Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 3 Trečiadienis
 

Prokurorė Jūratė Tamašauskienė: „Blaivia galva – nežudoma“

2016-03-25 15:14 | Teisėsauga | Komentarų

Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė

Kiekvieną kartą pasklidus žiniai apie Lietuvoje nužudytą žmogų, visuomenė krūpteli. Bejėgėmis aukomis, kurias aprauda ne tik artimiausieji, tampa ir kūdikiai, ir garbaus amžiaus senoliai, ir garsūs, ir niekam nežinomi. Kraupios, dažnai absurdiškai atrodančios, ką tik įvykdyto nusikaltimo detalės tarsi rėžiasi į mūsų pasaulio suvokimą ir bent keletą dienų, savaičių eina iš lūpų į lūpas, kol jų vietą užima kitos. Kartais dar šiurpesnės ir dar absurdiškesnės. Ir tik nedaugelis, nekalbant apie aukos artimuosius, su įvykdytu nusikaltimu „neišsiskiria“ tol, kol jį įvykdęs asmuo nesulaukia pelnyto atlygio. Vienas iš tokių žmonių yra prokuroras – organizuojantis, vadovaujantis ir kontroliuojantis ikiteisminį tyrimą.

Apie tai, koks yra šis darbas ir kaip dvasios pusiausvyrą išlaiko juodžiausius žmonių gyvenimo scenarijus narpliojantis prokuroras, Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausiajai specialistei Gabrielei Gendvilaitei pasakoja Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė.

-Pastaruosius mėnesius netyla žiniasklaida, pranešdama apie vis baisesnį įvykį, susijusį su pasikėsinimu į žmogaus gyvybę ar net nužudymą. Ką apie tai sako Jūsų patirtis?

-Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tokiais atvejais protą užtemdo alkoholis. Labai retai būna tiriami nužudymai, kurie būtų įvykę įtariamajam būnant blaiviam. Taip pat labai dažnai ne tik nusikaltėlis, bet ir auka, kiti konflikte dalyvavę asmenys, būna apsvaigę nuo alkoholio, ypač kai smurtinės mirtys įvyksta namų aplinkoje.

Jei žmonės yra blaivūs, tai net ir įvykus labai aštriam konfliktui, jie suvokia, kad yra tam tikros ribos, kurių peržengti nevalia, ir norom nenorom ieško būdų kažkaip kitaip išspręsti konfliktą, rasti tokį sprendimą, kuris bent iš dalies tenkintų abi puses.

Pastebime, kad dažniausiai smurtinės mirtys įvyksta buitinėje aplinkoje ir didžioji dalis konflikto dalyvių būna apsvaigę nuo alkoholio.

-Iš viešai pateikiamos mums informacijos susidaro įspūdis, kad tokių nusikaltimų vis daugėja ir kad jie kaip ir lieka neišaiškinti, o kaltieji – nenubausti. Ar taip yra iš tiesų?

-Geriausiai kalba skaičiai. Maždaug prieš dvidešimt metų Lietuvoje per metus buvo nužudoma beveik šeši šimtai žmonių, prieš dvejus – 176, pernai – 185. Turiu pastebėti, kad pernai Šiaulių apygardoje pradėjome 36 ikiteisminius tyrimus dėl nužudymų ir tai beveik dvigubai daugiau, nei prieš dvejus metus – tai neramina. Tačiau didžioji dalis jų baigiami ir perduodami į teismą, vien iš 2015 metais pradėtų baigėme jau 18 tokių bylų.

Šiaulių apskrityje gali būti ramu ir visą mėnesį, tačiau būna situacijų, kai staiga per savaitę padaromi keli nužudymai. Neretai tai vyksta švenčių metu.

Mano vertinimu, dabar šie nusikaltimai išaiškinami tikrai ir greičiau ir efektyviau. Anksčiau ar vėliau prieš teismą tenką atsakyti kiekvienam, kuris kaltinamas nužudymu. Ir tai nėra vienos kurios nors teisėsaugos grandies ar institucijos nuopelnas. Tai darnaus komandinio prokuroro ir tyrėjų darbo rezultatas.

Šiuo metu galiu pasidžiaugti ir tik padėkoti policijos tyrėjams, kurie tikrai yra labai aukštos kvalifikacijos, motyvuoti ir atsakingi. Visi nuolat mokomės ir dabar turime visai kitas galimybes nei anksčiau, įskaitant ir techniką bei kitas priemones.

Sunku net palyginti ikiteisminį tyrimą prieš 20 metų ir dabar. Vien tai, ką sužinome, atlikdami DNR tyrimus, yra labai daug, o kur dar kitos mokslo teikiamos galimybės. Bet, mano manymu, ikiteisminiame tyrime svarbiausias buvo ir liks žmogus. Viskas priklauso nuo to, kaip kriminalistas ar tyrėjas susitelks darbui.

Taip, būna, kad kartais, atrodo, jog „neriesi iš kailio“, siekdamas surinkti duomenis ir juos tinkamai įvertinti, o vis tiek siekiamo rezultato kaip nėra taip nėra.  Ir atvirkščiai – kartais esminiai dalykai ima ir išaiškėja tarsi, savaime, netikėtai. Bet, mano manymu, tas „netikėtai“ iš esmės yra atkaklaus darbo „ieškok ir rasi“ rezultatas.

-Ką jaučia prokuroras dirbdamas su tokiomis bylomis? Ar ilgainiui pasimiršta matyti vaizdai, šiurpinančios įvykio detalės ir aplinkybės?

-Kai bylos nagrinėjimas teisme pasibaigia, tikrai norisi pamiršti visą informaciją, susijusią su ja. Nesinori nieko atsiminti ir laikyti savyje. Tai būtų labai sunku, juk tiriant bylą sužinoma labai daug neigiamos informacijos. Todėl stengiuosi prisiminti tik tai, kas teigiama, emociškai gerus dalykus.

Įsimena tie atvejai, kai nukentėję po nuosprendžio paskelbimo prieina ir pasako ačiū. Juos įsimenu todėl, kad iš tikrųjų nukentėjusieji tuo metu išgyvena skausmą, būna susijaudinę.

Iš atminties sunkiausia išstumti baigiamąsias kalbas teisme. Kai salėje sėdi artimo žmogaus netektį išgyvenę artimieji, jauti, kad salėje tvyro įtampa ir pasidaro emociškai sunku. Todėl labai svarbu yra tinkamai pasiruošti, atlikti namų darbus. Jei tu gerai pasiruoši bylos nagrinėjimui, turėsi svarius argumentus, tai ir kalbą pasakyti bus lengviau.

Ir vienas iš sunkesnių dalykų yra kalbėti apie siūlomą bausmę kaltinamajam. Kad ir kokią bausmę pasiūlysi, nukentėjusiems, artimiesiems, išgyvenantiems netektį, ji atrodo per maža.

-Ar nenorėtumėte dirbti kitoje srityje, pavyzdžiui, išaiškinant ekonominius nusikaltimus ar korupcijos atvejus?

-Nėra didelės reikšmės, kokios nusikaltimus tirti. Vienus tyrimus lengviau organizuoti, kitus –sudėtingiau. Man asmeniškai, nieko nėra svarbiau ir reikšmingiau už žmogaus gyvybę, todėl jaučiu didelę atsakomybę ir pareigą, kad būtų atskleisti visi įvykdomi nužudymai.

-Kiek metų jau dirbate prokurorės darbą? Kodėl pasirinkote šią sritį?

-Esu baigusi lietuvių kalbos ir literatūros studijas, kažkada dirbau teismo posėdžių sekretore Šiaulių miesto apylinkės teisme. Dirbant sekretore visada geriausią įspūdį palikdavo prokurorai. Įsidėmėdavau jų kalbas palaikant valstybinį kaltinimą, jie išsiskirdavo gyvybingumu, kūrybiškumu, įtaigumu. Bendraujant su jais ir sulaukiau pasiūlymo ateiti dirbti į prokuratūrą. Pradėjau studijuoti teisę ir dirbti prokuratūroje. Šį sausį jau suėjo lygiai 20 metų, kaip dirbu šį darbą.

Su nužudymo bylomis pradėjau dirbti dar karjeros pradžioje dirbdama stažuotoja, kada prokurorai budėdavo ir patys vykdavo į įvykio vietą, ten fiksuodavo duomenis apie padarytą nusikaltimą. Vėliau beveik 5 metus tyriau kitokius nusikaltimus, susijusius su seksualine nepilnamečių prievarta, dar tiek pat metų – ekonominius – finansinius, bet prieš keletą vėl grįžau tirti nužudymų.

-Esate moteris, žmona, dviejų vaikų mama. Ar grįžus namo pavyksta „uždaryti duris“ – pamiršti darbų rūpesčius?

-Durų neuždarau, nes mėgstu viską kontroliuoti (šypsosi). Todėl jei reikia, tyrėjas gali skambinti ir per pietų pertrauką ir vakare ar net savaitgalį. Turiu žinoti, kokia situacija, jei pradėtas ikiteisminis tyrimas ar norima atlikti tam tikrus veiksmus byloje. Tad pilnai atsipalaiduoti negaliu. O dėmesį nuo darbo dažniausiai nukreipia vaikai. Jie visada paskutinę minutę prieš einant miegoti staiga prisimena, kad rytoj į mokyklą reikia nusinešti kokį nors rankdarbį ar pan. Paprastai tokiu metu jau nerasi dirbančios parduotuvės, tad darbo tenka imtis mamai.

Savo malonumui su dukra mėgstame dalyvauti visokiuose edukaciniuose užsiėmimuose, lankome kūrybines dirbtuves. Tokios veiklos ir atpalaiduoja, nukreipia dėmesį. Be abejo, smagu kuo daugiau laiko skirti vaikams.

-Prokuratūros kolektyve esate žinoma ir kaip pagrindinė kelionių organizatorė. Kaip atsitiko, kad kiekvienais metais mūsų darbuotojus išsivežate vis į naują šalį?

-Tarp kolegų buvo pasiūlyta mintis, o aš išgirdusi ją panorau padėti. Esu aplankiusi nemažai šalių, todėl organizuoti keliones man yra vienas malonumas. Smagu matyti džiugių kolegų veidus, kurie patenkinti ne tik darbu kolektyve, bet ir kartą per metus kartu praleidžiama kelione. Esame aplankę Italiją ir Izraelį, o šiais metais suplanavę vykti į Portugaliją.

-Ką labiausiai norėtumėte palinkėti žmonėms šventų Velykų išvakarėse?

-Noriu palinkėti šilumos ir darnos namuose, gerų idėjų ir sklandaus jų įgyvendinimo.

-Ačiū už pokalbį.

GP inf.

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...