Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 27 Antradienis
 

Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti

2019-09-27 11:57 | Bylos, sukrėtusios Lietuvą | Komentarų (3)

Zosė Andriulaitienė. KK nuotr.

Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai: prokurorus pavertė baudžiauninkais, o pastaruosius metus šalyje vykdomas teisingumas nedaug kuo skyrėsi nuo padėties Rusijoje; teisėsaugoje susijaukė vertybės, politikai manipuliuoja bylomis; jeigu aukšti politikai nesikištų į bylas, jei turėtume stiprų nepriklausomą generalinį prokurorą, tiek daug žmonių nebūtų išvykę; aukšti politikai pasijuto dievybėmis, jie „kapoja“ prokurorams galvas, kad žinotų savo vietą, jie prokurorus baudžia ir papirkinėja; „dabar mes išgyvename ne Baltijos tigrų, o šiukšlynų katinų periodą, mums lieka konkuruoti ne su latviais, o su baltarusiais ir savo politikus eksportuoti į Šiaurės Korėją“; prokurorai turėtų būti nepriklausomi, bet jie lengva ranka rašo kaltinamuosius aktus ir tokias bylas perduoda teismui. Neįvardijant bylų, prabilta apie „sukurptas“ bylas. Kalčiausia dėl tokios padėties prokuratūroje, galima suprasti, – kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė („<…> ar žydai būtų galėję išsirinkti savo prezidentu SS pulkininką? Niekada. O lietuviai sugebėjo“).

Tokie prokurorų nusiskundimai viešumoje pasirodė tik po to, kai, kaip galima susidaryti įspūdį, generalinis prokuroras E. Pašilis į kažkokias pareigas prokuratūroje paskyrė kažką kitą, nei besiskundžiančioji grupė tikėjosi. Todėl tai puikiai apnuogina ir charakterizuoja pačią prokuratūros sistemą: kad prokurorai sukruta tik tuomet, kai kas nors paliečia juos asmeniškai, ypač, jei tai susiję su atsakingais postais, tačiau patys paprastų žmonių skundams jie – akli ir kurti.

Dar nuo neatmenamų laikų prokuratūroje egzistuoja „betoninė“ sistema: jeigu žmogus skundžiasi, jo skundas nusiunčiamas atsakyti tiems, dėl kurių veiksmų žmogus ir skundžiasi ir, kaip taisyklė, žmogaus skundas atmetamas; o jeigu žmogus bando „eiti ratą“ – skųsti aukštesniam prokurorui, po to – teismui, atsimuša kaip galva į sieną – šita skundų atmetimo, nenorėjimo geriau dirbti, sistemos dengimo ir savo klaidų nepripažinimo sistema – tiesiog nepramušama.

Vienas iš tokių paprasto žmogaus negirdėjimo (nenoro girdėti) pavyzdžių – jau mūsų aprašytas Zosės Andriulaitienės iš Šilutės atvejis: sūnaus tyčinis nužudymas ikiteisminiame tyrime tapo nelaimingu atsitikimu, smurtinės žymės ir kaulų lūžiai buvo ištirti tik vizualiai, o rūbų ekspertizė apskritai nebuvo atlikta, nes tyrėjas nebuvo suformavęs tokios užduoties ekspertams. „Ikiteisminio tyrimo veiksmais buvo siekiama bet kokia kaina patvirtinti versiją, kad D. Andriulaitis nuskendo pats“, – įsitikinusi Z. Andriulaitienės.

2014 m. kovo 27 d. dingęs sūnus rastas, kaip įtariama, nužudytas 2014 m. balandžio 22 d., o motina iki šiol negali pramušti „betoninės“ prokuratūros sienos – kad ikiteisminis tyrimas būtų atnaujintas, atlikta kūno ekshumacija (kad nėra kaulų lūžių, nustatyta tik vizualiai) ir kad galiausiai būtų išsamiai ištirtos visos D. Andriulaičio mirties aplinkybės.

Tačiau užuot reagavusi į Zosės Andriulaitienės skundus, prokuratūra nusprendė skausme jau penkerius metus gyvenančią moterį užčiaupti, iškeldama jai bylą ir pasodindama į teisiamųjų suolą dėl to, kad Z. Andriulaitienė savo skunde esą nepagarbiai atsiliepė apie teisėsaugą. Nors iš tikrųjų prokuratūra turėtų atlikti dar prieš penkerius metus nepadarytus „namų darbus“ ikiteisminiame tyrime dėl D. Andriulaičio mirties aplinkybių.

Neištirtos aplinkybės

Donatas Andriulaitis dirbo naftos platformose Škotijoje ir Šilutėje nebūdavo itin dažnas svečias. Tą pavasarį D. Andriulaitis irgi grįžo į gimtinę tik trumpam, turėdamas atgalinį bilietą. Nors turėjo draugę, tačiau dalį daiktų, pasak mamos, laikydavo jos bute. Tačiau tąkart sugrįžimas buvo lemtingas: pagal Klaipėdos apygardos prokuroro J. Petuchovo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, 2014 m. kovo 27 d. apie 19 val. išėjo iš draugės namų pas draugą į garažą „atsigerti alaus“, o 2014 m. balandžio 22 d. jau buvo rastas Pakalnės upėje (Rusnės seniūnijoje). Paskutinė jo buvimo vieta, iš kurios D. Andriulaitis dingo naktį iš 2014 m. kovo 27 į 28 – Berčio sodyba Pakalnės kaime. Tos sodybos šeimininko D. Andriulaitis nepažinojo, tačiau kaip D. Andriulaitis ten atsidūrė, iš prokuroro J. Petuchovo nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą visiškai neaišku.

Apskritai, analizuojant J. Petuchovo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, neįmanoma nupiešti tos nakties vaizdo ir aplinkybių: D. Andriulaitis „išeina pas draugą į garažą atsigerti alaus“, bet kažkokiu būdu atsiduria Pakalnės kaime pas anksčiau nepažinotą vyrą; toliau „filmas nutrūksta“ ir sekantis „vaizdas“ – D. Andriulaitis „buvo piktas“ (kodėl; kokie veiksmai, žodžiai sukėlė/išprovokavo pyktį; ar apskritai taip buvo – mes turime tik sodyboje buvusių vyrų žodžius), todėl jį „ramino“ tiek smūgiu į galvą (iš liudytojų parodymų nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą), tiek keliese, parvertę D. Andriulaitį namo kieme ant plytelių (tą vaizdą matė taksistas, bet nesulaukęs kliento išvažiavo); tada vėl „filmas nutrūksta“ ir finalas – D. Andriulaičio kūnas randamas Pakalnės upėje 2014 m. balandžio 22 d.

Tą naktį sodyboje buvę asmenys vienodai tvirtino, jog po to, kai pargriovė D. Andriulaitį ant plytelių, nuėjo į sodybą ir daugiau D. Andriulaičio nematė.

D.Andriulaičio rūbų ekspertizė nebuvo skirta, taip pat teismo medicinos ekspertams nebuvo pažymėta išsaugoti rūbus, nes, kaip rašoma prokuroro nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, įprastai rūbų saugojimo praktika taikoma tik tada, jeigu paaiškėja, kad mirtis smurtinė, o D. Andriulaičio mirties atveju prokuratūra smurto nenustatė. Kaip nenustatė, kada ir kokiomis aplinkybėmis D. Andriulaitis atsidūrė upėje.

Ikiteisminis tyrimas turi nustatyti faktus ir atsakyti į konkrečius klausimus: kas, kaip, kokiomis aplinkybėmis ir pan., o ne kelti prielaidas ar spėlioti – kas buvo padaryta prokuroro J. Petuchovo nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą (prokuroras bandė spėlioti, kaip D. Andriulaitis galėjo atsirasti upėje, tačiau faktų taip ir nenustatė). Todėl logiška, kad Donato Andriulaičio mama Zosė Andriulaitienė po tokio ikiteisminio tyrimo negalėjo nuleisti rankų – rašė ir rašė generaliniam prokurorui raštus, prašydama atnaujinti ikiteisminį tyrimą ir išsamiai ištirti visas Donato Andriulaičio mirties aplinkybes. Deja…

Ar ir čia kalti… politikai?

Taigi, skaitant Zosės Andriulaitienės prašymus generaliniam prokurorui, pagalbos šauksmus aukščiausiems šalies pareigūnams bei prokurorų atsirašinėjimus, dar daugiau – matant, kaip moteris, ieškanti atsakymų dėl sūnaus mirties aplinkybių, prokuratūros buvo pasodinta į teisiamųjų suolą (dėl skunduose neva pažemintos teisėsaugos), kyla klausimas: jeigu prokurorai svaidosi viešais kaltinimais politikams dėl spaudimo, nejaugi ir Zosės Andriulaitienės atveju atnaujinti ikiteisminio tyrimo neleidžia „politikai“ arba „Prezidentė“? Nejaugi Prezidentūra „nuleido“ sąrašą bylų, kurios neturi būti atnaujintos, ir dabar prokuratūra verčiasi per galvą, kaip užčiaupti tą teisingumo savo sūnaus byloje ieškančią motiną?

O gal vis dėlto prokuratūrai, prieš viešai svaidantis kaltinimais ir spaudimais, pirmiausia reikėtų išsikuopti pačiai, t. y. pasidaryti tvarką savo kieme? Jeigu paprastas žmogus prašo elementarių dalykų, tačiau jo prašymai yra atmetami, ignoruojami, dar daugiau – žmogų bandoma užčiaupti, palaužti psichologiškai, iškeliant jam bylą dėl „teisėsaugos pažeminimo“, tai gal reikia kažką keisti savo sistemoje? Pagaliau atsisukti į paprastą žmogų? Jeigu žmogus skundžiasi Šilutės – Klaipėdos teisėsaugos veiksmais, gal vertėtų prokuratūros sistemoje turėti nepriklausomų prokurorų grupę, kuri ir tirtų tokius atvejus, kaip, pvz., Donato Andriulaičio mirtis, o ne persiųstų nukentėjusių prašymus tiems, kurių veiksmai ir yra skundžiami? Nes tai, kas dabar vyksta, – tai uždaras ratas, uždara, ydinga sistema, kurioje, susidaro įspūdis, prokurorams rūpi tik jų postai, užsienio komandiruotės ir… susidorojimai su nesusitaikančiais su ta užburto rato sistema.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 
  1. Labas brangusis,
    Mano vardas Jessica Meir. Malonu su jumis susitikti, kai jau šiandien ieškojote jūsų profilio. Prašau, norėčiau, kad jūs susisiektumėte su manimi mano el. Pašto adresu (jessicameir467@gmail.com), kad žinotumėte daugiau apie mane.

    Thumb up 0 Thumb down 1 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...