Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Sisteminė politinė korupcija net nelaikoma blogybe?

2017-04-20 09:34 | Nuomonių ringas | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš šv. Velykas viešojoje erdvėje skambėjo dviejų politikų istorijos, kaip tarnaujama ne viešajam interesui, o siauroms finansinių interesų grupėms. Atspalviai socialdemokratų stovyklos atstovo Mindaugo Basčio ir liberalo Gintaro Steponavičiaus kiek skirtingi, bet veikla panaši.

Prokuratūra pateikia konkrečius epizodus susijusius su G. Steponavičiaus veikla, tačiau čia labiau atkreipsiu dėmesį ne į konkrečias ir aiškiai apčiuopiamas veikas, bet apie sisteminę politinę korupciją, kuri neretai net nelaikoma nusikalstama. Todėl ir G. Steponavičius vaizduoja, kad tikrai nustebo, sulaukęs įtarimų, juk tos subtilios schemos, anot nemažos dalies politikų, visai ne nusikaltimas, o tiesiog gudrumas, atstovavimas savo rinkėjams ar net jaunimo pilietinis švietimas.

Galime palyginti – sisteminė korupcija medicinoje, „pakišos“ gydytojams. Žmonės, atnešantys kyšį gydytojui prieš operaciją, juk taip pat konkrečiai nenurodo, kokiu skalperiu pjauti, kokius vaistus naudoti. Tai „pakiša“ už visumą, o ne už konkretų epizodą. Net Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas sako, kad visai tos „pakišos“ nelaikytinos kyšiu, jų tiesiog nėra, tai yra graži padėka už sunkų ir atsakingą darbą. Na, gal patepimas, kad sklandžiau vyktų sunkus darbas?

Tas pat pasakytina ir apie politinės korupcijos lauką: jei nėra nurodoma tiksliai, už kokio įstatymo priėmimą ta suma, tarsi tai ir nėra papirkimas, o tik labdaringa parama? Kol dar nebuvo uždrausta juridiniams asmenims remti politinių partijų, „MG Baltic“ tikrai ne tik vienam Liberalų sąjūdžiui pompuodavo pinigus, jų atseikėdavo visoms parlamente kiek reikšmingesnę įtaką turinčioms partijoms.

Neretai tie „atsilyginimai“ būna įvilkti į tariamai teisėtus rūbus: kaip finansine parama liberaliam jaunimėliui, jų pilietiniam švietimui – kad jie perimtų, pavyzdžiui, alkoholio pramonės paruoštukus ir juos platintų, kaip nereikia riboti šios pramonės plėtros, didelių pelnų. Štai Vilniaus liberalaus jaunimo pirmininkė Deimantė Rimkutė bei Lietuvos liberalaus jaunimo politinių reikalų koordinatoriaus Justino Stanevičiaus komentarai alkoholio kontrolės tema labai tinkami Dariui Mockui, nors, atrodo, pirminio ryšio ir nėra, bet yra sisteminis ryšys. Arklys arklio už ačiū nekaso.

Buvęs liberalas europarlamentaras Antanas Guoga apie Liberalų sąjūdį teigia, kad „partija gyveno iš šnapso dėžių“ ir ragina nebebūti „MG Baltic“ interesų atstovais politikoje. Ar gali kritiškai mąstantis žmogus patikėti Eligijaus Masiulio galiausiai sugalvota versija, kad tose alkoholio dėžutėse perduodami pinigai yra ne partijai, o jo asmeninėms investicijoms į nekilnojamąjį turtą? O kad liberalų vadovas Eligijus Masiulis ne kartą atstovavo „MG Baltic“ interesams, tai buvo žinoma viešai.

Kas yra Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI), kuris labiausiai susijęs su liberalų partijomis? Mokslinis institutas? Ne, tai – lobistinė organizacija, gausiai finansuojama verslo struktūrų ir įvairiais būdais jiems atidirbantys – tiek viešais pasisakymais žiniasklaidoje, tiek apsilankymais Seimo komitetų posėdžiuose, kur svarstomi su jų rėmėjų verslais susiję klausimai.

LLRI „Rėmėjų kolegija“ įmantriai išdėstoma pagal rėmėjų sumas – deimantiniai, auksiniai, sidabriniai ir kitokio rango rėmėjai (http://www.llri.lt/prisidekite/llri-remejai) . Čia vieni iš pirmųjų rikiuojasi „MG Baltic“ , Lietuvo aludarių gildija, tabako gigantas „Philip Morris Baltic“ kiti. Šios organizacijos dažni komentarai viešojoje erdvėje yra ne tiek ekspertiniai, kiek lobistiniai, viešųjų ryšių dalis, taip darant įtaką politiniams sprendimams. Juk akivaizdu, kad LLRI yra to korupcinio mechanizmo dalis, nors visi pervedimai yra legalūs, „skaidrūs“. Bet esmė – korupcinė: viršų ima ne viešasis, o siauro verslo interesas už tam tikrą pinigų sumą. LLRI nuo pat įsikūrimo turėjo išskirtinius santykius su liberalų partijomis. Beje, į Liberalų sąjūdį dabartinis vadovas Remigijus Šimašius atėjo iš LLRI prezidento posto.

„MG Baltic“ byloje kaip specialusis liudytojas apklausiamas liberalas Šarūnas Gustainis. Neseniai patekęs į Seimą 2015 m. gruodžio 2 d. Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje net per daug atvirai ir neprofesionaliai atstovavo alkoholio pramonės interesus. Dar neperpratęs visų mechanizmų Seime, pristatinėjo alkoholio pramonei palankų įstatymą, tai jam iš šono vis talkindavo ir patikslindavo, ko tikrai verslas nori, Romas Apulskis, Legalaus verslo aljanso (buvusi Stipriųjų alkoholinių gėrimų asociacija) prezidentas.

Liberalai jau bijo tuoj pat po susitikimo bėgti vykdyti „MG Baltic“ lobisto R. Apulskio prašymus, pasirodo, to vaidmens ėmėsi nauja seimūnė Aušra Maldeikienė, praėjusių metų gruodžio 20 d. susitikusi su R.Apulskiu ir tą pačią dieną registravo Akcizų įstatymo projektą, palankų alkoholio pramonei.

Beje, R. Apulskis jau kelis dešimtmečius susijęs su „MG Baltic“ verslu. Jis taip pat Baltijos gėrimų pramonės aljanso prezidentas (ABBI). Ankstesnis šios organizacijos adresas Jasinskio g. 16 buvo tas pats, kaip ir „MG Baltic“, kuri valdo alkoholio verslus. Buvęs vienas „Stumbro“ vadovų ir „Mineraliniai vandenys“ valdybos narių yra ABBI direktorius Arnas Paulius. R. Apulskis dirbo Romano Raulynaičio advokatų kontoroje, o minėtas asmuo yra „MG Baltic“ valdybos narys.

Nesu matęs „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus, kad jis pats savo verslo klausimus spręstų Seime. Tai daro per žemesnio rango asmenis, geriausiai per neoficialiai lobistinį interesą vykdančias asociacijas, „institutus“, „tyrėjus“, „labdaros fondus“. Tačiau neabejoju, kad toms politinės korupcijos schemoms, sistemai ateina galas.

Juozas Dapšauskas

Sveikatingumo metų iniciatorius, „Už blaivią“ iniciatyvinės grupės koordinatorius

 

Komentarai

 

 

 
 1. Paaiskinkite man nesupratingam: Kokia nauda MG Baltic is sugrieztinto vartojimo kreditu isdavimo istatymo pataisu? says:

  Paaiškinu durnam: Tai nenaudinga tik kredito unijoms, kurios ir pajėgios tik vartojimo kreditus išdavinėti, o labai naudinga švedų bankams, kurie uždirba iš verslo kreditavimo bei valdo visą Lietuvos finansų rinką. MG Baltic koncernas yra ilgalaikis SEB banko klientas, ten jis ir kredituojasi. Švedai paprašė, kad D.Mockus kredito unijoms “prisuktų deguonį”, tai MG Baltic koncernas per seimūnus liberastus tai ir padarė (aišku, ne už dyką – paėmė iš švedų bankyrių pvz. 250.000 eurų, o Masiuliui atidavė iš jų tik 106.000 eurų, dar Steponavičiui 5.000 eurų numetė…)

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. vienintelis teigiamas dalykas iš šios daugumos, kad nenusilenkė Mockaus koncernui

  Thumb up 5 Thumb down 1

 3. ŽINGSNIS SKIRTAS SUSITAIKYMUI SU TAUTA

  Puiku, kad mes susimastėm apie emigraciją, bet daliniai sprendimai nėra išeitis iš radikalios situacijos, kurioje atsidūrusi Lietuvos valstybė.

  Kad žmonės grįžtų į tėvynę manytina, visų pirma būtina pažaboti antstolių veiklą nes viena iš pagrindinių emigracijos priežasčių yra ne mūsų piliečių skolos, o Civilinio proceso kodekse numatyti šių skolų išieškojimo terminai ir skubiausiai juos reikia peržiūrėti. Na kodėl žmogus skolą turi atiduoti tuoj pat arba rytoj? Kaip pavyzdį rašau: kodėl 1000 eurų žmogaus skola negalėtų būti išdėstyta metams, 2000 eurų skola 2 metams ir taip t.t?

  Tai būtų nepaprasti lengva pasiekti – išdėstyti skolas ilgesniam gražinimo terminui, privačių antstolių kontorų funkcijas perdavus Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, kuri ir šiandien jau turi įsivedusi svertus ir kontroliuoja skolų išieškojimo procesą?

  Privačių antstolių oficialus lupikavimas valstybėje vykdomas niekuo nepagrįstais – išlaužtais iš piršto, hipotetiniais jų darbo užmokesčio paskaičiavimais ir vien tik fizinių asmenų praturtėjimo sąskaita Civiliniam kodekse yra pagrįsti skolų išieškojimo terminai – tuoj pat arba jei gausi įrodymą kurio turinčiam skolų neįmanoma gauti, po 6 mėnesių. Tai yra nedidelio skaičiaus fizinių asmenų neadekvatus atliktam darbui uždarbis yra pagrindinė šiandienė Lietuvos demografinės padėties priežastis. Be to būtina esant tokiai milžiniškai emigracijai valstybėje, įstatymu visiškai uždrausti antstoliams parduoti paskutinį-jį žmogaus būstą.

  Perėmus privačių antstolių kontorų funkcijas Lietuvos valstybei, šiai nereikėtų niekur skubėti skolų išieškojimuose ir žmogus realiais terminais galėtų jas lengvai atiduoti. Daugybė mūsų piliečių emigruoja ir vien dėl to, kad čia – skurdo pakalnėje turi nepakeliamų skolų ir dirbdami už minimumą nebegali jų tuoj pat atiduoti.

  Vargo skolos ir privačių antstolių turtas įgytas parceliuojant žmonių viso gyvenimo triūsą už grašius – sėja neviltį, griauna šeimas, varo tautiečius iš tėvynės ieškotis teisingesnio duonos kąsnio.

  Valstybė ir jos valdantieji savo neracionaliais sprendimais ir sukūrė skurstančių, emigruojančių armiją, todėl valstybė stabdydama emigraciją ir turėtų prisiimti prievolę padėti atiduoti skolas, išdėstydama jų grąžinimą realiems periodams.

  Rasa Dasira rašo: Oi, oi kokią skaudžią temą daugeliui lietuvių jūs čia palietėt Rimantai. Tos paskolos ir išvijo didžiulę dalį mūsų tautiečių.

  Dainius Lukenskas rašo: Kai gavau pirma laišką iš antstolių, jis man kainavo 100 Lt. Skyrybų procesas, už kuri pasirodo reikėjo mokėti, atsiuntė antstolis, o ne aš tiesiogiai gavau laišką apmokėti iš teismo rūmų, pabrango gal 8 kartus. Alimentus pradėjo kontroliuoti nors jie buvo mokami. Buvo areštuotas turtas, keli sklypai, kurie ir taip atitektu vaikams, buvo pirkti vaikams. Naudojamasi viskuo ką gali atimti, vėlavimas sumokėti už šiukšles, suniokoti šeimą, šeimos turtą. Tokie veiksmai turėtų nesibaigti šakėmis užtvertais keliais :) tai turėtų baigtis tikru pragaru, nes būtent tai patiria bėgantys piliečiai, palikdami namus, tėvus, vaikus.

  Ramūnas Jazdauskas rašo: Būtent, antstoliai ir varo visus darbingus į emigracija, nes 1000 euru skola, ne-detalizuojama, o per antstolius išauga iki 3000, apribojant tau, bet kokias gyvenimo galimybes. Dažnai atimant visiškai visas pajamas nežiūrint, kad tau priklauso pragyvenimui.

  Arvydas Ugenskis rašo: Dar reiktų atšaukti liberalo Šimašiaus, buvusio teisingumo ministro, įsakymą pagal kurį bankai pardavę klientų įkeistą turtą ir neatgavę savo pinigų, turi teisę toliau piliečius smaugti atsiimant neatgautus pinigus. Nors jų pačių nekilnojamojo turto vertintojai tą turtą vertino ir rizika turėtų gulti išimtinai ant banko pečių, kaip visame pasaulyje.

  Privačių antstolio kontorų funkcijų perdavimas Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos būti pirmas valdančiųjų žingsnis stabdant emigraciją, gerinant demografinę padėtį valstybėje,
  žingsnis skirtas susitaikymui su tauta.

  Lietuvos Valstybės Partija.

  Thumb up 4 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...