Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 2 Antradienis
 

Seimas svarstys siūlymą įstatymu pripažinti Astravo branduolinę elektrinę keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

2017-06-13 16:34 | Politika | Komentarų (27)

KK nuotr.

Seimas svarstys Branduolinės elektrinės, statomos Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, pripažinimo nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai įstatymo projektą Nr. XIIIP-835. Teikiamu teisės aktu siūloma, kad Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymo 3 straipsnio 1–5 dalimis ir atsižvelgdamas į pateiktą Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertinimą dėl Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės (Astravo BE), pripažintų Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomą branduolinę elektrinę nesaugia branduoline elektrine, kuri kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Pasak projektą pristačiusio energetikos viceministro Simono Šatūno, projektas teikiamas atsižvelgiant į Energetikos ministerijos parengtą vertinimą dėl Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės.

Viceministro teigimu, Astravo BE yra arčiau kaip 100 kilometrų nuo Lietuvos Respublikos sienos, todėl dalis Lietuvos Respublikos patenka į jos išplėstinę avarinio planavimo zoną. Baltarusija nepateikė įrodymų, kad pasirenkant aikštelę Astravo rajone Baltarusijos branduolinei elektrinei statyti buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, reikšmingi avarinės parengties priemonėms įgyvendinti, radiologinis poveikis Baltarusijos elektrinės normalaus eksploatavimo metu ir jų avarijų atvejais.

Taip pat nepateikti įrodymai, kad žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio gyventojams rizika įvykus sunkiai neprojektinei  avarijai, Baltarusijos branduolinė energetika būtų priimtinai žemo lygio. Vyriausybės vertinime pažymima, kad Baltarusija, pasirinkdama statybos aikštelę Astravo rajone, tinkamai neatsižvelgė į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus. Taip pat nepateikė įrodymų, kad Baltarusijos branduolinės elektrinės aikštelė parinkta vadovaujantis TATENOS saugos reikalavimais.

„Kas yra svarbu pabrėžti, kad neatlikta pilnos apimties TATENA aikštelės vertinimo misija, vertinanti šios elektrinės parinkimo aikštelę. Neatlikti Baltarusijos branduolinės energetikos elektrinės riziką ir atsparumą vertinantys testai testai (angl. „stress tests“). Baltarusija, nesilaikydama branduolinės saugos reikalavimų parenkant Baltarusijos branduolinės elektros aikštelę ir rengiant šios elektrinės saugą užtikrinančius projektinius sprendimus, pažeidžia Branduolinės saugos konvenciją. Neužtikrinamas apsaugos reikalavimų laikymasis pagal ESPO konvenciją. Minėta Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste ir Orchuso konvencija, Jungtinių Tautų konvencijos dėl teisės gauti informaciją visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosauginiais klausimais“, – vardijo viceministras S. Šatūnas.

Projektui po pateikimo vieningai pritarė 97 balsavime dalyvavę Seimo nariai. Šį klausimą nuspręsta svarstyti ypatingos skubos tvarka – ketvirtadienį, birželio 15 dieną.

Atliekant vertinimą, išvadas pateikė kompetentingos valstybės institucijos: Valstybės saugumo departamentas, Užsienio reikalų ministerija, Aplinkos ministerija, Energetikos ministerija, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Radiacinės saugos centras, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

LRS inf.

Komentarai

 

 

 
 1. Klausimėlis politikams:
  Pagal kokius fizikos dėsnius ir matematines formules nustatėte, ar kortomis išbūrėte, kad AAE generuojama el. energija bus nesaugi?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. lr Seimas tai debiloidų gauja ,
  Tegul geriau aiškinasi Lansberginių sektos aferas .

  Pagooglinkite…

  Smūgis Lietuvai. Atominės energetikos prievaizdai priekaištų Baltarusijai neturi

  Thumb up 1 Thumb down 0

 3. Gal investuotojai, tokie kaip skandinavų bankai, pabijos Astravo radiacijos, pasitrauks iš Lietuvos. O nauji, tipo prekybos centrų, neateis. Atsigaus LR braškių augintojai. Nėra to blogio, kuris neišeitų į gerą.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Pati diskusijos esmė – absurdas.

  Ką Lietuva galėjo padaryti, kad suvereni Baltarusija nepriimtų savo valstybei naudingo sprendimo – nestatytų jėgainės? Atsibuskit – Jėgainė JAU STOVI ir pastatyta toje vietoje, kurioje ir STOVI.

  Jeigu jėgainės vieta pasirinkta netinkamai, tai iki pradedant statyti Astravo elektrinę ir reikėjo dėti visas galimas ir negalimas pastangas šiai vietai pakeisti, o ne šiandien susėdus diskutuoti beprotybės tema, kas būtų jeigu būtų… kai šaukštai po pietų.

  Baltarusijos vadovas – Lukoševičius išmintingai ir sako: Eksploatuojam kartu. Ar nepuikus pasiūlymas iš susiklosčiusių faktinių aplinkybių, kurių jau jokiomis absurdo diskusijomis jokie pusgalviai nebegali pakeisti.

  Taip, galėtume kartu dalyvauti statant ir eksploatuojant.
  Štai apie ką turėtų kalbėti Lietuvos vadovai su savo kaimynais – apie tarpusavio pagalbą ir bendradarbiavimą,
  o ne kliedėti visokias nesąmones nesuderinamas su sveiku protu.

  Mes, kaip paskutiniai kvailiai visiškai be reikalo sustabdėm savo atominę jėgainę, nors galėjom už tuos pinigus kuriuos skyrėme uždarymui ją sutvarkyti taip, kad būtų 3 kartus saugesnė už pačią saugiausią pasaulio atominę elektrinę.

  Yra tik nuostabu, kodėl šis Astravo klausimas vis keliamas ir keliamas Klano valdomoje žiniasklaidoj?
  Manau, mūsų valdantieji beprasmiškai stūgauja todėl, kad nukreiptų pozityvios visuomenės dėmesį nuo lietuvių tautos tragedijos, nuo valdžios kryptingai vykdomo tautos genocido akto, kito paaiškinimo nėra.

  Susimastykim kodėl: nebaudžiama korupcija, kodėl teismai priima tik atvirkštinius sprendimus, kodėl totalinis nedarbas, kodėl – rusai puola, kodėl baltarusiška jėgainė – blogis, o lietuviška turėjusi iškilti vietoje Ignalinos – gėris?

  Visi iki vieno Lietuvos televizijos piliečiai yra absoliučiai tikintys, kad nugalėti korupciją valstybėje yra neįmanoma, kad valstybėje pasiekti teisingumą yra neįmanoma, kad Lietuvos valstybėje žmogiškai gyventi ir dirbti yra neįmanoma. Netiesa. Tereikia pareikalauti keleto aukštų pareigūnų atsakomybės už nuveiktas veikas ir tereiks keleto dienų daugiausia savaitės, kad valstybė atstatytų prarastą valstybingumą.

  Manau, šiandien pasaulyje nėra didesnio priešo Lietuvai, kaip ją valdantys valstybės vadovai.

  Lietuvos Valstybės Partija

  Thumb up 3 Thumb down 0

 5. Jei ir galima buvo pasiekti, kad toliau nuo Lietuvos pasitrauktų su ta AE, tai 2009 m., kada tik ruošėsi pradėti statyti. Tada, gal geruoju bandyti tartis, gal piktuoju klykti per visas pasaulio organizacijas, panašiai, kaip dabar “rusai puola’ klykiama, reikėjo klykti. O tada, kiek prisimenu, kubilius sakė, kad čia propaganda, kad antis leidžia. Bent spaudą vietinę reikėjo skaityti. :Litovskij kurjer” nuo pirmo kuoliuko iki dabar statybos dienoraštį veda. Ir tik dabar, kai kulka, seniai iššauta, kai jos nesulaikysi, kažkokiiais debilumais Seimas tautą juokina. O TATENA randa viską normoje, ir dabar reikėtų tylėti, jei jau apsiš- kta, tai ne…Ar Seimas rimtų reikalų neturi, o tik svietą juokinti moka?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 6. Ir net labai idomu, kodel tik dabar visi Valdziazmogiai pradejo klykauti ,kad Astravo el.nesaugi. O kur buvo visi sedintys ir trinancius uzpakalius Seime jau ne viena kadencija?.O kur tada savo kadencijos pradzioje buvo ir kur ziurejo Jos.Eks.PREZIDENTE kartu su savo tuometiniu Vasalu KUBILIUMI ???.

  Thumb up 4 Thumb down 0

 7. Smūgis Lietuvai.
  Atominės energetikos prievaizdai priekaištų Baltarusijai neturi

  Praėjusiais metais Baltarusijoje lankėsi TATENA vadovas Yukiya Amano. Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) atstovas pareiškė, kad Baltarusija tinkamai atsižvelgė į Astravo atominės elektrinės aikštelei kylančias išorines grėsmes.

  Atsižvelgdama į savo misijos apimtį, TATENA grupė padarė išvadą, kad Baltarusijos institucijos tinkamai atsižvelgė į aikštelei kylančias išorines grėsmes, rengdamos būtinąsias statybų sąlygas naujai šalyje statomai jėgainei“, – žurnalistams Minske penktadienį sakė „Tatenos“ branduolinio saugumo departamento direktorius Grzegorzas Rzentowskis (Gžegožas Ržentovskis).

  Šią savaitę „Tatenos“ ekspertai Astrave atliko vadinamąją „Seed“ misiją, skirtą atominės elektrinės aikštelių ir elektrinės dizaino vertinimui. „Seed“ grupė išnagrinėjo šalies statomos branduolinės jėgainės konstrukcijos parametrus, atsižvelgdama į specifines išorines grėsmes, būdingas statybų vietai Astrave šiaurės Baltarusijoje. Grupė taip pat išnagrinėjo institucijų parengtas statybų aikštelės rizikos veiksnių charakteristikas ir jų tikrinimo procesą, apsikeitė nuomonėmis su šalimi šeimininke apie iššūkius, susijusius su poveikiu iš išorės, atsižvelgiant į Fukušimos 1-osios jėgainės avarijos pamokas“, – kalbėjo G.Rzentowskis. „Ši misija parodė, kad buvo žengti atitinkami žingsniai sukurti atominės elektrinės dizaino parametrus, kad ji būtų apsaugota mažiausiai tikėtino išorinio įvykio atveju“, – sakė jis.

  Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas sakė, kad „Seed“ misijos tyrimo apimtis buvo parengta pagal 2014 metų „Espo“ konvencijos rekomendacijas.

  TATENA žada parengti Baltarusijai misijos išvadas per 90 dienų, o ši planuoja jas paviešinti, sakė G.Rzentowskis Lietuva taip pat reikalauja pagal Europos Sąjungos (ES) metodologiją atlikti elektrinės patikimumo dirbant nepalankiausiomis sąlygomis bandymus, kitaip vadinamus „stress – testais“.

  Baltarusija teigia elektrinę statanti saugiai. Ji sako „stress – testus“ jau atlikusi ir reikalingus dokumentus Europos Komisijai pateiksianti pavasarį. 50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo atominės elektrinės jėgainėje bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2019-aisiais, o antrąjį – 2020 metais.

  Sutrumpintas straipsnis iš “Lietuvos žinios”

  Thumb up 2 Thumb down 0

  • Kokią galią mūsų seimo priimti įstatymai gali turėti kitai valstybei? Jokios! Tam kuriamos tarptautinės organizacijos turinčios įgaliojimus. Gal nejuokim svieto, nes ne valstiečiai (TIESIOGINE PRASME) turi vertinti AE patikimumą.

   Thumb up 1 Thumb down 0

 8. O tai kaip čia dabar gaunasi, mūsų įstatymai galios ir Baltarusijoje?;)
  Tai, gal tada priimkit įstatymą, kad Baltarusija atsisakytų savo parlamento.
  O gal jau galit ir Lukošenką atstatydinti?

  Thumb up 4 Thumb down 0

 9. Kodel Seimas juokina ir durneliais laiko lietuvius?2.Manau laikas sakyti tiesa:ziaurus zydu Pasaulinis valdymas:Valde TSRS….ir kaltu ner!Siandien tremtiniu vagonai riedejo i Sibira ,,ir ka?

  Thumb up 3 Thumb down 0

 10. dirbantys svetimoms valstybėms pati ddžiausia grėsmė nac. saugumui.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 11. polit saiku durneliais apsimetusiu cirkininku apsiretusiu polit idiotizmu kaipo ir alkoholui bei narkotikam berods ner ribu ,, klausys kas durneliu ,, pirstu apie smilkini pasiukojes batka net nepirsteles ,, beje TATENA jau pripazino astrava kaipo busima saugiausa jegaine ,,musu cirkinikam vis nedaina ,, durdomo taisykles vis labiau isigali

  Thumb up 11 Thumb down 1

 12. Telieka priimti įstatymą,kad JT kiekvienam Lietuvos gyventojui kas mėnesį pervestų po 2000 eurų.
  Tada gamyklas uždarysim,laukus užleisim dirvonuoti.Mokyklas uždarysim,Seimo narių skaičių padidinsim iki 1,5 milijono.
  Likusieji sėdim ir švilpaujam.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 13. čia AŠ – grigarauskas – žemdirbys, buv Kowno meras koncervatorius. Kiek tau tos aliektros reikia ?

  Patriotai (I) 2016.11.01 V. Landsbergis nėra linkęs padėti tiems, kas kažkada dėl jo aukojosi?

  Aš nesu LENGVATIKIS, ir galvoju kame reikalas.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 14. Tos “įstatymas” bus tik vieną vietą nusišluostyt. Baltarusijai į jį nusipjauti.
  Tokios valstybės kaip “Gudija” nėra!

  Thumb up 5 Thumb down 0

 15. O kokia nauda bus iš to įstatymo? Jis juk negalios Gudijoje. Manau, ateis toks laikas, kada tą Astravo AE energiją pirksime, ir dėkosime. Gal tik ne iš Gudijos, p kokio tarpininko, iš to uždirbsiančio…

  Thumb up 10 Thumb down 1 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...