Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

Rusijos rublis griūna – kas toliau?

2014-12-16 11:43 | Ekonomika | Komentarų (53)

Rusijos rublis. sxc.hu nuotr.

Kur yra rublio kursas šią sekundę, ne taip jau ir lengva pasakyti – vieną akimirką jis gali būti silpnesnis 1 proc. nei buvo vos prieš keletą sekundžių, dar po akimirksnio – pašokti tiek pat. Šmaikštūs komentarai, pastaruoju metu pasipylę tarsi iš gausybės rago, po truputį, bet užtikrintai tampa realybe.

Vos prieš porą savaičių plačiai nuskambėjęs palyginimas, kad „Putinas, nafta ir rublis – visi artėja prie 63“ šiandien būtų realybė, tik kad Putinas atsilieka – Rusijos prezidento 63-asis gimtadienis bus kitų metų spalio 7 dieną. Tuo tarpu naftos kaina jau kurį laiką išlieka žemiau 63 JAV dolerių, o rublio kursas dolerio atžvilgiu šį skaičių pasiekė pirmadienį.

Dar vienas šmaikštus komentaras, apibūdinant klausimą apie rublio perspektyvas, skambėjo taip: „jei nafta bus 100, rublis bus 32, arba atvirkščiai“. Po pirmadienio pokyčių Rusijoje ir matant naftos kainų dinamiką, nebeatrodo taip neįtikinėta, kad galėsime išties pamatyti, ką reiškia minėtasis „atvirkščiai“.

Pakėlė drastiškai

Pirmadienį vėlai vakare Rusijos centrinis bankas neplanuotu žingsniu drastiškai pakėlė Rusijos rublio bazinę palūkanų normą nuo 10,5 iki 17 proc. Iki tokio vėlyvo vakaro žingsnio rublio kursas per dieną buvo netekęs 11 proc. savo vertės dolerio atžvilgiu – tai didžiausias dienos nuosmukis nuo 1998 metų krizės. Atitinkamai beveik tiek pat buvo nukritęs Rusijos akcijų indeksas RTS, denominuotas JAV doleriais.

Rinkoje buvo komentuojama, kad iki reikšmingai padidindamas palūkanų normą, pirmadienio popietę Rusijos centrinis bankas kelioms valandoms buvo apribojęs kai kurių rinkos dalyvių veiksmus valiutų ir akcijų rinkose. Panašu, kad bandymai tokiu būdu riboti spekuliacijas valiuta nepavyko.

Antra, šaukštas deguto į ugnį, tikėtina, buvo Rusijos naftos milžinės „Rosneft“ ką tik išleista 625 mlrd. rublių dydžio obligacijų emisija, denominuota rubliais, kurią susiejus su artimiausius ketvirčius įmonės laukiančiais daugiau nei 10 mlrd. JAV dolerių dydžio skolų grąžinimais bei faktu, kad ką tik išleistas obligacijas Rusijos centrinis bankas iškart pripažino kaip tinkamas įkeisti ir gauti rublių lėšų, tampa akivaizdu, iš kur atėjo dar vienas reikšmingo dydžio užsienio valiutos poreikis rinkoje, siekiant kuo greičiau parduoti rublius.

Rubliai pastaruoju metu tapo tarsi ugnimi rankose, nesustabdomą vertės kritimą, kuris šiemet rublį pavertė labiausiai nuvertėjusia valiuta pasaulyje, pirmadienį trumpam pralenkusia net ir Ukrainos griviną, ir bandė stabdyti Rusijos centrinis bankas vakarykščiu sprendimu.

Judama valiutų kontrolės link?

Ankstesnės Rusijos centrinio banko pastangos stabdyti rublio kritimą labiau priminė mūsų vaikų paišomus laivelius paplūdimyje, kurį skalauja bangos – vos nupieštą laivelį nuplauna naujai atsiritusi banga ir galima piešti iš naujo. Panašu, kad Rusija žingsnis po žingsnio juda valiutų kontrolės link.

Verta prisiminti, kad dar rugsėjo pabaigoje Rusijos centrinis bankas griežtai ir užtikrintai neigė tokią galimybę. Tuo tarpu remiantis praėjusio penktadienio informacija, Rusijos Dūmoje svarstomas įstatymo projektas, kuriuo visos įmonės būtų įpareigojamos 50 proc. savo valiutinių apyvartų nedelsiant konvertuoti į rublius centrinio banko kursu. Tokios priemonės išties yra artimos valiutų kontrolei.

Įdomu, kad toks reikalavimas Rusijoje galiojo nuo 2004 iki 2007 metų. Plačiai svarstoma šios taisyklės panaikinimo priežastis buvo Rusijos siekis tapti modernia ekonomika, kurioje veikia laisvos rinkos mechanizmai.

Nors po pirmadienio nuosmukio antradienio rytą rublis yra sustiprėjęs 5 proc., akivaizdu, kad artimiausiomis dienomis spekuliacijų dėl galimo valiutų kontrolės įvedimo ir toliau girdėsime. Kalbėti apie ilgalaikes šalies perspektyvas tampa itin sudėtinga – Rusijos centrinis bankas ką tik itin reikšmingai sugriežtino monetarinę politiką, kuri dar labiau stabdys ekonomikos raidą, rublio vertės netekimas toliau turės įtakos infliacijos augimui.

Tai įtraukia ekonomiką į pikiravimą žemyn, iš kurio išsiveržti bus itin sudėtinga.

Giedrė Gečiauskienė

„Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Komentarai

 

 

 
 1. Kokius raumenis turi Rusija? Jokių. TSRS 10 metų pagastroliavo Afganistane ir… subyrėjo negrįžtamai. Rusija jokio rimtesnio konflikto tiesiog nepakels. Sprogdinti savo žmones namuose, žudyti mokinius Beslane, nuodyti “Nord-osto” įkaitus, naikinti čečėnus ji dar gali, bet jau karas su Ukraina parodė, jog dar pusmetis ir ne tik Putinui, jo šutvei, bet ir Rusijos Federacijai ateina visiškas krachas. Tuoj niekam nereikės Rusijos naftos ir dujų. Galės jas patys valgyti. Tuomet ir pažiūrėsime.

  Thumb up 0 Thumb down 5

 2. daug patarlių apibūdinančiū mūsų tautą,-lietuviškas patiekalas-valgyti vienas kitą, dar, kuo blogiau kaimynui, tuo geriau man, koks didelis džiaugsmas, kad rublis sumažėjo, bet jis ir liks rubliu amžinai, nesvarbu kad patys likom be savo lito

  Thumb up 7 Thumb down 1

 3. Nu rusiski shunys krym nash? Ar jau nebe??? Gerai Obama pasake iskart po krymo okupacijos- putinas persiskaiciavo, neivertino viso to kainos…mes parodysim kad jo skaiciavimai buvo klaidingi :) Kagi nereikes nei tanku nei automatu- dar metai su tokiom kainom ir teroristine derzhava pati zlugs….

  Thumb up 1 Thumb down 6

  • tai tavo tas obmanas ir apsiskaiciavo,norejo karine baze i sevastopi o gavo spyga,jau nors nejuokink su tuo bardaku,pats velnio ispera tokie ir patinka

   Thumb up 6 Thumb down 1

 4. Rusija žengia atgal į tolimą praeitį….Jiems reikia suprasti,kad XXI amžiuje pasaulio ekonomika surišta labai tvirtais saitais ,o ne vaidinti pasaulio bambą…Šalis,kuri nieko pati nepasigamina ,turėdama tokius turtingus išteklius nusipelno paniekos…Reikės patiems išmokti dirbti ,bet praeis daug metų kol ši šalis bent išmaitins pati save…Sėdėjimas ant naftos adatos baigiasi ir prasideda sunkios pagirios…Tai kur pasidėjo tavo didybė jei tu moki tik leisti pinigus,gaunamus už naftą,o daugiau nieko…

  Thumb up 1 Thumb down 4

  • tavo jankis ir vaidina pasaulio bamba jis to net nesigedija sakyti,kam tu ligonio paistalus uzdedi ant peciu sveikam zmogui,bet durnai beretei ar isaiskinsi,jis tik zino kaip su vazelino pagalba ilysti….

   Thumb up 4 Thumb down 1

 5. Rublis griūva, o Lito nebus iš viso nuo 2015m. Kas geriau parodys ateitis ar griuvęs rublis ar išnaikinats litas.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 6. “Rusijos rublis griūna – kas toliau?”, Rusijos rublis griūna, o litų griuvusių nebus, litų nebus iš viso nuo 2015m… Kas geriau parodys ateitis.” Rusijos rublis griūna- kas toliau?”- iš tiesų kas su Ukrainos pinigais,griūna ar negriūna Ukrainos pinigai?

  Thumb up 4 Thumb down 3

  • o koks tau skirtumas,ar uz piemeni ar ganyt,kas tau banderos prie dusios tai eik ir pakariauk

   Thumb up 4 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...