Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Kovas 4 Ketvirtadienis
 

R. Šalaševičiūtė: COVID-19 pandemijos metu pablogėjusi visuomenės psichinė sveikata išryškino poreikį kuo greičiau priimti Psichologų praktinės veiklos įstatymą

2021-01-25 13:15 | Naujienos | Komentarų (6)

Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė. KK nuotr.

Per COVID-19 pandemiją dvigubai išaugęs visuomenės streso lygis, žymiai padidėjęs poreikis kreiptis pagalbos į specialistus dėl depresijos ir nerimo parodė, kad būtina pagaliau priimti ilgai atidėliojamą Psichologų praktinės veiklos įstatymą. To nepavyksta padaryti beveik 20 metų.

Šiuo metu Lietuvoje ši veikla  įstatymu nėra reglamentuota, ji nelicencijuojama. Neturint atitinkamos kvalifikacijos ir žinių, pažeidžiamiausioms asmenų grupėms reikalingas psichologinio testavimo ir psichologinio konsultavimo paslaugas iš esmės gali teikti bet kas. Nebūtina nei turėti atitinkamą išsilavinimą, nei nuolat kelti kvalifikaciją, kad praktikoje būtų taikomi naujausi, moksliškai pagrįsti psichologinio įvertinimo ir psichologinės pagalbos metodų. Nėra sudaryto oficialaus psichologų registro. O psichologines paslaugas Lietuvoje teikia daugiau kaip 2000 psichologų, dirbančių viešajame sektoriuje arba privačiai.

Nesant jokių reikalavimų, nelicencijuojant šios veiklos, atveriamas kelias neatsakingai veiklai, o gal ir šarlatanizmui. Užuot pagelbėjus psichologinių problemų turintiems asmenims, yra rizikos jiems ne tik nepadėti, bet ir pakenkti. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad depresija pasaulyje šiuo metu yra pirmaujanti negalios priežastis.

Pirmi projektai – beveik prieš 20 metų

Pirmi Psichologų praktinės veiklos įstatymo projektai Seime buvo pateikti dar 2003 m. ir 2008 metais.  Parlamentarams juos atmetus, 2014 m. Seimo valdybos nutarimu buvo sudaryta darbo grupė.

Jau tuomet darbo grupėje sutarėme, kad būtina reglamentuoti psichologų praktinę veiklą įstatymu ir ją licencijuoti norint užtikrinti psichologinių paslaugų kokybę.

Didžiojoje dalyje Europos Sąjungos valstybių psichologo paslaugų kokybė yra užtikrinama įstatymais. Europoje psichologo profesija yra reglamentuojama remiantis Europos psichologų asociacijų federacijos (EFPA) 2010 m. patvirtintu Europos psichologo profesiniu standartu (EuroPsy). Šis standartas apibrėžia minimalius kvalifikacinius reikalavimus norint teikti psichologo paslaugas Europoje.

2017 m. mano kaip darbo grupės pirmininkės iniciatyva (dalis grupės narių 2016 m. nebuvo perrinkti į Seimą) buvo parengtas naujas Psichologų praktinės veiklos įstatymo projektas.

Veikla būtų licencijuojama, reikalaujama atitinkamo išsilavinimo

Projekte numatoma reglamentuoti psichologų kvalifikaciją ir rengimą, psichologų praktinės veiklos licencijavimą, psichologų profesines teises, pareigas ir atsakomybę. Psichologu apibrėžiamas asmuo, įgijęs aukštąjį universitetinį psichologijos studijų krypties išsilavinimą (baigus universitetines psichologijos bakalauro ir psichologijos magistro studijas arba vientisąsias universitetines psichologijos krypties studijas, arba Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka pripažįstant kaip lygiavertį užsienyje ar Lietuvoje įgytą išsilavinimą). Psichologo praktinė veikla yra licencijuojama veikla. Licencija išduodama pagal įgytą psichologo kvalifikaciją ir atliktą prižiūrimą psichologo praktinę veiklą tam tikroje profesinės veiklos srityje.

Visos svarbios psichologų veiklos sritys – edukacinė ir mokyklų psichologija, sveikatos ir klinikinė psichologija, darbo ir organizacijų psichologija ir bendruomenės psichologija – būtų reglamentuotos remiantis vienodais principais ir kriterijais.

Numatoma, kad psichologų veiklą licencijuojanti institucija būtų Lietuvos psichologų sąjunga (dėl to su suinteresuotomis grupėmis sutarta dar 2017 m.). Praktinę veiklą vykdantis psichologas turėtų laikytis profesinės etikos kodekso ir kt.

Prasidėjus nesutarimams su dalimi psichologų bendruomenės, ministrų kabinetas 2018 m. sudarė išplėstinę patariamają grupę, kuri išsamiai išnagrinėtų projektą ir pateiktų Vyriausybės nuomonę. Buvo atliktas MOSTA tyrimas, antikorupciniu požiūriu jį išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba, kai kurios teisės akto formuluotės sušvelnintos. Vyriausybė projektui pritarė.

Šis, daug sykių tobulintas (parengta jau trečia šio teisės akto redakcija) projektas Seimo salėje vis tiek buvo atmestas priėmimo stadijoje du kartus – 2018 m. ir 2019 m., pritrūkus vos kelių balsų.

Atidėlioti nebėra kada

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus vedėjo Igno Rubiko, šiuo metu visuomenės streso lygis šalyje yra dvigubai didesnis nei prieš koronaviruso pandemiją, 10 proc. padaugėjo asmenų, kurie kreipiasi į gydymo įstaigas dėl depresijos, nerimo ir reakcijos į didelį stresą sutrikimą, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Karantino metu reikšmingai padaugėjo gyventojų, kurie jautėsi vieniši. Apie pusę visų tiriamųjų jautėsi vidutiniškai arba smarkiai paveikti apribotų kontaktų su artimaisiais ir apie pusės apklaustų psichologinė gerovė buvo žema. Žmonės, kurie jautėsi vieniši COVID-19 pandemijos metu, turėjo pustrečio karto daugiau savižudiškų minčių.

Lietuvos sveikatų mokslų universiteto mokslininkai atkreipė dėmesį ir į suprastėjusios medikų psichologinės savijautos požymius: išryškėjo ilgalaikė prislėgta nuotaika, nerimas, nuovargis ir negalėjimas atsipalaiduoti, negalėjimas susikaupti, nekontroliuojami pykčio, baimės, nerimo protrūkiai, padidėjęs dirglumas, atbukimo jausmas, noras atsiriboti, užsisklęsti nuo kitų žmonių, negatyvus savęs ir savo darbo vertinimas, sutrikęs miegas ir kt. Patirtis rodo, kad medikai linkę išsaugoti konfidencialumą ir psichologinės specialistų pagalbos ieškoti už savo įstaigos ribų.

Tokie visuomenės sveikatos būklės duomenys COVID-19 pandemijos sąlygomis, praėjusią savaitę pristatyti Seimo Sveikatos reikalų komitete, skatina neatidėlioti Psichologų praktinės veiklos įstatymo projekto. Tai itin svarbu mažinant COVID-19 pandemijos padarinius visuomenės psichikos sveikatai, plečiant psichologinės anoniminės pagalbos, tarp jų ir medikams, prieinamumą. Seimas turi pagaliau apsispręsti ir priimti įstatymą, kurio projektas dabar yra Sveikatos reikalų komitete. Tam reikalingas ir bendras psichologų bendruomenės sutarimas, kurio stygius nemaža dalimi trukdė iki šiol priimti įstatymą.

Komentarai

 

 

 
 1. Šita tariama “pandemija”-atviras melas ir įžūli išgalvota afera su tikslu masiškai išnuodyti visus vergus prievarta leidžiamais nuodais.Jau masiškai gaminamos ir perkamos nuodų dozės kiekvienam runkeliui asmeniškai. zombiadėžių apglušintoms avims suvaldyti bus išleistas skiepų pasas, be kurio avis galės laisvai tik po savo kiemą vaikščioti,,,-ir tai tik laikinai,,, Nėra ko stebėtis. Mūsų klapčiukai dar tarybiniais laikais pasižymėjo „uolumu ten, kur nereikia“. Niekas nepasikeitė, išskyrus kryptį..

  Kita galimybė: gal mūsų laukia dar gražesni laikai – PRIVALOMA VAKCINACIJA ? Tada kariuomenė gali būti panaudota prieš atsisakiusius skiepytis, prievarta uždarydama juos į psichikos suluošinimo įstaigas, nes nesuprantama, kam reikalinga teisė įsiveržti į namus naktį, jei to negali daryti paprasta policija?

  Šimonytė visai neseniai tiesiai sakė,kad bus pasamdyta karo policija, kuri gaudys žmones gatvese parduotuvėse, namuose, išspirs duris, įsiverš į namus ir suvakcinuos runkelius JĖGA, paskui jau nutilo ir ėmė vapalioti, kad be sutikimo vergų nevakcinuos bet kad bus prievarta,aišku kaip dieną- jei tik spyriosies, nesutiksi,kaipmat išveš į psichiatrinę ir ten suvakcinuos,kaip tiesiai pasakyta naujame karo policijos įstatyme. Ir sučipuotas avinas neturės jokių teisių gintis ir priešintis,jei kas- jums bus iškart užblokuotos visos banko sąskaitos,toks nebegalės net komentarų parašyti Ar bebus kas mus išgelbėtų nuo šitos pasaulį valdančios žydų ordos vykdomo atviro gojų genocido, kaip nuosavoms laboratorinėms žiurkėms suleidžiant mirtiną vakciną?
  Skiepas sunaikins intelektą, kas pasiskiepys tie niekada neatsibus ir visada bus avys. Pamatysite kad tie žmonės po skiepo atrodys pasikeitę.

  Vienintelis šansas išsigelbėti nuo šio genocido-nedelsiant bėgti į paskutinę vietą Europoje,kuri dar nepasiduoda šitai 100% melagingai karūnos psichozei: būtent į Baltarusiją.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Šalinkit priežastį – liaukitės be paliovos gazdinę mirtimi – iš visų kiauromis dienomis tik ir tegirdi tiek mirė, tiek mirė, tiek mirė, siaubas,siaubas, siaubas…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. susikisk tuos savo psihologus ten kur saule nesviecia atrado mat iseiti,baikit meluot,vogti ir jankiam aki laizyti,baikit varyt propoganda ant kaimynu idijotai jus vergai nelaimingi darbu uzsiimkit o ne vaidinkit dirbancius sudas tie jusu istatymai jeigu ju musu banditai nevykdo,o runkeliams neidomus jusu pliurpalai

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Cirkas: mutavusi -išsigimusi Pasaulinė Valdymo tragedija….ir psichologas…..nebent pačiam Seimui,Prezidentūrai,teismams….mirties akivaizdoje psichologas…Dangus

  Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Patarimai tobulai terasai
Nugaros masažai – kiekvienam
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Dokumentų valdymo sistema – būtina modernios įmonės sąlyga 
Elektroninė dokumentų valdymo sistema vis dažniau keičia pasenusius fizinius dokumentų sandėliavimo, valdymo ir...

Skaitymo nauda: kodėl privalote pamėgti knygas? 
Skubančiame ir moderniame šiuolaikinių technologijų pasaulyje vis sunkiau atrasti laiko įvairiems užsiėmimams savo...

Šaltojo skambučio patarimai, kaip padidinti pardavimų kiekį! 
Šalti skambučiai gali būti varginantys ir sunkūs, ypač jei neturite susikūrę tinkamo plano....

Kaip derinti skirtingus interjero stilius? 
Šiuolaikinis interjero dizainas pasižymi stilių įvairove. Nuo modernaus iki klasikinio, nuo minimalistinio iki...

Vilniuje atsidarė naujas globos skyrius 
Vilniuje atsidarė VšĮ „Sveikatos metai“ įkurtas „Senjorų avilio“ globos skyrius, kuriame teikiamos ilgalaikės/trumpalaikės socialinės...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 75 mln. eurų
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta obligacijų emisija už...
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...