Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 18 Penktadienis
 

Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti

2019-09-27 11:57 | Bylos, sukrėtusios Lietuvą | Komentarų

Zosė Andriulaitienė. KK nuotr.

Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai: prokurorus pavertė baudžiauninkais, o pastaruosius metus šalyje vykdomas teisingumas nedaug kuo skyrėsi nuo padėties Rusijoje; teisėsaugoje susijaukė vertybės, politikai manipuliuoja bylomis; jeigu aukšti politikai nesikištų į bylas, jei turėtume stiprų nepriklausomą generalinį prokurorą, tiek daug žmonių nebūtų išvykę; aukšti politikai pasijuto dievybėmis, jie „kapoja“ prokurorams galvas, kad žinotų savo vietą, jie prokurorus baudžia ir papirkinėja; „dabar mes išgyvename ne Baltijos tigrų, o šiukšlynų katinų periodą, mums lieka konkuruoti ne su latviais, o su baltarusiais ir savo politikus eksportuoti į Šiaurės Korėją“; prokurorai turėtų būti nepriklausomi, bet jie lengva ranka rašo kaltinamuosius aktus ir tokias bylas perduoda teismui. Neįvardijant bylų, prabilta apie „sukurptas“ bylas. Kalčiausia dėl tokios padėties prokuratūroje, galima suprasti, – kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė („<…> ar žydai būtų galėję išsirinkti savo prezidentu SS pulkininką? Niekada. O lietuviai sugebėjo“).

Tokie prokurorų nusiskundimai viešumoje pasirodė tik po to, kai, kaip galima susidaryti įspūdį, generalinis prokuroras E. Pašilis į kažkokias pareigas prokuratūroje paskyrė kažką kitą, nei besiskundžiančioji grupė tikėjosi. Todėl tai puikiai apnuogina ir charakterizuoja pačią prokuratūros sistemą: kad prokurorai sukruta tik tuomet, kai kas nors paliečia juos asmeniškai, ypač, jei tai susiję su atsakingais postais, tačiau patys paprastų žmonių skundams jie – akli ir kurti.

Dar nuo neatmenamų laikų prokuratūroje egzistuoja „betoninė“ sistema: jeigu žmogus skundžiasi, jo skundas nusiunčiamas atsakyti tiems, dėl kurių veiksmų žmogus ir skundžiasi ir, kaip taisyklė, žmogaus skundas atmetamas; o jeigu žmogus bando „eiti ratą“ – skųsti aukštesniam prokurorui, po to – teismui, atsimuša kaip galva į sieną – šita skundų atmetimo, nenorėjimo geriau dirbti, sistemos dengimo ir savo klaidų nepripažinimo sistema – tiesiog nepramušama.

Vienas iš tokių paprasto žmogaus negirdėjimo (nenoro girdėti) pavyzdžių – jau mūsų aprašytas Zosės Andriulaitienės iš Šilutės atvejis: sūnaus tyčinis nužudymas ikiteisminiame tyrime tapo nelaimingu atsitikimu, smurtinės žymės ir kaulų lūžiai buvo ištirti tik vizualiai, o rūbų ekspertizė apskritai nebuvo atlikta, nes tyrėjas nebuvo suformavęs tokios užduoties ekspertams. „Ikiteisminio tyrimo veiksmais buvo siekiama bet kokia kaina patvirtinti versiją, kad D. Andriulaitis nuskendo pats“, – įsitikinusi Z. Andriulaitienės.

2014 m. kovo 27 d. dingęs sūnus rastas, kaip įtariama, nužudytas 2014 m. balandžio 22 d., o motina iki šiol negali pramušti „betoninės“ prokuratūros sienos – kad ikiteisminis tyrimas būtų atnaujintas, atlikta kūno ekshumacija (kad nėra kaulų lūžių, nustatyta tik vizualiai) ir kad galiausiai būtų išsamiai ištirtos visos D. Andriulaičio mirties aplinkybės.

Tačiau užuot reagavusi į Zosės Andriulaitienės skundus, prokuratūra nusprendė skausme jau penkerius metus gyvenančią moterį užčiaupti, iškeldama jai bylą ir pasodindama į teisiamųjų suolą dėl to, kad Z. Andriulaitienė savo skunde esą nepagarbiai atsiliepė apie teisėsaugą. Nors iš tikrųjų prokuratūra turėtų atlikti dar prieš penkerius metus nepadarytus „namų darbus“ ikiteisminiame tyrime dėl D. Andriulaičio mirties aplinkybių.

Neištirtos aplinkybės

Donatas Andriulaitis dirbo naftos platformose Škotijoje ir Šilutėje nebūdavo itin dažnas svečias. Tą pavasarį D. Andriulaitis irgi grįžo į gimtinę tik trumpam, turėdamas atgalinį bilietą. Nors turėjo draugę, tačiau dalį daiktų, pasak mamos, laikydavo jos bute. Tačiau tąkart sugrįžimas buvo lemtingas: pagal Klaipėdos apygardos prokuroro J. Petuchovo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, 2014 m. kovo 27 d. apie 19 val. išėjo iš draugės namų pas draugą į garažą „atsigerti alaus“, o 2014 m. balandžio 22 d. jau buvo rastas Pakalnės upėje (Rusnės seniūnijoje). Paskutinė jo buvimo vieta, iš kurios D. Andriulaitis dingo naktį iš 2014 m. kovo 27 į 28 – Berčio sodyba Pakalnės kaime. Tos sodybos šeimininko D. Andriulaitis nepažinojo, tačiau kaip D. Andriulaitis ten atsidūrė, iš prokuroro J. Petuchovo nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą visiškai neaišku.

Apskritai, analizuojant J. Petuchovo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, neįmanoma nupiešti tos nakties vaizdo ir aplinkybių: D. Andriulaitis „išeina pas draugą į garažą atsigerti alaus“, bet kažkokiu būdu atsiduria Pakalnės kaime pas anksčiau nepažinotą vyrą; toliau „filmas nutrūksta“ ir sekantis „vaizdas“ – D. Andriulaitis „buvo piktas“ (kodėl; kokie veiksmai, žodžiai sukėlė/išprovokavo pyktį; ar apskritai taip buvo – mes turime tik sodyboje buvusių vyrų žodžius), todėl jį „ramino“ tiek smūgiu į galvą (iš liudytojų parodymų nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą), tiek keliese, parvertę D. Andriulaitį namo kieme ant plytelių (tą vaizdą matė taksistas, bet nesulaukęs kliento išvažiavo); tada vėl „filmas nutrūksta“ ir finalas – D. Andriulaičio kūnas randamas Pakalnės upėje 2014 m. balandžio 22 d.

Tą naktį sodyboje buvę asmenys vienodai tvirtino, jog po to, kai pargriovė D. Andriulaitį ant plytelių, nuėjo į sodybą ir daugiau D. Andriulaičio nematė.

D.Andriulaičio rūbų ekspertizė nebuvo skirta, taip pat teismo medicinos ekspertams nebuvo pažymėta išsaugoti rūbus, nes, kaip rašoma prokuroro nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, įprastai rūbų saugojimo praktika taikoma tik tada, jeigu paaiškėja, kad mirtis smurtinė, o D. Andriulaičio mirties atveju prokuratūra smurto nenustatė. Kaip nenustatė, kada ir kokiomis aplinkybėmis D. Andriulaitis atsidūrė upėje.

Ikiteisminis tyrimas turi nustatyti faktus ir atsakyti į konkrečius klausimus: kas, kaip, kokiomis aplinkybėmis ir pan., o ne kelti prielaidas ar spėlioti – kas buvo padaryta prokuroro J. Petuchovo nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą (prokuroras bandė spėlioti, kaip D. Andriulaitis galėjo atsirasti upėje, tačiau faktų taip ir nenustatė). Todėl logiška, kad Donato Andriulaičio mama Zosė Andriulaitienė po tokio ikiteisminio tyrimo negalėjo nuleisti rankų – rašė ir rašė generaliniam prokurorui raštus, prašydama atnaujinti ikiteisminį tyrimą ir išsamiai ištirti visas Donato Andriulaičio mirties aplinkybes. Deja…

Ar ir čia kalti… politikai?

Taigi, skaitant Zosės Andriulaitienės prašymus generaliniam prokurorui, pagalbos šauksmus aukščiausiems šalies pareigūnams bei prokurorų atsirašinėjimus, dar daugiau – matant, kaip moteris, ieškanti atsakymų dėl sūnaus mirties aplinkybių, prokuratūros buvo pasodinta į teisiamųjų suolą (dėl skunduose neva pažemintos teisėsaugos), kyla klausimas: jeigu prokurorai svaidosi viešais kaltinimais politikams dėl spaudimo, nejaugi ir Zosės Andriulaitienės atveju atnaujinti ikiteisminio tyrimo neleidžia „politikai“ arba „Prezidentė“? Nejaugi Prezidentūra „nuleido“ sąrašą bylų, kurios neturi būti atnaujintos, ir dabar prokuratūra verčiasi per galvą, kaip užčiaupti tą teisingumo savo sūnaus byloje ieškančią motiną?

O gal vis dėlto prokuratūrai, prieš viešai svaidantis kaltinimais ir spaudimais, pirmiausia reikėtų išsikuopti pačiai, t. y. pasidaryti tvarką savo kieme? Jeigu paprastas žmogus prašo elementarių dalykų, tačiau jo prašymai yra atmetami, ignoruojami, dar daugiau – žmogų bandoma užčiaupti, palaužti psichologiškai, iškeliant jam bylą dėl „teisėsaugos pažeminimo“, tai gal reikia kažką keisti savo sistemoje? Pagaliau atsisukti į paprastą žmogų? Jeigu žmogus skundžiasi Šilutės – Klaipėdos teisėsaugos veiksmais, gal vertėtų prokuratūros sistemoje turėti nepriklausomų prokurorų grupę, kuri ir tirtų tokius atvejus, kaip, pvz., Donato Andriulaičio mirtis, o ne persiųstų nukentėjusių prašymus tiems, kurių veiksmai ir yra skundžiami? Nes tai, kas dabar vyksta, – tai uždaras ratas, uždara, ydinga sistema, kurioje, susidaro įspūdis, prokurorams rūpi tik jų postai, užsienio komandiruotės ir… susidorojimai su nesusitaikančiais su ta užburto rato sistema.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...