Šiandien, kovo 17 dieną, sukanka dvidešimt vieneri metai, kai Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje buvo pradėta formuoti Pirmoji Vyriausybė; pirmąja ministre pirmininke tapo Sąjūdžio Tarybos narė, ekonomistė, prof. Kazimiera Danutė Prunskiene. Jos siūlymu tą pačią dieną buvo paskirti du pavaduotojai: Algirdas Brazauskas ir Romualdas Ozolas. Apie Ministrų kabinetui tekusius išbandymus, įveiktas negandas ir pamokas dabartinei valdžiai kalbamės su Pirmąja Premjere prof. Kazimiera Prunskiene.
– Kai stojote prie Vyriausybės vairo, beveik visas šalies ūkis: finansai, energetika, transportas, telekomunikacijos, stambiausios pramonės įmonės buvo tiesiogiai valdoma arba šimtu procentu priklausė nuo Tarybų Sąjungos. Lietuvos vis dar nepripažino užsienio valstybės, sienas kontroliavo svetima kariuomenė, netrūko priešiškų jėgų, trukdančių Nepriklausomybės realizavimui. Kas lėmė, kad esant tokioms aplinkybėmis sugebėjote ne tik perimti svarbiausių sričių kontrolę, išvengti suirutės, bet net ir išlaikyti ekonomiką tame pačiame lygyje?
– Pirmosios Vyriausybės sudėtį formavau vertindama žmonių kompetenciją ir profesionalumą. Komandoje praktiškai beveik nebuvo „grynųjų politikų“ ar atsitiktinių asmenų, dirbo aukščiausios klasės savo sričių specialistai. Šiandien, deja, tapo įprasta, jog postus lemia partiškumas, asmeninės pažintys, protekcijos, tačiau Pirmojoje Vyriausybėje kartelė buvo pakelta labai aukštai – diletantai ar sukčiai neturėjo jokių šansų.
Kitas svarbus sėkmės faktorius – vieningas ir kryptingas darbas vardan bendro tikslo, turint profesionaliai parengtą ir laikmečiui adekvačią strategiją. Neveltui gavome Santarvės Vyriausybės vardą, o praėjus eilei metų, ir Santarvės ordiną.
Galbūt tai lėmė ir situacija – politiniams žaidimams paprasčiausiai neturėjome laiko, kadangi privalėjome atlikti milžinišką darbą, jautėme didžiulę atsakomybę prieš Lietuvą.
Pereiti iš planinės į socialiai orientuotos rinkos ekonomiką, iš centralizuoto valdomo – iš TSRS centro į suverenų atkurtos savo valstybės reikalų valdymą, prasiveržti į ekonominius ryšius su Vakarų partneriais reikėjo gilaus supratimo, maksimalaus susitelkimo ir pastangų. Privalėjome Lietuvos naudai perimti strategines ūkio šakas – energetiką, transportą, pramonę. Nesugriauti, o išsaugoti, stiprinti ir panaudoti mūsų valstybės augimui.
Valdymo reforma, kariuomenės kūrimas, pasiruošimas nacionalinės valiutos įvedimui – šie ir daugybė kitų šalies egzistencinių klausimų gulė ant mūsų Vyriausybės pečių. Mes sugebėjome situaciją valdyti efektyviai ir savo misiją atlikome garbingai.
-Vienas didžiausių išbandymų, kuriuos patyrė Jūsų vadovaujama Vyriausybė, tai ekonominė – energetinė blokada, tačiau net ir tokia drastiška priemonė nepalaužė jaunos valstybės ryžto. Kaip įveikėte šį iššūkį?
-Blokados pasekmes kuo mažiau turėjo pajausti Lietuvos žmonės – tokį tikslą sau išsikėlėme. Glaudžiai bendradarbiavome su Baltijos šalimis, siekėme išsaugoti svarbius ūkinius ryšius su atskiromis tuometinėmis tarybinėmis respublikomis, kad tik gautume reikalingų resursų. Sugebėjome tiesiogiai susitarti su Maskvos ir Leningrado valdžiomis, šiems miestams tiekėme lietuvišką maisto produkciją, mainais gaudavome kuro, kitų resursų.
Šiemet Vienoje Tarptautinės Ekonomistų sąjungos sesijoje buvęs Maskvos meras prof. G. Popovas viešai padėkojo man už tuometinę paramą maistu. Turėjau ir aš už ką jam padėkoti.
Beje, tuomet, 1990-iais, pavyko susitarti ir su savo kaip valstybės statusą vis labiau suvokiančios Rusijos Federacijos vyriausybe, piktinantis silpnėjančiai centrinei TSRS valdžiai. Skatinome ir mūsų įmones plėtoti prekybinius ryšius su buvusiais partneriais Rytuose bei naujais partneriais – Vakarų kompanijomis. O svarbiausia, nė akimirkai nesudvejojome savo tikslų prasmingumu, išlikome vieningi ir ryžtingi. Pirmoji Vyriausybė iki šiandien bendrauja.
Nors situacija buvo labai grėsminga, dėl efektyvaus Vyriausybės darbo pasekmės buvo palyginti švelnios. Pustrečio mėnesio trukusios blokados metu Lietuvos BVP sumažėjo 11 procentų, tačiau jau iki metų pabaigos praradimus kompensavome – bendrasis vidaus produktas nuo 1989 metų lygio atsiliko vos 3 procentais, o darbuotojų atlyginimai dargi padidėjo 6 %.
-Jūsų Vyriausybės vizitinė kortelė – visą pasaulį apskrieję vaizdai – Gintarinės ledi susitikimai su didžiųjų Vakarų valstybių lyderiais: JAV prezidentu Džordžu Bušu, Didžiosios Britanijos premjere Margaret Tečer, Prancūzijos prezidentu Fransua Miteranu, Vokietijos kancleriu Helmutu Koliu. Kokią reikšmę Lietuvos valstybingumui turėjo šios kelionės?
-Balandžio viduryje prašydama Lietuvos palaikymo, lydima vos poros asmenų, aplankiau Skandinavijos valstybes, o dar po kelių savaičių pavyko atverti ir didžiųjų šalių – JAV, Kanados, D.Britanijos, Vokietijos ir Prancūzijos vartus, susitikti su aukščiausiais šių valstybių vadovais, užsitikrinti jų ir visuomenės palankumą Lietuvos atžvilgiu, suorientuoti sprendimo paieškai. Tai vyko ne tik kabinetuose. Visur buvo daug žiniasklaidos iš įvairių pasaulio šalių. Jungtinėse Amerikos Valstijose Nacionaliniame spaudos klube man buvo surengta spaudos konferencija, kurioje susirinko didžiausių televizijų, laikraščių, naujienų agentūrų žurnalistai. Laikiau viešą „egzaminą už Lietuvą“.
Didžiulį žiniasklaidos susidomėjimą jaučiau ir kitose šalyse, tad galėjau labai plačiai paskleisti žinią, jog Nepriklausomybę atkūrusi Lietuva savo laisvės kelyje nesitrauks nė per žingsnį. Lietuvai prašiau tarptautinės bendruomenės paramos ir palaikymo.
Netrukus po mano vizito Vašingtone lankėsi ir Tarybų Sąjungos Prezidentas Michailas Gorbačiovas, tačiau jis jau neturėjo galimybės vienpusiškai pateikti informacijos – Vakarai buvo išgirdę ir laisvos Lietuvos balsą. Po tokio pripažinimo TSRS vadovybė su mumis jau negalėjo nesiskaityti. O ir Vakarų lyderiai negalėjo mūsų ignoruoti vardan M. Gorbačiovo politikos ir Tarybų Sąjungos stabilumo. Jų šalių piliečiai sužinojo Lietuvos siekius ir daugelis simpatizavo mūsų Nepriklausomai valstybei.
Šią kelionę, remdamasis tikrais faktais ir dokumentais, savo knygoje „Pirmoji diplomatinė pergalė“ aprašė mano brolis ir tuometinis padėjėjas Rimantas Stankevičius.
-Nors anuometinių ir šiandieninių problemų mąstus lyginti būtų nelabai korektiška, tačiau dabarties iššūkiai Lietuvos valdžiai sunkiai įveikiami. Nedarbas, emigracija, skurdas artėja prie grėsmingos ribos. Kokios galėtų būti Pirmosios Vyriausybės pamokos nūdienos Ministrų kabinetui?
-Jie vadovaujasi visai kitais kriterijais – žinome, kad aukštuose postuose dirba premjero bičiuliai, bendramoksliai. Įsigalėjęs principas darbu pirmiausia aprūpinti „savus”, o ne tuos, kurie geriausiai išmano, labiausiai sugeba. Tokios politikos rezultatai matomi, deja, jie labai niūrus.
Niekas nesiginčija, kad operaciją gali atlikti tik kvalifikuotas chirurgas, tačiau vyrauja klaidinga nuomonė, kad šalies ekonomikai gali vadovauti bet kas. Todėl nekeista, kad dominuoja mąstymas: kiek procentų mokesčius padidinsiu, tiek procentų daugiau surinksiu į biudžetą, nors tai absoliutus ekonomikos nesuvokimas. Naktinės reformos buldozeriniu principu važiuojama ir toliau. Panaikintos socialiai reikšmingos PVM lengvatos, pakelti mokesčiai visiškai paralyžavo vidaus vartojimą. Žinant kokiame kontekste teko dirbti Pirmajai Vyriausybei, dabartinio premjero pasiteisinimai pasauline krize skambai juokingai. Norint, jog šalis kiltų iš duobės, valdžia privalo įsiklausyti į ekspertų nuomonę, liautis demonstruoti aroganciją, pripažinti savo klaidas ir skubiai jas taisyti, rūpintis ekonomikos sektorių gyvybingumu, o ne juos žlugdyti. Be kompetentingo valstybės valdymo galutinai pavirsime gūdžiu Europos užkampiu.
-Dėkojame už pokalbį.
kirjoitti:Hanna olisin otsnaut ne nettikaupasta, mutta joku e4lyke4e4pif6 oli laittanut ne toodella ike4ve4e4n kellonaikaan alennukseen, eike4 mun kokoa ollut luonnollisestikaan ene4e4 kun Vagabondin sivuille taas eksyin. Mutta ehke4 sielte4 Vaasasta Peippo jee! Ja lainaile ihmeesse4
Dirbo efektyviai? Iskart pasimate… Trumpiausiu keliu nuejo iki sausio 13d. Kruvinos rankos, plauk neploves…
Sterva (moksliškai syndromus staervosis) – moteris, o kartais gi ir vyras, nors dažniau gėjus gali būti koks, tai bendras bruožas – klasta bei savanaudiškumas, ypačiai išnaudojant vyrus, o neretai ir moteris. Tai aišku, vyrų irgi būna visokių, kaip kuriems juk sterva – idealus partneris, tai taip jiems ir reikia.
Charakteris stervos bjaurus, tačiau dažniausiai užmaskuotas. Išoriškai sterva dažnai atrodo, lyg nekalta būtybė, tačiau nuolat yra graužiama neapykantos aplinkiniams, skirsto visus į dvi rūšis žmonių: žertvas ir pyderus. Pyderas – tai tasai, kasai nepasiduoda stervos pinklėms, gi žertva – kasai pasiduoda. Dar neretai bukesnė sterva susipainioja savo klasifikacijose ir ima vadinti priešingai, bet tai jau antrinis efektas, susijęs su bendru giluminiu entelekto trūkumu. Bendru atveju dažniausiai būdingas įtarumas, nuolatinis manipuliavimas aplinkiniais, kerštingumas, savanaudiškumas, humoro jausmo trūkumas, savimyla, jautimasis pasaulio bamba.
Tiksliau klasifikuojant, kaščenitai išskiria du patogenezės atvejai: įgimta sociopatija ir įgyta neurozė, neretai susijusi su analiniu kompleksu. Gydymas priklausomai nuo patogenezės – įgimtų faktorių atveju – lobotomija, įgytų faktorių atveju – EKT.
Gauta iš „http://www.pipedija.com/index.php/Sterva“
Pirmoji vyriausybė-gerai kacapams ant dančio ėmė su padla šatrijauskiene prieky
gnyda kacapiška 
o kur apanavos tekstai??? ikvepimas dingo? Kristina rasyk, pasiilgom taves, palinksmink tauta, buk gera.
Is tikruju, net neidomu pasidare. Norit is skaitytoju atimti dziaugsma pasijuokti is teisininkes sapaliojimu?
Bet kai stribai per rezervisto Valionio kotorą runkeliams pribaigti iš Leningrado kunigaikštienes regalijas rusiško proso dėžutėj suveikė,tai čia jau lygis buvo.Nors ir nemažai kaštavo,ale gi ne savo,dar ir sau gi nubyrėjo.
tai jau net kažkaip asocijuojasi su po krikštynų rengtom Kedytės “vestuvėm”.Arba netgi primena įžymią dėdės Pūlinio pasaką Seime,kai šis daug visko gyvenime matęs pasakorius aiškino,kad Kedys su sulaužyta koja prie Marių atėjo,išgėrė,nusiskandino,apsivėmė ir apsidaužė…Iškrypėliai žodžiu.
gana normaliam portalui reklamuoti Šatriją? net lietrytis su ja neprasideda
o cia normalus portalas?
normaliam portalui? 😀 toli šitam violetinių pridurkų portalui iki normalaus.
tai, kad jis net nevioletinis. Venckiene nx pasiunte, uzsidare pinigu kranelis. Raso apie nieka
Efektyviausias tos vyriausybės nuopelnas – moratoriumas nepriklausomybei.
Terve Jyrki,Vaikka palvelumme on stunnatuu ensisijaisesti erilasiin naapuriavun muotoihin eike4 ole siis varsinaisesti tarkoitettu ammattimaiseen tyf6tilaisuuksien etsinte4e4n, on sielle4 mahdollista tarjota hierontaa palveluksena, ja pyyte4e4 siite4 vastineeksi rahaa. Kassi on kuitenkin jaoteltu niin, ette4 se se muodostuu erillisiste4 pienyhteisf6iste4, joita erilaiset yhdistykset tai muut porukat (taloyhtif6t, kaupunginosayhdistykset) voivat perustaa ensi vuodesta alkaen. Parhaiten tuollainen hierontatarjous sopisi siis esimerkiksi omalla asuinalueellasi toimivaan Kassi-yhteisf6f6n, kunhan sellainen perustetaan. Tarjouksen saa myf6hemmin halutessaan ne4kyme4e4n myf6s muiden Kassi-yhteisf6jen hakutuloksissa.Te4lle4 hetkelle4 projektimme on kuitenkin niin varhaisessa vaiheessa, ette4 toiminnassa on vasta yksi Kassi-yhteisf6, jossa on pe4e4asiassa Aalto-yliopiston opiskelijoita. Te4sse4 vaiheessa ammattimaisten tyf6tilaisuuksien etsije4n kannattaneekin suunnata katseensa esimerkiksi tai palveluihin, jotka on tarkoitettu nimenomaan palkkatf6iden tarjoamiseen ja pyyte4miseen. (Ja joista ne4kf6je4e4n ei viele4 montakaan hierojaa lf6ydy.)Jos ajatus oman alueen Kassi-yhteisf6ste4 kiinnostaa, voit toki myf6s itse perustaa sellaisen! Ja sama mahdollisuus koskee muitakin te4me4n kommentin lukevia. Mahdollisuus uusien yhteisf6jen perustamiseen avautuu 2011 vuoden aikana, ensin muutamalle pilottiyhteisf6lle ja myf6hemmin kaikille. Niiden, jotka mielive4t olla ensimme4isten joukossa, kannattaa je4tte4e4 yhteystietonsa -sivun lomakkeella, ja otamme heihin yhteytte4 heti kun pilottiyhteisf6je4 keve4e4lle4 aletaan avata.Toivottavasti te4me4 selvensi palvelun ideaa ja te4me4n hetken tilannetta. Jos jotain je4i epe4selve4ksi, niin piste4ke4e4 ihmeesse4 lise4e4 kysymyksie4 kommentteihin.
Šatrija stipriai giriasi,tarsi jos būtų laukęs Bušas,Tečer ar Miteranas.Ponią Šatriją pas Bušą nuvedė buvęs lietuvis ,o dabar Amerikos milijonierius KAZICKAS.Su Kazicko protekcijų pagalba Šatrija pateko pas Tečer ir Miteraną.Pasiskaitykite Kazicko knygelę.
Jooooo, K.Prunskiene yra jega….
ar Jums ne gėda rašyt apie šios vagilgos sapaliojimus?
kk, kad dar kalbina visai tautai įgrisusią šatriją
ji man ir viskas.
prisimenam, kaip tu valdei Lietuvą, dar džiaukis kad kelėjime nesupuvai, kai specialiai paleidai kainas, o po to komunistinė kagėbistinė girtuoklių klika puolė seimą, vat tavo demagogiene ir besotė karjerise kokie nuopelnai
dirbantis vadovas kaltas,o ne priešai jedinstvenininkai,kurie vistiek būtų puolę,juk jų minioje net perrengti rusų kareivėliai nesunkiai atpažystami.
tas brudas nusiaubė kitą puikų Europos miestą Taliną,tai gal ir vėl “nepastebėjai” puikiai paruoštų Masvos agentų?
tom dienom jie ir Vilniuje nebandė išprovokuoti riaušes?
Turbūt geriausia mūsų premjerė.Kaip mat pusę Tarybų Lietuvos ministerijų-tik bžik ir nėr.Bet tie stagnatoriai jau kitą savaitę atsigavo-Asociajom pasivadino ir toliau “savo” fabrikam ant sprando sėdėjo.Ale kiek žmogus moment įtakingų priešų užgyveno.Kaip mat KGB agentu patapo.Štai ir tarnauk tu tautai,kai pati tauta,kaip papūgėlės.Daugiau durnelių ir neatsiranda.O aš tai už ją balsavau,ne už jums įpyarintą Dalytę,kurios net nepažinojau.O ir šiandien ne ką težinau-skirtingai nuo jūsų-visažinių.
KK pati silpniausia vieta – Ekonomika – pazhiurekite kokie ir kada paskutini karta rashyti straipsniai. Neapverskite realybes aukshtyn galva – tai, ka rashote yra svarbu, bet dar svarbiau komentatoriams paesti ir uzh shiluma bei i-neta susimoketi… Visi tie puliniai trykshta ish ekonomines veiklos plotmes, kur zhymiai daugiau bardako ir apie tai zhurnaliugos turetu rashyt…
P.S. Ar chia tik mano FireFox’as taip rode, ar ish tikruju Kubilius kai stojo valdzion, zhadejo INVENTORIZUOTI VISUS NETEISETUS ZHEMES PARDAVIMUS UZHSIENIECHIAMS? Kokia info turi KK apie tai?
Ar tu durnas ar lenkas esi, kad taip rasai ?!
Nu ir krito karštas komentaras manoakyse – reklamuoja KGB agentę…..
Jei Varno akyse krito KK tai reiškia KK teisingam kelyje. Ar piktinosi Varnas kai užsienio reikalų ministras ir net saugumo vadas buvo KGB rezervas ir skiriant juos į tuos postus konservatoriai balsavo už juos?
tu esi varnas ir dar berastis,skaityti mokykis po velniu,demagoge
Klausimas Prunskienei: nuolat iš jūsų girdimi kritiką Kubiliaus Vyriausybės atžvilgiu, pasisakote tik ekonominiais klausimais, norėtųsi sužinoti jūsų nuomonę ir apie tai, ką manote apie gėjų ir lesbiečių paradus bei tai, kad vaikai mokyklose bus mokomi, jog turi patys pasirinkti lytinę orientaciją? Labai pasigendame jūsų pasisakymų vertybių klausimais. O ekonomika – tai kosmopolizimas.
kosmaras. rado ka reklamuoti
Kiek jinai gali girtis ta pirmąja Vyriausybe?Juk žinom,ką jie veikė per blokadą,ypač AMB,pati kniaginia .Įsidėmėjau buvusio ministro Sinevičiaus susireikšminimą.Kaip pati “Šatrija” lėkė užtarimo pas Gorbačiovą,bet buvo išspirta.Mačiau jos prisipažinimą Pangonytės filmuotoje medžiagoje,kaip patapo “Šatrija”.Buvo ir padorių ministrų,kaip V.Antanaitis,Saudargas,Kuolys.Įsipainiojo moteriškė visam gyvenimui.Negi jos nepaleidžia ir senatvėje ?
Gal pasakysi, o per kurią vietą tamstos nuomone padorus Kuolys?
Per kurią vieta “padorus” Saudargas už ministro postą išdavęs Krikdemų partiją? Tokiems svetimas dalykas įdėjos. Jiems šventas dalykas tik postas
O pirmoji Vyriausybė irgi vadovavosi savais kriterijais – nomenklatūrai postuose pirmenybė
KK komentatoriai suzhino pirmieji – iki SuPeRMoon liko tik 2 dienos!!!