Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

“Sistema”, veikianti kaip “cosa nostra”, ieško būdų išlikti

2007-03-27 08:49 | Politikų tribūna | Komentarų

Andrius Kubilius

Seimo vicepirmininkas, Tėvynės sąjungos pirmininkas

Praėjusi savaitė įeis į Lietuvos istoriją – paskelbti liudininkų parodymai atskleidė, ką per 17 metų pavyko Lietuvoje sukurti. Šalia kitų svarbių ir neabejotinai naudingų Lietuvai dalykų – pavyko sukurti ir korumpuotų įtakų bei neskaidrių įtakų sistemą, kurią toliau ir vadinsiu žodžiu “sistema”, nes žodis “valstybininkai” tam visai netinka.

"Sistema" yra itin gaji ir gyvybinga, turinti daug gynybinių pajėgumų, naudojanti pačias įvairiausias taktikas – nuo viešo šantažo ir neslepiamo keršto iki paprasčiausio vilkinimo, tikintis, kad laikas viską užmaršins.

Praėjusią savaitę nuo atskleistų liudijimų buvo ginamasi, kaip visada, trafaretiškai – nekalbėti apie esmę, kalbėti apie šalutinius reikalus kaip apie pagrindinius, kad tik nereikėtų diskutuoti apie pagrindinius dalykus. Tokią reakciją buvo galima iš anksto prognozuoti ir prognozės visiškai išsipildė – žinomi asmenys ir žinoma žiniasklaida bandė pagrindinį dėmesį skirti ne tam, ką atskleidė stenogramos, bet tam, ar jos buvo paviešintos teisėtai, ne tam, kaip atrodo mūsų valstybės valdžia, kurią aktyviai formuoja “Dujotekana”, bet tam, kaip atrodo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, atlikusio tyrimą, valdžia. Ir tolesnius sistemos veiksmus yra nesunku prognozuoti. Bandymas išvengti atsakymų į klausimus, taip pat ir tų, į kuriuos privalo atsakyti valstybės vadovai, nereiškia, kad tie klausimai bus užmiršti. Atvirkščiai, kuo ilgiau bus elgiamasi ciniškai, vaizduojant, kad nieko neįvyko, kuo ilgiau bus vilkinama, tuo aštriau tie klausimai bus užduodami, tikintis aiškių atsakymų iš vis aukštesnes pareigas užimančių valstybės vadovų.

O klausimai yra labai aiškūs:

1.Liudijime Seimo komitetui teigiama, kad, atėjus lemiamam “Mažeikių naftos” akcijų pardavimo laikui, R.Stonys per tarpininką premjerui A.Brazauskui pareiškė, kad jis turėtų paskambinti Kazachstano prezidentui N.Nazarbajevui ir pasakytų, kad įmonė bus parduota kazachams. Tai būtų savotiška garantija. Jei “Mažeikių naftą" būtų įsigijusi “Kazmunaigaz”, buvo numatyta įsteigti įmonę tarpininkę, kuri panašiai kaip “Dujotekana” milijonus būtų skirsčiusi tiems, kam reikia. Jei A.Brazauskas nesutiktų paskambinti, tai, “mes čia pasidėliojome, ir mes jį nuimsime ir pakeisime”. Kaip žinoma, A.Brazauskas, nors ir stengėsi, bet nesugebėjo realizuoti “kazachų atvesdinimo” plano ir buvo nuimtas.

2. Liudijime taip pat tvirtinama, kad “Dujotekanos” grupuotė dalyvavo naujos koalicijos kūrime ir dalyvavo parenkant ministrą pirmininką, ministrus, viceministrus, pvz., ūkio viceministrą Vytautą Naudužą, kuris turėjo tapti grupuotei priimtinas kandidatas į “Mažeikių naftos” valdybos pirmininko pareigas.

Kita vertus, liudijime teigiama, kad “Dujotekana” įkurta su Rusijos specialiųjų tarnybų žinia bei paties prezidento V.Putino sutikimu, kad per ją “Rusijos institucijos” galėtų siekti savo interesų Lietuvoje įgyvendinimo. “Dujotekanai” A.Brazausko ir “Gazpromo” rūpesčiu buvo sukurtos ypač palankios sąlygos pasirašant “Lietuvos dujų” akcijų paketo pardavimo “Gazpromui” sutartį. VSD pareigūnai aktyviai dalyvauja, gindami “Dujotekanos” interesus “Kauno energijoje”.

Jeigu šie liudijimai atspindi tikrovę, tai reikštų, kad Lietuvos vyriausybės yra sudaromos ir nugriaunamos pagal “Rusijos institucijų” užmačias ir sumanymus, padedant atsakingiems Lietuvos valdininkams ir VSD. Kitais žodžiais tariant, teigiama, kad svarbios valstybės institucijos per “Dujotekaną” bei VSD yra užvaldytos kitos valstybės specialiųjų tarnybų, o svarbiausi šalies politikos reikalai sprendžiami Kremliaus kabinetuose. Tokios prielaidos turi būti kuo skubiausiai ištirtos, nes tai jau net nebe grėsmė nacionaliniam saugumui, tai nacionalinio saugumo pažeidimai, keliantys grėsmę valstybės nepriklausomybei bei demokratijai. Tenka tik stebėtis, kad iki šiol nebuvo sušaukta Valstybės gynybos taryba, kuri kartu su Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu apsvarstytų susidariusią padėtį.

3) Liudijime Seimo komitetui teigiama, kad R.Stonys ir jo grupuotė, siekdami jiems palankesnio Seimo komiteto VSD tyrimo nušvietimo žiniasklaidoje, mokėjo dideles sumas atskiroms žiniasklaidos priemonėms. Tokie korupciniai sandoriai kelia rimtą grėsmę demokratijos pagrindams ir taip pat turi būti ištirti. Turi būti ištirta visa korupcinių įtakų, formuojant visuomenės nuomonę, sistema ir tokia sistema turi būti demontuojama.

4) Liudijime Seimo komitetui teigiama, kad tie VSD pareigūnai, kurie bandė tirti “Dujotekanos” įtakas aukštiems valstybės pareigūnams, buvo persekiojami departamento vadovybės. Tai nėra vien tik paprastas vadovų bandymas susidoroti su nepaklusniais ar nepalankiai liudijančiais pavaldiniais. Jei tai pasitvirtintų, reikštų, kad ši valstybei ypač svarbi institucija buvo kitos šalies specialiųjų tarnybų arba savųjų interesų visiškai užvaldyta. Tai taip pat reikštų, kad šios institucijos vadovai sulaužė priesaiką tėvynei ir turi už tai atsakyti pagal atitinkamus Baudžiamojo kodekso straipsnius.

Štai tokie ir panašūs klausimai kyla kiekvienam, kuris susipažino su stenogramomis. Į tokius klausimus atsakymus turi duoti šalies vadovai. Ir reikia ne pareiškimų ar susirūpinimų, o konkrečių veiksmų, kurie parodytų, kad vadovai mato problemas ir žino bei siekia jas spręsti. Sistema turi būti ardoma veiksmais. Jeigu tie, kurie privalo tai daryti, nedaro, tai reiškia tik tai, kad jie patys susitapatina su "sistema", kad jie tampa "sistemos" dalimi.

Kai kas sako, kad mes reiškiame socialdemokratams ultimatumus ar kad mes reikalaujame A. Pociaus galvos. Tokie teiginiai yra neteisingi. Mes norime sužinoti aiškų atsakymą į vieną klausimą – ar socialdemokratų lyderiai suvokia problemų mastą, ar turi noro ardyti "sistemos" tinklą, ar patys yra tos "sistemos" kūrėjai ir puoselėtojai. Arvydo Pociaus problema yra tik maža dalelė, bet tapusi aiškiausiu testu – atsakančiu į klausimą, kas yra kur – kas su "sistema", o kas bando ją išardyti. Iki šiol socialdemokratai elgėsi taip, lyg jie patys yra "sistemos" dalis. Šiandien planavome pokalbį, kuriame tikėjomės išgirsti ir aiškias socialdemokratų nuostatas. Nuo to priklausytų ir mūsų tolesni santykiai. Deja, iš rytinio pokalbio su Premjeru supratau, kad tokio pokalbio šiandien nebus, o ar bus vėliau – tuo nesu įsitikinęs. Tai irgi yra iškalbinga detalė, verta apmąstymo.

Šiandieninė situacija Lietuvoje tampa kažkuo panaši į sovietinio laikotarpio, ypač į jo pabaigos, – problemos aiškios, valdžios sprendimų nėra, todėl visuomenė vis labiau piktinasi, kad valdžia apsimeta kvailele ir nesuprantančia, ko ji nori. Visuomenė tokioje situacijoje tik radikalėja.

Valdžia turi valdyti, tai yra duoti aiškius atsakymus į aiškius klausimus. To nėra valstybės saugumo reikaluose. Kai valdžia nuo tokių klausimų kaip strutis slepia galvą smėlyje, kyla natūralus klausimas, kodėl ji taip elgiasi.

Kodėl, pavyzdžiui, premjeras taip tariamai ramiai į viską žiūri ir kodėl jam niekas neužkliūna – matyt, todėl, kad jis tikrai žino, jog "sistema" visa ir visada taip veikia. Pocius ir Januška tokiu atveju yra kalti tik tuo, kad jų veiksmai buvo paviešinti.

Žmogui, kuris nėra "sistemos" dalis, yra siaubinga tai matyti. Tuo tarpu tie, kurie yra "sistemos" dalis, nieko siaubinga nemato. Tiesiog normali kasdienybė – ir keista, kad kažkam jos vaizdas kelia siaubą. Ir ne mažiau siaubinga, kad valdžios lyderiai, kurie yra atsakingi už tai, kad atsiskleidus "sistemos" paveikslui į tai būtų nedelsiant ir griežtai reaguojama, į tai visai nereaguoja.

"Sistema" vis labiau veikia kaip “cosa nostra” – vieni kitus dengia. Ir tai tampa jos pagrindiniu rūpesčiu – kaip išgyventi. Kaip rodo kitų šalių patirtis, tokios "sistemos" save galų gale ir paskandina. Kartu su tais, kurie ją dengia. Neišoperuotas pūlinys neišvengiamai užkrečia visą kūną.

Jeigu valstybės vadovai nesiruošia operuoti vis labiau sergančio ligonio, akivaizdu, kad atsiras kitų būdų, kaip atlikti gydymo operacijas. Kuo ilgiau bus delsiama, tuo operacijos bus radikalesnės. Kuo labiau bus bėgama nuo garsiųjų pažymų, tuo daugiau tikimybės, kad jos vis tiek pasieks Seimą.

Pagal 2007-03-26 spaudos konferenciją

 

 

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...