Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 24 Šeštadienis
 

Prof. Artūras Serackis: „Dirbtinio intelekto inovatorių bendruomenė Lietuvoje auga itin sparčiai“

2020-06-25 10:54 | Naujienos | Komentarų (11)

Prof. Artūras Serackis

Dirbtinio intelekto sprendimų tobulinimą jau daugelį metų motyvuoja poreikis jį taikyti įvairiausiose srityse. Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Elektronikos fakulteto Elektroninių sistemų katedros profesoriaus dr. Artūro Serackio, sunku konkrečiai įvardyti, kurioje srityje jį taikydami pasiekėme didžiausią proveržį.

„Galima būtų paminėti tas sritis, kurios džiugina labiausiai: medicinos diagnostika, pavyzdžiui, pagalba medikui aptinkant ir identifikuojant ligų sukeltus pokyčius medicininiuose vaizduose; pagalba vairuotojui iš dalies savivaldžiuose automobiliuose; pokalbių robotai, atsakantys į pasikartojančius klausimus ir leidžiantys pagalbos specialistams susitelkti ties rimtesnėmis problemomis; automatinis grojaraščio pritaikymas klausantis muzikos. Na ir reikia nepamiršti to fakto, kad dabar balsu valdomi įrenginiai pagaliau supranta, ką mes jiems sakome, ir dar neatsikėlę iš lovos ryte galime pasiklausti, kokia šios dienos orų prognozė ir kiek užtruksiu spūstyse vykdamas į darbą. Tiesa, kol kas anglų kalba, tačiau anksčiau ar vėliau įveiksime ir kalbos barjerą“, – sako jis.

Su profesoriumi kalbamės apie tai, kaip dirbtinis intelektas palengvino visų būtį ir buitį, kylančius privatumo bei duomenų apsaugos klausimus ir lietuvių pasiekimus dirbtinio intelekto srityje.

-Kaip, Jūsų nuomone, dirbtinis intelektas palengvino mūsų visų būtį ir buitį? Kokias svarbiausias problemas jis išsprendė ir vis dar bando išspręsti? Kurias, kaip manote, išspręs ateityje?

-Pavyzdžiai su orų ir laiko spūstyse prognozėmis – tik keli dalykai, kuriuos galiu sužinoti vos pramerkęs akis ir balsu paklausęs „Alexa“. Ženkime toliau: automobilyje nebereikia išsirinkti, kuri radijo stotis mums patinka, juk galime klausytis asmeniškai pritaikyto dainų rinkinio iš „Spotify“. Nebereikia išmaniajame telefone kaskart suvedinėti slaptažodžio – telefonas gali mus atpažinti iš piršto antspaudo ar tiesiog iš akių. Važiuodami automobiliu didmiestyje neturime galvoti, kuriuo keliu 17 val. greičiau nuvyksime į baseiną – maršrutą automatiškai parinks navigacinė sistema, atsižvelgdama ir į esamą spūsčių situaciją mieste. Dirbdami su dokumentais jau daug metų naudojamės automatiniais rašybos tikrinimo įrankiais. Ir ne tik todėl, kad nemokame rašyti, tačiau ir todėl, kad rašant netyčia galime praleisti raidę ar pan. O jeigu norime parašyti laišką taisyklinga anglų kalba, juk mūsų klaidas mums padės ištaisyti taip pat dirbtiniu intelektu grįsti įrankiai – ne tik įterps trūkstamą raidę, tačiau pridės artikelį, įspės apie tikėtinai netinkamą sakinio struktūrą ar pasiūlys sinonimą parašytam žodžiui.

Kalbant apie svarbių problemų išsprendimą, atsakymas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų požiūrio ir prioritetų.  Dirbtinio intelekto taikymai medicinoje, manau, yra labai svarbūs. Tačiau jie skverbiasi į realų taikymą per lėtai, bent jau kaip rekomendaciniai įrankiai. Nors prognozavimo sprendimų efektyvumas stipriai padidėjo, pvz., aptinkant širdies aritmiją, prognozuojant sepsį iš duomenų, kuriuos galime rinkti intensyviosios terapijos skyriuje, jų taikymas praktiškai dar laukia savo eilės.

Ar svarbus tas faktas, kad prekybos centre turime individualizuotas, asmeniškai mums pritaikytas akcijas, kad turime finansų rinkose prekiaujančius robotus? Atsakymas priklauso nuo mūsų požiūrio. Manau, tokio pobūdžio sprendimai suteikia juos naudojantiesiems pranašumo, tačiau nesprendžia tikrai svarbiomis visuotinai laikomų problemų.

-Kalbant apie dirbtinį intelektą, dažnai iškeliamas ir privatumo, duomenų apsaugos klausimas. Tokios dirbtinio intelekto technologijos, kaip veidų atpažinimo sistemos, yra laikomos labiausiai į privatumą besibraunančia šių technologijų atmaina. Kokia Jūsų nuomonė apie šią situaciją? Kaip ir ar iš viso galima rasti balansą tarp technologijų plėtros ir duomenų apsaugos?

-Šią situaciją turėtume vertinti lanksčiai ir nemanau, kad vienareikšmiškai privalome apsispręsti, ar tai yra gerai, ar blogai. Viskas priklauso nuo to, kaip šiuos įrankius taikysime. Jeigu mums reikia surasti, pavyzdžiui, pasimetusį vaiką, tuomet būtinai šios technologijos turi būti naudojamos. Jei ieškome nusikaltėlių arba naudojame sistemas nusikaltimų prevencijai – tikrai turime taikyti dirbtinį intelektą. Manau, galime aukoti dalį privatumo dėl didesnio tikslo – mūsų visų saugumo.

Jeigu šios sistemos būtų taikomos, pavyzdžiui, tam, kad asmenys būtų stebimi siekiant juos priskirti vienai ar kitai grupei laikantis stereotipų, pavyzdžiui, nepatikimas klientas, skolininkas ar potencialus nusikaltėlis, tuomet galime lengvai tapti nepakankamai informaciją įvertinančios sistemos įkaitais. Prisiminkime, kaip prieš 20–30 metų buvo žiūrima į ilgaplaukius vaikinus, dėvinčius odines striukes. Juk vien dėl plaukų ilgio juos kai kurie vyresni žmonės priskirdavo potencialiems nusikaltėliams, stebėdavosi, kaip tokie gali eiti į bažnyčią ar panašiai. Greičiausiai viskas tik dėl to, kad jie paprasčiausiai buvo sutikę per mažai vaikinų, nešiojusių ilgus plaukus. Dirbtinio intelekto sistemos veikia labai panašiu principu – jei per mažai pavyzdžių pateiksime jas mokydami, galime tikėtis visiškai netinkamo rezultato.

-Į kurią VR ir dirbtinio intelekto technologijų pusę pakreipti tyrimai, inovacijos Jums pačiam įdomiausi? Kodėl?

-Yra trys kryptys, kurios mane žavi labiausiai. Pirmoji – judančio žmogaus trimačio modelio atkūrimas iš filmuojamo vaizdo. Įsivaizduokime šokėjų grupę, kurią filmuodami keliomis vaizdo kameromis galime iš repeticijų salės perkelti ant bet kurios scenos virtualioje realybėje. O jei repeticiją būtų galima stebėti iškart pasitikrinant, kaip tai atrodytų didžiojoje scenoje?..

Antroji kryptis – termovizorinių vaizdų analizė. Jau yra automobilių, kurie turi specializuotas kameras, leidžiančias naktį rūke iš anksto pamatyti pėsčiąjį ar žvėrelį. Tačiau kaip priversti dirbtinio intelekto sistemą juos atpažinti, kai jie matomi kaip vos keliolika taškų? Iššūkis labai įdomus ir, manau, labai svarbus žengiant saugesnio eismo link. Šioje srityje didžiulį darbą atliko mano doktorantas Paulius Tumas, per tris mėnesius stažuotėje surinkęs didelį ir unikalų duomenų rinkinį. Jo pasiūlytas sprendimas suteikia galimybę kur kas tiksliau aptikti pėsčiuosius, dviratininkus, žvėrelius, nei tai padaryti leidžia kai kurie iki šiol naudoti konkuruojantys dirbinio intelekto sprendimai.

Trečioji kryptis, kuri mane žavi jau seniai, yra susijusi su garso analize. Gal todėl ji taip žavi, kad daug metų pats muzikavau, dainavau chore „Gabija“, net grojau klavišiniais ir bosine gitara. Du iš mano doktorantų, atliekančių tyrimus garso analizės ir sintezės srityse, taip pat yra muzikantai. Mes kartu sprendžiame įdomius praktinius uždavinius, kur specializuotais dirbtinio intelekto sprendimais galime aptikti ir sekti garso šaltinį, išskirti kalbos signalą triukšme – juk tai itin svarbu siekiant atpažinti kalbą. Tikiu, kad lietuviškos kalbos atpažinimas pagaliau persikels ir į mūsų kasdienius įrenginius ir nebereikės bendrauti su telefonu, automobiliu ar garso grotuvu užsienio kalba.

-Kaip vertinate lietuvių pasiekimus dirbtinio intelekto srityse? Kur esame stiprūs?

-Dirbtinio intelekto tyrėjų ir inovatorių bendruomenė mūsų šalyje auga itin sparčiai. Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos organizuojamuose susitikimuose norintieji pasiklausyti pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio jau nebetelpa salėse, o ateityje, panašu, kad galėsime rengti dirbtinio intelekto tematikos konferencijas, kurios galės konkuruoti ir su „LOGIN“.

Kalbant apie sritis, kuriose esame stiprūs, galima paminėti vaizdų analizę (tai pat ir medicininių vaizdų), tikrai esame stiprūs atpažįstant kalbą, taip pat ir lietuvišką. Tačiau nereikia apsiriboti viena ar kita taikymo sritimi, nes tuos pačius ar kiek modifikuotus įrankius galime taikyti labai įvairiai. Mano manymu, tyrėjui labai svarbu daug dėmesio skirti skirtingų metodų pažinimui ir labai detaliam supratimui, nes tuomet atsiveria plačios galimybės rasti inovatyvius sprendimus įvairioms mūsų verslo sritims, kurioms dirbtiniu intelektu pagrįsti įrankiai aktualūs dabar ir bus svarbūs ateityje.

Komentarai

 

 

 
 1. Vienas kompas valdys visa lietuva partijos bus nereikalingos geicistai ir sorosiniai prades mazint zmonius skaiciu per vakcinacija

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Idomu kokie bus rezultatai to Dirbtinio Intelekto (DI-AI) idiegimo, kai diegejams stinga Naturalaus Intelekto (NI-IQ) !?

  Thumb up 4 Thumb down 0

 3. Straipsnis geras. Bet…
  Aš tikiuosi straipsnių apie LT politines aktualijas. Tautinis patriotizmas, ir pan…
  Koronos tema (…) nieko.
  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučia ble,T-materiai…, o KK tyla.
  Lietuva nepasirašė bendro laiško dėl ES sienų apsaugos ir naujųjų okupantų iš Afrikos stabdymo – KK tyli.
  Apie naujus politinius (jau) lavonus – Radžvilą ir Ko nieko.
  Rinkimai ant nosies o KK gano debesis.
  KK išdavikiškai tyli, o gal kolaboruoti pradėjo su … naujo pasaulio kūrėjais?
  Apsirikau pratesęs KK popierinę prenumeratą! Rudenį tikrai nesuklysiu !!!

  Thumb up 3 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...