Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Šeimos stiprinimas. Svarbu susivokti, kas ji yra ir kaip jai padėti

2017-11-14 11:16 | Nuomonių ringas | Komentarų

„Už blaivią“ koordinatorius Juozas Dapšauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Juozas Dapšauskas, Sveikatingumo metų iniciatorius

Nors ir buvo įnirtingai raginama kai kurių ideologiškai orentuotų organizacijų bei dėstytojų, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė nepasirašytų Šeimos stiprinimo įstatymo, tačiau Prazidentė neįžvelgė priimame įstatyme jokios diskriminacijos ir lapkričio pradžioje jį pasirašė. Šia proga pradėta rimta diskusija apie šeimos politiką, jos vietą visuomenėje, valstybėje.

Akivaizdu, kad šeimos, santuokos institutas išgyvena sunkius laikus, o kai kas net visai nebesupranta, kas yra šeima. Konstitucija sako: „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“, tačiau jau kai kuriuose sluoksniuose nebežinoma ir manoma, kad šeima galbūt yra ir dvilyčių draugystė, o gal ir žmogaus bei augintinio gyvūno sąjunga yra šeima. Tai yra valstybės pagrindas? Jei toks pagrindas, tada apie kokį tvarų ir patikimą pastato statymą galime kalbėti?

„Šeimos vieta“

Tačiau čia kalbėsiu ne apie, atrodytų, savaime aiškius šeimos apibrėžimus, bet apie kiek konkretesnes problemas su kuriomis susiduria šeimos.

Neseniai socialiniame tinkle „Facebook“ sklandė nuotrauka su policijos mašina pastatyta į „Šeimos vieta“ pažymėtą automobilių stovėjimo vietą. Policija išplatino pranešimą, kad jokio čia nusižengimo nėra, policija tuo metu vykdė svarbią užduotį, o ir pats ženklas nėra apibrėžtas Kelių eismo taisyklėse – tarsi formaliai viskas ir tvarkoje.

Tačiau tai atskleidė kiek platesnę problemą: prekybos centrų iniciatyva įrengtos automobilių stovėjimo vietose „šeimos su vaikais“, „šeimos vietos“ vietos yra visiškai nepaisoma. Tai parodė ir policijos pozicija, tai pastoviai demonstruoja eiliniai prekybos centrų lankytojai: jei už statymą „Šeimos vieta“ nėra baudžiama, tada į šį ženklą galima paprasčiausiai nekreipti dėmesio.

Pasistačiusiems, kuriems nepriklauso, savo transporto priemones „šeimos vietoje“ esu ne kartą pasakęs, kad „palikote vaiką bagažinėje“, pasimeta, bet susivokę, ką tuo noriu pasakyti, neretai pasipiktina, kas čia jiems drumsčia ramybę ir priekabiauja, kai kas atsako, kad jie ir yra neva šeima.

Mažamečius vaikus auginančioms šeimoms svarbiausia yra ne tik tai, kad transporto priemonės pastatymo vieta yra arti prekybos centro durų, bet kad pačios vietos yra erdvesnės, patogiau iš mašinos išimti kėdutes, vežimėlius neapibraižant kitų mašinų. Taip pat šios vietos yra arti pėsčiųjų takų ir nereikia pereiti važiuojamosios dalies. Ši saugumo situacija yra itin aktuali atvažiuojantiems kartu su keliais mažamečiais vaikais.

Situacija su policija dar kartą parodo: jei nėra oficialaus draudimo ir baudimo, o tik švietimo ir rekomendacinio pobūdžio ženklas, tada jo nepaisoma. Čia atsakymas ir visiems tiems liberalams, kad nereikia draudimų, reikia tik švietimo. Beje, draudimo ir tam tikro baudimo pobūdis turi ir šviečiamąjį poveikį.

Vaikams augti geriausia darnioje, pilnoje vyro ir moters šeimoje

Mokslininkams nekyla esminės abejonės ir klausimo, kad geriausia ir sveikiausia vaikams augti pilnoje ir darnioje vyro ir moters pagrindu sukurtoje šeimoje. Suprantama, gyvenimas dažnai yra sudėtingas, tad tenka priimti ir tokias situacijas, kurios neatitinka to idealaus siekinio ir modelio.

Neretai vienišos mamos vertos išskirtinės pagarbos: kartais jos parodo net dar didesnę moralinę atsakomybę, kai padariusios klaidą nesigriebia aborto, o prisiima pasekmes ir gimdo bei augina vaikutį, tačiau tai nereiškia, kad yra logiška skatinti „vienišų mamų“ reiškinį, nes tuomet valstybei tenka prisiimti didesnę naštą tiek socialine, tiek finansine prasme.

Ekonominės paskatos vaikus auginančioms šeimoms

Lietuvoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, suprasdama šeimos svarbą valstybei tiek moraline, tiek demografine prasme, ėmėsi įvesti vaiko pinigus. Suma, akivaizdu, pradžiai yra neadekvati vaikus auginančių šeimų poreikiams, bet kryptis aiški ir duodanti gerą toną.

Neabejotina, kad kitais biudžetiniais metais ta suma dar bent dvigubės. Lenkijoje įvedant tikrai ženklius vaiko pinigus (500 zlotų – 115 eurų per mėnesį), abejojantys arba prieštaraujantys sakė, kad tai yra nepakeliama našta biudžetui, kad šia parama naudosis asocialios šeimos, tai bereikalingas pinigų iššvaistymas.

Tačiau patirtis akivaizdžiai parodė, kad nauda pranoko geriausius lūkesčius ir paneigė bet kokius nuogastavimus: ženkliai sumažintas skurdas šeimose auginančiose vaikus, padidėjo gimstamumas, dėl šeimos orumo stiprėjimo būtent sumažėjo asocialių šeimų. Ekonomine prasme taip pat šaliai naudinga: padidėjo vidaus vartojimas.

Verslo „nuolaidų“ paketai šeimoms – neretai kelia nuostabą. Dažnai siūlomi nuolaidų rinkiniai šeimai – neretai skirti tik 3 asmenims. Jei šeima 4 ar 5 asmenų, tada turi mokėti kaip už du paketus be jokių esminių nuolaidų. Tarsi išankstinė orientacija yra, kad pora turi turėti tik vieną vaiką, o jei turi 2, o ką jau bekalbėti apie 3 ir daugiau, tai prašoma mokėti kaip už suaugusius.

Kad nebebūtų poreikio negimusios gyvybės naikinimui

Skaudi problema šiandieninėje visuomenėje yra ir abortų krizė, kuri paliečia tiek pavienius žmones, tiek šeimas, jų pasekmės ir fizine, ir psichine prasme turi ilgalaikės reikšmės. Dar praėjusios Seimo kadencijoje buvo registruota įstatymo iniciatyva labiau riboti abortus. Visiems turi būti akivaizdu, kad abortas yra nehumaniškas veiksmas, tačiau ar vien kėlimas šio klausimo jį išsprendžia? Gal reikėtų uždrausti abortus su būtent ilgu jo įsigaliojimo terminu?

Ir laukiant įstatymo įsigaliojimo, nuosekliai stiprinant socialinę pagalbą šeimoms (tie patys vaiko pinigai ir kitos priemonės), šviečiant apie abortų žalą, pasiekti, kad kaip ir nebebūtų ką uždrausti. Sukurti rimtą prevencinę programą, kad atėjus abortų draudimo įsigaliojimo laikui, išnyktų tiek ekonominės, tiek moralinės paskatos taip elgtis. Kad ir pats draudimas būtų kaip ir nebeaktualus.

Taigi Šeimos stiprinimo įstatymas duoda startą labai konkrečių problemų sprendimui, kurių tikrai yra daug, bet jos įveikiamos, jei tik suprasime šeimos instituto svarbą visuomenei ir valstybei.

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...