Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2021 Gruodis 8 Trečiadienis
 

Publicisto įniršis ant S.Skvernelio neturi pagrindo

2017-08-10 10:56 | Nuomonių ringas | Komentarų (17)

Anatolijus Lapinskas. Asm. archyvo nuotr.

Anatolijus Lapinskas

Pradžiai keletas minčių iš mano gerbiamo publicisto Vladimiro Laučiaus straipsnio „Kuo „Sodros” lubos skiriasi nuo S. Skvernelio lubų”.

„Premjeras pareiškė, kad būtina „mažinti mokestinę naštą” uždirbantiems didžiausias algas, nustatant vadinamąsias Sodros lubas. Kurias siūlo kelti aukštai – gaunantiems nuo 6 tūkst. eurų „į rankas” per mėnesį. Bet premjero minties gražumas – ne sprendime, o nuostabiuose argumentuose, kaip jis suvokia socialinį teisingumą ir žmogaus vertę: „Tokias algas gauna patys gabiausi, itin aukštos kvalifikacijos vadovai. Žmonės, kuriantys didžiulę pridėtinę vertę visuomenei ir valstybei, darbo vietas, kurie yra viena iš pagrindinių valstybės varomųjų jėgų”.

„S. Skverneliui būdingas tiesiog cinizmas… kad 6 tūkst. eurų alga liudija aukščiausius žmogaus gabumus, geriausią savo profesinės srities išmanymą”.

„Pagal premjero logiką, jis bus tikra visuomenės pažiba, intelekto viršūnė ir socialinės pažangos variklis… todėl jam dar būtinai reikia papildomų „mokestinių bonusų”, šiuo atveju – Sodros lubų. Cituota premjero ištarmė daro jį ekonominiu atžvilgiu turbūt net dešinesnį už mūsų dešiniausius liberalus arba liberalesnį už liberaliausius dešiniuosius”.

„Maža to, preziumuojama, kad dideli atlyginimai Lietuvoje yra teisingo gėrybių paskirstymo rezultatas: jei daug gaunate, vadinasi, tikrai esate to verti, tiek ir turite uždirbti (ir dar su mokesčių bonusais). O ar didelės algos negalėjo būti sukčiavimo, nesąžiningų manipuliacijų, lipimo per galvas, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, neskaidraus valstybės valdymo, protekcionizmo, socialiai neteisingos ekonominės sanklodos ir pan. rezultatas?”

„Teisingumo klausimas svajonių prezidento šiame kontekste nedomina. Jam dabar svarbu, kad „Sodros” lubos būtų aukštai, o tai, kad paties S. Skvernelio politinio lygio lubos po šitokių ištarmių – žemesnės nei vienvietėje palapinėje”.

Nuo savęs pridėsiu, kad pateiktų V.Laučiaus išvadų teisingumas jų autoriaus, matyt, irgi nelabai domina, svarbu politinis įniršis premjero atžvilgiu. Siūlyčiau žinomam publicistui nusiraminti ir ramiai pasiskaityti mano, dar prieš 12 metų spausdinto straipsnio mintis, gal tada nereikės S.Skvernelio kaltinti dėl jo politinio lygio neva per žemų lubų.

Tas 2005 metų straipsnis vadinosi „Atlyginimo dydis, nuo kurio skaičiuojamos įmokos „Sodrai“, turi būti apribotas“, kitaip tariant, Sodros lubos vis dėlto yra reikalingos. Dar 2004 m. Lietuvos investuotojų forumas paskelbė iniciatyvą – nustatyti Sodros įmokoms viršutinę ribą. Tokios atlyginimo lubos socialiniams mokesčiams yra beveik visose ES šalyse.

Tuomet verslo asociacijos („Investors’ Forum“, „Tarptautiniai prekybos rūmai Lietuva“, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos pramoninkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija) bendru laišku paragino Lietuvos valdžią priimti reikiamus sprendimus, siekiant išlaikyti Lietuvos konkurencingumą bendroje Europos rinkoje.

Šią problemą galima išaiškinti labai paprastai: mokant didelius atlyginimus aukštos kvalifikacijos darbuotojams, pernelyg išauga įmokų socialiniam draudimui lygis. Dar 2002 m. „Ernst&Young“ ir „PricewaterhouseCoopers“ Lietuvoje atliko tyrimą, kurio pagrindu buvo suformuoti siūlymai dėl socialinio draudimo įmokų ribojimo. Buvo minima, kad jų ribojimas yra efektyvus rinkos plėtros mechanizmas. O svarbiausia, kad jos ribojamos tiesiogiai su Lietuva konkuruojančiose šalyse-kaimynėse: Latvijoje, Lenkijoje ir net Rusijoje.

Apie šią problemą buvo kalbama ir Ministro Pirmininko 2003 m. sudarytos darbo grupės išvadose. Čia akcentuojama, kad Sodros įmokų „lubų“ nebuvimas neskatina investavimo į aukštos kvalifikacijos darbo jėgą, priešingai – skatina „proto“, potencialiai brangiau apmokamos darbo jėgos „nutekėjimą“. Tuo pagrindu rekomenduojama nustatyti darbo užmokesčio sumą, nuo kurios būtų neskaičiuojamos Sodros įmokos.

Deja, niekas nepasikeitė. O kad problema iš tiesų aktuali ir diskriminuoja gerus atlyginimus gaunančius specialistus, gali įrodyti paprasčiausi skaičiavimai. Pasirodo, kad solidžias pajamas gaunantiems žmonėms Sodros įmoka jau ne išauga, tai per švelnus žodis, bet tampa tiesiog beprotiška. Štai tie skaičiavimai, straipsnyje tuomet minėjau litus, dabar skaičiuoju eurais.

Uždirbantis, pvz., 6 tūkst. eurų per mėnesį darbuotojas (solidžios verslo struktūros geriems specialistams negaili tokių algų), kartu su darbdaviu Sodrai sumoka net 2040 Eur (6000 Eur x 34 proc.) įmoką. Deja, pensijai skaičiuoti Sodra ima ne didesnį, kaip penkių draudžiamųjų pajamų sumos dydžio, šiuo metu 2380 Eur (476 Eur x 5) atlyginimą. Likusieji žmogaus įmokėti Sodrai pinigai, vaizdžiai kalbant, išgaruoja.

Palyginus šiuos skaičius: Sodros įmoką – 2040 Eur su Sodros pensijai skaičiuojamu atlyginimu – 2380 Eur, paaiškės, kad įmoka Sodrai sudarys net 86 proc., pustrečio karto daugiau nei oficiali norma! Todėl ne vienas gerai uždirbantis verslininkas aiškina, kad uždirbant daugiau kaip 2380 Eurų mokėti Sodros įmokas yra netikslinga, nes tie pinigai pradingsta vėjais.

Beje, pirmieji šią tiesą suvokė Seimo nariai, kurie kartu su neapmokestintomis „pašto ir telegrafo“ išlaidomis, dabar jos vadinamos lėšomis su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti bei transporto kompensacijomis realiai gauna žymiai didesnes pajamas, bet „Sodrai“ moka nuo atlyginimo, neviršijančio minėtos sumos.

Galėčiau priminti visą šio reiškinio priešistorę. Maksimalias įmokas ir išmokas skaičiuoti nuo vienodo rodiklio jau buvo bandyta dar 1994 – 1995 metais. Tuomet buvo nustatyta 3 vidutinių atlyginimų dydžio apmokestinimo riba. Po keleto metų dėl permainingos ekonominės situacijos bei Sodros biudžeto trikdžių šios nuostatos buvo atsisakyta. Tačiau nuo 1999 m. sausio 1 iki tų pačių metų lapkričio 1 įmokos Sodrai buvo mokamos nuo sumos, neviršijančios 3,5 vidutinio darbo užmokesčio.

Deja, tuo laiku šalyje kilo triukšminga „antiburžuazinė“ kampanija – panaikinti įmokoms atlyginimo lubas. Valdžios manymu, gerus atlyginimus gaunantys žmonės pernelyg gerai gyvena, todėl kas mėnesį jie privalo paaukoti Sodrai po keletą tūkstančių litų. Pastangos davė rezultatus. 1999 m. spalio 14 d. Seimas panaikino lubas ir nuo tų pačių metų lapkričio 1 d. gerų atlyginimų savininkai vėl šelpia Sodrą.

Ką dabar daro gerai uždirbantys šalies piliečiai, esant tokiai padėčiai? Jokia paslaptis, kad ne vienas jų oficialų atlyginimą „numuša“ iki penkių draudžiamųjų (2380 Eur), o likusią pinigų dalį atgauna kitokia forma. Sodrai tuomet tenka pasitenkinti 809 Eurų įmoka, vietoje premjero siūlomos nuo 6000 Eur atlygio 2040 Eur įmokos Sodrai. Kaip matome, nuo lubų įvedimo laimėtų Sodra ir tuo pačiu Lietuvos žmonės.

Ką laimėtume, sugrįžę į kažkada jau buvusią žmonišką tvarką – įmokas rinkti nuo sumos, nuo kurios ir skaičiuojamos pensijos? Nereikėtų slėpti darbuotojo ar paties darbdavio atlyginimo, kad ir koks didelis jis būtų; toks žingsnis sustiprintų Sodros biudžetą bei atseikėtų jai didesnę pinigų sumą; pagaliau padidėtų pasitikėjimas Sodra ir į jos sistemą apdraustųjų statusu galbūt įsilietų daugiau ekonomiškai aktyvių darbuotojų.

„Geriausia būtų sekti pažangių Vakarų Europos valstybių pėdomis, kuriose yra socialinio draudimo įmokų lubos, nes jos siekia to paties, ko ir mes: tokiu būdu skatinti talentus, kurti gerovę visiems likusiems“, – sako S.Skvernelis. Tad kokia padėtis toje Europoje?

Pasak šaltinio „Social Security Programs Throughout the World: Europe, 2016“, tos lubos, jos angliškai vadinamos „The maximum annual earnings used to calculate contributions“ Latvijoje pasiekiamos per metus gaunant 48600 eurų; Švedijoje – 48300; Lenkijoje – 27000; Vokietijoje – 74400; Prancūzijoje 38600; Rusijoje – 10800; Ukrainoje – 13500; Moldovoje – 12700; Austrijoje – 58300; Ispanijoje – 43700; Graikijoje – 66500; Turkijoje – 30700; Bulgarijoje 15800. Lietuvoje, kaip siūlo S.Skvernelis – 72000 (6000 x 12) eurų.

S.Skvernelio teigimu, tokį atlyginimą Lietuvoje uždirba, taigi lubas pasiekia tik 1450 žmonių arba 0,051 proc. nuo visų Lietuvos gyventojų – tai toks mikroskopinis skaičius, kad V.Laučiaus „gražbylystė“, neva S.Skvernelis išdavė ne tik „valstiečių” rinkėjus, bet ir visus Lietuvos piliečius, kurie „mažai, vidutiniškai ar tiesiog nelabai daug uždirba“, atrodo nei į tvorą, nei į mietą. Prie ko čia ta išdavystė – juk kalbama apie menką grupę geriau uždirbančiųjų, negi juos reikėtų eksproprijuoti ir jų turtą atiduoti tiems mažai uždirbantiems?

Žodžiu, tai ne kas kita, kaip sukelta audra stiklinėje vandens. Argi dėl jos reikia kelti tokį baisų triukšmą su visais įmanomais moraliniais, patriotiniais ir kitokiais mūsų Premjero pasmerkimais ir paniekinimais?

Komentarai

 

 

 
 1. Estijoje Sodros nėra,nėra ir Sodros lubų.
  Papriekaištausiu Lapinskui ginančiam 1450 žmonių, jo pačio žodžiais.
  Prie ko čia ta išdavystė – juk kalbama apie menką grupę geriau uždirbančiųjų, negi juos reikėtų eksproprijuoti ir jų turtą atiduoti tiems mažai uždirbantiems?
  Žodžiu, tai ne kas kita, kaip sukelta audra stiklinėje vandens. Argi dėl jos reikia kelti tokį baisų triukšmą su visais įmanomais moraliniais, patriotiniais ir kitokiais mūsų Premjero pasmerkimais ir paniekinimais?
  Tai,kam p.Lapinskai …triukšmauji.

  Thumb up 3 Thumb down 4

 2. Apduję lyg musės nuo Landzbergio dvoko,
  Beretės prieš Lietuvą myžti išmoko.
  Kaip daiktą bevertį jie pardavė šalį-
  Be jankių jau net nusišikt nebegali.
  Ir verkia Tevynė, nes jankiai ją trypia
  Kaip erkės jos kruviną kūną aplipę.
  Tik Landzbergio šunys to siaubo nemato-
  Į šūdą įmynę gyventi įprato.
  Beretės negali žiūrėti Į tiesą-
  Nors šuns būdoje susiranda sau priešą.
  Net per teleskopą užžlibinę rusą,
  isteriškai klykia,kad puola,kad muša.
  Tokie jau tie mūsų beretės nupušę
  Pardavę jankynui ir kūną ir dūšią.

  Thumb up 10 Thumb down 2

 3. O didieji pensijų specialistai tyli. Aišku, jiems uždrausta praverti burną arba jie nupirkti.

  Thumb up 9 Thumb down 0

  • Ką autorius mano apie prezidento rinkimus – įdomu, bet nesvarbu.
   Kur kas svarbiau, ką apie Lietuvos prezidento rinkimus mano Donaldo Trumpo aplinka. Kurį ta aplinka pripažins aršiausiu karo su Rusija kurstytoju, tą ir pasirinks. Ir mums „rekomenduos“. O mes jau savo geriausių draugų tikrai nepavesime ir, kaip visada, tenkinsime visas, kad ir pačias netikėčiausias, jų užgaidas (kaip vertėme Paksą, rinkome Adamkų ir Grybauskaitę, veltui prarasdami 20 nepriklausomybės metų ir pačią nepriklausomybę.).

   Thumb up 12 Thumb down 1

 4. Velniai tų lubų nematę… Ar ne svarbiau turėti gerą pagrindą po kojų?
  Geriau pradėkite galvoti, kuo pakeisite D.Grybauskaitę. Laikas taip greitai bėga. O pasirinkimas paties geriausio iš pačių geriausių toks didelis. Štai jų pirmasis dešimtukas – rinkitės:
  S.Skvernelis
  Ž.Povilionis.
  M.Laurinavičius
  L.Kasčiūnas
  V.Ušackas
  G.Landsbergis
  V.Mazuronis
  I.Šimonytė
  P.Auštrevičius
  R.Masiulis
  Šis sąrašas dar ne galutinis, ir dar ne vienas norintis tapti prezidentu išlįs, kaip koks pilypas iš kanapių – tik rinkitės. Žinoma, prieš tai atsiklauskite pono šeimininko amerikono, kuriam ištikimai tarnaujate, nes kitaip bet koks savarankiškas jūsų pasirinkimas gali nueiti šuniui ant uodegos.

  P.s. O kur dar ketvirti metai badaujančio P.Auštrevičius protežė šiltam rezerve laukiantis kandidatuoti Miša Saakašvilis, kuris taip pat tiktų į prezidentus, kaip ir aukščiau visi išvardinti, kurie visi alei vieno dar už Dalią aršiau nekenčia ruso ir be galo ir krašto myli jankį.
  Trokštantiems karo ir pribaigti Lietuvos egzistenciją – pasirinkimo galimybės neribotos… Ką berinksite – tiks kiekvienas.

  Thumb up 11 Thumb down 1

   • Didžiam Tamstos nusivylimui, drįstu pareikšti, kad loja tik šunys, o babos tik pletkina.
    Tikriausiai Tamsta čia apie savo babą taip atsiliepi, norėdamas ją į prezidentes prakišti?

    Thumb up 2 Thumb down 1

 5. Tiesiog :durnius.Asmuo su Magistro laipsniu pvz:pijanistas(Ciurlionke,Muzikos Akademija,laureatas konkursu)kur aukstesnis issilavinimas ,o atlyginimas?400 euru?Asile skirk nors profesijas?Mano pencijike 147 eurukai ,nes buvau orkestruko vadovas su TSRS kulturos atlyginimu:viso labo tik menkas muzikinis Aukstasis…sudie…Tyciojosi TSRS,tradicija 1x1nes soziainas zydelis nenustipo….

  Thumb up 1 Thumb down 6

   • pagal skaičius, kuriuos pateikė straipsnio autorius, akivaizdu, kad lubos turi būti

    Thumb up 7 Thumb down 0

    • Labai ačiū, tik reikėjo tokį pritarimą pareikšti prieš 12 metų, dar geriau eiti į Seimą ir ten kovoti už protingą reikalą.

     Thumb up 5 Thumb down 0

     • Replika į aš 2017-08-10 12:18 komentarą:

      Aha… Kaip viskas paprasta – apsiauti vyžas, apsivilkti vatinuką persimesti per petį terbą, pasiimti lazdą ( nes su kitokia ekipiruote neįsileis – bus kaip Gretai) ir išeiti į Seimą kovoti su 141 išrinktuoju.
      Ir manai, kad Anatolijus Lapinskas tau kažką ten iškovotų? O kas trukdo pačiam į tą Seimą nueiti pakovoti?

      Thumb up 4 Thumb down 0

  • Po skvernelio atsidursime dar totalesneje duobeje. Sistemai teks atidirbti uz suteikta premjero posta.

   Thumb up 3 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kompiuterinės tomografijos šalutiniai poveikiai. Pasakoja medikas
Ar viešoji įstaiga gali būti pertvarkoma į MB? 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Grožio procedūra, kuri mažina net smulkiausias raukšleles 
Bėgant metams, galima labiau pastebėti, kad tam tikri veido bruožai pradeda po truputį...

Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (3)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (7)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...