Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 12 Ketvirtadienis
 

Šiaulių Moters ir vaiko klinika – mamai ir vaikui palanki ligoninė?

2018-09-12 11:48 | Nuomonių ringas | Komentarų

Gimdyvė suabejojo, ar Šiaulių Moters ir vaiko klinika - mamai ir vaikui palanki ligoninė

Justė Lipinskienė

Šiauliuose gimdyvėms pagimdyti ,,padeda” policija, jos turi kvėpuoti rūkančių gydytojų tabako dūmais. Tai mamai ir vaikui palanki ligoninė?

Po truputį atsigauna mano dvasia nuo patirtų įspūdžių Šiaulių Moters ir Vaiko klinikoje, bet juos pažadino naujos dramatiškos istorijos, kai gimdyvėms talkina ne tik rūkantys gydytojai, bet ir policija. Gimdymo terminas jau buvo praėjęs prieš 4 dienas. Tad prasidėję stiprūs sąrėmiai nenustebino – labai jų laukiau, tiksliau, labai laukiau susitikimo su vaikučiu. Po ketvirto sąrėmio sunerimau, nes jie tęsėsi ilgai ir kartojosi dažnai. Visgi ketvirtas nėštumas – viskas vyksta greičiau. Nusprendėme iškart vykti ligoninėn.

Vyras atvežė iki Šiaulių Moters ir vaiko klinikos ir, pastatę automobilį šalia esančioje aikštelėje, iš lėto artinomės prie durų. Buvo labai intensyvūs, ilgi, varginantys sąrėmiai. Iš lauko įeiti į moterų priimamąjį (taip pat vaikų ir naujagimių priimamąjį) reikia pro pusiau uždarą koridorių, kur mudu su vyru pasitiko keturios rūkančios – baltais chalatais vilkinčios – moterys. Koridorius buvo pilnas dūmų. Beje, ant sienos buvo pakabintas užrašas „RŪKYKIME KULTŪRINGAI !“, tarsi kviečiantis besilaukiančias ir su naujagimiais atėjusias mamas prisijungti. Iš pakabinto užrašo galima suprasti, kad šios darbuotojos ne šiaip išsmuko sutraukti po cigaretę, bet moterų (gimdyvių) ir naujagimių priimamojo prieigos yra su ligoninės administracija suderinta rūkymo vieta! Suvimdė. Tikrai.

Bet jutau artėjantį susitikimą su vaikiuku, tad iš visų jėgų pro dūmus „yriausi“ link priimamojo. O ten tuščia. Niekas nepasitiko (gal nebaigtas cigaras..?). Po kelių minučių vyras pradėjo garsiai kviesti pagalbą, sakydamas, kad laukia ketvirtas gimdymas ir jis jau labai greitai! Netrukus atėjo seselė, ji paklausė vardo, pavardės ir kt. Atpėdinęs pagyvenęs ir rūstus gydytojas lėtu žvarbiu balsu liepė mane aprengti. Pasakėme, kad aš turiu atsivežusi savo gimdymo marškinius – jie specialiai šiai progai pagal senovinį prausynų paprotį draugių išsiuvinėti, papuošti, linkėjimų prikrauti. Iš personalo supratau, kad arba jie nesuprato lietuviškai, arba kad jiems nepatiko mano prašymas. Paprašiau, kad vyras man paduotų švarius, maišelyje atsivežtus šventinius marškinius. Pasakiau, kad nenoriu gimdyti su jų belyznoje išmirkytais rūbais. O gydytojas ne dviprasmiškai pasakė: „gimdysi su šitais“.

(Pirmą vaikelį gimdžiau Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose, ten net skatinama gimdyti su savo rūbais. Nereikia specialaus chalato ir vyrui, nes mokslo įrodyta, kad „namų bakterijos“ negali pakenkti.)

Tuomet sąrėmio metu buvau perrengta ligoninės apiplyšusiais marškiniais. Jeigu būčiau nesileidusi perrengiama, turbūt būtų iškvietę policiją ir palaikę agresyvia, personalui pavojų keliančia gimdyve?

Labai smulkiai aprašiau, nes dabar jau atsiminimai smarkiai įsirėžę atmintin. Norisi viską išsakyti.

Kai pagaliau mane „paruoštą, švarią“ (nesu tikra ar personalas buvo švarus, po savo parūkymo. Aš tai iš savo jaukių namų atvažiavau…) patikrino, kaklelis buvo atsivėręs 10cm, mane užkėlė ant lovos ir liftu nukeliavome gimdyklon. Gydytojas atsistojo prie sienos, šonu į mane. Akušerė stovėjo priešais mane, stebėjo veiklą. Ji švelniu balsu priminė, kad, kai pajausiu stangą, reiks stumti ir tuojau pasimatysiu su vaikeliu. Pajungė aparatus, apjuosė pilvą juosta, vaiko toniukai buvo geri. Tada, kaip jie sakė, pagal visą jų ligoninės tvarką, reikia nuleist vandenis, gydytojas griežtai liepė prakirpt vandens pūslę. Prakirpo. Vandenys buvo žali. Jis, toliau stovėdamas prie sienos liepė stumti. Pasakiau, kad dabar ne sąrėmis. Bet jis primygtinai liepė stumti, gąsdino, kad miršta vaikas. Akušerė žiūrėjo į mane švelniomis akimis, glostė pilvą, jaučiau, kad viskas gerai. Nebegirdėjau gydytojo griežtumo, tiesiog, laukiau laiko, laukiau sąrėmio. Sulaukiau, vaikelis tuojau ir gimė. Naujagimių gydytoja pasakė, kad viskas gerai, vaikiukas sveikas. Uždėjo jį man ant krūtinės.

Gydytojų bandėm prašyti, kad virkštelė nebūtų kerpama iš karto, o pirma leidžiama užgimti placentai ir nukerpama tik po kelių valandų. Tą laiką ji gulėtų dubenyje, pakeltame virš vaikelio, kad kuo daugiau kraujo sugrįžtų į vaikelio organizmą. Tokia praktika yra normali Vilniaus ir Kauno klinikose, jau nekalbant apie Vakarų Europą, kur virkštelė būna iš vis nekerpama, kol po kelių dienų atsidalina pati. Bet mus aptarnaujantys gydytojai nebuvo taip nei darę, nei girdėję. Akušeris ginekologas teigė, kad per kelias minutes nenukirpus virkštelės nukraujuos mama, o naujagimių gydytoja, kad nukraujuos vaikas ir ant savo krūtinės turėsiu „lavoną“ (taip ir pasakė). Kas yra absurdiška ir kelia klausimų dėl gydytojų kompetencijos… Jei ir įmanomos komplikacijos, tai tik elgiantis ypač neatsakingai. Manau, kad gydytojai, šios srities specialistai ne tik turėtų susigaudyti kaip vyksta kraujotaka tarp vaiko, placentos ir mamos, bet būti susipažinę su šiuolaikinėmis gimdymo tendencijomis ir, pagal galimybes, jas taikyti, kad gimdymas būtų sklandus ne tik mediciniškai fizine prasme, bet ir psichologiškai, būtų harmoningas mamai ir kūdikiui. Juk šis procesas turi įtakos ir tolesniems vaiko, mamos ir netgi tėčio santykiams, pogimdyvinės depresijos atsiradimui ir daugybei kitų dalykų…

Taigi, virkštelė buvo nukirpta dar pulsuojanti, o placenta ištraukta už virkštelės nesulaukus natūralaus jos gimimo. Aš tik bučiavau mažylį, sveikinausi, mylavau.

Placentą pasiprašėme parsivežti namo. Pora pagalbinių darbuotojų prunkštelėjo išgirdę mūsų tokį norą, bet akušerė mielai sutiko. Tik nežinia kodėl teko rašyti prašymą ligoninės direktoriui. Mes laikomės tradicijos visų vaikų „namelius“ pakasti po naujai sodinamais vaikų medeliais. Buvome tam pasiruošę, turėjome gražiai išpieštą indą skirtą placentai. Ilgai ligoninėje neužsibuvome – po šešių valandų nuo gimdymo, parašę prašymą, iškeliavome į savo namus. Išeinant su mažutėliu kūdikiu ant rankų, mūsų vėl laukė rūkančios moterys, baltais chalatais. Mintyse palinkėjau joms sveikai gyventi ir nesirgti. Jos mums, tikriausiai, linkėjo to paties…

Neminiu nei vienos pavardės, nes nenoriu apjuodinti jokio žmogaus. Nelaikau pykčio ir nenoriu, kad kas pyktų ant manęs. Tik noriu, kad žmonės taptų žmoniškesni, kiekvienas sau padarytų išvadas ir taptų jautresni savo artimui.

Komentarai

 

 

 


 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities”
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...