Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Sausis 21 Ketvirtadienis
 

Prof. K.Prunskienė: Nesiskolinti ir nieko nedaryti – nėra išeitis

2009-04-03 08:34 | Politikų tribūna | Komentarų (7)

Prof. Kazimiera Prunskienė

Paskelbta informacija apie Valstybės biudžeto ir ,,Sodros“ surinkimą ir jų išlaidas per sausį ir vasarį rodo, kad Vyriausybė neturėtų daugiau delsti ir blaškytis, bet imtis realių veiksmų. Diržų suveržimas yra gera priemonė valdžios taupumui įgyvendinti, bet kai mažinamos investicijos inovacijoms, mokslui, infrastruktūros plėtrai (transporto sektoriui, keliams, energetikai), būsto renovacijai, socialiniams įsipareigojimams, kaimo gyvybingumo palaikymui, tai nuo to krizė tik gilėja. Svarbiausia Vyriausybės atsakomybės sritis šalia rūpinimosi biudžeto subalansavimu yra realios ekonomikos ir socialinės gerovės stabilizavimas ir sąlygų plėtrai užtikrinimas.

Vyriausybės vykdoma politika, sudavusi didžiausią smūgį pasitikėjimui verslo perspektyva, jo konkurencingumui, deja, jau duoda savo negatyvias pasekmes. Į smukimą pastūmėtas Lietuvos verslas ridenasi žemyn greitėjančiu tempu. Ekonomikos skatinimo planas tėra planas ir ne daugiau. Nieko nedaryti nėra išeitis. Pristabdyti ekonomikos smukimą galėtų:

    Vartojimo skatinimas (o ne jo ribojimas), paklausos prekėms ir paslaugoms ugdymas ypač tose srityse, kurios orientuojasi į vietinį gamintoją, o taip pat eksporto didinimas. Eksporto galimybių plėtra nėra vien tik pačių verslininkų, ypač smulkaus ir vidutinio verslo, rinkodarinių gebėjimų reikalas. Daug galėtų nuveikti ir Vyriausybė. Tik kur šioje Vyriausybėje asmenys, bent kiek realiau suvokiantys šią problemą ir kaip ją spręsti?

Ne verslo smaugimas, o vidaus vartojimo ir eksporto augimas – svarbiausias šaltinis darbo vietoms išsaugoti ir mokesčiams į valstybės biudžetą surinkti. Pirmiausia Vyriausybė turi pripažinti ne vieną kitą klaidą, o ištisą jų ,,puokštę“. Todėl turėtų daugumoje punktų atitaisyti akibrokštus mokesčių sistemoje: atstatyti PVM lengvatas, pelno mokesčio lygį, smulkaus verslo ir ūkininko apmokestinimą ir kt.

Kuo tai kompensuoti? – Tam turi būti pritaikyti struktūriniai, ūkiniai, rinkodariniai, vadybiniai veiksniai ir resursai, tame tarpe ir skolinti.

     Skolintis valstybei vis dėlto teks, šito neišvengsim. Tik pasiskolinę per vėlai, kai duobė bus dar gilesnė, turėsime iš to mažiau naudos. Beje, kritikuojantys skolinimosi iš TVF galimybę turėtų sąžiningai ir atvirai palyginti jos privalumus ir trūkumus su skolinimusi iš bankų (kuo pasunkinamos ir verslo kreditavimo galimybes), o taip pat ir iš gyventojų. Skolinimąsi kaip ir paskolinimą dėl skirtingų motyvų, bet abiem atvejais verčiau diversifikuoti, derinti įvairius būdus nei susitelkti vien ties bankais ar vien ties TVF.

•     Kai ligšiolinės rinkos tampa mažiau patikimos, būtina užsitikrinti naujas nišas. Ypatingai svarbu kuo pilniau panaudoti artimiausių regionų rinkas, kuriose rinkodarą ir atsiskaitymus galima patikimiau įvaldyti, ir lanksčiau prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų, mobiliau veikti. Vyriausybė neturi vilktis procesams iš paskos (dabartinė – net ir šito nedaro), o ryžtingai eiti į rinkas įtvirtinant pozicijas ir sudarant kuo palankiausias sąlygas savo šalies verslui.

Savaime suprantama, kad verslo, taigi – gamybos, paslaugų tiekimo, pardavimų suaktyvinimas leistų išsaugoti gyvybiškai svarbias darbo vietas, žmonėms užsidirbti ir biudžetą papildyti. Tuomet ir skolintis, ko neryžtinga, ir savo beviltiško neveiklumo būsenoje savimi nepasitikinti Vyriausybė bijo, nebus taip rizikinga ir ateities požiūriu nebeprasmiška.

     Pagaliau reikia liautis apsimetinėjus, neva, dėl patriotinių motyvų neparduodant žemės ūkio paskirties (ne miestų) žemę. Valstybės biudžetas galėtų būti per 3-4 metus papildytas apie 1 mlrd. Lt dėka žemdirbių, o ne spekuliantų ir žemvaldžių laukiamo valstybinės žemės, į kurią nėra pretendentų atkurti nuosavybę, pardavimo ją nuomuojantiems ir žemės ūkio veikla užsiimantiems ūkininkams ir bendrovėms. Nepalanki politinė nuostata ir sudėtingas žemės sklypų individualios rinkos vertės nustatymo būdas šį procesą gerokai lėtina, tačiau, jei Vyriausybė apsispręstų ir tam skirtų reikalingų kuklių lėšų, jos greitai pasiteisintų procesui paspartėjus. Šiandien reikia abejoti ne tuo, ar verta žemdirbiams parduoti jų dirbamą žemę, o tuo, ar jų veiklos ir investicinių sąlygų pablogėjimas nesustabdys apsisprendimo žemę išpirkti.

Deja, tik finansinėmis-bankinėmis schemomis labiausiai besidomintys ekspertai ir politikai ar politikės vis dar pateikinėja vienpusiškus ir supaprastintus pasiūlymus, kurie į verslo ir socialinės gerovės kilimą tikrai neatves. Vyriausybei reiktų dirbti kūrybiškai, ryžtingai ir konkrečiai, o pirmiausia – susivokti laikmetyje, aplinkoje ir situacijoje. Jei tokių strateginių gebėjimų stinga, mokymasis ir improvizavimas žaidžiant valstybės ir žmonių likimais yra netoleruotinas ir dargi – nusikalstamas.

2009-04-03

Komentarai

 

 

 
 1. Kazimiera jega,ziauriai gera prezidente butu,ner ka liginti su kokia liezbijanka…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Hey extremely nncteot material on Knyga, verta 1000 000 $ (Michael Gerber Verslo Mitas ) | Martynas c5a0aikus ronnie fights mike video.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Labai teisingai pastebėta: Vyriausybė neturi vilktis procesams iš paskos. Bet ar gali ką nors kita A.Kubiliaus Vyriausybė????

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Tai vienintelė kandidatė į prezidentus, kuri išsakė poziciją, kaip reikėtų Lietuvai išeiti iš susidariusios krizės. Tuo tarpu Graužinienė tik kostiumėlius matuojasi ir po parduotuves laksto… O apie Dalią Grybauskaitę tai iš viso tyliu…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Akivaizdu, kad Kubilius tendencingai vykdo tautos smaugimo politika. Akivaizdu, kad siekia sukelti salyje itampa ir issaukti masinius neramumus. Todel kyla klausimas: kam dirba Kubilius? Bet kad ruosia neramumams dirva, tai akivaizdu. Labai akivaizdu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Reikia sutikti su gerb. Kazimiera. Kubiliaus politika yra savotiskas veidrodinis atspindys Kirkilo politikos: ir tas ir anas arba nieko nedare ir nedaro arba dare ir daro ne tai kas reikia tam tikru laiko tarpu. Ir jau neisvengiamai priartejo bjaurus tokios veiklos padariniai. Konkreciausia to israiska – bedarbyste, viena didziausiu (jei ne didziausia) Europoje ir jos neisvengiamas palydovas – mokesciu nesurinkimas. Kas bus, kai valstybe pritruks pinigu pensijoms ir placiai dalijamoms pasalpoms -prognozuoti sunku…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Santaros klinikos dėl COVID-19 nestabdo ir kitų gyvybiškai pacientams svarbių paslaugų
Žuvinto biosferos rezervatas apsaugotas nuo medžioklės, žvejybos ir plaukiojimo poveikio
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kalėdos – puikus metas nudžiuginti ne tik kitus, bet ir save 
Vis labiau artėjant Kalėdoms daugelis pradeda ieškoti dovanų artimiesiems ir skiria tam nemažai...

Kaip išsirinkti tobulą kvapą namams? 
Namų kvapai padeda sukurti norimą atmosferą: prabangią, gaivią, atpalaiduojančią ar bet kurią kitą....

Užuolaidos: šiek tiek iš istorijos 
Užuolaidos sutinkamos daugumoje erdvių. Jos tokios įprastos, kad daugelis retai kada susimąsto, kaip,...

Kaip išlaikyti motyvaciją sportui namuose? 
Drastiškai pasikeitus mūsų kasdieniam gyvenimui vis dažniau susimąstoma, kaip palaikyti fizinį aktyvumą. Tai...

Burnos ir bendra organizmo būklė – kaip jos susijusios? 
Burnos ertmės sveikata yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Todėl pastebėjus dantų,...

Nuotekų valymo įrenginiai: kokie mitai sklando apie juos? 
Biologiniais nuotekų valymo įrenginiais šiais laikais naudojasi nemaža dalis gyventojų. Dideliu efektyvumu pasižyminti...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...