Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugsėjis 21 Pirmadienis
 

S. Lapėnas. Jei norim išsaugoti Lietuvą – keiskim nacionalinę strategiją!

2020-04-06 13:07 | Naujienos | Komentarų (5)

Saulius Lapėnas. KK nuotr.

Koronaviruso (COVID-19) pandemija – globalus ir giluminis sukrėtimas, neabejotinai turės akivaizdžias ir ilgai juntamas geopolitines, socialines, finansines ir ekonomines pasekmes. Po tokio sukrėtimo negreitai atsipeikės ne tik žmones, valstybės, bet ir globalaus pasaulio privalumų propaguotojai. Ar priimsim šį sukrėtimą, kaip pamoką, kurią privalome išmokti, kad išliktume ir ateityje būtume atsparesni ir saugesni? Ar tik desperatiškais veiksmais stengsimės kuo greičiau sugrįžti į pirmykštę „palaimos ir iliuzijų“ būseną ir toliau naiviai tikėdami, kad kažkas mūsų pagailės ir mumis pasirūpins, jei tik būsim kantrūs ir lauksim pagalbos iš šalies, o sulaukę nurodymų ar direktyvų, viskam besąlygiškai pritarsim ir nuolankiai su viskuo sutiksim?

Naujas strateginis apsisprendimas būtinas, jei turime ambicijų išsaugoti Lietuvos valstybę savo rankose, o ne būti blaškoma ir skandinama geopolitinių interesų audrose šalimi, kuri praranda savo gamtinius ir žmogiškuosius išteklius, tampa finansinių korporacijų interesų auka.

Nauja nacionalinė strategija Lietuvos valstybei gyvybiškai būtina, kol jos piliečiai netapo įkaitais, trumparegiškų sprendimų ir raginimų valstybei be saiko skolintis tik tam, kad būtų pratęstas sotumo jausmas (gyvenančiam šia diena), o skolų gražinimas taptų būsimų kartų pasmerkimas vergystei!

Vadinkim daiktus tikraisiais vardais. Iš numatomų skolintis 5,4 mlrd. eurų, tik labai nedidelė dalis pinigų teks minimalaus darbo užmokesčio daliniam kompensavimui už priverstines prastovas, o didžioji paskolos dalis iš esmės bus panaudota „finansinio stabilumo užtikrinimui“. Po skambiu „finansinio stabilumo užtikrinimo“ lozungu galima įžvelgti daug svarbesnį, prisižaidusių „ateities sandoriais“ ir „nerealios ekonomikos“ finansiniais instrumentais maklerių norą, pasinaudoti koronaviruso pandemijos pasekmėmis ir pridengti ar bent jau atitolinti pribrendusių finansinių-ekonominių burbulų sprogimus.

Iš finansinių-ekonominių krizių istorijos matome, kad prekėmis ir paslaugomis nepadengtų pinigų spausdinimus (emisijas), kaip taisyklė apmoka ne tie, kas šias krizes sukelia, o tik eiliniai žmonės, kurių sumokamų mokesčių dėka formuojami valstybių biudžetai. Jau tapo įprasta, kad biudžete surenkamų pinigų valstybės poreikiams dažniausiai nepakanka, tad mažesnės valstybės yra vienaip ar kitaip priverčiamos skolintis niekuo nepadengtus pinigus, kuriuos prispausdina (emituoja) didžiosios valstybės, įtakojamos tų pačių pasaulinių finansinių korporacijų.

Vyriausybė paramą verslo likvidumui nuo kovo 17 d. deklaruotų ketinimų skirti 0,5 mlrd. eurų, per porą savaičių padidino dvigubai – iki 1,1 mlrd. eurų. Dėmesingiau peržvelgus konkrečius paramos modelius ir jiems numatytas pinigų sumas, tenka pripažinti, kad tai iš esmės parama finansinio sektoriaus dalyviams – kreditavimo paslaugų teikėjams. Paanalizavus atidžiau, vien tik per INVEGA struktūrą siūloma 1,1 mlrd. Eurų finansinė injekcija yra tik pagalbos verslui iliuzija, tai tik galimybė bankams įgyti papildomas garantijas savo paskolų portfeliams.

Vyriausybės teikiamas pagalbos verslui paketas, daugiau panašus į siūlymą ne tik suteikti valstybės garantiją, verslo paimtoms paskoloms, bet ir neskolingą verslininką pasodinti ant „paskolų adatos“.

Sugrąžinti Lietuvos piliečių pasitikėjimą savo jėgomis ir stabilumą Lietuvos valstybei galime, atmetę Lietuvos valstybei žalingą globalios Lietuvos strategiją 2030, kol dar turime galimybę apsvarstyti ir pasirinkti tinkamesnę strategiją, savo tautos ir valstybės išlikimui, duoti konkrečias gaires verslui ir valstybiniam sektoriui.

Būtina apsispręsti ir pasirinkti nacionalinės strategijos kryptį

Pirma kryptis – numarinti savo valstybę, finansinėmis milijardinėmis injekcijomis palaikant esamą besaikio vartojimo skatinimo ekonomikos modelį, trumpalaikėje perspektyvoje naudingą išskirtinai finansinėms ir stambioms korporacijoms – didinant skolinimąsi ir čia pat jas „pravalgant“, švaistant savo žmogiškuosius ir gamtinius išteklius, naikinant tausojančios žemdirbystės kultūrą ir ilgaamžes tradicijas, būdingas Lietuvai.

Jei Lietuvos valstybės ateitį lems apsisprendimas išsaugoti esamą ekonomikos modelį, sąlygojamą Skandinavijos bankų ir didžiųjų korporacijų diktuojamų taisyklių, o ne perėjimas prie tvarios ir socialiai orientuotos žaliosios ekonomikos, išnaudojant vietos gamybos pajėgumus žmonių poreikių tenkinimui, sunku bus tikėtis ir garantuoti valstybės stabilumą ir jos gyventojų saugumą ne tik įvairiausių krizių metu.

Antra kryptis – atgaivinti savo valstybę, sudarant sąlygas ir numatant konkrečias priemones palaipsniui keisti esamą ekonomikos modelį, orientuotą ne tik į eksporto skatinimą dėka žemo darbo užmokesčio, o į Lietuvos valstybės ir jos piliečių vidaus poreikių tenkinimą, užtikrinant sveiką gyvenimo būdą ir tvarią aplinką. Būtina formuoti socialiai orientuotą žaliąją ekonomiką, kuri paremta solidarumo ir susitarimo (o ne konkuravimo) principais, o jos pagrindinis tikslas – būtiniausių valstybės gyventojų poreikių tenkinimas, o ne tik kapitalo kaupimas ir vaikymasis didesnių BVP auginimo tempų.

Kartų solidarumo sąjungos – SANTALKOS LIETUVAI nariai jau inicijuoja ir dalyvauja, steigiant Rietave ir Lazdijuose regioninius žaliosios ekonomikos plėtros centrus, kurie vietos ūkininkams padės išnaudoti tradicinės žemdirbystės kultūros žinias ir patirtį, propaguos kompleksinio ir ekologiško ūkininkavimo formas, padės sukurti trumpąsias maisto gamybos ir tiekimo grandines, aprūpinat kokybiškais produktais ne tik ugdymo ar sveikatos įstaigas, bet ir pačius gyventojus. Tokių inovacijų centrų atsiradimas Žemaitijos ir Dzūkijos regionuose, neabejotinai paskatins tolygesnę regionų plėtrą ir taps sektinu pavyzdžiu kitiems Lietuvos regionams.

Tai tik nedidelis autonomiškumu ir pirmaeilių gyvybinių poreikių tenkinimu grindžiamas pavyzdys iš kurio galima susidaryti vaizdą, kaip galima būtų atgaivinti regionus, užtikrinti saugumą ir tikėjimą rytdiena Lietuvos piliečiui, išlikimą Tautai ir stabilumą Lietuvos valstybei.

Visai žmonijai iškilusios grėsmės akivaizdoje, stebėdami uždaromas valstybių sienas ne tik tarp ES bendrijos narių, įsitikiname, kad kiekvieno iš mūsų asmeninė galimybė apsiginti ir apsaugoti savo artimuosius, šalia esančius žmones didžia dalimi priklauso nuo visų mūsų valstybės institucijų ir piliečių susitelkimo, nuo mūsų pačių gebėjimų ir turimų išteklių racionalaus panaudojimo strateginiam tikslui – Lietuvos Tautos ir valstybės išsaugojimui.

Saulius Lapėnas,

KARTŲ SOLIDARUMO SĄJUNGA – SANTALKA LIETUVAI

Pirmininko pavaduotojas, prezidiumo narys,

Judėjimo LIETUVA YRA ČIA

Valdybos narys

Komentarai

 

 

 
 1. bet kokia salies strategija kuri neparemta DIEVO ZODZIU,automatiskai uzprogramuota zlugimui.
  ist 28,1 „Jei atidžiai klausysi Viešpaties, savo Dievo, balso ir vykdysi bei laikysi visus Jo įsakymus, kuriuos aš tau šiandien skelbiu, Viešpats, tavo Dievas, išaukštins tave virš visų žemės tautų.
  2 Visi šie palaiminimai ateis ir pasivys tave, jei klausysi Viešpaties, savo Dievo, balso…
  15 Bet jei neklausysi Viešpaties, savo Dievo, balso ir nesilaikysi bei nevykdysi visų Jo įsakymų ir įstatymų, kuriuos aš tau skelbiu, visi šitie prakeikimai ateis ir pasivys tave…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Santalka-Lietuvai,jeigu pas jus svarios mintys ir naujam politiniam kurinyje nera seno kgbistinio tvaiko,tos kgb ordos likuciu,tai jus pristatykyt programa savo .Trumpai ir aiskiai ,be isvedziojimu,be sudetingu politisku fraziu.jeigu aisku jusu partija skirta ne tik isskirtinai persigrupuoti valdzios nieksams ,bet ir paprastiems mirtingiesiems zemes zmogeliams.parasykyt trumpai,jums reikalingas nacionalinis bankas ?? Tik bankas ne su gerai isvesejusiu clienu liemeneje,kuriam sazine ir garbe -ne sio pasaulio demencijos,bet nacionalinis bankas su Lietuvos nacionaline valiuta-LITU?? Jums tinka 30 metu taikoma rinkimu sistema i seima??Jums tinka visos ivykdytos milijonines ir milijardines afioros pries valstybe,ivykdytos valdzios nieksu,kuriu niekas net nerinko,kur viskas vykdoma “valstybes paslaptis”slaptai nutarus??Jums tinka vykdoma svietimo reforma jau 30 metu ir uzdaromos mokyklos,uzdaromos ligonines???Papasakokit ,ar pateke i valdzia liksit abejingi ivykdytiems finansiniams nusikaltimams ,ivykdytiems pries Lietuva?? Ar pasiruose pradeti teisines sistemos atkurima Lietuvoje ?? ir t.t.???

  Thumb up 5 Thumb down 0

 3. Keiskim strategiją. Hm. Kažkaip nepamenu, kad per 30 metų LT būtų turėjusi bent kokią strategiją, nebent “globali Lietuva” – išsivaikščiojanti Lietuva. O absoliuti žmonių dauguma, buvo užsiėmusi IŠGYVENIMU.
  Ir dar…
  Velniop patriotus, tremtinius, partizanus, disidentus, žmogaus teisių gynėjus, Baltijos kelio mylėtojus ir kitus panašius sudegusio teatro artistus……… , ir ypač emigrantus už tai, kad kiekvienas paėmęs po kuoką iš LT valdžiagyvių griežtai nepareikalavo tvarkos ir padorumo tėvynėje!

  O tie tėvynės mylėtojai susimetę po landsberginių – tautos niekintojų vėliava, pagaliau prisikelkit iš savanoriško aklumo, nebent jūs esate tik nuosavos kišenės patriotai.

  Thumb up 6 Thumb down 1

 4. rusai puola,nu kaip atsibodo tie pliurpalai,lyg tai nauja partija,naujas judejimas,o pliurpalai tie patys,vis nori nuo ko apsiginti,kas jus puola apart jankio niekas,kam daryt is muses drambli,sudas ta jusu partija as jau nebalsuosiu uz jus,darbu reikia,konkreciu darbu ,o ne taip kaip nuoseda palakste pries rinkimus durnius runkelius uzmygde na tie ir isrinko,o dabar kas,o gi tas kad jis kaili staigiai isverte ir uzdejo skersa ant visu pazadu,vat ir viskas ,o jusu tas judejimas atleisk viespatie dar nepajudejo,o jau vemti norisi,aukstom frazem,neaiskiomis mintimis jus ka norit vel eilini karta runkelius isdurti,bukit po perkunaios kada nors vyrais ,o ne mekentojais…

  Thumb up 6 Thumb down 0

 5. trūksta “boxerių”, reikėtų užsipirkti.Išnaikinti likusias ligonines ir mokyklas.

  Thumb up 6 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Vilniaus universitetas baltarusių studentams siūlys nemokamas studijas ir stipendijas 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (5)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Naujų potyrių miegamajame suteiks vibratoriai poroms (1)
Kas yra vibratorius, greičiausiai, sakyti nereikia. Šis malonumų šaltinis paprastai...
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (2)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...