmėjų ir gaunama daug rėmėjų lėšų. Reikia sužinoti ir įvardinti priežastis, kodėl tie gausūs rėmėjai iki šiol neskelbiami ir kokio dydžio yra jų skirtos lėšos.

• Nieko nelaukiant atlikti išsamų ir nepriklausomą finansinį bei programinį VEKS auditą (šiuo metu ministerijos vykdomas auditas iš esmės yra ne VŠĮ VEKS auditas, o kaip žinote, ministerijos programinių lėšų panaudojimo vertinimas)

• Būtų tikslinga suderinti bendrus visuomenės ir valdžios atstovų pasiūlymus ir klausimus FNTT (finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai) dėl projekto "Vilnius Europos kultūros sostinė – 2009".

Tai tik keletas labai svarbių žingsnių, kuriuos reikia atlikti kuo skubiau, kadangi įtarimus, kad VŠĮ VEKS gali falsifikuoti ir keisti dokumentus bei skaičius, jau papildė ir konkretūs faktai: per vieną dieną buvo pakeista arba dingo informacija internetiniame puslapyje, buvo išsižadėta savo ištisus metus kartotų ideologinių šūkių ir pan.

Taip pat norėtume paprašyti Jūsų:

Paskatinti VŠĮ VEKS tarybos narius ir vadovybę greičiau atsakyti į ekspertai.eu klausimus, užduotus 2008 m. vasario 28 d. (klausimai yra internete adresu http://www.ekspertai.eu/viescaronas.html) viešame kreipimesi, nes susikaupė gausybė naujų klausimų, bet nesulaukę atsakymų į pirmuosius, abejojame ar VŠĮ VEKS apskritai nori bendrauti su visuomenės atstovais, nors apie tokį norą teigiama visada.

Taip pat norime paklausti:

VEKS projekte dalyvauja vyriausybės rekomenduota VEKS programos vykdytoja Dailės akademija. Ar VEKS programos vykdytoja Dailės akademija irgi turi tokią pačią tarybą kaip ir VEKS? Kam VEKS projekte atsiskaito Dailės akademija?

Žinoma, kad VŠĮ VEKS tarybos įgaliojimai ir atsakomybė yra daugiau simbolinė, taryba neturi jokių juridinių galių. O kokie Stebėsenos komisijos įgaliojimai ir atsakomybė, ir kokiu principu ji veikia?

Kokia VEKS projekto svarba ir kokios konkrečios pasekmės būtų Vyriausybei ir Lietuvai jei projektas neįvyktų?

Tai tik dalis siūlymų ir klausimų. Paviešinus aukščiau minėtą informaciją ir atsakius į klausimus, būtų galima suformuluoti siūlymus tolesniems veiksmams šioje sudėtingoje situacijoje.

Taip pat primename, jog jau netrukus turėtume sulaukti atsakymų užduotų balandžio 1 d. Vyriausybei (klausimai vyriausybei yra internete adresu http://www.ekspertai.eu/vyriausybei.html), kurie taip pat turėtų gerokai praskaidrinti esamą painią situaciją.

Tik kartu ir susitelkę, nesikratydami atsakomybės įveiksime pasitaikančias kliūtis ir pašalinsime iškylančias problemas. Skaidrumas ir viešumas neleis Vilniui tapti Europos kultūros provincija, kad ir kaip to labai norėtų siaurų politinių žaidimų mėgėjai.

Pagarbiai,

ekspertai.eu vardu

Rolandas Boravskis ir Audrius Nakas

 

 

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...