Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Rinkimų diagnozė: ir vėl nusivylimas

2009-05-11 19:47 | Komentarai | Komentarų (4)

Ypatingai žmones nuvylė ateivis iš JAV Valdas Adamkus, taip ir neįgyvendinęs nė vieno savo priešrinkiminio pažado

Po kiekvienų rinkimų labai greit ateina nusivylimas naująja valdžia. Todėl atsiranda siūlymų keisti įstatymus taip, kad būtų galima atšaukti rinkėjų lūkesčių nepateisinusius Seimo narius. Kiti nekantrauja ragindami organizuoti priešlaikinius rinkimus. Siūloma ir įvairių kitokių valstybės valdymo sistemos pertvarkymų. Dažnai sakoma: reikėjo visiems ateiti į rinkimus (į rinkimus dažniausiai ateina vos pusė rinkėjų), ir tuomet būtų išrinkti ne blogi, bet geri Seimo nariai.

Vis dėlto nei rinkimų sistemos keitimas, nei valstybės valdymo keitimas, nei vienų Seimo narių pakeitimas kitais negali iš esmės pakeisti padėties valstybėje. Mat padėtį keičia ne žmonės, bet tų žmonių įgyvendinamos idėjos. Jeigu naujų idėjų nėra, tai negali būti ir kokių nors pokyčių. Žmonės idėjas tik įdiegia į gyvenimą.

Deja, tiek rinkėjams, tiek ir patiems politikams idėjos rūpi mažiausiai. Politikams idėjos reikalingos tik tam, kad padėtų sukurti tam tikrą jų įvaizdį, pavyzdžiui, parodytų, kad socialdemokratai iš tikrųjų yra socialdemokratai. Tuo tikslu socialdemokratai prieš kiekvienus rinkimus kalba apie progresinių mokesčių, turto mokesčio įvedimą, apie tai, jog jie gins darbo žmonių interesus., Deja, po kiekvienų rinkimų, patekę į valdžią, jie tų idėjų net nebando įgyvendinti. Panašiai elgiasi ir visos kitos partijos. Jos pasamdo kokią nors reklaminę kompaniją, kuri sukuria kokį nors idiotišką vaizdo klipą, ir tokiu būdu pasirūpina partijos įvaizdžiu. Reklaminėms kompanijoms nėra jokio skirtumo ką reklamuoti – ar maisto produktus, ar pamperus, ar partiją. Jos turi savo darbo metodus, žino, kaip mulkinti vartotoją, veikti jo pasąmonę. Tiesa, visos partijos kuria tarsi ir rimtą dokumentą – partijos rinkiminę programą. Tačiau partijos į savo programų rašymą mažai kreipia dėmesio, nes žino, kad rinkėjams jos visai neįdomios, kad jie jų neskaito. Todėl surašoma gražių, dažnai vienas kitam prieštaraujančių šūkių. Neaišku, kaip juos būtų įmanoma įgyvendinti. Sunkiausias, net ir patiems partijų vadovams, yra klausimas, kuo jų partija skiriasi nuo kitų partijų. Tiek patys partijų vadovai, tiek ir eiliniai rinkėjai, partijas labai gerai skiria tik pagal tų partijų lyderius. Vienos partijos geros, nes jų vadovai yra draugai, o kitos partijos blogos, nes jų vadovai yra blogi – priešai. Konservatoriai prieš įvairius rinkimus nuolat pabrėžia, jog jie jokiu būdu nesudarys koalicijos su Darbo partija bei partija Tvarka ir teisingumas. Kodėl? Tik todėl, kad toms partijoms vadovauja V.Uspaskichas ir R.Paksas, kuriuos konservatoriai kažkodėl laiko savo priešais. Rajonų savivaldybėse yra mažesnė takoskyra tarp šių tariamai antagonistinių partijų. Mat partijų lyderiai yra toli, todėl jų įtaka juntama silpniau. Politikai čia grupuojasi asmeninių ir grupinių interesų ir simpatijų pagrindu. Kiekviena partija į savo gretas stengiasi pritraukti žymesnius, įtakingesnius, aktyvesnius asmenis. Vieni susigundo vienos partijos vilionėmis, kiti – kitos. Su kokiomis nors ideologinėmis nuostatomis tai mažai ką turi bendra.

Prezidentaudamas dar pirmoje kadencijoje, V.Adamkus paskatino Naujosios politikos koalicijos sukūrimą. Koalicijos pavadinimas tarsi turėtų rodyti, kad bus vadovaujamasi kažkokiomis naujomis idėjomis. Deja, taip ir liko neaišku, kokios tos idėjos. Matyt, tos idėjos tokios pačios, kaip ir visų kitų – senųjų ir naujųjų, tradicinių ir netradicinių partijų ir koalicijų- paimsime valdžią, o po to kaip nors valdysime – priklausomai nuo aplinkybių.

Skaitydamas knygą apie Kenedžių klaną, aptikau vieną įdomų pastebėjimą. Buvo rašoma, kad Džonas Kenedis, kuris buvo bene populiariausias pastarojo šimtmečio JAV prezidentas, savo priešrinkiminėse kalbose vadovavosi populizmu. Jis kalbėdavo apie siaubingą Amerikos padėtį, kurią iš pagrindų reikia taisyti. Ir tai gali padaryti tik jis, nes imsis esminių reformų.

Bet juk tokia situacija šimtu procentų atitinka tai, kas vyksta Lietuvoje prieš kiekvienus rinkimus! Aiškinama, kokia baisi padėtis šalyje, kurią „nuvarė“ buvusieji valdžioje ir kad reikia rinkti naujuosius politikus, kurie mat įves tvarką šalyje. Pastebėjau, kad V.Adamkus kone kiekviename metiniame pranešime taip pat, kaip ir Dž.Kenedis, kalbėdavo apie esmines reformas, kurias reikia daryti ir kurios atseit nedaromos. Deja, kasmet pasakydamas A (kad esmines reformas reikia daryti), V.Adamkus niekada nepasakė bent jau B (kokiu būdu tas esmines reformas reikia daryti) nekalbant apie kitas raides iki Z. Galbūt taip atsitiko todėl, kad Dž.Kenedis greitai buvo nužudytas ir nespėjo savo deklaruotų esminių reformų atlikti ir tokiu būdu nenurodė V.Adamkui tolimesnio kelio kaip elgtis? V.Adamkus šiuo atveju labai primena Ostapą Benderį, kuris ėmėsi lošti simultaną šachmatais žinodamas tik pirmą šio žaidimo ėjimą. O.Benderiui labai greitai teko sprukti nuo pasipiktinusių žaidėjų, nes apgavystė išaiškėjo. V.Adamkui pasisekė geriau. Jis dešimt metų vadovavo šaliai, o apgavystės niekas net nepastebėjo.

Taip yra todėl, kad politika yra daug sudėtingesnis žaidimas negu šachmatai. Politinių žaidimų subtilumų eiliniai rinkėjai nesupranta, tad patyrusiam politikui nesunku juos mulkinti. Politikui kartais netgi naudingiau nieko nedaryti negu ką nors daryti, o kalbėti taip, kad kalbėtų, bet nieko nepasakytų. Toks kalbėjimo būdas turi netgi ir pavadinimą – diplomatinė kalba. Pavyzdžiui, tarkime, kad žmonės yra nepatenkinti esama padėtimi šalyje. Tuomet Prezidentas sako: „Reikia daryti esmines reformas“. Paprasti žmonės, išgirdę tokius Prezidento žodžius, ploja. Mat jie galvoja, kad tos esminės reformos palengvins jų gyvenimą. Savo ruožtu Seimas ir Vyriausybė imasi vykdyti Prezidento priesakus – daryti esmines reformas. Viskas griaunama, laužoma, naikinama, gadinama. Suprantama, kad dėl to padėtis dar labiau pablogėja.

Praeina metai, ir Prezidentas metiniame pranešime vėl sako: „Esminės reformos nevyksta, reikia daryti esmines reformas“. Vėl žmonės ploja, sakydami: „Štai kokį protingą turime Prezidentą, kaip teisingai jis kalba“. Seimas ir Vyriausybė vėl imasi darbo – daro esmines reformas – griauna ir gadina tai, kas dar buvo nesugriauta ir nesugadinta. Praėjus metams Prezidentas metiniame pranešime vėl konstatuoja: „Esminės reformos nevyksta“. Taip tęsiasi jau dešimt metų. Prezidentas kalba tarsi ir teisingai, tarsi ragina kažką daryti, kažkur eiti, tiktai nepasako, į kurią pusę – į kairę, į dešinę, į priekį ar atgal. Todėl nieks neapkaltins Prezidento, kad jis nurodė neteisingą kryptį ir buvo nueita klaidingu keliu. V.Adamkus visada stengėsi atsiriboti nuo to, kas vyksta Lietuvoje, už nieką neprisiimti atsakomybės ir todėl likti švarus ir populiarus.

V.Adamkus stovi nuošalyje, partijos pešasi tarpusavyje dėl vietos prie lovio, o valstybę tuo metu reguliuoja ne V.Adamkus, ne partijos, bet įvairios jėgos iš užsienio. Tos jėgos eksperimentuoja, įgyvendina kokias nors savo idėjas, o vietiniai klapčiukai – prezidentai, partijos yra tik klusnūs vykdytojai.

Prieš Seimo rinkimus A.Kubilius ir konservatoriai įnirtingai kaltino tuometinį ministrą pirmininką G.Kirkilą dėl to, jog jis sukėlė pasaulinę ekonominę krizę. Tauta tuo patikėjo ir valdžią perdavė konservatoriams. Tokiu būdu socialdemokratams buvo suteikta proga atsirevanšuoti konservatoriams. Todėl dabar jau socialdemokratų lyderiai per visas žiniasklaidos priemones triūbija, kad jeigu ne A.Kubilius ir konservatoriai su savo naktiniais sprendimais, tai jokios krizės Lietuvoje (taigi ir pasaulyje) nebūtų.

Konservatoriai ir socialdemokratai – tai iš pirmo žvilgsnio tarsi dvi visiškai skirtingos politinės jėgos, propaguojančios diametraliai priešingas idėjas, gavę valdžią – visas savo idėjas pamiršta ir tampa broliais dvyniais, klusniai darančiais tai, ką atseit reikia daryti. Ką daryti jiems nurodo kokios nors užsienyje veikiančios jėgos. O visi tie pasipešiojimai, pasistumdymai prie lovio tėra tik vaidyba, kurios tikslas nugriebti gardesnį kąsnį iš to lovio. Kokių nors nuosavų idėjų, kaip reikėtų kaip nors kitaip valdyti valstybę, nė viena partija neturi, ir tos idėjos joms visai nereikalingos.

Vytenis Paulauskas

2009-05-11

Komentarai

 

 

 
 1. Bijau, kad su slapuke D. Grybauskaite gali b8ti taip, kaip su šviesios politinės atminties V. Muntianu. Kai tik tapo Seimo pirmininku, M. A. Razma tuoj išpylė kibirą: tėvas KGB stukačius, motina ten pat šlavėja. Ir jis tapo gerutis, tik ne tautai….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Tauta kentes kaip kentejo patikejus A.Hitleriui- Lietuviu irgi toliau tauta kentes ir dabar pvz… patikejus dievaite dalia? mes taip pat buvome uzburti adamkumi as pats uz ji buvau,bet nemanau ,kad musu tautai uzteks vienos pamokos,dvieju, triju ir duok dieve tiek uzteks…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Kodėl Jūs Kliunkiai iš komentaro propaguojate ir peršate Lietuvai Šatriją? Negi Jums Ruskeliai taip pat pameta pinigėlių?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Labai geras straipsnis.Pridurciau tik tiek kad lietuviai tokia tauta, kuri jau per desimtmecius priprato buti kvailinama,zmones nusivyle,tapo abejingi ypac po situ seimo rinkimu. Dabar kiekvienas ziuri tik kaip isgyventi, na o politikai, tuo metu – vel pucia migla i akis. Na isrinks grybauskaite ir kas toliau? ji gal LEO isformuos? uzmirskit, tie zmones ras priejima per trecius asmenis arba net santaza ir prie grybauskaites. Netokia jau jos svari ir sventa praeitis….

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...