Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 24 Ketvirtadienis
 

Prof. K.Prunskienė: Nesiskolinti ir nieko nedaryti – nėra išeitis

2009-04-03 08:34 | Politikų tribūna | Komentarų (7)

Prof. Kazimiera Prunskienė

Paskelbta informacija apie Valstybės biudžeto ir ,,Sodros“ surinkimą ir jų išlaidas per sausį ir vasarį rodo, kad Vyriausybė neturėtų daugiau delsti ir blaškytis, bet imtis realių veiksmų. Diržų suveržimas yra gera priemonė valdžios taupumui įgyvendinti, bet kai mažinamos investicijos inovacijoms, mokslui, infrastruktūros plėtrai (transporto sektoriui, keliams, energetikai), būsto renovacijai, socialiniams įsipareigojimams, kaimo gyvybingumo palaikymui, tai nuo to krizė tik gilėja. Svarbiausia Vyriausybės atsakomybės sritis šalia rūpinimosi biudžeto subalansavimu yra realios ekonomikos ir socialinės gerovės stabilizavimas ir sąlygų plėtrai užtikrinimas.

Vyriausybės vykdoma politika, sudavusi didžiausią smūgį pasitikėjimui verslo perspektyva, jo konkurencingumui, deja, jau duoda savo negatyvias pasekmes. Į smukimą pastūmėtas Lietuvos verslas ridenasi žemyn greitėjančiu tempu. Ekonomikos skatinimo planas tėra planas ir ne daugiau. Nieko nedaryti nėra išeitis. Pristabdyti ekonomikos smukimą galėtų:

    Vartojimo skatinimas (o ne jo ribojimas), paklausos prekėms ir paslaugoms ugdymas ypač tose srityse, kurios orientuojasi į vietinį gamintoją, o taip pat eksporto didinimas. Eksporto galimybių plėtra nėra vien tik pačių verslininkų, ypač smulkaus ir vidutinio verslo, rinkodarinių gebėjimų reikalas. Daug galėtų nuveikti ir Vyriausybė. Tik kur šioje Vyriausybėje asmenys, bent kiek realiau suvokiantys šią problemą ir kaip ją spręsti?

Ne verslo smaugimas, o vidaus vartojimo ir eksporto augimas – svarbiausias šaltinis darbo vietoms išsaugoti ir mokesčiams į valstybės biudžetą surinkti. Pirmiausia Vyriausybė turi pripažinti ne vieną kitą klaidą, o ištisą jų ,,puokštę“. Todėl turėtų daugumoje punktų atitaisyti akibrokštus mokesčių sistemoje: atstatyti PVM lengvatas, pelno mokesčio lygį, smulkaus verslo ir ūkininko apmokestinimą ir kt.

Kuo tai kompensuoti? – Tam turi būti pritaikyti struktūriniai, ūkiniai, rinkodariniai, vadybiniai veiksniai ir resursai, tame tarpe ir skolinti.

     Skolintis valstybei vis dėlto teks, šito neišvengsim. Tik pasiskolinę per vėlai, kai duobė bus dar gilesnė, turėsime iš to mažiau naudos. Beje, kritikuojantys skolinimosi iš TVF galimybę turėtų sąžiningai ir atvirai palyginti jos privalumus ir trūkumus su skolinimusi iš bankų (kuo pasunkinamos ir verslo kreditavimo galimybes), o taip pat ir iš gyventojų. Skolinimąsi kaip ir paskolinimą dėl skirtingų motyvų, bet abiem atvejais verčiau diversifikuoti, derinti įvairius būdus nei susitelkti vien ties bankais ar vien ties TVF.

•     Kai ligšiolinės rinkos tampa mažiau patikimos, būtina užsitikrinti naujas nišas. Ypatingai svarbu kuo pilniau panaudoti artimiausių regionų rinkas, kuriose rinkodarą ir atsiskaitymus galima patikimiau įvaldyti, ir lanksčiau prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų, mobiliau veikti. Vyriausybė neturi vilktis procesams iš paskos (dabartinė – net ir šito nedaro), o ryžtingai eiti į rinkas įtvirtinant pozicijas ir sudarant kuo palankiausias sąlygas savo šalies verslui.

Savaime suprantama, kad verslo, taigi – gamybos, paslaugų tiekimo, pardavimų suaktyvinimas leistų išsaugoti gyvybiškai svarbias darbo vietas, žmonėms užsidirbti ir biudžetą papildyti. Tuomet ir skolintis, ko neryžtinga, ir savo beviltiško neveiklumo būsenoje savimi nepasitikinti Vyriausybė bijo, nebus taip rizikinga ir ateities požiūriu nebeprasmiška.

     Pagaliau reikia liautis apsimetinėjus, neva, dėl patriotinių motyvų neparduodant žemės ūkio paskirties (ne miestų) žemę. Valstybės biudžetas galėtų būti per 3-4 metus papildytas apie 1 mlrd. Lt dėka žemdirbių, o ne spekuliantų ir žemvaldžių laukiamo valstybinės žemės, į kurią nėra pretendentų atkurti nuosavybę, pardavimo ją nuomuojantiems ir žemės ūkio veikla užsiimantiems ūkininkams ir bendrovėms. Nepalanki politinė nuostata ir sudėtingas žemės sklypų individualios rinkos vertės nustatymo būdas šį procesą gerokai lėtina, tačiau, jei Vyriausybė apsispręstų ir tam skirtų reikalingų kuklių lėšų, jos greitai pasiteisintų procesui paspartėjus. Šiandien reikia abejoti ne tuo, ar verta žemdirbiams parduoti jų dirbamą žemę, o tuo, ar jų veiklos ir investicinių sąlygų pablogėjimas nesustabdys apsisprendimo žemę išpirkti.

Deja, tik finansinėmis-bankinėmis schemomis labiausiai besidomintys ekspertai ir politikai ar politikės vis dar pateikinėja vienpusiškus ir supaprastintus pasiūlymus, kurie į verslo ir socialinės gerovės kilimą tikrai neatves. Vyriausybei reiktų dirbti kūrybiškai, ryžtingai ir konkrečiai, o pirmiausia – susivokti laikmetyje, aplinkoje ir situacijoje. Jei tokių strateginių gebėjimų stinga, mokymasis ir improvizavimas žaidžiant valstybės ir žmonių likimais yra netoleruotinas ir dargi – nusikalstamas.

2009-04-03

Komentarai

 

 

 
 1. Kazimiera jega,ziauriai gera prezidente butu,ner ka liginti su kokia liezbijanka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Hey extremely nncteot material on Knyga, verta 1000 000 $ (Michael Gerber Verslo Mitas ) | Martynas c5a0aikus ronnie fights mike video.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Labai teisingai pastebėta: Vyriausybė neturi vilktis procesams iš paskos. Bet ar gali ką nors kita A.Kubiliaus Vyriausybė????

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Tai vienintelė kandidatė į prezidentus, kuri išsakė poziciją, kaip reikėtų Lietuvai išeiti iš susidariusios krizės. Tuo tarpu Graužinienė tik kostiumėlius matuojasi ir po parduotuves laksto… O apie Dalią Grybauskaitę tai iš viso tyliu…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Akivaizdu, kad Kubilius tendencingai vykdo tautos smaugimo politika. Akivaizdu, kad siekia sukelti salyje itampa ir issaukti masinius neramumus. Todel kyla klausimas: kam dirba Kubilius? Bet kad ruosia neramumams dirva, tai akivaizdu. Labai akivaizdu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Reikia sutikti su gerb. Kazimiera. Kubiliaus politika yra savotiskas veidrodinis atspindys Kirkilo politikos: ir tas ir anas arba nieko nedare ir nedaro arba dare ir daro ne tai kas reikia tam tikru laiko tarpu. Ir jau neisvengiamai priartejo bjaurus tokios veiklos padariniai. Konkreciausia to israiska – bedarbyste, viena didziausiu (jei ne didziausia) Europoje ir jos neisvengiamas palydovas – mokesciu nesurinkimas. Kas bus, kai valstybe pritruks pinigu pensijoms ir placiai dalijamoms pasalpoms -prognozuoti sunku…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...