Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Šalink priežastį ir alkoholio pramonės kruvinus pelnus

2017-05-02 12:11 | Nuomonių ringas | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Juozas Dapšauskas,

Sveikatingumo metų iniciatorius, piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius

Alkoholio pramonė pirmą kartą per 27 metus yra apimta panikos, nes supranta, kad nebekontroliuoja LR Seimo bei Vyriausybės. O tai buvo šiai pramonei taip įprastas dalykas, kaip ištroškus atsigerti. Seimo frakcijos bei nariai be problemų buvo tampomi už virvučių ir didindavo savo sprendimais Lietuvos prasigėrimo mastus. Dabar jau ne vieną alkoholio pramonės atstovą (kaip Eligijų Masiulį ir kitus) ,,čiupinėja“ teisėsauga. Prieš penkmetį tai atrodė neįmanoma, nors iš įstatymų priėmimo procesų būdavo akivaizdu, kad alkoholio politikos srityje yra stambaus masto nusikalstami veiksmai, politinė korupcija.

Kodėl tokia niekinimo kampanija prieš didžiausios Seimo Lietuvos valsiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūną Ramūną Karbauskį? Žino jo aiškią nuomonę alkoholio vartojimo mažinimo klausimu. Tarptautinis alkoholio kontrolės ekspertas prof. Aurelijus Veryga tapo Sveikatos apsaugos ministru. Alkoholio gamintojams, ne mažiau nei nugirdomiems žmonėms – „pilnos kelnės“.

Prieš metus gegužės mėn. iniciatyvinė grupė „Už blaivią“, surinkusi per 60 tūks. piliečių parašų, pateikė Seimui įstatymo tvarka Alkoholio kontrolės įstatymo projektą, kuriuo ženkliai suvaržoma alkoholio sritis. Gavęs Vyriausybės išvadą, Seimas šį mėnesį imsis galutinių sprendimų alkoholio kontrolės klausimu.

Seime politinė valia yra, nes šios nuostatos buvo įrašytos LVŽS rinkimų programoje. O tai yra kaip sutartis: programa – parašas iš vienos pusės, rinkėjų balsai – iš kitos. Ir, suprantama, sutartys nelaužomos, nes už tai gresia sankcijos. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partija taip pat turi tokias pačias nuostatas, tad suprantama, tai turėtų atsispindėti ir balsavimuose.

Alkoholio gamintojai ir platintojai supratę, kad šįkart reikalas tikrai rimtas, ėmėsi viešųjų ryšių taktikos. Pirmiausia paleido seriją, kad reikia šalinti neva ne pasekmes (alkoholio vartojimą), o priežastis (skurdą ir pan.), paskui perėjo prie „tyrimų“, „apklausų“ nupirktų mokslininkų komentarų, kad visuotinai šios srities mokslininkų ir Pasaulio sveikatos organizacijos siūlomos priemonės neva neveiks. Suprask, alkoholio pramonė suinteresuota, kad veiktų, žmonės mažiau suvartotų jų gaminamos produkcijos, mažėtų jų milžiniški pelnai.

Reikia aiškiai suprasti, kad nesaikingas alkoholio vartojimas yra viena iš reikšmingų skurdo, nedarbo (nekalbu jau apie savižudybių, nusikalstamumo, kruvinų eismo įvykių, ligų ir pan.) priežasčių. Tačiau pirmiausia kelkime klausimą: kodėl žmonės pradeda vartoti svaigalus? Alkoholio pramonė šį klausimą užduoda tik dėl rinkodaros sau (kaip pripratinti naujus vartotojus vaikus – sidrais ir pan.), bet jų viešųjų ryšių skrajutė byloja jau apie nesaikingą vartojimą: todėl, kad žmonės patiria stresą, nedarbą, ir pan. – todėl vartoja nesaikingai. Akivaizdi tiesa yra ta, kad pirmiausia žmonės alkoholį pradeda vartoti su kompanija, dėl linksmumo, o nesaikingas vartojimas ir priklausomybės yra jau žymiai vėlesnė pasekmė.

Neretai mokyklose moksleivių klausiu: ar esate matę, kad pradėtų rūkyti, vartoti alkoholį po vieną. Ne, visada tai išbandoma draugų rate, paskui šiuos veiksmus tęsiama „dėl kompanijos“ , dėl linksmumo, apsvaigimo. Galiausiai, koks žmogus nesusiduria su gyvenimo krizėmis, įtampomis, kažkokiomis nesėkmėmis, blogomis nuotaikomis, vidine tuštuma ir pan. Tai natūralu. O tada tie, kurie mėgo apsvaigimus, prisimena, o „juk apsvaigus būdavo visai smagu, tad kam aš čia kankinuosi su ta savo problema, bloga nuotaika, kam ją spręsti, jei užgersiu, tai taip pat grįšiu į tą gerą pasilinksminimo būseną“.

Alkoholikais ne gimstama, jais tampama. Alkoholio pramonė todėl ir skiria didelį dėmesį silpniems alkoholiniams gėrimams, kad naujus vartotojus – jaunimą pripratintų nejučia. Tam panaudoja subtilią reklamą ir rinkodarą.

Todėl mokslininkų rekomendacijomis paremto piliečių pateikto įstatymo projekto pagrindinis tikslas yra mažinti bendrą alkoholio suvartojimą, o tada bus mažiau ir priklausomų žmonių. Nori išspręsti šią baisią valstybinę problemą – šalink priežastį.

Akivaizdu, kad liberalų partijos „atidirbinėjo“ alkoholio pramonei, dabar taip pat turi problemų su teisėsauga, interesų konfliktą, tad privalo visiškai Seimo Liberalų partijos frakcija nusišalinti nuo šio klausimo svarstymo, komentavimo ir tuo labiau balsavimo, nes tai savaime kelia prielaidą, kad taip kalbama, balsuojama, nes dar tebevykdo „MG Baltic“ užsakymą.

Vienas iš liberalų valkiotų alkoholio pramonės paruoštukų: jei mažės alkoholio vartojimas, augs kitų narkotikų vartojimas. Šio teiginio melą pirmiausia paneigia mokslinių studijų išvados, kad kuo anksčiau pradedama vartoti alkoholį ir gausiai, tuo labiau griebiamasi ir kitų narkotinių medžiagų. Akivaizdžiai tai politiniame lauke parodė ir liberalė seimūnė Aušrinė Armonaitė. Štai balandžio 20 d. ryte Seime ji rengė spaudos konferenciją, kokie neva absurdiški yra alkoholio ribojimai, o vakare A. Armonaitė dalyvavo mitinge prie Seimo, kad būtų legalizuojamas marihuanos vartojimas. Tai gal pinigus gauna liberalų jaunimo organizacijos ne tik iš alkoholio pramonės, bet ir iš gretutinių narkotikus gaminančių ir platinančių verslų, kad juos legalizuotų?

O dabar trumpai apie paskutinius pramonės finansuotus „tyrimus“, kurie išmoningai publikuojami viešojoje erdvėje. Kas moka, tas muziką užsako. Pirmasis – atsidavęs Gediminas Navaitis. Seime Sveikatos reikalų komitete gindamas alkoholio pramonės interesus visiems girdint pateikė savo privatų interesą su alkoholio gamintojais, kad „vykdo bendrą projektą“, tai jau gerai. O žiniasklaidoje komentuoja visai be jokios žinios, kad gauna pinigus už „tą projektą“, o naudoją tik savo „prof.“ vardelį projekto lobistinei, smegenų plovimo veiklai.

Kitam „tyrimui“ pasitelkti Vilniaus universiteto mokslininkai, kad paaiškintų, jog problemų su alkoholiu turi tik kažkokie kaimiečiai ir tai tik labai siaura grupė, tad numatomos alkoholio kontrolės priemonės neturėtų būti plačiai taikomos. Skleidžia manipuliacijas apie neva alkoholio visišką uždraudimą, arba – nereikia draudimų, o tik švietimo. Sveikatos srities mokslininkų nurodomos priemonės yra kontrolės, vartojimo mažinimo, vaikų apsaugos, o ne visiškas alkoholio uždraudimas, „prohibicijos“. Sekame skandinavų pavyzdžiu – o ten lygiagrečiai eina ir ribojimai, ir švietimas, ir užimtumas. Kaip žinia, šiauriečių šalys turėjo labai rimtų problemų alkoholio vartojimo srityje. Skandinavų valstybės ėmėsi priemonių ir dabar padėtis kontroliuojama.

Daug kartų esu buvęs Pietų Europos šalyse – Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir ne kartą ten sutikęs Naujus Metus. Ir net tokia proga nelabai matysi girtus žmones. Prisimenu Barselonoje sutiktus Naujuosius Metus: laikinoje palapinėje miesto rajono žmonės susinešė maisto, truputį vyno ir būtent šoko, o ne gausiai gėrė ir valgė. 5 val. ryto. visi išsivaikščiojo „savo kojom“. Jei tokia padėtis būtų ir pas mus, nereikėtų rimtų kontrolės priemonių.

Tačiau šiauriečių ir Vidurio bei Rytų Europos žmonių tiek visuomeninis, tiek genetinis palikimas yra kiek kitoks, tad ir priemonės turi būti tinkamos. (O dar mintyje turėkime sovietinį palikimą). Svaigalų kontrolės keliu pasuko Švedija, Norvegija, Islandija, dalinai Suomija, šiuo keliu jau eina Estija, prie jų prisijungia ir Lietuva. Ši banga tęsis ir toliau. Suprantama, kiekvienos šalies pralaimėjimas alkoholio gamintojams baisus smūgis, tai sukelia bangą tas veikiančias kontrolės priemones perimti ir kitoms šalims. O tai reiškia milijardinius pelnų praradimus svaigalų gamintojams. Todėl ir pasipylė „tyrimai“, komentarai, patyčių kampanijos, nes kai kam prarasti tikrai yra ką. Tačiau visuomenė iš blaivumo ir sveikatos išsaugojimo tik laimės.

Komentarai

 

 

 
  1. Jus rasote alkoholis. Alkoholis yra veiklioji medziaga. Nei viename straipsyja as neradau kad jus butumete parase savoka. Zmogus turi suvokti kas ta veiklioji medziaga alkoholis. Tad jus privalote rasyti pina savoka. Alkoholis yra stipri narkotine medziaga sukelianti nepagydoma fiziologine priklausomybe kadangi veikia tiesiogiai nervu sistema.Tai legalus pats stipriausias ir zalingiausias narkotikas zudikas. Minite marihuana. Lietuviu kalboja tai yra , vaistazole kanape. Kad suvoktu zmogus rasoma pilna savoka. Vaistazole kanape yra vaistas jai naudojama med. tikslais, jai pramogai tai silpna narkotine medziaga nesukelianti fiziologines priklausomybes kadangi neveikia tiesiogiai nevu sistemos o tik suzadina kanna receptorius. Jus rasote kad Armonaite yra remema kaskokiu tai narkotikus platinanciu jegu. Tai kad jus draudimais darote paslauga visokio plauko prekeiviams kurie platina chemija po vaistazoles kanapes priedanga.Isivyciusiu , demokratiniu saliu mokslininkai teigia kad pasaulis eina teisingu keliu legalizuodamas vaistazole kanape.Tyrimai ta patvirtina, zmones patys susitvarko priklausomybemis kada yra legalus saugus augalines kilmes antidepresantas.Lietuvoja atvirkstinis procesas, vaistazole kanape dezinformacijos deka padaroma narkotiku narkotiku. Negana to mastanciam zmogui uz vaistazoles kanapes suktine keliama BB. Mastantis zmogus padaromas nusikalteliu. Tai zmogaus laisviu ir teisiu konvensijos pazeidimas.Zmogus turi teise rinktis vaista kuris jam geriau tinka, zmogus turi teise rinktis ka vartoti pramogai. Siuo atveju pasirinkta saugi alternatyva stipriai narkotiniai medziagai alkoholiui. Negana to Lietuva galimai vievintele kuri pazeidziant 1961. NK Konvensija visa kanapes augala pipazino narkotine medziaga, kanapes ir ju dalys. Tad ir sekla tampa narkotinine medziaga. Kurios siuntimas uztraukia baudziamaja atsakomybe .Zmogus teisiamas uz narkotiniu medziagu kontrobanda, sunkus nusikaltimas. Apsurdas. Tad negali grupe zmoniu vadovautis vien tik savo isitikinimais. Tai ne Andropovo laikai, baudimai ir draudimai. Bukite malonus sekite visus tobulus sprendimus kuriuos priima issivysciusios demokratines salys. Tyrimai rodo kad rezultatas geresnis nei tiketasi,

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Jus rasote alkoholis. Alkoholis yra veiklioji medziaga. Nei viename straipsyja as neradau kad jus butumete parase savoka. Zmogus turi suvokti kas ta veiklioji medziaga alkoholis. Tad jus privalote rasyti pina savoka. Alkoholis yra stipri narkotine medziaga sukelianti nepagydoma fiziologine priklausomybe kadangi veikia iesiogiai nervu sistema.Tai legalus pats stipriausias ir zalingiausias narkotikas zudikas. Minite marihuana. Lietuviu kalboja tai yra , vaistazole kanape. Kad suvoktu zmogus rasoma pilna savoka. Vaistazole kanape yra vaistas jai naudojama med. tikslais, jai pramogai tai silpna narkotine medziaga nesukelianti fiziologines priklausomybes kadangi neveikia tiesiogiai nevu sistemos o tik suzadina kanna receptorius. Jus rasote kad Armonaite yra remema kaskokiu tai narkotikus platinanciu jegu. Tai kad jus draudimais darote paslauga visokio plauko pekeiviams kurie platina chemija po vaistazoles kanapes priedanga.Isivyciusiu , demokratiniu saliu mokslininkai teigia kad pasaulis eina teisingu keliu legalizuodamas vaistazole kanape.Tyrimai ta patvirtina, zmones patys susitvarko priklausomybemis kada yra legalus saugus augalines kilmes antidepresantas.Lietuvoja atvirkstinis procesas, vaistazole kanape dezinformacijos deka padaroma narkotiku narkotiku. Negana to mastanciam zmogui uz vaistazoles kanapes suktine keliama BB. Mastantis zmogus padaromas nusikalteliu. Tai zmogaus laisviu ir teisiu konvensijos pazeidimas.Zmogus turi teise rinktis vaista kuris jam geriau tinka, zmogus turi teise rinktis ka vartoti pramogai. Siuo atveju pasirinkta saugi alternatyva stipriai narkotiniai medziagai alkoholiui. Negana to Lietuva galimai vievintele kuri pazeidziant 1961. NK Konvensija visa kanapes augala pipazino narkotine medziaga, kanapes ir ju dalys. Tad ir sekla tampa narkotinine medziaga. Kurios siuntimas uztraukia baudziamaja atsakomybe .Zmogus teisiamas uz narkotiniu medziagu kontrobanda, sunkus nusikaltimas. Apsurdas. Tad negali grupe zmoniu vadovautis vien tik savo isitikinimais. Tai ne Andropovo laikai, baudimai ir draudimai. Bukite malonus sekite visus tobulus sprendimus kuriuos priima issivysciusios demokratines salys. Tyrimai rodo kad rezultatas geresnis nei tiketasi,

    Thumb up 0 Thumb down 0



 
Video reportažas



Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas










Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...