Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Sausis 24 Pirmadienis
 

Reikia kitos švietimo reformos

2008-06-15 13:01 | Komentarai | Komentarų (1)

Stanislovas Tomas

Stanislovas Tomas

Prancūzijos socialistų partijos narys

Praeitą savaitę konservatoriai, liberalsąjūdiečiai, liberalcentristai, soclibai, socdemai, valstiečiai liaudininkai ir darbiečiai (toliau – TSLSLiCSSLSDVLDP) priėmė Seime naują Aukštojo mokslo įstatymą. Valdas Adamkus neabejotinai pasirašys šį projektą, kadangi jis pats ir yra vienas iš pagrindinių mokamo mokslo gerai besimokantiems studentams įvedimo iniciatorių. Pagrindinis šio straipsnio tikslas: punktais įvardinti šio įstatymo trūkumus. Į pabaigą bus atsakyta į Egidijaus Kūrio argumentus, kadangi, susipažinus su jo straipsniu „Stebuklo belaukiant“, susidaro įspūdis, kad jis pats neskaitė Konstitucinio Teismo (KT) nutarimo.

1)     Anksčiau buvo nustatyta, kad ne mažiau kaip 50 proc. dieninių vietų universitetuose ir kolegijose nemokamos, o 30 proc. studentų laikomi gerai besimokančiais (seno įstatymo 60 str. 1 ir 2 d.). Šis straipsnis yra ištrinamas (TSLSLiCSSLSDVLDP įstatymo 7 str., KT 5 išvada). Kitaip tariant, valstybė ATSISAKO garantuoti, kad tam tikra iš anksto valstybės nustatyta studentų dalis mokysis nemokamai. Kiekviena aukštoji mokykla spręs šį klausimą savarankiškai ir bus suinteresuota, kad nemokamų vietų būtų kuo mažiau, kadangi tai didina jos pelną.

2)     Anksčiau buvo nustatyta metodika, pagal kurią apskaičiuojama studijų SAVIKAINA. Mokantys už mokslą studentai mokėjo tik šią savikainą (seno įstatymo 58 str. 4 d.). TSLSLiCSSLSDVLDP įstatymo 5 str., KT 4 išvada įveda naują tvarką: pirma, aukštoji mokykla gauna teisę apskaičiuoti savikainą pagal kitą metodiką – privati skaičiavimo formulė gali gerokai padidinti patį savikainos lygį. Antra, universitetas arba kolegija gauna teisę uždėti ant savikainos ANTKAINĮ ir siekti pelno. Naujas įstatymas ir KT nutarimas draudžia valstybei kištis į savikainos apskaičiavimą, o taip pat nustatyti pelno lubas. Šioje vietoje verta palyginti anglosaksų ir prancūzų-skandinavų sistemas. Amerikoje jaunas žmogus pradeda suaugusiųjų gyvenimą nuo to, kad gauna diplomą ir 120 000 dolerių skolą, kurią reikės grąžinti. Tuo metu prancūzas, liuksemburgietis, olandas ir švedas gauna diplomą ir iš karto pradeda dirbti sau, o ne bankui – taupo savo namui, savo mašinai, savo atostogoms, o ne paskolai grąžinti.

3)     Ankstesnė 47 str. 4 d. redakcija įpareigodavo Vyriausybę nustatyti, kiek bus nemokamų ir mokamų vietų. Nauja redakcija faktiškai įveda tokią tvarką, kad Vyriausybė gali iš viso nenumatyti nė vienos nemokamos vietos, jeigu asmenys, sutinkantys mokėti, pilnai užpildo specialistų poreikį (TSLSLiCSSLSDVLDP įstatymo 3 str., KT nutarimo II dalies 12 ir 19 p.). Ši pataisa skaudžiausiai muša talentingus abiturientus iš skurdesnių šeimų. Kiekviena vidurinės mokyklos mokytoja iš kaimo arba poliklinikos slaugė potencialiai gali pagimdyti itin gabų vaiką. Galbūt konservatoriai, liberalai ir socdemai tuo netiki, bet periodiškai taip ir atsitinka.

4)     Anksčiau valstybė galėjo nustatyti maksimalų leistiną tam tikros specialybės studentų skaičių. Tai buvo daroma tam, kad kiekvienas studentas gautų darbą maždaug pagal savo specialybę. Pagal naują tvarką bus priimami visi, kas gali mokėti. Kadangi aukštoji mokykla gauna teisę siekti pelno, ji bus suinteresuota priimti kuo daugiau studentų. Abiturientai, negalintys atsiskaityti iš karto, ims paskolas.

5)     Pagal naują tvarką, asmuo gali pereiti iš nemokamos vietos į mokamą, bet pereiti iš mokamos į nemokamą nebeįmanoma (TSLSLiCSSLSDVLDP įstatymo 8 str., KT nutarimo II d. 20 p.).

Kaip galima priešintis aukštųjų mokyklų privatizacijai ir visuotino mokamo mokslo įvedimui? Jeigu yra noras, pasipriešinti lengva. Vietoje sąvokos „gerai besimokantys studentai“ į įstatymą galima įrašyti sąvoką „santykinai geriau besimokantys studentai“. Vietoje sąvokos „valstybės finansuojama vieta“ galima įrašyti žodį „lengvata“. Beveik į kiekvieną TSLSLiCSSLSDVLDP įstatymo straipsnį galima buvo įrašyti nuostatą apie Švietimo ministerijos teisę įtakoti kainą ir studentų skaičių, bet tai nebuvo padaryta. Pagaliau galima keisti patį Konstitucijos tekstą. Pinigus galima sutaupyti sumažinus bakalauro programos trukmę nuo 4 iki 3 metų, kaip tai jau padaryta Vakarų Europoje. Tačiau problema yra tai, kad dabartinė TSLSLiCSSLSDVLDP dauguma tiesiog laikosi nuomonės, kad mokamas mokslas, išstumiantis gabius ir talentingus vaikus iš skurdesnių šeimų, yra gerai.

Neabejotinai, daugelis Lietuvos abiturientų rinktųsi Vakarų Europos universitetus – studijos ten pigesnės ir daug aukštesnės kokybės. Problema tik ta, kad mažų miestų vidurinės mokyklos blogiau parengia gabius vaikus studijoms užsienio kalba negu Vilniaus gimnazijos. Kitaip tariant, mes einame prie situacijos, kai du abiturientai su vienodu intelekto koeficientu patenka į nelygią padėtį, kadangi Vilniaus gimnazijoje prancūzų, vokiečių ar ispanų kalba dėstoma gerai, o kaime – blogai. Vienas iš karto po 12 klasės išvažiuos į Vakarus, o kitas privalės imti paskolą studijoms Lietuvoje, nes jis gimė provincijoje. Be to, ši tvarka smogs mažai uždirbančioms šeimoms, kadangi vaiko emigracijai reikia pradinio kapitalo, o paskolos paėmimui pradinio kapitalo nereikės. Taip pat Lietuvoje galės pasilikti turtingų tėvų vaikai, kurių nepriima Vakaruose.

Pagaliau, skaitant buvusio KT pirmininko Egidijau Kūrio straipsnį „Stebuklo belaukiant“ (http://www.veidas.lt/lt/leidinys.full/484bcbcd2cda7), susidaro įspūdis, kad jis pats neskaitė KT nutarimo. Jam atrodo, kad 30 proc. garantuotų nemokamų vietų panaikinimas padidins nemokamų vietų skaičių. Taip iš tiesų galėtų būti, jeigu KT nutarimas neleistų aukštosioms mokykloms siekti pelno iš studentų. Tačiau kadangi studijų kaina nebeapsiribos vien studijų išlaidomis (vien savikaina), kadangi Vyriausybė nebegalės nustatyti privalomos savikainos apskaičiavimo formulės, o taip pat kadangi Vyriausybė galės nustatyti, kad nėra poreikio finansuoti tam tikros specialybės žmonių, universitetai ir kolegijos radikaliai mažins nemokamų vietų skaičių.

Egidijus Kūris bando slėptis už formalumų. Jam atrodo, kad KT nepriėmė naujo įstatymo, nes į jį su klausimu kreipėsi V. Adamkus, G. Steponavičius, E. Masiulis ir kiti. Jam atrodo, kad KT tik aiškina Konstituciją ir nepriima sprendimų dėl pačios reformos. Čikagos universiteto realistas, profesorius Richard Posner yra pasakęs apie žmones, kurie tiki į tokius formalumus: „naive to the point of almost total cluelessness“ („naivus iki beveik visiško nesugebėjimo suprasti lygmens“). Egzistuoja 95 Konstitucijos aiškinimo metodai, kurie dalinami į 420 variantų: iš Konstitucijos galima „išaiškinti“ bet ką. Žiniasklaida jau ne kartą rašė apie slaptus teisėjo Egidijaus Kūrio ir Seimo nario G. Steponavičiaus susitikimus.

Egidijus Kūris nesuprato dar dviejų dalykų apie Paryžiaus studentų pasipriešinimą. Pirma, universiteto užėmimo tikslas yra pastatyti barikadą ir neišeiti iš pastato tol, kol Parlamentas neįvykdys studentų reikalavimų, o anaiptol ne laužyti baldus (http://www.youtube.com/watch?v=LwA3sCQvaEk). Tokios akcijos Prancūzijoje buvo rengiamos ne tik 1968 metais, bet ir 2006 m. pavasarį (http://www.youtube.com/watch?v=zG_3JJEoEvU), ir 2007 m. lapkritį (http://www.youtube.com/watch?v=laxntam51ws).

Antra, Egidijus Kūris žurnale „Veidas“ tyčiojasi iš Daniel Cohn-Bendit pavardės (Cohn-Bendit – vienas iš 1968 metų studentų Revoliucijos didvyrių). Egidijui Kūriui reikia suprasti, kad jo amžiuje juoktis iš vokiškų ir prancūziškų pavardžių yra kvaila.

NON à la marchandisation du savoir!

2008-06-13

Komentarai

 

 

 
  1. Strategijos , aprašytos šioje gabalas raštu dėl padidinti srautą į tave savo dienoraštį iš tikrųjų yra geras , ačiū už tokį gražų paštu .

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...