Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 20 Sekmadienis
 

Prokurorė Jūratė Tamašauskienė: „Blaivia galva – nežudoma“

2016-03-25 15:14 | Teisėsauga | Komentarų

Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė

Kiekvieną kartą pasklidus žiniai apie Lietuvoje nužudytą žmogų, visuomenė krūpteli. Bejėgėmis aukomis, kurias aprauda ne tik artimiausieji, tampa ir kūdikiai, ir garbaus amžiaus senoliai, ir garsūs, ir niekam nežinomi. Kraupios, dažnai absurdiškai atrodančios, ką tik įvykdyto nusikaltimo detalės tarsi rėžiasi į mūsų pasaulio suvokimą ir bent keletą dienų, savaičių eina iš lūpų į lūpas, kol jų vietą užima kitos. Kartais dar šiurpesnės ir dar absurdiškesnės. Ir tik nedaugelis, nekalbant apie aukos artimuosius, su įvykdytu nusikaltimu „neišsiskiria“ tol, kol jį įvykdęs asmuo nesulaukia pelnyto atlygio. Vienas iš tokių žmonių yra prokuroras – organizuojantis, vadovaujantis ir kontroliuojantis ikiteisminį tyrimą.

Apie tai, koks yra šis darbas ir kaip dvasios pusiausvyrą išlaiko juodžiausius žmonių gyvenimo scenarijus narpliojantis prokuroras, Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausiajai specialistei Gabrielei Gendvilaitei pasakoja Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė.

-Pastaruosius mėnesius netyla žiniasklaida, pranešdama apie vis baisesnį įvykį, susijusį su pasikėsinimu į žmogaus gyvybę ar net nužudymą. Ką apie tai sako Jūsų patirtis?

-Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tokiais atvejais protą užtemdo alkoholis. Labai retai būna tiriami nužudymai, kurie būtų įvykę įtariamajam būnant blaiviam. Taip pat labai dažnai ne tik nusikaltėlis, bet ir auka, kiti konflikte dalyvavę asmenys, būna apsvaigę nuo alkoholio, ypač kai smurtinės mirtys įvyksta namų aplinkoje.

Jei žmonės yra blaivūs, tai net ir įvykus labai aštriam konfliktui, jie suvokia, kad yra tam tikros ribos, kurių peržengti nevalia, ir norom nenorom ieško būdų kažkaip kitaip išspręsti konfliktą, rasti tokį sprendimą, kuris bent iš dalies tenkintų abi puses.

Pastebime, kad dažniausiai smurtinės mirtys įvyksta buitinėje aplinkoje ir didžioji dalis konflikto dalyvių būna apsvaigę nuo alkoholio.

-Iš viešai pateikiamos mums informacijos susidaro įspūdis, kad tokių nusikaltimų vis daugėja ir kad jie kaip ir lieka neišaiškinti, o kaltieji – nenubausti. Ar taip yra iš tiesų?

-Geriausiai kalba skaičiai. Maždaug prieš dvidešimt metų Lietuvoje per metus buvo nužudoma beveik šeši šimtai žmonių, prieš dvejus – 176, pernai – 185. Turiu pastebėti, kad pernai Šiaulių apygardoje pradėjome 36 ikiteisminius tyrimus dėl nužudymų ir tai beveik dvigubai daugiau, nei prieš dvejus metus – tai neramina. Tačiau didžioji dalis jų baigiami ir perduodami į teismą, vien iš 2015 metais pradėtų baigėme jau 18 tokių bylų.

Šiaulių apskrityje gali būti ramu ir visą mėnesį, tačiau būna situacijų, kai staiga per savaitę padaromi keli nužudymai. Neretai tai vyksta švenčių metu.

Mano vertinimu, dabar šie nusikaltimai išaiškinami tikrai ir greičiau ir efektyviau. Anksčiau ar vėliau prieš teismą tenką atsakyti kiekvienam, kuris kaltinamas nužudymu. Ir tai nėra vienos kurios nors teisėsaugos grandies ar institucijos nuopelnas. Tai darnaus komandinio prokuroro ir tyrėjų darbo rezultatas.

Šiuo metu galiu pasidžiaugti ir tik padėkoti policijos tyrėjams, kurie tikrai yra labai aukštos kvalifikacijos, motyvuoti ir atsakingi. Visi nuolat mokomės ir dabar turime visai kitas galimybes nei anksčiau, įskaitant ir techniką bei kitas priemones.

Sunku net palyginti ikiteisminį tyrimą prieš 20 metų ir dabar. Vien tai, ką sužinome, atlikdami DNR tyrimus, yra labai daug, o kur dar kitos mokslo teikiamos galimybės. Bet, mano manymu, ikiteisminiame tyrime svarbiausias buvo ir liks žmogus. Viskas priklauso nuo to, kaip kriminalistas ar tyrėjas susitelks darbui.

Taip, būna, kad kartais, atrodo, jog „neriesi iš kailio“, siekdamas surinkti duomenis ir juos tinkamai įvertinti, o vis tiek siekiamo rezultato kaip nėra taip nėra.  Ir atvirkščiai – kartais esminiai dalykai ima ir išaiškėja tarsi, savaime, netikėtai. Bet, mano manymu, tas „netikėtai“ iš esmės yra atkaklaus darbo „ieškok ir rasi“ rezultatas.

-Ką jaučia prokuroras dirbdamas su tokiomis bylomis? Ar ilgainiui pasimiršta matyti vaizdai, šiurpinančios įvykio detalės ir aplinkybės?

-Kai bylos nagrinėjimas teisme pasibaigia, tikrai norisi pamiršti visą informaciją, susijusią su ja. Nesinori nieko atsiminti ir laikyti savyje. Tai būtų labai sunku, juk tiriant bylą sužinoma labai daug neigiamos informacijos. Todėl stengiuosi prisiminti tik tai, kas teigiama, emociškai gerus dalykus.

Įsimena tie atvejai, kai nukentėję po nuosprendžio paskelbimo prieina ir pasako ačiū. Juos įsimenu todėl, kad iš tikrųjų nukentėjusieji tuo metu išgyvena skausmą, būna susijaudinę.

Iš atminties sunkiausia išstumti baigiamąsias kalbas teisme. Kai salėje sėdi artimo žmogaus netektį išgyvenę artimieji, jauti, kad salėje tvyro įtampa ir pasidaro emociškai sunku. Todėl labai svarbu yra tinkamai pasiruošti, atlikti namų darbus. Jei tu gerai pasiruoši bylos nagrinėjimui, turėsi svarius argumentus, tai ir kalbą pasakyti bus lengviau.

Ir vienas iš sunkesnių dalykų yra kalbėti apie siūlomą bausmę kaltinamajam. Kad ir kokią bausmę pasiūlysi, nukentėjusiems, artimiesiems, išgyvenantiems netektį, ji atrodo per maža.

-Ar nenorėtumėte dirbti kitoje srityje, pavyzdžiui, išaiškinant ekonominius nusikaltimus ar korupcijos atvejus?

-Nėra didelės reikšmės, kokios nusikaltimus tirti. Vienus tyrimus lengviau organizuoti, kitus –sudėtingiau. Man asmeniškai, nieko nėra svarbiau ir reikšmingiau už žmogaus gyvybę, todėl jaučiu didelę atsakomybę ir pareigą, kad būtų atskleisti visi įvykdomi nužudymai.

-Kiek metų jau dirbate prokurorės darbą? Kodėl pasirinkote šią sritį?

-Esu baigusi lietuvių kalbos ir literatūros studijas, kažkada dirbau teismo posėdžių sekretore Šiaulių miesto apylinkės teisme. Dirbant sekretore visada geriausią įspūdį palikdavo prokurorai. Įsidėmėdavau jų kalbas palaikant valstybinį kaltinimą, jie išsiskirdavo gyvybingumu, kūrybiškumu, įtaigumu. Bendraujant su jais ir sulaukiau pasiūlymo ateiti dirbti į prokuratūrą. Pradėjau studijuoti teisę ir dirbti prokuratūroje. Šį sausį jau suėjo lygiai 20 metų, kaip dirbu šį darbą.

Su nužudymo bylomis pradėjau dirbti dar karjeros pradžioje dirbdama stažuotoja, kada prokurorai budėdavo ir patys vykdavo į įvykio vietą, ten fiksuodavo duomenis apie padarytą nusikaltimą. Vėliau beveik 5 metus tyriau kitokius nusikaltimus, susijusius su seksualine nepilnamečių prievarta, dar tiek pat metų – ekonominius – finansinius, bet prieš keletą vėl grįžau tirti nužudymų.

-Esate moteris, žmona, dviejų vaikų mama. Ar grįžus namo pavyksta „uždaryti duris“ – pamiršti darbų rūpesčius?

-Durų neuždarau, nes mėgstu viską kontroliuoti (šypsosi). Todėl jei reikia, tyrėjas gali skambinti ir per pietų pertrauką ir vakare ar net savaitgalį. Turiu žinoti, kokia situacija, jei pradėtas ikiteisminis tyrimas ar norima atlikti tam tikrus veiksmus byloje. Tad pilnai atsipalaiduoti negaliu. O dėmesį nuo darbo dažniausiai nukreipia vaikai. Jie visada paskutinę minutę prieš einant miegoti staiga prisimena, kad rytoj į mokyklą reikia nusinešti kokį nors rankdarbį ar pan. Paprastai tokiu metu jau nerasi dirbančios parduotuvės, tad darbo tenka imtis mamai.

Savo malonumui su dukra mėgstame dalyvauti visokiuose edukaciniuose užsiėmimuose, lankome kūrybines dirbtuves. Tokios veiklos ir atpalaiduoja, nukreipia dėmesį. Be abejo, smagu kuo daugiau laiko skirti vaikams.

-Prokuratūros kolektyve esate žinoma ir kaip pagrindinė kelionių organizatorė. Kaip atsitiko, kad kiekvienais metais mūsų darbuotojus išsivežate vis į naują šalį?

-Tarp kolegų buvo pasiūlyta mintis, o aš išgirdusi ją panorau padėti. Esu aplankiusi nemažai šalių, todėl organizuoti keliones man yra vienas malonumas. Smagu matyti džiugių kolegų veidus, kurie patenkinti ne tik darbu kolektyve, bet ir kartą per metus kartu praleidžiama kelione. Esame aplankę Italiją ir Izraelį, o šiais metais suplanavę vykti į Portugaliją.

-Ką labiausiai norėtumėte palinkėti žmonėms šventų Velykų išvakarėse?

-Noriu palinkėti šilumos ir darnos namuose, gerų idėjų ir sklandaus jų įgyvendinimo.

-Ačiū už pokalbį.

GP inf.

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...