Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugpjūtis 19 Pirmadienis
 

Referengeitas (I): Premjere, Lietuvą valdo mažumos

2014-02-05 09:10 | Naujienos | Komentarų (71)

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. KK nuotr.

Antradienį, po valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdžio, premjeras Algirdas Butkevičius kalbėdamas apie reikalingų parašų skaičiaus barjero mažinimą nuo 300 tūkst. iki 100 tūkst., lyg drąsios šalies drąsus politikas išsiskyrė iš kitų spaudos konferencijoje dalyvavusių koalicijos partnerių ir jiems net čia pat paprieštaravo: “esam demokratinė šalis ir nematau jokių priežasčių, dėl ko reikėtų šitą skaičių mažinti. Nejaugi mes kiekvienu klausimu pradėsim surinkinėti parašus ir organizuot referendumus”.

Kol kas galima tik spėlioti, dėl kieno trinktelėjimo ar treptelėjimo premjerą lyg kelio girnelės refleksu privertė šoktelėti į visišką realijos priešingybės kvestionavimą – juk Lietuvoje per visus 24-erius nepriklausomybės metus nebuvo nei vieno pačių žmonių surengto referendumo, nors Konstitucijos 9 straipsnis aiškiai sako: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu”. Liūdnai retorinis klausimas – tai nebuvo klausimų ar nebuvo gyvenimo? Tiek pokyčių per pastaruosius 10 metų, o kiek jų dar bus per ateinančius 10…

Demokratija arba daugumos nuomonė gali būti klaidinga, bet ne ignoruojama, nes kitaip ji nebėra demokratija. Bet kaip, pabrėžtinai demokratišką Seimo nario priesaiką davęs premjeras, sužino žmonių nuomonę, jeigu ne tik, kad neskatina pagrindinių Konstitucijos vertybių, bet netgi vos jų daigeliams pasirodžius, ima juos rauti lyg piktžoles? Premjere, ar tai atitinka Lietuvos valstybės viziją, misiją ir tikslus? Ir kas už juos balsavo?? O gal reikėtų? Lietuvos pamatinis valstybės principas nėra subjektyvus racionalumas ar juo labiau kažkieno padiktuotas laisvas subjektyviai įkainojamo kapitalo judėjimas. Pamatinis principas – „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“ – pažiūrėkite Konstitucijoje, prašau.

Drąsios šalies drąsus premjeras tiktų į Cezario Graužinio spektaklio “Drąsi šalis” personažus, kur aktoriai komiškai siekia išreikšti asmeninį santykį su dabartine Lietuvos realybe ir kartu ieško atsakymų į universalius klausimus, būtent kartais pasiklysdami, atrodytų, elementariose situacijose. Gal ten premjeras galėtų detalizuoti priežastis, kurias realiame gyvenime tikriausiai būtų gėda vardinti. Juk 300 tūkstančių pritariamųjų balsų negavo net jo vadovaujamos, daugiausiai narių turinčios, Socialdemokratų partijos išrinkti Seimo nariai per 2012 Seimo rinkimus (už socialdemokratus balsavo apytiksliai 206,389 piliečiai). Žinoma, kad emigravusios užsienin ir anapilin Lietuvos referendumų barjeras visada buvo aukštas, lyginant su kitomis Europos šalimis ir galbūt pirmąjį dešimtmetį po atkūrimo dar buvo pateisinamas, bet dabar – kai telefono žinutėmis šimtais tūkstančių žmonių balsuoja daugybe klausimų per TV laidas jau dešimt metų..

Premjeras rimtu veidu pasakojo, kad Lietuvos piliečius demokratiškai atstovauja rinkti jų atstovai, o visa tai skambėjo lyg pasakojimas apie Sovietų Sąjungoje vykusius rinkimus, kuriais žinoma mažai kas pasitikėjo. Juk žinome posakį mirė drakonas – tegyvuoja drakonas, kuris atspindi nuolatos meluojantį rinkimų metu politiką. Todėl geriau imkime pavyzdį ir paskaičiuokime – valdžios perimtas ir paskelbtas Visagino atominės elektrinės (VAE) referendumas: prieš VAE balsavo 853 163 piliečiai, o už balsavo 463 966 piliečiai. Nepadėjo nei Čekuolis nei išleisti milijonai reklamai. Taigi už VAE nestatymą ir saugesnę aplinką balsavo 33% procentai balso teisę turinčių žmonių ir tai yra apytiksliai tiek, kiek žmonių pasitikėjo ir įdarbino visus dabartinius Seimo narius (830,882), o taip pat ir prezidentę (950,407).

Grubiai skaičiuojant, už valdančiąją koaliciją (DP+LSDP+TT+LLRA) vidutiniškai balsavo 518 191 pilietis (vidurkis: 703 090 balsų laimėjo 43 mandatus daugiamandatėje ir 333 292 balsai laimėjo 42 mandatus vienmandatėse). Atitinkamai visą Seimą palaikė 830 882 piliečiai.

Būtina pastebėti, kad į antrą rinkimų turą atėjo beveik dvigubai mažiau rinkėjų, o jame galėjo rinktis iš kandidatų, kurie nebuvo jų pirmasis pasirinkimas, todėl modeliuoti kiek kitaip mano paskaičiavimų tikrumą, žinoma, galima. Visgi visas Seimas tokiu atveju turi tik 32% balso teisę turinčių žmonių palaikymą, o valdančioji koalicija – tik 20%. Išvada – Lietuvą valdo tik mažumos, kurioms net neįdomi daugumos nuomonė.

Demokratinėse šalyse priimta, kad daugumos negali engti mažumų, o tuomet seka logiška išvada, kad mažumos turi gerbti daugumos interesus taip pat. Ir skirtingos grupės ieškodamos kompromisų ir nagrinėdami įvairių subjektyvių vertybių pjūvius gali atrasti jos didenybę Darną. Kaip neįmanoma gyvenimo aprašyti taisyklėmis, taip Darnos neišeis nustatyti įstatymais. Neieškodamos dialogo, institucijos šaltu veidu programuodamos socialinį konstruktą stumia ne tik mažumas, bet ir daugumas į keblią padėtį, kai viena pusė turi daugiau nei reikia įrodymų, kad jos ne tik negirdimos, bet aktyviai nesiklausomos. O šiais laikais, individualizmo ir personalizavimo aukštybėse taip norisi rasti ne tik juoda-balta atsakymą, bet ir surasti daugybę pilkų pustonių, kurie padėtų ir vilkui būti sočiam ir aviai likti gyvai – juk ne karo metas. Ar tikrai, kada nėra aiškaus vieningo sutarimo būtinai supriešinti dvi puses, lyg nebūtų tarpinių, ilgųjų pereinamųjų variantų?

Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partijos pirmininkas ir europarlamentaras Nigel Farage, kurio partija pastaruosius metus auga kaip ant mielių, yra ne kartą perspėjęs kolegas, kad nedemokratiški procesai ir nesiskaitymas su žmonių savimone, kelia vis didesnę nacizmo grėsmę Europai ir vertėtų labiau įsiklausyti į žmonių pageidavimus ir ieškoti kompromisų.

Prancūzijoje pastaraisiais metais vyko šimtatūkstantinės eitynės prieš tos paties lyties santuokų įteisinimą, kokių atrodytų, tokio dydžio, Europa ne taip dažnai matė. Politikai neatkreipė dėmesio, kad nėra vieningo/daugumos sutarimo ir neieškojo kompromisų, o jų balsams pasiskirsčius po lygiai – nuskambėjo šūviai – protestuodamas sau gyvybę Paryžiaus Dievo Motinos katedroje atėmė 78 metų rašytojas ir eseistas Dominykas Veneris.

Vėlgi svarbu galbūt ne subjektyvus vertybių supratimas, bet kompromisų savimonės įgyvendinimas, kurių akivaizdžiai trūko. Lietuva beveik visus pastaruosius 24 metus buvo ir yra labiausiai besižudanti šalis Pasaulyje. Pats būdamas emigrantas ir panagrinėjęs šių reiškinių priežastis esu įsitikinęs, kad žmonių bejėgiškumo jausmas Lietuvoje ateina ir dėl valdžios savivaliavimo.

Premjeras ir kai kurie kiti politikai taip pat demonstruoja dviveidiškumą, kuomet palaikydami demokratiškos Ukrainos protestuotojus, kur referendumo barjeras yra mažesnis nei Lietuvoje (turint galvoje, kiek žmonių ten gyvena), stebisi Lietuvos piliečių noru būti išgirstais ir atitinkamai dirbti jiems pagal jų pageidavimus. Lyg užmirštų, kad darbdavys yra piliečiai, o darbdavio poreikiai tai nebūtinai turi būti visada racionalūs pagal subjektyvų darbuotojo požiūrį. Demokratijoje piliečiai gali turėti tikslą būti medaus, dainų ar pagonių šalimi, tai kur kas platesnis klausimas nei bandymas atitikti bet kokioms sutartims.

Todėl siūlau įgyvendinti LR Konstituciją ir leisti žmonėms svarbiausius klausimus spręsti referendumu, o taip pat nevarginti paprastų žmonių valstybiniais darbais ir atitinkamai užtikrinti, kad jiems nereikėtų aukoti laisvo laiko, darbo, šeimos laiko ar net sveikatos darant tai, ką turėtumėte daryti jūs.

Andrius Kasparavičius, Londonas

Komentarai

 

 

 
 1. Labai gerai parasyta. Bet valdziazmogiams i visa tai nusispjaut. Jie labiausiai ir bijo Tautos balso. 23 metus zmones buvo vergai, pagaliau atsibudo. Kaip toj dainoj:”Pirmyn vergai, nuzemintieji….”

  Thumb up 7 Thumb down 0

 2. taip kaip I psichetrine ligonine jis butu izenges ir pasakes,tai lietuviu tauta kuo jis laiko, mes tave atsiminsim

  Thumb up 3 Thumb down 0

 3. RAITELIAI HORIZONTE

  Nedingsta niekas, neišnyksta,
  Tik keičia formas bei veidus,
  Kas buvo “nieks”,- viskuo pavirsta,
  Jiems Ateitis suteiks vardus…
  ……………………………………….
  Ir štai regiu aš horizonte,
  Veržliuosius Raitelių būrius,
  Raudonarmiečius nuožmiam fronte,
  Buržujus vejančius Karius

  Raudoną Vėliavą iškėlę,
  Jie vėl šturmuoja aukštumas,
  Regiu- gyvi Jie! Prisikėlę,
  Tik, aišku, jau naujais veidais…

  Stebuklas? Ne! Nes prisikėlė,
  Ir tie buržujai, kur kadais,
  Baltosios gvardijos grandinėm,
  Versdavo viską pelenais

  Naujieji Vrangeliai- baronai,
  Kolčiako budeliai kiti…
  Mirties juodieji eskadronai,
  Esmė ir nūdien ta pati…

  Baltieji vėl atakon puolė,
  Pavijo raitelių būrius,
  …Rausvi lašai apšlakstė žolę,
  Sukilo vėtros,- mūšis bus!

  Naujų baronų eskadronai,
  Revanšo tvaiko sutelkti,
  Bet jau…Naujieji horizontai,
  Ties jais,- ir įvykiai kiti…
  …………………………………
  Nedingo nieks, neišgaravo,
  Jau horizonte…..Nematai?
  Rikiuojas raiteliai Budiono,
  Ir Vorošilovo šauliai….

  Thumb up 7 Thumb down 0

 4. Susidarė nuomonė,kad gavę valdžią žmonės išdurnėja ,kažkas jiems laiko sugnybę kiaušius.

  Thumb up 12 Thumb down 0

 5. tiesos vardan
  ………………….
  SISTEMA IR RINKIMŲ FARSAS

  Sistema rinkimams yra atspari. Jie neatiduos savo milijardų vardan to, kad žmonės ne taip ar ne už tuos nubalsavo. Jų rankose ne tik jėga, bet ir technologijų gausa. Prisiminkime rinkimus Graikijoje. Jau nebepamenu, ką ir kaip ten išrinko konkrečiai, bet buvo pakartotiniai rinkimai… Tačiau sistemai reikia rinkimų ir kuo gausesnio žmonių dalyvavimo juose, nes sistemai rinkimai – tai jos įsiteisinimo svertas. Esą “tautos tokia valia”, ir “papūskite uodegon”…

  Kitas dalykas, kad gausesnis rinkėjų dalyvavimas gali sumažinti, pavyzdžiui, konservatorių procentą Seime. Su tam tikromis išlygomis tai gali būti tiesa. Tačiau tik tol, kol mes ignoruojame įtakos išsaugojimą per koalicijas, o pastarosios nei kiek, na, nei kiek neišreiškia tautos, t.y. rinkėjų valios. Jau čia slypi rinkimų farso klasta.

  Tai štai. Įsivaizduokime, jog rinkimų farso boikotas pasiekė maksimumą. Tai reiškia beelektoračių rinkėjų nebalsavimą. Partijų elektoratai rinkimų boikotuoti negali pagal apibrėžimą. Ir tada, balsuojant tik elektoratams, rezultatai priklausys tik nuo partijų elektoratų dydžio. Tai neišmatuojamas dalykas. Jei einamu momentu konservatorių bei jų satelitų elektoratas vyrauja, tai ir pasekmės būtų atitinkamos.

  O dabar tarkime priešingai – tarkime, jog rinkimų boikotas pasiekė vien apatijos sąlygojamą minimumą. Tuomet balsuoja daugybė “laisvų”, t.y. beelektoračių rinkėjų. Jų balsais galimai pasinaudos ir būsimosios TS-LKD koalicijos partneriai (primenu – su rinkėjais koalicijų klausimų niekas nederina, tai sprendžiama tautai už nugaros). Todėl ir šiuo atveju tie patys konservatoriai gali išsaugoti įtaką. Ypač jei sistemos technologams tos įtakos reikia…

  Prisiminkime 2008-jų metų Seimo rinkimus. Juose dalyvavusi TPP (Valinsko partija) neturėjo ideologijos, negalėjo sąlygoti visuomenės socialinių ryšių su valstybės raidos vizija. Todėl ši partija buvo beelektoratė, ir pateko į Seimą tik “laisvų” ( beelektoračių) rinkėjų dėka. Rinkimų boikoto “maksimumo” atveju tokia “politinė jėga” į Seimą nepatektų. Tuo tarpu daugybė beelektoračių rinkėjų balsavo (dėl juoko) už Valinsko partiją (galimai sistemos projektą). Ir būtent ši partija sustiprino konservatorių įtaką Seime, sudarydama su jais koaliciją.
  Taigi, veikiama ir per būsimąsias koalicijų partneres, ir per dirbtinai komponuojamas beelektorates partijas.
  Sistemos technologai suranda išeičių bei svertų. Nepaisant to, kiek rinkėjų bedalyvautų rinkimuose…

  Thumb up 3 Thumb down 0

 6. valdžia net nesupranta-kam YRA IŠRINKTA…..KAD BŪTŲ GALIMYBĖ TOKIUS ATŠAUKTI,IŠ ŠEIMO,Kaip aušrinė marija,kuodytė ,sabatauskas,ir daug daug kitų aklų ,kurčių balsuojančių ,kaip įsakys vadai,kuriems niekas nesvarbu,tik 4 metus mokama alga…….tai pagalvokit ką renkam,juk tokių -JOKS VERSLININKAS NEPRIIMtų į darbą ,apie 5 tūks galėtų tik pasvajoti sapne,negautų net tūkstančio……..

  Thumb up 10 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti
Naktinis darbas – tikriausiai kancerogeniškas
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...